Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MALAYSIA TAHUN 1

Tarikh/Hari 28-Jan-18 AHAD MINGGU 5


Masa 10.10 – 11.40 PM
Kelas 1 Amanah
Aspek Mendengar dan Bertutur
Tema Keluarga Penyayang
Tajuk Keluargaku Sayang
Standard Kandungan 1.1 Mendengar dan memberikan respons
Standard 1.1.1 Mengajuk dan menyebut perkataan, frasa dan ayat yang
Pembelajaran mengandungi pelbagai bunyi;
iii) diftong
iv) vokal berganding

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;


Mengajuk, dan menyebut perkataan, frasa dan ayat yang
mengandungi pelbagai bunyi: iii) diftong dan iv) vokal berganding

Aktiviti Sehari di Putrajaya (Buku Teks: 10)


1. Murid mengajuk dan memyebut frasa dan ayat dengan betul;.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid mendengar frasa dan ayat yang mengandungi diftong –
dan vokal berganding, kemudian murid menyebut secara latih
tubi.
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku
Aktiviti: 9-10)
Pengisian Kurikulum Mengecam, Pembelajaran Masteri
Nilai Murni Bersyukur
EMK Sains dan teknologi
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku kerja
Penilaian Guru menilai lembaran kerja yang disiapkan oleh murid.
Impak / Refleksi Pada akhir pengajaran;

Kehadiran /30

Commented [1]: Catatan Guru Besar


Tahniah. Semakan menunjukkan RPH dirancang dan
dilaksanakan dengan baik. Sediakan impak di sini juga
selain bertulis atas cetakan
RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN PJ Commented [KM2R1]:

MINGGU 5

TARIKH 1/22/2018 ISNIN

MASA 7.20 - 7.50

TAHUN/KELAS 1 AMANAH

TEMA Pengetahuan Konsep Pergerakan

TAJUK Gerak Ruang

STANDARD 2.1.1 Menyatakan bentuk badan, imbangan, pemindahan berat badan, dan layangan
PEMBELAJARAN semasa melakukan aktiviti.

2.1.2 Mengenal pasti ruang diri pada pelbagai aras.

OBJEKTIF Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat:


PEMBELAJARAN
Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan semasa meneroka pelbagai corak
pergerakan.

AKTIVITI 1. Murid memanaskan badan


2. Murid memahami Penyampaian standard pembelajaran
3. Murid terlibat dengan permainan kecil atau persembahan
4. Murid melakukan penyejukkan badan
5. Pentaksiran

PENGISIAN 1. ILMU :Sains


KURIKULUM 2. NILAI :Bekerjasama
3. EMK :Sains dan teknologi

BAHAN BANTU Pundi Kacang, Gelung, Wisel


MENGAJAR

PENILAIAN/ pemerhatian
PENTAKSIRAN

REFLEKSI/IMPAK
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 1

Tarikh/Hari 29-Jan-18 ISNIN MINGGU 5


Masa 11.10 – 12.10 PM
Kelas 1 Amanah
Aspek Membaca
Tema Keluarga Penyayang
Tajuk Rajin membaca
Standard Kandungan 2.1 Asas membaca dan memahami
Standard 2.1.1 Membaca dengan sebutan yang betul;
Pembelajaran ii) konsonan
iii) suku kata
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Membaca dengan sebutan yang betul: ii) konsonan dan iii) suku
kata.

Aktiviti Sehari di Putrajaya (Buku Teks: 11)


1. Murid membaca suku kata dengan sebutan yang betul.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid membaca suku kata dengan betul dan menyebut
e(pepet) dan e(taling).
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku
Aktiviti: 11)
Pengisian Kurikulum Pembelajaran Masteri
Nilai Murni Bekerjasama
EMK Sains dan teknologi
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku kerja
Penilaian Guru menilai lembaran kerja yang disiapkan oleh murid.
Impak / Refleksi Pada akhir pengajaran;

Kehadiran /30
RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN PJ

MINGGU 5

TARIKH 1/30/2018 SELASA

MASA 7.20 - 7.50

TAHUN/KELAS 1 AMANAH

TEMA Pengetahuan Konsep Pergerakan

TAJUK Saya hebat

STANDARD 2.1.3 Mengenal pasti ruang am.


