Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MUZIK

Mata Pelajaran Pendidikan Muzik

Tahun 3 Genius

Bilangan Murid 23 orang

Tarikh

Hari Khamis

Masa 8.40 pagi – 9.40 pagi

Tema Modul Kemahiran Muzik

Tajuk Rekoder Not G

Kemahiran Fokus Kemhiran Muzik - Rekoder

Standard Kandungan 2.4 Rekoder

2.4.2 Memainkan rekoder mengikut tempo dengan ton yang baik:


Standard
(i) dengan penjarian not B, A dan G.
Pembelajaran
(ii) menggunakan jenis not semibrif, minim, krocet

Pada akhir pembelajaran, murid dapat:

i. Memainkan rekoder not G dengan penjarian dan


Objektif Pembelajaran pernafasan yang betul.
ii. Memainkan rekoder not B, A dan G mengikut tempo dan
ton yang baik.

Pengisian Kurikulum  Ilmu: Bahasa Inggeris


(Elemen Merentas
 Nilai: Keberanian,
Kurikulum)
kerjasama

 Kemahiran Insaniah:
Etika dan moral profesional,

1
Pembelajaran berterusan dan pengurusan maklumat

 Elemen Keusahawanan:
EK1: 1.2 Peka kepada peluang

 Penekanan 5P: Penilaian

 Pendekatan berpusatkan murid, guru dan bahan


 Didik hibur: Murid dapat bermain alat muzik rekoder.
 Kemahiran Berfikir:

Strategi Pengajaran Meneliti sebahagian dan keseluruhan, membanding dan membeza,

dan Pembelajaran menganalisis Maklumat


(Kepelbagaian Kaedah  Kecerdasan Pelbagai: Muzikal, kinestatik
dan Teknik)
 Belajar Cara Belajar: Kemahiran Mendengar,

kemahiran membaca
 Pembelajaran masteri
 Pembelajaran koperatif
 KBAT: Mengaplikasi

Bil. Jenis Bilangan


Bahan Bantu Mengajar
1.
(BBM)Buku teks 23

2. Rekoder 1

3. Audio Sedia
Pengetahuan 1
Murid pernah meniup rekoder not B dan A sebelum ini.
Ada
4. Pembesar suara 1

Langkah-langkah Aktiviti

Langkah / Aktiviti Pengajaran dan


Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
Set Induksi Bunyi Audio Rekoder 1. Murid diperdengarkan BBM
(5 minit) Mary had a Little lagu Maryy Had a  Audio rekoder lagu
Lamb Little Lamb Mary Had a Little
menggunakan Lamb

2
rekoder.  Rekoder

2. Murid menyatakan Kemahiran Insaniah


not yang dibunyikan  Pemikiran kritis
dalam lagu Mary Had dan kemahiran
menyelesaikan
a Little Lamb.
masalah

3. Murid mengaitkan
dengan pembelajaran Kemahiran Berfikir
hari ini.  Meneliti
sebahagian dan
keseluruhan

Kemahiran Belajar
Cara Belajar
 Kemahiran
mengingat

Pembelajaran
Kontekstual
 Menghubung kait

Kecerdasan
Pelbagai
 Muzik
Langkah 1 Kenali Not G 1. Murid diperkenalkan BBM
(15 minit) dengan not G di atas  Rekoder
baluk.  Buku teks

2. Murid menepuk Kemahiran Insaniah


tangan mengikut  Etika dan moral
corak irama dalam profesional
skor.
Kemahiran Berfikir
3. Murid ditunjukkan  Meneliti

3
dengan not G pada sebahagian dan
rekoder. keseluruhan

4. Murid meniup not G Kemahiran Belajar


dengan menyebut “tu, Cara Belajar
tu, tu” dengan lidah.  Kemahiran
mendengar
 Kemahiran
5. Murid membuat
membaca
latihan meniup not G
menggunakan jenis Pembelajaran
not krocet tiga kali. Masteri

6. Murid meniup not G


mengikut skor lagu Kecerdasan

yang ditunjukkan. Pelbagai


 Muzik

Kompetensi 6C
 Sahsiah

Penilaian Objektif (i)


Langkah 2 Latihan rekoder not 1. Murid melihat skor BBM
(25 minit) B, A dan G muzik yang  Audio
mengandungi not B,  Rekoder
A dan G.
Nilai Murni
2. Murid mengenal pasti  Keberanian
not B, A dan G serta
Kemahiran Insaniah
nilai detiknya di

dalam skor lagu.
Pembelajaran berterusan dan pengurusan makluma

3. Murid membuat
latihan rekoder not B, Elemen
A dan G lagu Mary Keusahawanan
had a Little Lamb. EK1: 1.2 Peka kepada

4
peluang
4. Murid memainkan
lagu Mary Had a Little
Kemahiran Berfikir
Lamb menggunakan
 Meneliti
rekoder not B, A dan sebahagian dan
G. keseluruhan

5. Tiupan rekoder oleh Kemahiran Belajar


murid dinilai. Cara Belajar
 Kemahiran
mengingat

Pembelajaran
Masteri

KBAT
Mengaplikasi

Kompetensi 6C
 Sahsiah

Penilaian Objektif (ii)


Langkah 3 Pengukuhan 1. Murid melihat skor BBM
(10 minit) muzik latihan rekoder  Audio
1 yang mengandungi  Rekoder
not B, A dan G.
Nilai Murni
2. Murid mengenal pasti  Kerajinan
not B,A dan G.
Kemahiran Insaniah
3. Murid mengenal pasti 
Pembelajaran berterusan dan pengurusan makluma
jenis not.

4. Murid meniup rekoder Elemen


berdasarkan skor Keusahawanan

5
lagu tersebut. EK1: 1.2 Peka kepada
peluang
5. Pemahaman murid
dinilai oleh guru.
Kemahiran Belajar
Cara Belajar
 Kemahiran
mengingat

KBAT
Mengaplikasi

Kompetensi 6C
 Sahsiah
Kognitif 1. Murid merumuskan Kemahiran Berfikir
 Rumusan isi pembelajaran mereka Meneliti sebahagian
pelajaran hari ini. dan keseluruhan

Sosial 2. Murid mendengar


lagu Mary had a Little Kemahiran Belajar
Pujian dan tepukan
Penutup Lamb menggunakan Cara Belajar

(5 minit) rekoder yang  Kemahiran


mendengar
dipasang audio.
3. Guru memberikan
Kecerdasan
kata-kata pujian dan
Pelbagai
tepukan kepada
 Muzik
murid.

6
18. Refleksi

Kelebihan:
 Murid telah mengetahui penjarian bagi not B, A dan G.
 Guru dapat melihat murid melakukan penjarian dan mendengar bunyi tiupan rekoder
sekali gus segera memperbetulkan sekiranya murid melakukan kesilapan.

Kelemahan:
 Guru mengambil masa yang lama untuk membimbing seorang murid yang menyebabkan
terdapat beberapa orang murid yang guru tidak sempat untuk melihat mereka.
 Pendekatan lebih berpusatkan guru untuk membantu murid.

Penambahbaikan:
 Guru boleh meminta murid yang tidak sempat untuk dilihat agar menghantar video
rakaman bermain rekoder.
 Guru boleh mengubah cara pengajaran kepada berpusatkan murid dengan meminta
murid mengakses maklumat mengenai not G terlebih dahulu sebelum memulakan kelas.

19. Ulasan Guru Pembimbing

7
Lampiran Set Induksi

Lampiran Langkah 1

8
Lampiran Langkah 2
