Anda di halaman 1dari 10

CUTI UMUM SEMPENA

NUZUL AL-QURAN
SELASA 19/04/2022

TANDATANGAN PENGETUA / PENOLONG KANAN / GKMP………………….


RANCANGAN PELAJARAN HARIAN MINGGU 5

MATA
BAHASA MELAYU KELAS 3L4 KEHADIRAN 40/42
PELAJARAN
TARIKH / HARI 20/04/2022 RABU MASA 7.30-8.30 pagi

TEMA/ TAJUK KECERDASAN MENINGKAT, KETERAMPILAN MEMIKAT

KEMAHIRAN Membaca dan Menulis

STANDARD 1.3 Mendengar dan memahami maklumat, fakta, idea dan hujah dalam pelbagai wacana dan memberikan
KANDUNGAN respons.

STANDARD 1.3.1 Mendengar dan mengkategorikan maklumat yang terdapat dalam pelbagai wacana, serta
PEMBELAJARAN memberikan respons secara lisan dengan betul, tepat dan bermakna mengikut konteks.
Pada akhir pelajaran, murid-murid dapat:
OBJEKTIF: 1.Menganalisis maklumat yang terdapat dalam bahan.
2.Menyatakan respon yang betul, tepat dan bermakna.
Set Induksi: Guru memastikan semua murid bersedia

-Murid diminta mendengar beberapa orang rakan mereka membaca wacana yang terdapat dalam buku teks
AKTIVITI
-Murid memberikan pendapat masing-masing tentang isu yang diketengahkan.
PENGAJARAN
(PdPc) -Murid memberikan respon dan pandangan berdasarkan petikan yang dibaca.
-Murid diberikan latihan dan menyiapkan latihan tersebut.

BAHAN PDPC Bahan petikan yang disediakan oleh guru


Sistem Bahasa: Sintaksis
Kemahiran Abad ke-21:-

PENGISIAN Kemahiran Berfikir Aras Tinggi ( KBAT ):- Menganalisis


KOKURIKULUM Strategi Pengajaran dan Pembelajaran:- Bimbingan Berfokus
EMK : Bahasa
NILAI MURNI - Rasional

PENTAKSIRAN
LISAN dan BERTULIS

• 20/40 orang murid dapat menguasai objektif pelajaran dan diberi latihan pengayaan/pengukuhan
REFLEKSI
• 20/40 orang murid tidak dapat menguasai objektif pelajaran dan diberi latihan pemulihan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 5

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 5SV4 KEHADIRAN 26/36

TANDATANGAN PENGETUA / PENOLONG KANAN / GKMP………………….


TARIKH / HARI 20/04/2022 RABU MASA 10.45-11.40 PAGI

TEMA Bersatu Kita Teguh

TAJUK Wisma Putra

STANDARD
2.3 Membaca untuk memproses maklumat daripada pelbagai bahan
KANDUNGAN

STANDARD 2.3.2 Membaca untuk mengenal pasti dan menyelesaikan masalah daripada pelbagai bahan menggunakan teknik
PEMBELAJARAN bacaan yang sesuai.

Pada akhir pengajaran: murid dapat:-


OBJEKTIF:  membaca untuk mengenal pasti dan menyelesaikan dua masalah daripada pelbagai bahan menggunakan
teknik bacaan yang sesuai
Anda akan berjaya sekiranya dapat mengenal pasti dan menyelesaikan dua masalah yang diutarakan.
Kriteria kejayaan

 Set induksi – Guru menerangkan maksud wisma dan meminta murid menghubungkait dengan topik PDPC
 Murid diminta membuka dan membaca petikan dalam buku teks
AKTIVITI n  Murid mengenal pasti isu yang dikemukakan dalam kedua-dua bahan dalam buku teks
PENGAJARAN  Murid memberikan pandangan dan pendapat tentang masalah yang terdapat dalam bahan
(PdPc)  Murid dan guru berbincang jalan penyelesaian
 Latihan pengukuhan:- murid-murid menjawab latihan yang diberikan dalam buku kerja
BAHAN PDPC Buku teks dan buku kerja