PEMBELAJARAN 2.1.4 Mengenal pasti arah pergerakan kiri, kanan, hadapan, belakang, atas, dan bawah.

OBJEKTIF Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat:


PEMBELAJARAN
Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan semasa meneroka pelbagai corak
pergerakan.

AKTIVITI 1. Murid memanaskan badan


2. Murid memahami Penyampaian standard pembelajaran
3. Murid terlibat dengan permainan kecil atau persembahan
4. Murid melakukan penyejukkan badan
5. Pentaksiran

PENGISIAN 4. ILMU :Sains


KURIKULUM 5. NILAI :Bekerjasama
6. EMK :Sains dan teknologi

BAHAN BANTU Bola, Gelung, Wisel


MENGAJAR

PENILAIAN/ pemerhatian
PENTAKSIRAN

REFLEKSI/IMPAK
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 1

Tarikh/Hari 30-Jan-18 SELASA MINGGU 5


Masa 11.10 – 12.10 PM
Kelas 1 Amanah
Aspek Menulis
Tema Keluarga Penyayang
Tajuk Harmoninya saudara-mara
Standard Kandungan 3.1 Asas menulis
Standard 3.1.1 Menulis secara mekanis;
Pembelajaran ii) suku kata
iii) perkataan
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Menulis secara mekanis: ii) suku kata dan iii) perkataan.

Aktiviti Harmoninya Saudara-mara (Buku Teks: 12)


1. Murid menulis perkataan dengan betul dan kemas.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid perkataan dengan cara yang betul secara latih tubi.
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku
Aktiviti: 12)
Pengisian Kurikulum Pembelajaran Masteri
Nilai Murni Berhemah tinggi
EMK Sains dan teknologi
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku kerja
Penilaian Guru menilai lembaran kerja yang disiapkan oleh murid.
Impak / Refleksi Pada akhir pengajaran;

Kehadiran /30
RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN PK

MINGGU 5

TARIKH 01-Feb-2018 KHAMIS

MASA 9.20 - 9.50

TAHUN/KELAS 2 AMANAH

TEMA Kesihatan Diri Dan Reproduktif

TAJUK Jaga Diri

STANDARD 1.2.1 Menyatakan situasi sentuhan tidak selamat dan sentuhan tidak selesa
PEMBELAJARAN

OBJEKTIF Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat:


PEMBELAJARAN Menyatakan 2 situasi sentuhan tidak selamat dan 2 sentuhan tidak selesa dengan betul.

AKTIVITI 1. Murid mendapat penerangan mengenai objektif yang ditetapkan


2. Murid meneliti gambar dan memberi respons
3. Murid Berkata TIDAK kepada: Situasi sentuhan tidak selamat dan situasi
sentuhan tidak selesa
4. Murid memahami penerangan mengenai maksud gejala pedofilia
5. Rumusan pdpc.

PENGISIAN 1. ILMU :Sains


KURIKULUM 2. NILAI :Bekerjasama
3. EMK :Sains dan teknologi

BAHAN BANTU buku teks, gambar, dan lembaran kerja


MENGAJAR

PENILAIAN/ soalan (lisan dan bertulis)


PENTAKSIRAN

REFLEKSI/IMPAK
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN
Mata
Pendidikan Seni Visual Kelas 2 Bijaksana.
Pelajaran
Tarikh 01-Feb-18 Masa 10.10-11.10
Bidang / Membentuk dan membuat binaan
Hari Khamis
Tema ● Arca Stabail
Tajuk Piala
Standard 1.1 Bahasa Seni Visual 2.1 Kemahiran Seni Visual
Kandungan 3.1 Penghasilan Karya Kreatif 4.1 Penghayatan Karya Seni
1.1.3 1.1.3 Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual dalam bidang membentuk dan membuat binaan
berdasarkan bentuk , warna, imbangan, dan kepelbagaian yang ada pada arca stabail.
Standard
2.1.3 2.1.3 Mengaplikasi pengetahuan bahasa seni visual, melalui media dan proses untuk menghasilan karya
Pembelajaran
dalam bidang membentuk dan membuat binaan menggunakan teknik binaan dalam penghasilan arca
stabail.
Pada akhir PdP, murid dapat :
Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual dalam bidang membentuk dan membuat 1 binaan berdasarkan
Objektif bentuk , warna, imbangan, dan kepelbagaian yang ada pada arca stabail dengan teknik yang betul.
Pembelajaran

