Anda di halaman 1dari 20

REKOD PERANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2020

SJKC KIOW MIN , ALOR GAJAH, MELAKA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU TAHUN 4
MINGGU 3 HARI Isnin
TARIKH MASA 08.15-8.45 AM
KELAS 4 JUMLAH MINIT 30
TEMA / UNIT HARMONI SENTIASA /JIRAN SEPAKAT
TAJUK TAMAN POKET
STANDARD KANDUNGAN 3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna
STANDARD 3.2.1 Membina dan menulis ayat, dan perenggan daripada bahan multimedia
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Diakhir pengajaran & pembelajaran, murid akan dapat :
1. Membina ayat tunggal dan ayat majmuk.
2. Menulis ayat dalam bentuk perenggan.
AKTIVITI
1. Murid membaca petikan.
2. Murid menakul grafik yang ditunjukkan dalam buku teks.
3. Murid membaca ayat dengan sebutan yang betul.
4. Murid dibimbing membina ayat majmuk dan ayat tunggal.
5. Murid menulis semula ayat dalam bentuk perenggan dengan betul dan kemas.
6. Murid membaca ayat yang ditulis bersama-sama.

PETA i-THINK - STRATEGI PAK21 Pembentangan TAHAP -


PENGUASAA
N
PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Kerja Sepasukan
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Menganalisis
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Koperatif
Pendekatan Tematik Kemasyarakatan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Kelestarian Alam Sekitar
Nilai Murni – Kasih Sayang
BBM Buku teks, PowerPoint , LCD/Komputer
PENTAKSIRAN Hasil Kerja
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak mencapai
objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
REKOD PERANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2020
SJKC KIOW MIN , ALOR GAJAH, MELAKA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU TAHUN 5
MINGGU 3 HARI Isnin
TARIKH MASA 10.35 am – 11.35 am
KELAS 5 JUMLAH MINIT 60
TEMA / UNIT ZIARAH KELUARGA/ KUNJUNGAN MESRA
TAJUK
STANDARD KANDUNGAN 2.3 Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi
yang betul.
STANDARD 2.3.1 Membaca pelbagai bahan yang mengandungi pelbagai ragam ayat secara mekanis
PEMBELAJARAN dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Membaca teks secara mekanis dengan lancar.
2. Menyebut perkataan dan ayat dengan lancar dan jelas.
AKTIVITI
1. Murid membaca teks bersama-sama.
2. Murid mmbaca setiap perkataan dengan sebutan yang jelas mengikut kumpulan.
3. Murid menyebut ayat lengkap seorang demi seorang dengan jelas.
4. Murid membaca dengan intonasi yang betul dan jelas.
5. Murid diberi penilaian lisan daripada guru dan dibimbing dengan sebutan dan
intonasi yang betul.
6. Murid membaca beramai-ramai dengan intonasi yang betul.

PETA i-THINK - STRATEGI PAK21 Hot Seat TAHAP -


PENGUASAA
N
PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Penyayang/ Prihatin
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Menganalisis
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Kontekstual
Pendekatan Tematik Kekeluargaan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK -
Bahasa
Nilai Murni – Kasih Sayang
BBM Buku teks, Buku Latihan , LCD/Komputer
PENTAKSIRAN Soalan ( Lisan dan Bertulis )
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak mencapai
objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
REKOD PERANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2020
SJKC KIOW MIN , ALOR GAJAH, MELAKA
REKOD PERANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2020
SJKC KIOW MIN , ALOR GAJAH, MELAKA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU TAHUN 3
MINGGU 3 HARI Isnin
TARIKH MASA 12.05pm – 1.05pm
KELAS 3 JUMLAH MINIT 60
TEMA / UNIT KELUARGA BAHAGIA / KELUARGA TERSAYANG
TAJUK KENANGAN MANIS
STANDARD KANDUNGAN 2.1 Asas mambaca dan memahami

STANDARD 2.1.1 Membaca dengan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai;
PEMBELAJARAN ii. perenggan