Sistem Bahasa : Kata dan istilah


Kemahiran Abad ke-21 : Menganalisis

PENGISIAN Kemahiran Berfikir Aras Tinggi ( KBAT ): Peta i-Think


KOKURIKULUM Strategi Pengajaran dan Pembelajaran : Koperatif
EMK : Kelestarian global
NILAI MURNI : Kerajinan
PENTAKSIRAN BILIK
DARJAH LISAN

 10/26 orang murid dapat menguasai objektif pelajaran dan diberi latihan pengayaan/pengukuhan
 16/26 orang murid tidak dapat menguasai objektif pelajaran dan diberi latihan pemulihan
 Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana :

CUTI PERISTIWA /
MESYUARAT / KURSUS AKTIVITI LUAR
CUTI KHAS
CUTI REHAT / CUTI
PROGRAM SEKOLAH
REFLEKSI SAKIT
MENGIRINGI MURID CUTI BENCANA /CUTI
KELUAR KHAS

Lain- lain ……………………………………………………………………………………………………………


Aktiviti PdP dibawa ke

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN MINGGU 5

MATA
BAHASA MELAYU KELAS 3D2 KEHADIRAN 28/30
PELAJARAN
TARIKH / HARI 20/04/2022 RABU MASA 12.40-1.10 Petang

TANDATANGAN PENGETUA / PENOLONG KANAN / GKMP………………….


TEMA/ TAJUK PKJR:TEMA 2 (Faktor Manusia dalam Perlanggaran: HAD LAJU)

KEMAHIRAN Mendengar dan Bertutur

STANDARD
2.1 Risiko dan akibat
KANDUNGAN

STANDARD
2.1.1 Memahami dan menerangkan akibat memandu melebihi had laju.
PEMBELAJARAN

Pada akhir pelajaran, murid-murid dapat:


OBJEKTIF: Mengenalpasti kesan memandu melebihi had laju.

Set Induksi: Guru bercerita tentang pengalaman sendiri melihat kereta yang dipandu laju oleh pemandu kereta.

 Murid diminta memberikan pandangan tentang factor-faktor pemandu memnadu secara laju
AKTIVITI
 Murid menyenaraikan risiko dan akibat memandu secara laju
PENGAJARAN
(PdPc)  Murid dan guru berbincang idea yang dikemukakan oleh murid
 Murid menjawab soalan yang diberikan oleh guru
Murid diberi latihan pengukuhan dalam buku kerja

BAHAN PDPC Buku teks dan buku kerja


Sistem Bahasa: Sintaksis
Kemahiran Abad ke-21:-

PENGISIAN Kemahiran Berfikir Aras Tinggi ( KBAT ):- Menganalisis


KOKURIKULUM Strategi Pengajaran dan Pembelajaran:- Bimbingan Berfokus
EMK : Bahasa
NILAI MURNI - Rasional

PENTAKSIRAN
LISAN dan BERTULIS

• 25/28 orang murid dapat menguasai objektif pelajaran dan diberi latihan pengayaan/pengukuhan
REFLEKSI
• 3/28 orang murid tidak dapat menguasai objektif pelajaran dan diberi latihan pemulihan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 5

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 5SV4 KEHADIRAN 26/36

TARIKH / HARI 21/04/2022 KHAMIS MASA 11.10-12.10 Tengah hari

TEMA Bersatu Kita Teguh

TAJUK Aman Makmur Malaysia

TANDATANGAN PENGETUA / PENOLONG KANAN / GKMP………………….


STANDARD
3.4 Menulis untuk menghasilkan sesuatu penulisan secara terancang.
KANDUNGAN

STANDARD
3.4.2 Menulis untuk menghuraikan perenggan isi secara kritis dan kreatif dengan menggunakan bahasa yang gramatis.
PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran: murid dapat:-


OBJEKTIF:
 menghuraikan satu perenggan isi dengan kritis dan kreatif dengan menggunakan bahasa yang gramatis

Anda akan berjaya sekiranya dapat membina satu perenggan isi dengan baik.
Kriteria kejayaan

