Anda di halaman 1dari 12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 4

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 5SV4 KEHADIRAN 30/36

TARIKH / HARI 12/04/2022 SELASA MASA 7.30-8.30 PAGI

TEMA Kerjaya Meniti Jaya

TAJUK Tuah di Sebalik Bungkusan


STANDARD
2.3 Membaca untuk memproses maklumat daripada pelbagai bahan
KANDUNGAN
STANDARD 2.3.1 Membaca, menilai dan membandingkan bahan teks yang berbeza dengan betul berdasarkan bukti yang terdapat
PEMBELAJARAN dalam teks menggunakan teknik bacaan yang sesuai.
Pada akhir pengajaran: murid dapat:-
OBJEKTIF:  membaca, menilai dan membandingkan dua bahan teks yang berbeza dengan betul berdasarkan bukti yang
terdapat dalam teks
Anda akan berjaya sekiranya dapat membaca, menilai dan membandingkan dua bahan teks yang berbeza dengan betul
Kriteria kejayaan berdasarkan bukti yang terdapat dalam teks

SET INDUKSI: Guru berkongsi cerita tentang hobi dan impian pada masa dahulu

AKTIVITI n  Murid membaca dua bahan berbeza dalam buku teks


PENGAJARAN  Murid dan guru berbincang isu-isu utama
(PdPc)
 Murid mengemukakan perbandingan antara dua bahan dalam buku teks
 Murid dan guru bersoal jawab tentang perbezaan dalam kedua-dua bahan tersebut

 Murid jawab latihan yang diberikan oleh guru.

BAHAN PDPC Petikan daripada buku teks

Sistem Bahasa : Kata dan istilah


Kemahiran Abad ke-21 : Menganalisis

PENGISIAN Kemahiran Berfikir Aras Tinggi ( KBAT ): Peta i-Think


KOKURIKULUM Strategi Pengajaran dan Pembelajaran : Koperatif
EMK : Kelestarian global
NILAI MURNI : Kerajinan
PENTAKSIRAN BILIK
DARJAH LISAN DAN BERTULIS

 10/30 orang murid dapat menguasai objektif pelajaran dan diberi latihan pengayaan/pengukuhan
 20/30 orang murid tidak dapat menguasai objektif pelajaran dan diberi latihan pemulihan

 Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana :

CUTI PERISTIWA /
MESYUARAT / KURSUS AKTIVITI LUAR
CUTI KHAS
REFLEKSI CUTI REHAT / CUTI
PROGRAM SEKOLAH
SAKIT
MENGIRINGI MURID CUTI BENCANA /CUTI
KELUAR KHAS

Lain- lain ……………………………………………………………………………………………………………


Aktiviti PdP dibawa ke

TANDATANGAN PENGETUA / PENOLONG KANAN / GKMP………………….


RANCANGAN PELAJARAN HARIAN MINGGU 4

MATA
BAHASA MELAYU KELAS 3 DAISI 2 KEHADIRAN 28/30
PELAJARAN
TARIKH / HARI 12/04/2022 SELASA MASA 8.30-9.30 Pagi

TEMA/ TAJUK PENDIDIKAN SIVIK: TEMA (KASIH SAYANG) / TAJUK: ANTI BULI

KEMAHIRAN Membaca dan Menulis

STANDARD 2.2 Membaca untuk memahami makna perkataan, rangkai kata, istilah, serta ungkapan dan ayat dalam
KANDUNGAN pelbagai bahan

STANDARD 2.2.2 Membaca dan menganalisis maklumat daripada pelbagai bentuk panduan dengan memberikan
PEMBELAJARAN respons peribadi yang sesuai
Pada akhir pelajaran, murid-murid dapat:
OBJEKTIF: 1.Membaca maklumat yang terdapat dalam bahan.
2.Mengulas secara keseluruhan maklumat dalam bahan grafik.
Set Induksi: Guru memastikan semua murid bersedia
-Murid mendengar cerita guru tentang kes-kes buli yang berlaku di Malaysia
AKTIVITI -Murid memberikan pendapat masing-masing tentang isu buli
PENGAJARAN
(PdPc) -Murid membaca petikan kes buli yang disediakan oleh guru
-Murid memberikan ulasan dan pandangan berdasarkan petikan yang dibaca.
-Murid diberikan latihan dan menyiapkan latihan tersebut.
BAHAN PDPC Bahan petikan yang disediakan oleh guru
Sistem Bahasa: Sintaksis
Kemahiran Abad ke-21:-

