Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 12

SAINS KEHADIRAN / orang murid


HARI ISNIN TARIKH 20/6/2022
KELAS 4 UM MASA 8.00 - 9.00
TEMA/UNIT SAINS HAYAT/ 3.0 HAIWAN
TAJUK CIRI-CIRI KHUSUS HAIWAN VERTEBRATA
STANDARD 3.2 Haiwan Vertebrata
KANDUNGAN
STANDARD 3.2.3 Mengelaskan haiwan vertebrata berdasarkan ciri khusus bagi mamalia, retilia, amfibia, burung
PEMBELAJARAN dan ikan.
3.2.4 Menjelaskan pemerhatian tentang haiwan vertebrata melalui lakaran, TMK, penulisan atau
lisan secara kreatif.
OBJEKTIF Pada akhir PdP, murid dapat,
PEMBELAJARAN 1. Memberi contoh ciri khusus setiap kelas haiwan vertebrata.
2. Mengelas haiwan vertebrata mengikut ciri khusus.
KRITERIA 1. Memberi contoh ciri khusus setiap kelas haiwan vertebrata dengan bimbingan guru.
KEJAYAAN 2. Mengelas haiwan vertebrata mengikut ciri khusus dengan menjalankan aktiviti.
AKTIVITI PdP PELIBATAN  Murid ditunjukkan video kisah hidup platipus. Murid bersoal jawab dengan guru tentang
platypus.
PENEROKAAN  Murid memerhati contoh haiwan vertebrata dalam BT ms 60-61 dan mengenal pasti ciri
khusus setiap haiwan vertebrata tersebut.
PENERANGAN  Murid ditunjukkan video haiwan vertebrata dan ciri khususnya.
 Murid diperkenalkan dengan terma mamalia, amfibia, reptilia, burung dan ikan.
PERKEMBANGAN  Murid membuat Aktiviti Ria untuk mengkaji ciri-ciri khusus mamalia, amfibia, reptilia, burung
dan ikan berdasarkan kad gambar haiwan yang digantung mengikut Langkah-langkah BT ms
62-63.
PENILAIAN  Murid diuji kefahaman mereka dengan Uji Minda soalan 6-8 (BT ms 68)
PENUTUP  Murid membuat kesimpulan pembelajaran pada hari ini.
EMK BBM PENTAKSIRAN ARAS PEMIKIRAN ALAT BERFIKIR
 Bahasa  Buku Teks  Pemerhatian Mengingati i-THINK (Peta Bulatan)
 Kelestarian Alam Sekitar Slaid Powerpoint  Lisan Memahami  i-THINK (Peta Buih)
 Nilai Murni  Carta/Gambar  Latihan Bertulis  Mengaplikasi i-THINK (P.Buih Berganda)
 Sains & Teknologi Model Kuiz Menganalisis  i-THINK (Peta Pokok)
Patriotisme Spesimen  Pembentangan  Menilai i-THINK (Peta Dakap)
 Kreativiti & Inovasi  Radas Hasil Kerja  Mencipta i-THINK (Peta Alir)
Keusahawanan  Bahan Sains Projek i-THINK (P.Pelbagai Alir)
TMK Youtube/Video Laporan Amali i-THINK (Peta Titi)
Kelestarian Global Bahan Maujud  Rajah/Situasi
Pendidikan Kewangan Lembaran kerja
TAHAP PENGUASAAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
KEMAHIRAN PROSES SAINS (KPS)
 Memerhati  Meramal Mendefinisi secara operasi
 Mengelas  Berkomunikasi Mengawal pemboleh ubah
Mengukur dan menggunakan nombor Mengguna perhubungan ruang dan masa Membuat hipotesis
 Membuat inferens Mentafsir data Mengeksperimen
KEMAHIRAN MANIPULATIF (KMS)
 Menggunakan dan mengendalikan  Menyimpan peralatan dan bahan sains Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains
peralatan dan bahan dengan betul dengan betul dan selamat dengan betul
Membersih peralatan dan bahan Mengendalikan spesimen dengan betul
sains dengan betul dan selamat dan cermat
REFLEKSI ___/___murid dapat mencapai objektif pembelajaran.
___/___ murid memerlukan bimbingan guru.
PdP ditangguhkan kerana aktiviti pentaksiran.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 12