 Set induksi – Guru memastikan setiap murid bersedia dan kelas dalam keadaan bersih
AKTIVITI n  Murid mendengar guru menerangkan cara-cara menulis perenggan isi.
PENGAJARAN  Murid diberikan contoh-contoh perenggan isi yang baik
(PdPc)  Murid dan guru berbincang contoh soalan tentang masyarakat majmuk
 Murid membina perenggan isi berdasarkan rangka karangan
 Latihan pengukuhan:- murid-murid diminta menjawab soalan dalam buku kerja
BAHAN PDPC Buku kerja Tingkatan 5

Sistem Bahasa : Kata dan istilah


Kemahiran Abad ke-21 : Menganalisis

PENGISIAN Kemahiran Berfikir Aras Tinggi ( KBAT ): Peta i-Think


KOKURIKULUM Strategi Pengajaran dan Pembelajaran : Koperatif
EMK : Kelestarian global
NILAI MURNI : Kerajinan
PENTAKSIRAN BILIK
DARJAH LISAN DAN BERTULIS

 10/26 orang murid dapat menguasai objektif pelajaran dan diberi latihan pengayaan/pengukuhan
 16/26 orang murid tidak dapat menguasai objektif pelajaran dan diberi latihan pemulihan
 Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana :

CUTI PERISTIWA /
MESYUARAT / KURSUS AKTIVITI LUAR
CUTI KHAS
REFLEKSI CUTI REHAT / CUTI
PROGRAM SEKOLAH
SAKIT
MENGIRINGI MURID CUTI BENCANA /CUTI
KELUAR KHAS

Lain- lain ……………………………………………………………………………………………………………


Aktiviti PdP dibawa ke

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN MINGGU 5

MATA
BAHASA MELAYU KELAS 3D2 KEHADIRAN 29/30
PELAJARAN
TARIKH / HARI 21/04/2022 KHAMIS MASA 12.10-1.10 petang

TEMA/ TAJUK KECERDASAN MENINGKAT, KETERAMPILAN MEMIKAT

KEMAHIRAN Membaca dan Menulis

TANDATANGAN PENGETUA / PENOLONG KANAN / GKMP………………….


STANDARD
3.4 Menulis untuk menghasilkan sesuatu penulisan secara terancang.
KANDUNGAN

STANDARD
3.4.1 Menulis kerangka penulisan dengan menyusun isi secara terancang.
PEMBELAJARAN

Pada akhir pelajaran, murid-murid dapat:


OBJEKTIF: 1.Membina kerangka penulisan.
2.Menyusun isi secara terancang.
Set Induksi: Guru memastikan semua murid bersedia dan kelas dalam keadaan bersih.
-Murid diterangkan cara-cara membina perenggan isi yang baik
-Murid menganalisis kehendak soalan
AKTIVITI
-Murid dan guru berbincang tentang soalan karangan yang terdapat dalam buku teks
PENGAJARAN
(PdPc) -Murid membina kerangka karangan dengan bantuan guru
-Murid membina perenggan isi berdasarkan kerangka yang telah dibuat.
-Murid menjawab soalan latihan pengukuhan yang diberikan oleh guru.

BAHAN PDPC Bahan petikan dalam buku teks
Sistem Bahasa: Sintaksis
Kemahiran Abad ke-21:-

PENGISIAN Kemahiran Berfikir Aras Tinggi ( KBAT ):- Menganalisis


KOKURIKULUM Strategi Pengajaran dan Pembelajaran:- Bimbingan Berfokus
EMK : Bahasa
NILAI MURNI - Rasional

PENTAKSIRAN
LISAN dan BERTULIS

• 27/29 orang murid dapat menguasai objektif pelajaran dan diberi latihan pengayaan/pengukuhan
REFLEKSI
• 2/29 orang murid tidak dapat menguasai objektif pelajaran dan diberi latihan pemulihan

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN MINGGU 5

MATA
BAHASA MELAYU KELAS 3L4 KEHADIRAN 38/42
PELAJARAN
TARIKH / HARI 22/04/2022 JUMAAT MASA 11.30-12.30 Tengah hari

TEMA/ TAJUK KECERDASAN MENINGKAT, KETERAMPILAN MEMIKAT

KEMAHIRAN Membaca dan Menulis

TANDATANGAN PENGETUA / PENOLONG KANAN / GKMP………………….


