Anda di halaman 1dari 19

JABATAN MATEMATIK

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

ARAHAN:

Sediakan 3 set Rancangan Pengajaran Harian (RPH).


 3 set Rancangan Pengajaran Harian (RPH) hendaklah mengikut standard pembelajaran
yang diberikan (mengikut standard kandungan yang telah diberikan) secara
berurutan.

Kriteria:

i. RPH perlu disediakan menggunakan pendekatan dan kaedah yang berbeza

ii. Hasil pembelajaran dan kriteria kejayaan perlu dinyatakan dengan jelas dalam RPH.

iii. Isi kandungan pengajaran dinyatakan dengan jelas dalam RPH.

iv. Setiap RPH yang disediakan merujuk kepada Model Pengajaran 4 Fasa (Set Induksi,
Perkembangan Pengajaran 1, Perkembangan Pengajaran 2 dan Penutup)

v. Rancangkan aktiviti pembelajaran yang sesuai bagi mencapai hasil pembelajaran yang
ditetapkan dalam RPH (strategi, kesesuaian aktiviti, KBAT, EMK).

vi. Mengintegrasikan bahan bantu mengajar (BBM) dalam aktiviti pembelajaran.

vii. Menyediakan alat pentaksiran yang akan digunakan untuk setiap set pengajaran
(Contoh: ujian formatif, senarai semak, soalan lembaran kerja)

viii. Melampirkan lembaran kerja yang bersesuaian.

ix. Melampirkan bahan rujukan pelajar yang berkaitan ( jika perlu).


JABATAN MATEMATIK

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

RANCANGAN PENGAJARAN 1

KPD3016 Pengajaran, Teknologi dan Penaksiran 1

Nama HAFIZ SYAZNI BIN HAMDAN


Nombor matrik D20202096534
Kumpulan 10
Tingkatan : 1 UTARID
Hari : SELASA
Tarikh : 06/12/2022
Masa : 11.00 pagi – 12.00 tengah hari (satu jam)
Bilangan Murid : 30/30
Subjek : Matematik
Bidang Pembelajaran : Sukatan dan Geometri
Standard Kandungan : 9.3 Sifat sisi empat dan sudut pedalaman serta sudut peluaran sisi empat
Standard Pembelajaran : 9.3.4 Menyelesaikan masalah yang melibatkan gabungan sisi tiga dan sisi empat

Hasil pembelajaran : Di akhir pembelajaran ini, murid dapat;


1. Menyelesaikan masalah yang melibatkan gabungan sisi tiga dan sisi empat.

Kriteria kejayaan : 1. Murid boleh menyatakan info yang telah diketahui tentang masalah yang melibatkan gabungan
sisi tiga dan sisi empat.
2. Murid boleh menjawab lembaran soalan berbeza yang diberikan.
3. Murid boleh memberikan komen terhadap jawapan kumpulan lain.
4. Murid boleh membetulkan jawapan mereka hasil dari komen dari kumpulan lain yang ditulis di
dalam buku tulis.

Pengetahuan sedia ada : 1. Jumlah sudut pedalaman dalam sisi empat adalah 360ᵒ
2. Jumlah sudut pedalaman dalam segi tiga adalah 180ᵒ

Strategi mengajar :  Memaparkan gambar layang-layang dengan menggunakan projektor dan skrin lcd.
 Meminta murid untuk menyatakan info yang telah diketahui tentang masalah yang melibatkan
gabungan sisi tiga dan sisi empat.
 Meminta murid ke hadapan untuk menggariskan kawasan sisi tiga dan sisi empat dengan
menggunakan tablet dan stylus.
 Meminta murid menyelesaikan lembaran soalan berbeza dengan menggunakan aktiviti
Carousell Feedback.
 Menggunakan projektor dan skrin lcd untuk memancarkan aplikasi laman web (Random Team
Generator) untuk menentukan kumpulan yang terdiri daripada empat orang murid.
 Menggunakan projektor dan skrin lcd untuk memancarkan aplikasi laman web (Timer) sebagai
panduan murid tentang masa yang diperuntukkan.
 Soal jawab menggunakan Exit Ticket.
Kaedah mengajar : Perbincangan dan pembelajaran koperatif (Carousell Feedback)

Bahan bantu mengajar : Lembaran soalan, projektor, skrin projektor, tablet, stylus, aplikasi laman web (Random
Team Generator), aplikasi laman web (Timer), Exit Ticket
Nilai murni : Positif: Kejujuran, Menepati masa, Bertanggungjawab, Amanah, Bekerjasama
Negatif: Malas

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) : Sains dan Teknologi

Kemahiran insaniah : Kemahiran komunikasi, kemahiran kritis dalam kemahiran penyelesaian masalah, kemahiran sosial
Strategi/Kaedah/BBM
Fasa/ Masa Aktiviti
Isi Kandungan/Aktiviti /KBKK/Nilai/PAK21/
Pembelajaran KBAT/Peta i-Think
Peranan Guru Peranan Murid