SAINS KEHADIRAN / orang murid


HARI RABU TARIKH 20/6/2022
KELAS 4 UM MASA 11.00 - 12.00
TEMA/UNIT SAINS HAYAT/ 3.0 HAIWAN
TAJUK CIRI-CIRI KHUSUS HAIWAN VERTEBRATA
STANDARD 3.2 Haiwan Vertebrata
KANDUNGAN
STANDARD 3.2.3 Mengelaskan haiwan vertebrata berdasarkan ciri khusus bagi mamalia, retilia, amfibia, burung
PEMBELAJARAN dan ikan.
3.2.4 Menjelaskan pemerhatian tentang haiwan vertebrata melalui lakaran, TMK, penulisan atau
lisan secara kreatif.
OBJEKTIF Pada akhir PdP, murid dapat,
PEMBELAJARAN 1. Memberi contoh ciri khusus setiap kelas haiwan vertebrata.
2. Mengelas haiwan vertebrata mengikut ciri khusus.
KRITERIA 1. Memberi contoh ciri khusus setiap kelas haiwan vertebrata dengan bimbingan guru.
KEJAYAAN 2. Mengelas haiwan vertebrata mengikut ciri khusus dengan menjalankan aktiviti.
AKTIVITI PdP PELIBATAN  Murid ditunjukkan video kisah hidup platipus. Murid bersoal jawab dengan guru tentang
platypus.
PENEROKAAN  Murid memerhati contoh haiwan vertebrata dalam BT ms 60-61 dan mengenal pasti ciri
khusus setiap haiwan vertebrata tersebut.
PENERANGAN  Murid ditunjukkan video haiwan vertebrata dan ciri khususnya.
 Murid diperkenalkan dengan terma mamalia, amfibia, reptilia, burung dan ikan.
PERKEMBANGAN  Murid membuat Aktiviti Ria untuk mengkaji ciri-ciri khusus mamalia, amfibia, reptilia, burung
dan ikan berdasarkan kad gambar haiwan yang digantung mengikut Langkah-langkah BT ms
62-63.
PENILAIAN  Murid diuji kefahaman mereka dengan Uji Minda soalan 6-8 (BT ms 68)
PENUTUP  Murid membuat kesimpulan pembelajaran pada hari ini.
EMK BBM PENTAKSIRAN ARAS PEMIKIRAN ALAT BERFIKIR
 Bahasa  Buku Teks  Pemerhatian Mengingati i-THINK (Peta Bulatan)
 Kelestarian Alam Sekitar Slaid Powerpoint  Lisan Memahami  i-THINK (Peta Buih)
 Nilai Murni  Carta/Gambar  Latihan Bertulis  Mengaplikasi i-THINK (P.Buih Berganda)
 Sains & Teknologi Model Kuiz Menganalisis  i-THINK (Peta Pokok)
Patriotisme Spesimen  Pembentangan  Menilai i-THINK (Peta Dakap)
 Kreativiti & Inovasi  Radas Hasil Kerja  Mencipta i-THINK (Peta Alir)
Keusahawanan  Bahan Sains Projek i-THINK (P.Pelbagai Alir)
TMK Youtube/Video Laporan Amali i-THINK (Peta Titi)
Kelestarian Global Bahan Maujud  Rajah/Situasi
Pendidikan Kewangan Lembaran kerja
TAHAP PENGUASAAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
KEMAHIRAN PROSES SAINS (KPS)
 Memerhati  Meramal Mendefinisi secara operasi
 Mengelas  Berkomunikasi Mengawal pemboleh ubah
Mengukur dan menggunakan nombor Mengguna perhubungan ruang dan masa Membuat hipotesis
 Membuat inferens Mentafsir data Mengeksperimen
KEMAHIRAN MANIPULATIF (KMS)
 Menggunakan dan mengendalikan  Menyimpan peralatan dan bahan sains Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains
peralatan dan bahan dengan betul dengan betul dan selamat dengan betul
Membersih peralatan dan bahan Mengendalikan spesimen dengan betul
sains dengan betul dan selamat dan cermat
REFLEKSI ___/___murid dapat mencapai objektif pembelajaran.
___/___ murid memerlukan bimbingan guru.
PdP ditangguhkan kerana aktiviti pentaksiran.