PENGISIAN Kemahiran Berfikir Aras Tinggi ( KBAT ):- Menganalisis


KOKURIKULUM Strategi Pengajaran dan Pembelajaran:- Bimbingan Berfokus
EMK : Bahasa
NILAI MURNI - Rasional

PENTAKSIRAN
LISAN dan BERTULIS

• 25/28 orang murid dapat menguasai objektif pelajaran dan diberi latihan pengayaan/pengukuhan
REFLEKSI
• 3/28 orang murid tidak dapat menguasai objektif pelajaran dan diberi latihan pemulihan

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN MINGGU 4

TANDATANGAN PENGETUA / PENOLONG KANAN / GKMP………………….


MATA
BAHASA MELAYU KELAS 3L4 KEHADIRAN 36/42
PELAJARAN
TARIKH / HARI 12/04/2022 SELASA MASA 11.40-12.40 Tengah hari

TEMA/ TAJUK KECERDASAN MENINGKAT, KETERAMPILAN MEMIKAT

KEMAHIRAN Membaca dan Menulis

STANDARD
3.3 Menulis untuk melengkapkan maklumat dan menjawab soalan dalam pelbagai bahan.
KANDUNGAN

STANDARD
3.3.2 Menulis dan menjawab pelbagai soalan secara kritis dengan betul.
PEMBELAJARAN

Pada akhir pelajaran, murid-murid dapat:


OBJEKTIF: Menjawab soalan pemahaman daripada bahan yang diberikan.

Set Induksi: Guru memastikan semua murid bersedia dan kelas dalam keadaan bersih.
-Murid diterangkan cara-cara menjawab soalan pemahaman.
-Murid memberikan dua bahan yang berbeza.
AKTIVITI
-Murid menganalisis kedua-dua bahan dan mengeluarkan maklumat-maklumat penting
PENGAJARAN
(PdPc) -Murid dan guru bersoal jawab tentang maklumat-maklumat yang disenaraikan.
-Murid menjawab soalan pemahaman dengan bantuan guru.
-Murid menjawab soalan latihan pengukuhan yang diberikan oleh guru.

BAHAN PDPC Bahan petikan yang disediakan oleh guru


Sistem Bahasa: Sintaksis
Kemahiran Abad ke-21:-

PENGISIAN Kemahiran Berfikir Aras Tinggi ( KBAT ):- Menganalisis


KOKURIKULUM Strategi Pengajaran dan Pembelajaran:- Bimbingan Berfokus
EMK : Bahasa
NILAI MURNI - Rasional

PENTAKSIRAN
LISAN dan BERTULIS

• 25/36 orang murid dapat menguasai objektif pelajaran dan diberi latihan pengayaan/pengukuhan
REFLEKSI
• 11/36 orang murid tidak dapat menguasai objektif pelajaran dan diberi latihan pemulihan

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN MINGGU 4

MATA BAHASA MELAYU KELAS 3L4 KEHADIRAN 37/42

TANDATANGAN PENGETUA / PENOLONG KANAN / GKMP………………….


PELAJARAN
TARIKH / HARI 13/04/2022 RABU MASA 7.30-8.30 pagi

TEMA/ TAJUK KECERDASAN MENINGKAT, KETERAMPILAN MEMIKAT

KEMAHIRAN Membaca

STANDARD
5.1 Memahami dan menggunakan perkataan daripada pelbagai golongan kata dalam pelbagai ayat.
KANDUNGAN

STANDARD
5.1.2 Memahami dan menggunakan kata adjektif dalam ayat mengikut konteks.
PEMBELAJARAN

Pada akhir pelajaran, murid-murid dapat:


OBJEKTIF: 1.Menyenaraikan sekurang-kurangnya 5 kata adjektif.
2.Membina ayat yang relevan
Set Induksi: Guru memulakan kelas dengan program ‘Bijak Bahasa’

