Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran

: Kemahiran Hidup

Bidang Pembelajaran

: 2. Perniagaan dan Keusahawanan

Unit Pembelajaran

: 2.2 Merancang dan Menyediakan Jualan

Tajuk Pembelajaran
Tahun

: Menentukan tujuan membungkus dan melabel


: 4 Waja

Bilangan murid
Masa

: 30 orang
: 60 minit

Hasil Pembelajaran

: Diakhir sesi pengajaran dan pembelajaran murid dapat ;

1. menimbang dengan tepat mengikut berat yang dikehendaki dan membungkus barang jualan.
2.melabel barang jualan seperti yang telah dirancangkan.
Nilai

: Kerjasama,kejujuran,berdisiplin

Alat Bantu Mengajar


: gambar slaid powerpoint , alat penimbang , plastik pembungkus, alat melakri plastik ,
label dan
lembaran kerja
Pengetahuan sedia ada

: Murid-murid pernah melihat bungkusan barangan yang dijual di pasaran

Pendekatan Pembelajaran : Konstruktivisme dan koperatif

Refleksi :

LANGKA

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

CATATAN

H
Set
Induksi

Gambar barangan yang telah


dibungkus.

(5
minit )

Soalan :
1.
Apakah yang
menyebabkan barangan ini menarik?
2.
Apakah warna memainkan
peranan penting dalam
pembungkusan barangan?

1. Guru menunjukkan gambar barangan yang


dibungkus dengan cantik dan menarik melalui
tayangan power point.
2. Guru menyoal murid mengenai barangan yang
ditunjukkan seperti warna,bentuk,saiz dan
maklumat bungkusan.
3. Guru memberikan penerangan mengenai
pembungkusan barangan yang menarik dan
sesuai untuk jualan.

Pendekatan :
Konstruktivisme

Kaedah/Teknik :
menyoal

3.
Adakah saiz dan bentuk
bungkusan mempengaruhi pembeli?
Langkah
1
(30
minit)

Pengenalan kepada menimbang


dan membungkus barangan

Langkah menimbang barang:


i- laraskan alat penimbang
ii-masukkan barang dan timbang
mengikut berat yang dikehendaki
iii-setelah cukup ,masukkan barang
ke dalam plastik bungkusan.
iv-lakrikan bahagian bungkusan yang
terbuka dengan alat lakri

Langkah
2

.Melabelkan barangan.

1.Guru memperkenalkan alat timbangan.

Pendekatan :

2.Guru mengarahkan semua ketua kumpulan


mengambil alat timbangan.

Koperatif

3.Guru menunjuk cara hendak melaraskan alat


timbangan dan membaca nilai timbangan.
4.Guru mengarahkan semua kumpulan mencuba
alat timbangan masing-masing.
5. Guru menunjukkan cara-cara hendak
menimbang barang sehingga peringkat
pembungkusan.

Kaedah/Teknik :
Menerang, tunjuk
cara,
aplikasi

6. Murid diarahkan suapaya menyukat dan


membungkus barang jualan mereka sehingga
habis. (dilakukan dalam kumpulan dan dipantau
oleh guru )
1. Guru menunjukkan langkah-langkah untuk

Pendekatan :

(15
minit)

Langkah penglabelan:
1. Tentukan bahagian bungkusan
yang hendak dilabekan.
2. Labelkan barangan dengan
pelekat maklumat yang telah
disediakan.Soalan :

melabelkan bungkusan.
2. Guru mengarahkan murid melabelkan satu
bungkusan barangan mereka seperti yang mereka
kehendaki.
3. Setelah selesai guru dan murid berbincang
mengenai bahagian yang dipilih untuk
meletakkan label. Setelah dipersetujui barulah
kerja-kerja penglabelan dilakukan kepada semua
barangan.

Koperatif,
Konstruktivisme

Kaedah/Teknik :
Menerang, tunjuk
cara,
aplikasi

4. Tugas penglabelan dilakukan sambil dipantau


oleh guru.
Penutup

Lembaran kerja

1. Guru mengedarkan lembaran kerja.

Pendekatan :

(10
minit)

Rumusan

2. Murid menjawab soalan lembaran kerja.

Tujuan membungkus :

3. Guru memberi jawapan kepada soalan


lembaran kerja dan disemak oleh rakan murid..

Kecerdasan
pelbagai

- daya tarikan
- keselamatan
- membeza dengan barangan lain

5. Guru membuat rumusan dan


menyatakan prestasi murid.
6. Mengemas tempat.

Kaedah/Teknik :
Bersoaljawab