PKJR : 1.1.1 Menamakan kenderaan persendirian, kenderaan awam, kenderaan berat dan
jentera yang diketahui.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


1. Membaca perenggan dengan sebutan yang betul dan jelas.
2. Menulis nama kenderaan berdasarkan gambar.

AKTIVITI
1. Set induksi.
2. Guru menerangkan tujuan pembelajaran hari ini.
3. Semua murid membaca petikan bersama-sama.
4. Semua Murid membaca teks mengikut perenggan seorang demi seorang dengan
intonasi yang sesuai
5.Murid menulis nama kenderaan yang diketahui berdasarkan gambar.
Belum Menguasai: Guru membimbing murid-murid secara individu.
6. Penilaian dan rumusan guru.

PETA i-THINK - STRATEGI PAK21 Permainan TAHAP -


PENGUASAA
N
PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Menganalisis
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Kecerdasan Pelbagai
Pendekatan Tematik Kekeluargaan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK -
Bahasa
Nilai Murni – Baik Hati
BBM Buku teks, Pen Marker , LCD/Komputer
PENTAKSIRAN Tugasan
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak mencapai
objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
REKOD PERANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2020
SJKC KIOW MIN , ALOR GAJAH, MELAKA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU TAHUN 3
MINGGU 3 HARI Selasa
TARIKH MASA 7.45am – 8.45am
KELAS 3 JUMLAH MINIT 60
TEMA / UNIT KELUARGA BAHAGIA / KELUARGA TERSAYANG
TAJUK TAMAN MINI UNTUK IBU
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Asas mambaca dan memahami
STANDARD 5.1.1 Memahami dan menggunakan golongan kata nama am mengikut konteks;
PEMBELAJARAN i. kata nama am

OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


1. Memahami dan menggunakan kata nama am dalam cerita
sekurang-kurangnya 3 daripada 4 kata nama am.
AKTIVITI 1. Set induksi.
2. Guru menerangkan tujuan pembelajaran hari ini.
3. Semua murid berada dalam kumpulan masing-masing.
4. Semua murid membaca petikan bersama-sama.
5. Murid menulis kata nama am yang betul dalam buku latihan.
6. Belum Menguasai: Guru membimbing murid-murid secara individu.
7. Penilaian dan rumusan guru.

PETA i-THINK Peta Pokok STRATEGI PAK21 Gallery Walk TAHAP -


PENGUASAA
N
PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Menganalisis
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Koperatif
Pendekatan Tematik Kekeluargaan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK -
Bahasa
Nilai Murni – Kerjasama
BBM Buku teks, Buku Latihan , LCD/Komputer
PENTAKSIRAN Tugasan
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak mencapai
objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
REKOD PERANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2020
SJKC KIOW MIN , ALOR GAJAH, MELAKA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 5
MINGGU 3 HARI Selasa
TARIKH MASA 8.45am – 9.15am
KELAS 5 JUMLAH MINIT 30
BIDANG KECERGASAN / GIMNASTIK ASAS
TAJUK HAMBUR DAN MENDARAT
STANDARD KANDUNGAN 2.1
STANDARD 2.1.1 Mengenal pasti otot-otot utama yang menghasilkan daya semasa melakukan Lombol
PEMBELAJARAN Kangkang dan Hambur Arab.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Berkebolehan melakukan kemahiran Hambur Arab dan pendaratan dengan lakuan
yang betul .
AKTIVITI 1. Set induksi.
2. Aktiviti pemanasan badan.
3. Guru menerangkan tujuan pembelajaran hari ini.
4. Semua murid dibahagikan kepada 2 kumpulan.
5. Guru menunjukkan cara yang betul untuk aktiviti menghambur menggunakan
peralatan yang sesuai.
6. Murid melakukan aktiviti menghambur mengikut kumpulan masing-masing.
Belum Menguasai: Guru membimbing murid-murid secara individu.
7. Penilaian dan rumusan guru.