 Murid diterangkan mengenai kata adjektif


AKTIVITI  Murid menganalisis teks yang dibaca dan menggariskan kata adjektif
PENGAJARAN  Murid diminta menyenaraikan kata djektif tersebut dan bincang bersama guru
(PdPc)
 Murid diminta membina ayat daripada kata adjektif tersebut
 Murid dan guru membuat perbincangan
Murid diberikan latihan pengukuhan dalam buku kerja
BAHAN PDPC Buku teks dan buku kerja
Sistem Bahasa: Sintaksis
Kemahiran Abad ke-21:-

PENGISIAN Kemahiran Berfikir Aras Tinggi ( KBAT ):- Menganalisis


KOKURIKULUM Strategi Pengajaran dan Pembelajaran:- Bimbingan Berfokus
EMK : Bahasa
NILAI MURNI - Rasional

PENTAKSIRAN
LISAN dan BERTULIS

• 20/37 orang murid dapat menguasai objektif pelajaran dan diberi latihan pengayaan/pengukuhan
REFLEKSI
• 17/37 orang murid tidak dapat menguasai objektif pelajaran dan diberi latihan pemulihan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 4

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 5SV4 KEHADIRAN 29/36

TARIKH / HARI 13/04/2022 RABU MASA 10.45-11.40 PAGI

TEMA Kerjaya Meniti Jaya

TANDATANGAN PENGETUA / PENOLONG KANAN / GKMP………………….


TAJUK Berkhidmat untuk Negara

STANDARD
3.4 Menulis untuk menghasilkan sesuatu penulisan yang terancang
KANDUNGAN

STANDARD
3.4.1 Menulis kerangka karangan dengan menyusun dan menganalisis isi penting secara terancang.
PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran: murid dapat:-


OBJEKTIF:
 menulis satu kerangka karangan dengan menyusun dan menganalisis isi penting

Anda akan berjaya sekiranya dapat menulis satu kerangka karangan dengan menyusun dan menganalisis isi penting
Kriteria kejayaan

 Set induksi – Guru bercerita tentang program PLKN yang pernah ada suatu masa dahulu
 Murid diterangkan format penulisan karangan bahagian B
 Murid diminta membaca contoh soalan dan jawapan yang disediakan oleh guru.
AKTIVITI n
 Murid membaca dan menganalisis bahan yang dibekalkan oleh guru
PENGAJARAN
 Murid diminta memberikan pendapat tentang isu berkhidmat untuk negara
(PdPc)
 Murid dan guru membuat rangka karangan bersama-sama
 Latihan pengukuhan:- murid-murid menjawab latihan yang diberikan dalam buku kerja
BAHAN PDPC Bahan karangan daripada buku rujukan

Sistem Bahasa : Kata dan istilah


Kemahiran Abad ke-21 : Menganalisis

PENGISIAN Kemahiran Berfikir Aras Tinggi ( KBAT ): Peta i-Think


KOKURIKULUM Strategi Pengajaran dan Pembelajaran : Koperatif
EMK : Kelestarian global
NILAI MURNI : Kerajinan
PENTAKSIRAN BILIK
DARJAH LISAN DAN BERTULIS

 10/29 orang murid dapat menguasai objektif pelajaran dan diberi latihan pengayaan/pengukuhan
 19/29 orang murid tidak dapat menguasai objektif pelajaran dan diberi latihan pemulihan
 Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana :

CUTI PERISTIWA /
MESYUARAT / KURSUS AKTIVITI LUAR
CUTI KHAS
CUTI REHAT / CUTI
PROGRAM SEKOLAH
REFLEKSI SAKIT
MENGIRINGI MURID CUTI BENCANA /CUTI
KELUAR KHAS

Lain- lain ……………………………………………………………………………………………………………


Aktiviti PdP dibawa ke

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN MINGGU 4

MATA
BAHASA MELAYU KELAS 3D2 KEHADIRAN 28/30
PELAJARAN
TARIKH / HARI 13/04/2022 RABU MASA 12.40-1.10 Petang

TEMA/ TAJUK KECERDASAN MENINGKAT, KETERAMPILAN MEMIKAT

KEMAHIRAN Mendengar dan Bertutur

TANDATANGAN PENGETUA / PENOLONG KANAN / GKMP………………….


