Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) KSSM

Mata pelajaran dan kelas : Pendidikan Moral / 1 NURI (Sederhana)


Bidang / Standard Kandungan / Tajuk : Bidang 1 / 1.2 (Insan Bermoral)

Standard Pembelajaran : 1.2.3, 1.2.4, 1.2.5


Nilai : Baik Hati, Harga Diri, Kepercayaan kepada Tuhan

Masa : 7.30 - 8.30 pagi

Objektif Pembelajaran :
i. Penaakulan Moral : Menyenarai 4 ciri insan bermoral
ii. Emosi Moral : Menyedari keperluan menjadi insan bermoral
iii.Perlakuan Moral : Mengamalkan perlakuan insan bermoral dalam masyarakat

Aktiviti PdP :
Aktiviti
Set Induksi (10 minit)
Aktiviti
Tayangan video (tokoh)
1. Guru menayangkan video kejayaan tokoh
2. Murid menyatakan apa yang tokoh sumbangkan pada negara
3. Guru mengaitkan tayangan video dengan pembelajaran hari ini

Langkah 1 – 25 minit
1.Guru menerangkan ciri insan yang bermoral
2. Setiap kumpulan diberikan gambar dan biodata ringkas tokoh yang akan dikaji
3. Murid menyenarai ciri insan bermoral yang ada pada tokoh menggunakan peta buih
4. Setiap kumpulan menampal hasil kerja dan kumpulan lain membuat lawatan (Three stray, one stay)
dalam masa 15 minit.
5.Pelajar mencatat dua ciri insan bermoral yang ada pada tokoh yang lain

Langkah 2 – 15 minit
1. Murid kembali dalam kumpulan dan mencatat ciri insan bermoral tokoh yang lain
2. Murid yang membuat lawatan menerangkan secara ringkas kepada pelajar yang menjadi
pembentang
3. Murid menyatakan satu ciri insan bermoral diri masing-masing yang berkaitan dengan ciri
insan bermoral pada tokoh.
4. Guru mengaitkan ciri diri insan bermoral murid untuk berjaya seperti tokoh
Penilaian dan Penutup (10 minit)
1. Permainan belon
2. Wakil setiap kumpulan akan meletupkan belon untuk mendapatkan soalan di dalam belon
3. Semua kumpulan menulis jawapan pada kadbod, wakil murid akan mengangkat kadbod untuk
perbandingan jawapan
4. Guru membuat semakan jawapan.

BELON
1. Nyatakan satu ciri insan bermoral tokoh yang dikaji?
2. Apakah perasaan anda terhadap kejayaan tokoh?
3. Apakah yang perlu dilakukan untuk berjaya seperti tokoh?
4. Apakah yang anda boleh sumbangkan kepada masyarakat?
Elemen Merentas Kurikulum ( EMK )
Sistem dan kehidupan bermasyarakat - Masyarakat

Bahan Bantu Belajar ( BBB )


Video tokoh, peta buih, kadbod, marker pen, belon

Refleksi :
i.
ii.