PETA i-THINK - STRATEGI PAK21 Permainan TAHAP -


PENGUASAA
N
PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Kerja Sepasukan
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Koperatif
Pendekatan Tematik Keselamatan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK -
Kelestarian Alam Sekitar
Nilai Murni – Keberanian
REKOD PERANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2020
SJKC KIOW MIN , ALOR GAJAH, MELAKA

BBM Papan anjal, gelung rotan


PENTAKSIRAN Pemerhatian
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak mencapai
objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
REKOD PERANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2020
SJKC KIOW MIN , ALOR GAJAH, MELAKA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU TAHUN 4
MINGGU 3 HARI Selasa
TARIKH MASA 10.35am – 11.35am
KELAS 4 JUMLAH MINIT 60
TEMA / UNIT HARMONI SENTIASA / TIGA SAHABAT
TAJUK RAKAN RONDA
STANDARD KANDUNGAN 4.1 Mengaplikasikan unsur keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan sastera.

STANDARD 4.1.1 Bercerita dan mengujarkan dialog yang mengandungi peribahasa.


PEMBELAJARAN
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Bercerita dan mengujarkan dialog yang mengandungi peribahasa.
2. Menulis 5 peribahasa dengan maksudnya.
AKTIVITI 1. Set induksi.
2. Guru menerangkan tujuan pembelajaran hari ini.
3. Murid diminta membuat persembahan cerita berdasarkan teks.
4. Murid menyebut peribahasa yang terdapat dalam cerita yang dibaca.
5. Murid dibimbing menulis maksud peribahasa yang telah dibaca.
6. Penilaian dan rumusan guru.

PETA i-THINK - STRATEGI PAK21 Gallery Walk TAHAP -


PENGUASAA
N
PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Menganalisis
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Kontekstual
Pendekatan Tematik Kekeluargaan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK -
Bahasa
Nilai Murni – Kasih Sayang
BBM Buku teks, Buku Latihan , LCD/Komputer
PENTAKSIRAN Tugasan
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak mencapai
objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
REKOD PERANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2020
SJKC KIOW MIN , ALOR GAJAH, MELAKA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU TAHUN 4
MINGGU 3 HARI Selasa
TARIKH MASA 12.05pm – 1.05pm
KELAS 5 JUMLAH MINIT 60
TEMA / UNIT ZIARAH KELUARGA/ HUBUNGAN YANG ERAT

TAJUK MULIANYA HATI

STANDARD KANDUNGAN 4.2

STANDARD 4.2.1 Mengujarkan cerita yang mengandungi simpulan bahasa dengan menggunakan
PEMBELAJARAN sebutan yang jelas, dan intonasi yang betul, serta bahasa badan dan gaya yang sesuai melalui
penceritaan yang dipersembahkan.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


1. Mengujarkan sekurangnya satu perenggan cerita
2. Mengujarkan cerita yang mengandungi simpulan bahasa dengan menggunakan
sebutan yang jelas, dan intonasi yang betul, serta bahasa badan dan gaya yang sesuai
AKTIVITI 1. Set induksi.
2. Guru menerangkan tujuan pembelajaran hari ini.
3. Semua murid berada dalam kumpulan masing-masing.
4. Semua murid membaca beberapa jenis ayat.
5. Setiap kumpulan membincangkan arahan guru bersama kumpulan dan memberi
respons.
6. Belum Menguasai: Guru membimbing murid-murid secara individu.
7. Penilaian dan rumusan guru.

PETA i-THINK Choose an item. STRATEGI PAK21 Gallery Walk TAHAP -


PENGUASAA
N
PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Menganalisis
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Kontekstual
Pendekatan Tematik Kekeluargaan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK -
Bahasa
Nilai Murni – Kasih Sayang
BBM Buku teks, Buku Latihan , LCD/Komputer
PENTAKSIRAN Tugasan
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak mencapai
objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
REKOD PERANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2020
SJKC KIOW MIN , ALOR GAJAH, MELAKA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU TAHUN 4
MINGGU 3 HARI Rabu
TARIKH MASA 9.15am – 10.15am
KELAS 4 JUMLAH MINIT 60
TEMA / UNIT HARMONI SENTIASA / TIGA SAHABAT
TAJUK PERMAINAN KATA
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut konteks.