Set Induksi Poligon Asas • Meminta semua murid untuk • Menerima arahan. Strategi: Menggunakan
(5 minit) Penerokaan terhadap bersedia dengan pelajaran gambar layang-layang
aplikasi sisi tiga dan sisi pada hari ini. (Lampiran 1) dan soal
empat dalam kehidupan. jawab.
• Memaparkan gambar layang- • Melihat gambar yang
Layang-layang layang. (Lampiran 1) ditunjukkan. Kaedah: Perbincangan
dan soal jawab
• Menanyakan soalan • Menjawab soalan:
kepada murid berdasarkan Bahan Bantu
gambar: 1. Gambar yang Mengajar: Gambar
ditunjukkan adalah layang-layang,
1. Apakah yang dapat layang-layang. projektor, skrin
dilihat oleh murid? 2. Di bahagian dalam projektor, tablet
2. Di manakah letaknya layang-layang. dan stylus
sisi tiga? 3. Di bahagian sisi luar
3. Di manakah letaknya layang-layang. KBKK: Membuat
sisi empat? 4. Bagi sisi tiga perkaitan dan menjana
4. Berapakah nilai (90,55,15) dan sisi idea.
sudut? empat (120,55,30,55)
KBAT: Menganalisis dan
• Meminta beberapa murid • Menandakan kawasan sisi tiga menilai
untuk ke hadapan. dan sisi empat.
Nilai: Teliti dan
menghargai konsep
poligon asas dalam
kehidupan seharian.

PAK21: -

Peta i-Think: -
Perkembangan Soalan yang melibatkan • Membahagikan murid • Menumpukan perhatian dan Strategi: Menjawab
Pengajaran 1 masalah gabungan sisi tiga kepada enam kumpulan mendengar penerangan yang lembaran soalan yang
(50 minit) dan sisi empat. menggunakan aplikasi disampaikan. melibatkan masalah
laman web (Random Team gabungan sisi tiga dan
Aktiviti Carousell Feedback Generator). sisi empat.

Menerangkan jawapan yang • Meminta murid untuk


diperolehi di hadapan kelas. duduk di dalam kumpulan Kaedah: Pembelajaran
masing-masing. Kooperatif (Carousell
Feedback)
• Mengedarkan
lembaran soalan yang Bahan Bantu
berbeza kepada setiap Mengajar: Kertas
kumpulan. mahjong, marker hitam,
marker merah, marker
• Meminta setiap biru, aplikasi laman
kumpulan untuk web (Random Team
menyelesaikan lembaran Generator), projektor,
soalan dalam tempoh skrin projektor dan
masa 10 minit. lembaran soalan

• Meminta semua KBKK:


kumpulan untuk
bergerak ke kumpulan Nilai:
lain mengikut urutan
nombor menaik kecuali PAK21: Berkomunikasi
kumpulan 6 ke
kumpulan 1. KBAT: Mengaplikasi dan
menganalisis
• Meminta semua
kumpulan untuk Peta i-Think: -
memberikan komen
terhadap jawapan yang
telah dibuat oleh
kumpulan sebelumnya
selama 5 minit.
• Meminta semua
kumpulan untuk
bergerak ke kumpulan
lain mengikut urutan
nombor menaik kecuali
kumpulan 6 ke
kumpulan 1 sehingga
selesai.

• Meminta setiap
kumpulan melihat
komen yang telah
diberikan oleh kumpulan
lain terhadap kumpulan
mereka.

• Meminta wakil dari


setiap kumpulan untuk
menerangkan jawapan
yang akhir yang
diperolehi.
Penutup (5 minit) Kesimpulan: • Meminta murid untuk • Membuat refleksi dan Strategi: Menulis
menuliskan jawapan akhir rumusan tentang apa yang jawapan akhir dalam
Menulis jawapan akhir bagi semua kumpulan di dipelajari pada hari ini melalui buku latihan,
bagi semua kumpulan di dalam buku latihan. Exit Ticket. memberikan lembaran
dalam buku latihan. kerja rumah, dan soal
• Memberikan lembaran kerja jawab menggunakan
Memberikan lembaran rumah. • Mengisi Exit Ticket. Exit Ticket.
kerja rumah.
• Meminta murid untuk Kaedah: Perbincangan
Membuat kesimpulan dan membuat refleksi dan
merumuskan tentang rumusan tentang apa yang Bahan Bantu
kandungan pelajaran pada dipelajari pada hari ini. Mengajar: Lembaran
hari ini. kerja rumah dan Exit
• Meminta murid mengisi Ticket
Exit Ticket.

• Memilih 3 murid untuk


membacakan Exit Ticket
yang ditulis.

Gambar layang-layang.
Lembaran soalan dalam aktiviti Carousell Feedback.
Pentaksiran Pemerhatian berdasarkan jawapan murid sepanjang aktiviti dilaksanakan.
Lembaran kerja rumah.
Exit ticket.
Refleksi : (Ditulis setelah selesai pengajaran)

_
Lampiran 1: Gambar layang-layang
Lampiran 2: Lembaran Kerja (Carousell Feedback)

Kumpulan: Kelas: Tarikh:


(Jawapan) Lampiran 2: Lembaran Kerja (Carousell Feedback)
Lampiran 3: Lembaran Kerja Rumah

Nama: Kelas: Tarikh:


(Jawapan) Lampiran 3: Lembaran Kerja Rumah
LAMPIRAN 4: EXIT TICKET
Gambar Bahan Bantu Mengajar:

1) Projektor

2) Skrin projektor

3) Kertas mahjong

4) Marker pen hitam, biru dan merah


5) Tablet

6) Stylus