STANDARD
1.2 Mendengar dan memahami perkataan, rangkai kata, istilah, ungkapan dan ayat dalam pelbagai ujaran.
KANDUNGAN

STANDARD 1.2.2 Mendengar dan menerangkan maksud ayat dalam pelbagai ujaran dengan betul dan tepat mengikut
PEMBELAJARAN konteks secara bertatasusila.
Pada akhir pelajaran, murid-murid dapat:
OBJEKTIF: 1.Mengkategorikan maklumat yang terdapat dalam bahan.
2.Mengemukakan respon secara lisan dengan tepat, betul dan bermakna mengikut konteks.
Set Induksi: Guru memastikan semua murid bersedia dan memastikan kelas bersih.

 Murid diminta mendengar guru membaca teks dalam buku teks secara kita.
AKTIVITI
 Murid menyenaraikan istilah yang tidak difahami
PENGAJARAN
(PdPc)  Murid dan guru berbincang maksud istilah yang telah disenaraikan
 Murid membina ayat daripada istilah yang disenaraikan secara lisan
Murid diberi latihan pengukuhan dalam buku teks

BAHAN PDPC Buku teks dan buku kerja


Sistem Bahasa: Sintaksis
Kemahiran Abad ke-21:-

PENGISIAN Kemahiran Berfikir Aras Tinggi ( KBAT ):- Menganalisis


KOKURIKULUM Strategi Pengajaran dan Pembelajaran:- Bimbingan Berfokus
EMK : Bahasa
NILAI MURNI - Rasional

PENTAKSIRAN
LISAN dan BERTULIS

• 25/28 orang murid dapat menguasai objektif pelajaran dan diberi latihan pengayaan/pengukuhan
REFLEKSI
• 3/28 orang murid tidak dapat menguasai objektif pelajaran dan diberi latihan pemulihan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 4

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 5SV4 KEHADIRAN 30/36

TARIKH / HARI 14/04/2022 KHAMIS MASA 11.10-12.10 Tengah hari

TEMA Kerjaya Meniti Jaya

TAJUK Ajaibnya Kuasa Tangan

STANDARD
5.1 Memahami dan menggunakan bentuk kata yang sesuai dalam pelbagai bidang.
KANDUNGAN

TANDATANGAN PENGETUA / PENOLONG KANAN / GKMP………………….


STANDARD
5.1.2 Mengaplikasi pelbagai kata terbitan dalam pelbagai laras bahasa dengan betul mengikut konteks.
PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran: murid dapat:-


OBJEKTIF:
 mengaplikasi tiga kata terbitan dalam pelbagai laras bahasa dengan betul

Anda akan berjaya sekiranya dapat mengaplikasi tiga kata terbitan dalam pelbagai laras bahasa dengan betul
Kriteria kejayaan

 Set induksi – Guru memastikan setiap murid bersedia dan kelas dalam keadaan bersih
AKTIVITI n  Murid mendengar guru menerangkan mengenai kata terbitan dan fungsinya
PENGAJARAN  Murid diberikan contoh-contoh kata terbit dan cara penggunaanya
(PdPc)  Murid diminta menyenaraikan lima kata terbitan
 Murid menjawab soalan uji kaji yang disediakan oleh guru.
 Latihan pengukuhan:- murid-murid diminta menjawab soalan dalam buku kerja

BAHAN PDPC Buku kerja Tingkatan 5

Sistem Bahasa : Kata dan istilah


Kemahiran Abad ke-21 : Menganalisis

PENGISIAN Kemahiran Berfikir Aras Tinggi ( KBAT ): Peta i-Think


KOKURIKULUM Strategi Pengajaran dan Pembelajaran : Koperatif
EMK : Kelestarian global
NILAI MURNI : Kerajinan
PENTAKSIRAN BILIK
DARJAH LISAN DAN BERTULIS