STANDARD 5.1.1 Memahami dan menggunakan kata nama mengikut konteks tidak formal;
PEMBELAJARAN (i) kata nama am

OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


1. Melengkapkan teka silang kata dengan kata nama am.
2. Membina ayat menggunakan kata nama am yang dipelajari.
AKTIVITI 1. Set induksi.
2. Guru menerangkan tujuan pembelajaran hari ini.
3. Murid menyebut kata nama am berdasarkan gambar dalam buku teks.
4. Murid melengkapkan kata nama am dengan pembayang yang diberi.
5. Muridmembina ayat menggunakan kata nama am yang dipelajari dalam buku latihan.
6. Penilaian dan rumusan guru.

PETA i-THINK Peta Pokok STRATEGI PAK21 Think, Pair, Share TAHAP -
PENGUASAA
N
PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Kontekstual
Pendekatan Tematik Kemasyarakatan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK -
Patriotisme
Nilai Murni – Baik Hati
BBM Buku teks, Buku Latihan , LCD/Komputer
PENTAKSIRAN Tugasan
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak mencapai
objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
REKOD PERANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2020
SJKC KIOW MIN , ALOR GAJAH, MELAKA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU TAHUN 3
MINGGU 3 HARI Rabu
TARIKH MASA 10.35am- 11.35am
KELAS 3 JUMLAH MINIT 60
TEMA / UNIT KELUARGA BAHAGIA / KELUARGA TERSAYANG
TAJUK TAMAN MINI UNTUK IBU
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Asas mambaca dan memahami
STANDARD 5.1.1 Memahami dan menggunakan golongan kata nama am mengikut konteks;
PEMBELAJARAN ii. kata nama am

OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


1. Memahami dan menggunakan kata nama am dalam cerita
sekurang-kurangnya 3 daripada 4 kata nama am.
AKTIVITI 1. Set induksi.
2. Guru menerangkan tujuan pembelajaran hari ini.
3. Semua murid berada dalam kumpulan masing-masing.
4. Semua murid membaca petikan bersama-sama.
5. Murid menulis kata nama am yang betul dalam buku latihan.
6. Belum Menguasai: Guru membimbing murid-murid secara individu.
7. Penilaian dan rumusan guru.

PETA i-THINK - STRATEGI PAK21 Fan-N-Pick TAHAP -


PENGUASAA
N
PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Menganalisis
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Kontekstual
Pendekatan Tematik Kemasyarakatan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK -
Kelestarian Alam Sekitar
Nilai Murni – Tolong-menolong
BBM Buku teks, Buku Latihan , LCD/Komputer
PENTAKSIRAN Tugasan
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak mencapai
objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
REKOD PERANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2020
SJKC KIOW MIN , ALOR GAJAH, MELAKA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU TAHUN 5
MINGGU 3 HARI Rabu
TARIKH MASA 11.35am – 12.05pm
KELAS 5 JUMLAH MINIT 30
TEMA / UNIT ZIARAH KELUARGA/ HUBUNGAN YANG ERAT

TAJUK Kasih Keluarga

STANDARD KANDUNGAN 1.3

STANDARD 1.3.2 Mendengar, memahami dan memberikan respons secara lisan terhadap ayat tanya yang
PEMBELAJARAN mengandungi kata tanya dengan betul.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


1. Mendengar dan memahami 3 jenis ayat .
2. Memberikan respons terhadap ayat tanya dengan kata tanya dan tanpa kata tanya
AKTIVITI 1. Set induksi.
2. Guru menerangkan tujuan pembelajaran hari ini.
3. Semua murid berada dalam kumpulan masing-masing.
4. Semua murid membaca beberapa jenis ayat.
5. Setiap kumpulan membincangkan arahan guru bersama kumpulan dan memberi
respons.
6. Belum Menguasai: Guru membimbing murid-murid secara individu.
7. Penilaian dan rumusan guru.