STANDARD
3.4 Menulis untuk menghasilkan sesuatu penulisan secara terancang.
KANDUNGAN

STANDARD
3.4.1 Menulis kerangka penulisan dengan menyusun isi secara terancang.
PEMBELAJARAN

Pada akhir pelajaran, murid-murid dapat:


OBJEKTIF: 1.Membina kerangka penulisan.
2.Menyusun isi secara terancang.
Set Induksi: Guru memastikan semua murid bersedia dan kelas dalam keadaan bersih.

-Murid diterangkan cara-cara membina perenggan isi yang baik


-Murid menganalisis kehendak soalan
AKTIVITI
-Murid dan guru berbincang tentang soalan karangan yang terdapat dalam buku teks
PENGAJARAN
(PdPc) -Murid membina kerangka karangan dengan bantuan guru
-Murid membina perenggan isi berdasarkan kerangka yang telah dibuat.
-Murid menjawab soalan latihan pengukuhan yang diberikan oleh guru.

BAHAN PDPC Bahan petikan dalam buku teks


Sistem Bahasa: Sintaksis
Kemahiran Abad ke-21:-

PENGISIAN Kemahiran Berfikir Aras Tinggi ( KBAT ):- Menganalisis


KOKURIKULUM Strategi Pengajaran dan Pembelajaran:- Bimbingan Berfokus
EMK : Bahasa
NILAI MURNI - Rasional

PENTAKSIRAN
LISAN dan BERTULIS

• 15/38 orang murid dapat menguasai objektif pelajaran dan diberi latihan pengayaan/pengukuhan
REFLEKSI
• 23/38 orang murid tidak dapat menguasai objektif pelajaran dan diberi latihan pemulihan

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN MINGGU 6

MATA
BAHASA MELAYU KELAS 3L4 KEHADIRAN /42
PELAJARAN
TARIKH / HARI 25/04/2022 ISNIN MASA 8.00-8.30 Pagi

TEMA/ TAJUK WASPADA SELALU

KEMAHIRAN Mendengar dan Bertutur

TANDATANGAN PENGETUA / PENOLONG KANAN / GKMP………………….


STANDARD 1.3 Mendengar dan memahami maklumat, fakta, idea dan hujah dalam pelbagai wacana dan memberikan
KANDUNGAN respons.

STANDARD 1.3.2 Mendengar dan menganalisis maklumat yang terdapat dalam pelbagai wacana serta memberikan
PEMBELAJARAN respons yang betul, tepat dan bermakna.
Pada akhir pelajaran, murid-murid dapat:
OBJEKTIF: 1. Mengemukakan pendapat berkaitan sesuatu isu secara tidak formal dan bertatasusila.

Set Induksi: Guru bercerita tentang sikap berwaspada yang perlu ada dalam setiap diri individu

 Murid diminta memberikan pandangan tentang kepentingan sikap berwaspada


AKTIVITI  Murid membaca petikan dalam buku teks dan memberikan pendapat
PENGAJARAN
(PdPc)  Murid dan guru berbincang idea yang dikemukakan oleh murid
 Murid menjawab soalan yang diberikan oleh guru
 Murid diberi latihan pengukuhan dalam buku kerja

BAHAN PDPC Buku teks dan buku kerja


Sistem Bahasa: Sintaksis
Kemahiran Abad ke-21:-

PENGISIAN Kemahiran Berfikir Aras Tinggi ( KBAT ):- Menganalisis


KOKURIKULUM Strategi Pengajaran dan Pembelajaran:- Bimbingan Berfokus
EMK : Bahasa
NILAI MURNI - Rasional

PENTAKSIRAN
LISAN dan BERTULIS

REFLEKSI

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 6

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 5SV4 KEHADIRAN /33

TARIKH / HARI 25/04/2022 ISNIN MASA 9.30-10.30 Pagi

TEMA Pendidikan untuk Semua

TAJUK Mendidik Insan Istimewa

STANDARD
1.4 Berbicara tentang sesuatu perkara dalam pelbagai situasi formal dan tidak formal
KANDUNGAN

TANDATANGAN PENGETUA / PENOLONG KANAN / GKMP………………….


