Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

24 Khamis 4 SAINS

TEMA: SAINS FIZIKAL UNIT: 6.0 BUNYI

TAJUK: BUNYI
STANDARD
6.1 Bunyi
KANDUNGAN
STANDARD
6.1.5 Menjana idea untuk menyelesaikan masalah bagi mengurangkan pencemaran bunyi.
PEMBELAJARAN

OBJEKTIF Pada akhir Pdpc murid akan dapat,


PEMBELAJARAN 1. Menjana idea untuk menyelesaikan masalah bagi mengurangkan pencemaran bunyi.
KRITERIA
Murid berjaya menghasilkan alat muzik kitar semula.
KEJAYAAN
1. Murid bercerita tentang gambar dan situasi dalam buku teks halaman 120. (KBAT)
2. Guru mengaitkan jawapan murid dengan topik hari ini.
3. Murid diterangkan tentang maksud pencemaran bunyi.
AKTIVITI PDPC
4. Murid melakukan Santai Sains ‘Alat Muzik Kita Semula’ secara berpasangan. (PAK21)
5. Murid membuatpersembahan nyanyian menggunakan alat muzik yang dihasilkan. (PBD)
6. Murid membuat rumusan pelajaran hari ini.
AKTIVITI PAK-21 Think– Pair– Share (Fikir- Pasang– Kongsi)

Memerhati Mengelas
Mengukur dan menggunakan nombor Membuat inferens
KEMAHIRAN Meramal Berkomunikasi /
PROSES SAINS Menggunakan perhubungan ruang dan masa Mentafsir data
Mendefinisi secara operasi Mengawal pemboleh ubah
Membuat hipotesis Mengeksperimen /
Menggunakan peralatan dan bahan sains Membersihkan peralatan sains dengan cara
dengan betul yang betul
KEMAHIRAN Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan spesimen dengan betul dan
MANIPULATIF dengan betul dan selamat cermat
Melakar spesimen, peralatan dan bahan
Tidak berkenaan /
sains dengan betul
BAHAN BANTU
Buku teks halaman 120-121, alat dan bahan seperti halaman 121.
BELAJAR
KBAT/EMK/NILAI Menganalisis Kreativiti dan Inovasi Bekerjasama

TP 6 Pentaksiran Bilik Darjah (PBD) Bercerita

Kehadiran : ____ / ____


___ /___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI
___ /___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN
24 Khamis 4 SAINS

TEMA: SAINS FIZIKAL UNIT: 6.0 BUNYI

TAJUK: BUNYI
STANDARD
6.1 Bunyi
KANDUNGAN
STANDARD
6.1.5 Menjana idea untuk menyelesaikan masalah bagi mengurangkan pencemaran bunyi.
PEMBELAJARAN

OBJEKTIF Pada akhir Pdpc murid akan dapat,


PEMBELAJARAN 1. Menjana idea untuk menyelesaikan masalah bagi mengurangkan pencemaran bunyi.
KRITERIA
Murid berjaya menjawab soalan uji minda dengan betul.
KEJAYAAN
1. Murid bercerita tentang pelajaran lalu.
2. Guru mengaitkan jawapan murid dengan topik hari ini.
3. Murid membuat ulang kaji ‘Refleksi Minda’ secara dalam kumpulan. (PAK21)
AKTIVITI PDPC
4. Murid membuat soalan ‘Uji Minda’ dalam buku latihan sains. (PBD)
5. Murid menjawab soalan dan membincangkan jawapan dalam kumpulan. (KBAT)
6. Murid membuat rumusan pelajaran hari ini.
AKTIVITI PAK-21 Recap Group (Mengulangi / mengingat semula)

Memerhati Mengelas
Mengukur dan menggunakan nombor Membuat inferens
KEMAHIRAN Meramal Berkomunikasi /
PROSES SAINS Menggunakan perhubungan ruang dan masa Mentafsir data
Mendefinisi secara operasi Mengawal pemboleh ubah
Membuat hipotesis Mengeksperimen /
Menggunakan peralatan dan bahan sains Membersihkan peralatan sains dengan cara
dengan betul yang betul
KEMAHIRAN Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan spesimen dengan betul dan
MANIPULATIF dengan betul dan selamat cermat
Melakar spesimen, peralatan dan bahan
Tidak berkenaan /
sains dengan betul
BAHAN BANTU
Buku teks halaman 121-122
BELAJAR
KBAT/EMK/NILAI Menganalisis Kreativiti dan Inovasi Bekerjasama

TP 6 Pentaksiran Bilik Darjah (PBD) Buku Latihan

Kehadiran : ____ / ____


___ /___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI
___ /___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________