PETA i-THINK Peta Alir STRATEGI PAK21 Hot Seat TAHAP -


PENGUASAA
N
PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Menganalisis
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Kontekstual
Pendekatan Tematik Kekeluargaan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK -
Bahasa
Nilai Murni – Kasih Sayang
BBM Buku teks, Buku Latihan , LCD/Komputer
PENTAKSIRAN Tugasan
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak mencapai
objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
REKOD PERANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2020
SJKC KIOW MIN , ALOR GAJAH, MELAKA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 5
MINGGU 3 HARI Khamis
TARIKH MASA 7.45am – 8.45am
KELAS 5 JUMLAH MINIT 30
BIDANG KECERGASAN / GIMNASTIK ASAS
TAJUK HAMBUR DAN MENDARAT
STANDARD KANDUNGAN 2.1
STANDARD 2.1.1 Mengenal pasti otot-otot utama yang menghasilkan daya semasa melakukan Lombol
PEMBELAJARAN Kangkang dan Hambur Arab.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Berkebolehan melakukan kemahiran Hambur Arab dan pendaratan dengan lakuan
yang betul .
AKTIVITI 1. Set induksi.
2. Aktiviti pemanasan badan.
3. Guru menerangkan tujuan pembelajaran hari ini.
4. Semua murid dibahagikan kepada 2 kumpulan.
5. Guru menunjukkan cara yang betul untuk aktiviti menghambur menggunakan
peralatan yang sesuai.
6. Murid melakukan aktiviti menghambur mengikut kumpulan masing-masing.
Belum Menguasai: Guru membimbing murid-murid secara individu.
7. Penilaian dan rumusan guru.

PETA i-THINK Choose an item. STRATEGI PAK21 Permainan TAHAP -


PENGUASAA
N
PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Kerja Sepasukan
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Koperatif
Pendekatan Tematik Keselamatan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK -
Kelestarian Alam Sekitar
Nilai Murni – Keberanian
BBM Papan anjal, gelung rotan
PENTAKSIRAN Pemerhatian
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak mencapai
objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
REKOD PERANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2020
SJKC KIOW MIN , ALOR GAJAH, MELAKA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU TAHUN 5
MINGGU 3 HARI Khamis
TARIKH MASA 8.15 am – 9.15 am
KELAS 5 JUMLAH MINIT 60
TEMA / UNIT ZIARAH KELUARGA/ KUNJUNGAN MESRA
TAJUK PERKELAHAN KELUARGA

STANDARD KANDUNGAN 2.3


STANDARD 2.3.2 Membaca pelbagai bahan yang mengandungi ayat tunggal dan ayat majmuk berbilang
PEMBELAJARAN subjek dan predikat secara mekanis dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang
betul.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


1. Membaca ayat tunggal dan ayat majmuk dengan lancar.
2. Mengimlak 3 ayat tunggal dan ayat majmuk dengan betul.

AKTIVITI 1. Set induksi.


2. Guru menerangkan tujuan pembelajaran hari ini.
3. Semua murid berada dalam kumpulan masing-masing.
4. Semua murid membaca beberapa jenis ayat.
5. Murid mengimlak ayat tunggal dan ayat majmuk yang dibaca oleh guru.
6. Belum Menguasai: Guru membimbing murid-murid secara individu.
7. Penilaian dan rumusan guru.

PETA i-THINK Peta Bulatan STRATEGI PAK21 Main Peranan TAHAP -


PENGUASAA
N
PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Menilai
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Kontekstual
Pendekatan Tematik Kekeluargaan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK -
Bahasa
Nilai Murni – Kasih Sayang
BBM Buku teks, Buku Latihan , LCD/Komputer
PENTAKSIRAN Tugasan
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak mencapai
objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
REKOD PERANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2020
SJKC KIOW MIN , ALOR GAJAH, MELAKA
REKOD PERANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2020
SJKC KIOW MIN , ALOR GAJAH, MELAKA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU TAHUN 4
MINGGU 3 HARI Khamis
TARIKH MASA 9.15am – 10.15am
KELAS 4 JUMLAH MINIT 60
TEMA / UNIT HARMONI SENTIASA / TIGA SAHABAT
TAJUK PERMAINAN KATA
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut konteks.

