Anda di halaman 1dari 12

TOPIK 2

MENULIS HASIL PEMBELAJARAN

Hasil pembelajaran
Terangkan pelbagai domain pembelajaran
Bincang maksud konsep hasil pembelajaran
Membezakan antara hasil pembelajaran dan objektif
pembelajaran
Nyatakan ciri-ciri hasil pembelajaran yang baik
Menulis contoh-contoh hasil pembelajaran

Hasil pembelajaran (HP) penting kerana


Perlu untuk mencapai tujuan dan objektif kurikulum
Mengenal pasti dan menjelaskan HP ialah permulaan
merancang RT, RM dan RPH
Aktiviti pembelajaran ditentukan melalui HP

2.1

Domain pembelajaran
Bila memahami jenis domain pembelajaran, kita boleh
menentukan jenis aktiviti, jenis pentaksiran dan
kaedah pdp yang berkesan
Terdapat domain kognitif, afektif, psikomotor dan
interpersonal

2.1.1

Domain kognitif
Melibatkan pengetahuan sains dan perkembangan
kemahiran intelek
Bloom mengkategorikannya kepada 6 tahap mengikut
kesukarannya
Tahap rendah perlu dicapai sebelum meningkat ke
atas
Pengetahuan, kefahaman, aplikasi, analisis, sintesis,
penilaian

Taksonomi Bloom diubahsuai oleh Krathwolt(2002)


Mengingat, memahami, mengaplikasi, menganalisis,
menilai, mencipta

Tahap kognitif yang berlainan perlu strategi yang


berlainan untuk menanganinya
Eg: tahap rendah perlu kuliah sahaja, tahap tinggi
perlu strategi PBL, projek dsb. dan perlu
interpersonal domain juga

2.1.2

Domain afektif
Sangat kritikal untuk pembelajaran
Berkenaan dengan nilai-nilai dan nilai murni

Kategori
menerima fenomena
-kesedaran, sanggup dengar,
perhatian terpilih
merespon terhadap fenomena
-terlibat secara aktif,
tumpuan dan bergerakbalas
Menghargai
-nilai penghargaan yang
dikaitkan kepada objek,
fenomena, kelakuan.
Organisasi
-menyusun pelbagai nilai untuk
menghasilkan sistem nilai
tersendiri

Menghayati nilai-nilai
-ada sistem nilai diri untuk
mengawal kelakuan, kelakuan
yang biasa, konsisten, boleh

contoh
mendengar dengan hormat,
mendengar dan mengingat
nama orang baru berkenalan
melibatkan diri dalam
perbincangan, membentang,
menyoal perkara-perkara
baru, untuk memahaminya
menunujukan kepercayaan
kepada proses demokrasi.
Peka terhadap kepelbagaian
individu dan kebudayaan
sedar tentang keseimbangan
antara kebebasan dan
kelakuan bertanggung jawab,
mengakui tanggung jawab diri,
perancangan teratur untuk
menyelesaikan masalah,
menerima standard untuk
etika profesional
menunjukkan jati diri bila
bekerja bersendirian,
bekerjasama dalam kumpulan,
mengubahsuai pendirian dan

dijangka dan mencirikan


sesuatu pelajar

kelakuan mengikuti bukti baru,


menilai atau menghargai orang
bukan berdasarkan penampilan

Pelajar perlu menguasai konsep sains dan juga meolong


satu sama lain untuk mencapainya
Domain afetik ialah nilai dan sikap saintifik
Aktiviti 2.1

2.1.3

Domain psikomotor
Kebolehan untuk melakukan aktiviti hands on
Kemahiran manipulatif dalam melakukan aktiviti
Kemhiran manipulatif perlu ditunjuk oleh guru
dengancara yang betul supaya pelajar boleh ikut
Pelajar perlu ada cukup latihan untuk menangani
alatan sains, melukis gambar menyimpan peralatan
dsb.
Kemahiran manipulatif dalam sains ialah
o Persepsi (kesedaran)
o Set (respons tetap)
o Respons berpandu
o Mekanisme (profisiensi asas)
o Respons terserlah (pakar)
o Adaptasi
o Pengaslian

2.1.4

Domain interpersonal
Fokus kepada interaksi antara manusia
Kemahiran interpersonal dibelajar melalui melihat
model, melatih kemahiran tertentu, menerima
maklum balas daripada pakar atau jurulatih
Mengikut Vinson hiraki kemahiran dalam domain ini
ialah
o Meminta dan memberi maklumat
o Mencadangkan
o Membina dan menyokong
o Melibatkan atau menyingkirkan sesiapa
o Tidak menyetujui
o Merumuskan

Aktiviti 2.2
Aktiviti 2.3
2.2

Hasil pembelajaran (HP)


Pernyataan yang menentukan pengetahuan dan
kemahiran yang perlu dicapai oleh pelajar selepas pdp
Fokus utama HP ialah
o Apa yang akan dilakukan atau dicapai oleh
pelajar pada akhir pdp
o Indikator bagaimana perubahan kelakuan ini
ditunjuk atau diukur

Contoh: Selepas menyiapkan tugasan ini pelajar akan


melukis gambarajah sel yang tepat berdasarkan imej
mikroskop
Lebih baik daripada menyenaraikan isi kandungan
sahaja
Melalui HP kita dapat menentukan pelbagai tahap
kognitif untuk mempelajari sesuatu tajuk
o Eg: isi kandungan sahaja

Bentuk HP

Melibatkan kemahiran dan sikap dan nilai

Guru dan pelajar jelas dengan aktiviti pdp yang


digunakan untuk menilai pempelajaran
Aktiviti 2.4

2.2.1

Perbezaan antara objektif pembelajaran dan hasil


pempelajaran (HP)
OP

OP

HP

HP
Guru

Pelajar

Ada 2 pandangan
Objektif pembelajaran ialah apa yang perlu diajar
oleh guru
Hasil pembelajaran adalah apa yang akan
diperolehi oleh pelajar selepas kursus
HP menunjukkan tahap mana pelajar telah
memahami atau menguasai apa yang diajari
HP perlu disebut dalam bentuk kelakuan yang
boleh diperhatikan dan boleh diukuri
Aktiviti 2.5

2.2.2

Ciri-ciri HP yang baik


Spesifik serta guna verba jenis bangun membuat,
guna perbuatan bukan perkataan abstrak

Fokus pada pelajar dan bukan guru


Perlu realistik berdasarkan kebolehan pelajar- tidaka
boleh jauh lebih tinggi
Menunjukkan jenis pentaksiran yang akan digunakan
Mempunyai jangkamasa untuk mencapainya
Aktiviti 2.6
Aktiviti 2.7

2.2.3

Membina HP
Mempunyai
o Perkataan beraksi mengenalpasti
prestasi pelajar
o Pernyataan pembelajaran menetapkan
jenis pembelajaran daripada prestasi
tersebut
o Kriteria/ standard menunjukkan
prestasi yang boleh diterima sebagai
pengesahan pembelajaran

Aktiviti 2.8

Self-check 2.2
Guru perlu tulis semula HP daripada sukatan
untuk RPH
Tanya 2 perkara:
o Bolehkah ia dapat diukur?
o Adakah kefahaman atau pembelajaran
ditunjuk?
Jika tidak perlu memurnikannya
Aktiviti 2.9