◻ Sumbangsaran ◻ Perbincangan ◻ Lakonan/ simulasi ◻ Menonton Slide/Powepoint


◻ Kajian Lapangan ◻ Penyiasatan ◻ Gerak kerja bertulis ◻ Penyelesaian masalah
◻ Soal Jawab ◻ Projek ◻ Menjawab soalan ◻ Bercerita
◻ Bacaan ◻ Penerangan guru ◻ Pemerhatian ◻ Permainan
◻ Latih Tubi ◻ Kuiz/ Ujian ◻ Pembentangan ◻ Menyanyi

Aktiviti PdP 1. Murid mendapat penerangan mengenai objektif yang ditetapkan


2. Murid memahami maksud arca stabail
3. Murid mereka bentuk 1 binaan berdasarkan bentuk,warna,imbangan dan kepelbagaian.
4. Murid membina piala secara kumpulan
5. Murid menghantar tugasan yang diberikan.

Bahan Bantu ◻ Buku Teks / Aktiviti ◻ Lembaran ◻ Model ◻ Slide/Powepoint


Belajar ◻ Carta / Gambar ◻ Internet ◻ Projektor ◻ Komputer/ Laptop
◻ Buku cerita ◻ Radio/ TV ◻ CD/DVD ◻ Lain-lain
◻ Sains &
◻ Kreativiti/Inovasi ◻ Patriotisme ◻ Lain-lain
Teknologi
EMK ◻ Bahasa ◻ Keusahawanan
◻ Pendidikan Alam
◻ TMK ◻ Nilai Murni
Sekitar
◻ Peta Bulatan ◻ Peta Pokok ◻ Menjana Idea ◻ Mengaplikasikan
KBAT / I ◻ Peta Buih ◻ Peta Titi ◻ Menganalisis ◻ Mencipta
THINK ◻ Peta Alir/ berganda ◻ Peta Pelbagai Alir ◻ Menilai ◻ Lain-lain
◻ Lembaran Kerja ◻ Bacaan / Lisan ◻ Perbincangan
◻ Lain-lain
Penilaian PdP ◻ Hasil Kerja ◻ Soal Jawab ◻ Tugasan
◻ Pemerhatian ◻ Kuiz ◻ Projek

Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 1

Tarikh/Hari 01-Feb-18 KHAMIS MINGGU 5


Masa 11.10 – 12.40 PM
Kelas 1 Amanah
Aspek Menyanyi /tatabahasa
Tema Bergembira dengan keluarga
Tajuk Keluarga Bahagia/Selamat bercuti
Standard Kandungan 4.2 Menghayati keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan
sastera.
5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut
konteks
Standard 4.2.2 Menyanyikan dengan sebutan dan intonasi yang betul;
Pembelajaran i) lagu kanak-kanak
5.1.1 Memahami, mengenal pasti dan menggunakan golongan
kata mengikut konteks;
i) kata nama am
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Mengajuk, dan menyebut perkataan, frasa dan ayat yang
mengandungi pelbagai bunyi - i) konsonan

Aktiviti Keluarga Bahagia & Kata Nama Am (Buku Teks: 13 & 14)
1. Murid menyanyikan lagu dengan sebutan yang betul.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran
dan kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid menyebut seni kata dan menyanyikannya mengikut
nyayian guru.
4. Murid becerita dengan menggunakan kata nama am
berdasarkan gambar.
5. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran
dan kaitannya dengan tajuk pelajaran.
6. Murid mengenal pasti dan menggunakan kata nama am.
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
8. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku
Aktiviti: 13-14)
Pengisian Kurikulum Mahir Berkomunikasi, Pembelajaran Konstruktivisme
Nilai Murni Hemah tinggi
EMK Sains dan teknologi
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku kerja
Penilaian Guru menilai lembaran kerja yang disiapkan oleh murid.
Impak / Refleksi Pada akhir pengajaran;

Kehadiran /30