STANDARD 5.1.1 Memahami dan menggunakan kata nama mengikut konteks tidak formal;
PEMBELAJARAN (i) kata nama am

OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


1. Melengkapkan teka silang kata dengan kata nama am.
2. Membina ayat menggunakan kata nama am yang dipelajari.
AKTIVITI 1. Set induksi.
2. Guru menerangkan tujuan pembelajaran hari ini.
3. Murid menyebut kata nama am berdasarkan gambar dalam buku teks.
4. Murid melengkapkan kata nama am dengan pembayang yang diberi.
5. Muridmembina ayat menggunakan kata nama am yang dipelajari dalam buku latihan.
6. Penilaian dan rumusan guru.

PETA i-THINK Peta Pokok STRATEGI PAK21 Think, Pair, Share TAHAP -
PENGUASAA
N
PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Kontekstual
Pendekatan Tematik Kemasyarakatan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK -
Patriotisme
Nilai Murni – Baik Hati
BBM Buku teks, Buku Latihan , LCD/Komputer
PENTAKSIRAN Tugasan
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak mencapai
objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
REKOD PERANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2020
SJKC KIOW MIN , ALOR GAJAH, MELAKA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU TAHUN 3
MINGGU 3 HARI Khamis
TARIKH MASA 11.35am- 12.35am
KELAS 3 JUMLAH MINIT 60
TEMA / UNIT KELUARGA BAHAGIA / KELUARGA TERSAYANG
TAJUK TAMAN MINI UNTUK IBU
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Asas mambaca dan memahami
STANDARD 5.1.1 Memahami dan menggunakan golongan kata nama am mengikut konteks;
PEMBELAJARAN iii. kata nama am

OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


1. Memahami dan menggunakan kata nama am dalam cerita
sekurang-kurangnya 3 daripada 4 kata nama am.
AKTIVITI 1. Set induksi.
(Buku Teks MS 10) 2. Guru menerangkan tujuan pembelajaran hari ini.
3. Semua murid berada dalam kumpulan masing-masing.
4. Semua murid membaca petikan bersama-sama.
5. Murid menulis kata nama am yang betul dalam buku latihan.
6. Belum Menguasai: Guru membimbing murid-murid secara individu.
7. Penilaian dan rumusan guru.

PETA i-THINK Peta Pelbagai Alir STRATEGI PAK21 Fan-N-Pick TAHAP -


PENGUASAA
N
PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Menganalisis
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Kontekstual
Pendekatan Tematik Kemasyarakatan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK -
Kelestarian Alam Sekitar
Nilai Murni – Tolong-menolong
BBM Buku teks, Buku Latihan , LCD/Komputer
PENTAKSIRAN Kuiz
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak mencapai
objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
REKOD PERANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2020
SJKC KIOW MIN , ALOR GAJAH, MELAKA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU TAHUN 5
MINGGU 3 HARI Jumaat
TARIKH MASA 8.45 am – 9.15 am
KELAS 5 JUMLAH MINIT 30
TEMA / UNIT ZIARAH KELUARGA/ KUNJUNGAN MESRA

TAJUK PERKELAHAN KELUARGA

STANDARD KANDUNGAN 2.3

STANDARD 2.3.2 Membaca pelbagai bahan yang mengandungi ayat tunggal dan ayat majmuk berbilang
PEMBELAJARAN subjek dan predikat secara mekanis dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang
betul.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


3. Membaca ayat tunggal dan ayat majmuk dengan lancar.
4. Mengimlak 3 ayat tunggal dan ayat majmuk dengan betul.

AKTIVITI 8. Set induksi.