STANDARD
1.4.1 Memberikan maklum balas yang berbentuk idea baharu dalam perbualan secara bertatasusila.
PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran: murid dapat:-


OBJEKTIF:
 memberikan dua maklum balas yang ber bentuk idea baharu dalam perbualan

Anda akan berjaya sekiranya dapat memberikan dua maklum balas yang ber bentuk idea baharu dalam perbualan
Kriteria kejayaan

 Set induksi – Guru bertanyakan khabar murid dan meminta murid membuat senaman ringan
AKTIVITI n  Murid diminta memberikan pandangan tentang isu OKU di Malaysia
PENGAJARAN  Murid menyenaraikan masalah-masalah yang sering dihadapi oleh OKU.
(PdPc)  Murid menyatakan langkah-langkah untuk mengatasi masalah tersebut
 Murid dan guru berbincang jawapan.
 Murid membuat latihan pengukuhan dalam buku kerja.

BAHAN PDPC Petikan daripada buku teks

Sistem Bahasa : Kata dan istilah


Kemahiran Abad ke-21 : Menganalisis

PENGISIAN Kemahiran Berfikir Aras Tinggi ( KBAT ): Peta i-Think


KOKURIKULUM Strategi Pengajaran dan Pembelajaran : Koperatif
EMK : Kelestarian global
NILAI MURNI : Kerajinan
PENTAKSIRAN BILIK
DARJAH LISAN DAN BERTULIS

 / orang murid dapat menguasai objektif pelajaran dan diberi latihan pengayaan/pengukuhan
 / orang murid tidak dapat menguasai objektif pelajaran dan diberi latihan pemulihan
 Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana :

CUTI PERISTIWA /
MESYUARAT / KURSUS AKTIVITI LUAR
CUTI KHAS
REFLEKSI CUTI REHAT / CUTI
PROGRAM SEKOLAH
SAKIT
MENGIRINGI MURID CUTI BENCANA /CUTI
KELUAR KHAS

Lain- lain ……………………………………………………………………………………………………………


Aktiviti PdP dibawa ke

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN MINGGU 6

MATA
BAHASA MELAYU KELAS 3D2 KEHADIRAN /30
PELAJARAN
TARIKH / HARI 25/04/2022 ISNIN MASA 12.10-1.10 Petang

TEMA/ TAJUK WASPADA SELALU

KEMAHIRAN Membaca dan Menulis

STANDARD
2.3 Membaca untuk memproses maklumat daripada pelbagai bahan.
KANDUNGAN

TANDATANGAN PENGETUA / PENOLONG KANAN / GKMP………………….


STANDARD
2.3.1 Membaca dan mengulas maklumat daripada pelbagai teks dengan betul dan tepat.
PEMBELAJARAN

Pada akhir pelajaran, murid-murid dapat:


OBJEKTIF: Mengemukakan pendapat yang rasional.

Set Induksi: Guru memastikan semua murid bersedia

-Murid diminta membaca petikan yang terdapat dalam buku teks


AKTIVITI -Murid memberikan pendapat masing-masing tentang isu yang telah dibaca.
PENGAJARAN
(PdPc) -Murid memberikan respon dan pandangan berdasarkan petikan yang dibaca.
-Murid diberikan latihan dan menyiapkan latihan tersebut.

BAHAN PDPC Bahan petikan yang disediakan oleh guru


Sistem Bahasa: Sintaksis
Kemahiran Abad ke-21:-

PENGISIAN Kemahiran Berfikir Aras Tinggi ( KBAT ):- Menganalisis


KOKURIKULUM Strategi Pengajaran dan Pembelajaran:- Bimbingan Berfokus
EMK : Bahasa
NILAI MURNI - Rasional

PENTAKSIRAN
LISAN dan BERTULIS

REFLEKSI

TANDATANGAN PENGETUA / PENOLONG KANAN / GKMP………………….