(Buku Teks MS 10) 9. Guru menerangkan tujuan pembelajaran hari ini.
10. Semua murid berada dalam kumpulan masing-masing.
11. Semua murid membaca beberapa jenis ayat.
12. Murid mengimlak ayat tunggal dan ayat majmuk yang dibaca oleh guru.
13. Belum Menguasai: Guru membimbing murid-murid secara individu.
14. Penilaian dan rumusan guru.

PETA i-THINK Peta Alir STRATEGI PAK21 Main Peranan TAHAP -


PENGUASAA
N
PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Menilai
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Kontekstual
Pendekatan Tematik Kekeluargaan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK -
Bahasa
Nilai Murni – Kasih Sayang
BBM Buku teks, Buku Latihan , LCD/Komputer
PENTAKSIRAN Tugasan
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak mencapai
objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
REKOD PERANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2020
SJKC KIOW MIN , ALOR GAJAH, MELAKA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU TAHUN 3
MINGGU 3 HARI Jumaat
TARIKH MASA 9.15 am – 10.15 am
KELAS 3 JUMLAH MINIT 60
TEMA / UNIT KELUARGA BAHAGIA / KELUARGA TERSAYANG
TAJUK BERCUTI DI KAMPUNG DATUK
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Mendengar dan memberikan respon

STANDARD 1.1.1 Mendengar, mengecam, memahami, dan menyebut dengan betul dan tepat;
PEMBELAJARAN i.ayat majmuk

OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


1. Mengecam dan menyebut ayat majmuk yang betul.
2. Membina 2 ayat majmuk daripada teks.
AKTIVITI 1. Set induksi.
(Buku Teks MS 10) 2. Guru menerangkan tujuan pembelajaran hari ini.
3. Semua murid berada dalam kumpulan masing-masing.
4. Semua murid menyebut ayat majmuk dalam teks dengan betulnya.
5. Murid menulis ayat majmuk yang betul dengan bimbingan guru.
Belum Menguasai: Guru membimbing murid-murid secara individu.
6. Penilaian dan rumusan guru.

PETA i-THINK Peta Pokok STRATEGI PAK21 Mix-N-Match TAHAP -


PENGUASAA
N
PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Menganalisis
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Kontekstual
Pendekatan Tematik Kemasyarakatan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK -
Kelestarian Alam Sekitar
Nilai Murni – Tolong-menolong
BBM Buku teks, Buku Latihan , LCD/Komputer
PENTAKSIRAN Lisan
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak mencapai
objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
REKOD PERANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2020
SJKC KIOW MIN , ALOR GAJAH, MELAKA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU TAHUN 4
MINGGU 3 HARI Jumaat
TARIKH MASA 11.05 am -12.05 pm
KELAS 4 JUMLAH MINIT 60
TEMA / UNIT HARMONI SENTIASA / TIGA SAHABAT
TAJUK LORONG TERCANTIK
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Mendengar dan memberikan respons semasa berkomunikasi dalam situasi formal dan
tidak formal.

STANDARD 1.1.2 Mendengar, memahami dan memberikan respons terhadap ujaran yang terdapat dalam
PEMBELAJARAN situasi tidak formal.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


1. Memberikan respons terhadap ujaran.
2. Membuat simulasi daripada bahan grafik.
AKTIVITI 1. Set induksi.
(Buku Teks MS 10) 2. Guru menerangkan tujuan pembelajaran hari ini.
3. Murid menyebut kata nama am berdasarkan gambar dalam buku teks.
4. Murid melengkapkan kata nama am dengan pembayang yang diberi.
5. Muridmembina ayat menggunakan kata nama am yang dipelajari dalam buku latihan.
6. Penilaian dan rumusan guru.

PETA i-THINK Peta Pokok STRATEGI PAK21 Think, Pair, Share TAHAP -
PENGUASAA
N
PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Kontekstual
Pendekatan Tematik Kemasyarakatan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK -
Patriotisme
Nilai Murni – Baik Hati
BBM Buku teks, Buku Latihan , LCD/Komputer
PENTAKSIRAN Tugasan
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak mencapai
objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