 10/30 orang murid dapat menguasai objektif pelajaran dan diberi latihan pengayaan/pengukuhan
 20/30 orang murid tidak dapat menguasai objektif pelajaran dan diberi latihan pemulihan
 Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana :

CUTI PERISTIWA /
MESYUARAT / KURSUS AKTIVITI LUAR
CUTI KHAS
REFLEKSI CUTI REHAT / CUTI
PROGRAM SEKOLAH
SAKIT
MENGIRINGI MURID CUTI BENCANA /CUTI
KELUAR KHAS

Lain- lain ……………………………………………………………………………………………………………


Aktiviti PdP dibawa ke

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN MINGGU 4

MATA
BAHASA MELAYU KELAS 3D2 KEHADIRAN 29/30
PELAJARAN
TARIKH / HARI 14/04/2022 KHAMIS MASA 12.10-1.10 petang

TEMA/ TAJUK KECERDASAN MENINGKAT, KETERAMPILAN MEMIKAT

KEMAHIRAN Membaca dan Menulis

STANDARD
3.3 Menulis untuk melengkapkan maklumat dan menjawab soalan dalam pelbagai bahan.
KANDUNGAN

TANDATANGAN PENGETUA / PENOLONG KANAN / GKMP………………….


STANDARD
3.3.2 Menulis dan menjawab pelbagai soalan secara kritis dengan betul.
PEMBELAJARAN

Pada akhir pelajaran, murid-murid dapat:


OBJEKTIF: Menjawab soalan pemahaman daripada bahan yang diberikan.

Set Induksi: Guru memastikan semua murid bersedia dan kelas dalam keadaan bersih.
-Murid diterangkan cara-cara menjawab soalan pemahaman.
-Murid memberikan dua bahan yang berbeza.
AKTIVITI
-Murid menganalisis kedua-dua bahan dan mengeluarkan maklumat-maklumat penting
PENGAJARAN
(PdPc) -Murid dan guru bersoal jawab tentang maklumat-maklumat yang disenaraikan.
-Murid menjawab soalan pemahaman dengan bantuan guru.
-Murid menjawab soalan latihan pengukuhan yang diberikan oleh guru.

BAHAN PDPC Bahan petikan yang disediakan oleh guru
Sistem Bahasa: Sintaksis
Kemahiran Abad ke-21:-

PENGISIAN Kemahiran Berfikir Aras Tinggi ( KBAT ):- Menganalisis


KOKURIKULUM Strategi Pengajaran dan Pembelajaran:- Bimbingan Berfokus
EMK : Bahasa
NILAI MURNI - Rasional

PENTAKSIRAN
LISAN dan BERTULIS

• 25/29 orang murid dapat menguasai objektif pelajaran dan diberi latihan pengayaan/pengukuhan
REFLEKSI
• 4/29 orang murid tidak dapat menguasai objektif pelajaran dan diberi latihan pemulihan

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN MINGGU 4

MATA
BAHASA MELAYU KELAS 3L4 KEHADIRAN 38/42
PELAJARAN
TARIKH / HARI 15/04/2022 JUMAAT MASA 11.30-12.30 Tengah hari

TEMA/ TAJUK SULUH MASA DEPAN (Sambungan)

KEMAHIRAN Membaca dan Menulis

STANDARD
3.3 Menulis untuk melengkapkan maklumat dan menjawab soalan dalam pelbagai bahan.
KANDUNGAN

STANDARD 3.3.1 Menulis untuk melengkapkan maklumat dengan membuat pertimbangan yang relevan dalam
PEMBELAJARAN pelbagai bahan.

TANDATANGAN PENGETUA / PENOLONG KANAN / GKMP………………….


Pada akhir pelajaran, murid-murid dapat:
OBJEKTIF: - menulis untuk melengkapkan satu maklumat dengan membuat pertimbangan yang relevan

Set Induksi: Guru memastikan semua murid bersedia dan kelas bersih.

 Murid diminta membuka lembaran kerja yang diberikan dalam kelas sebelumnya
AKTIVITI  Murid mengemukakan maklumat yang telah diperolehi
PENGAJARAN
 Murid membaca dengan kuat jawapan ulasan yang telah dibuat
(PdPc)
 Murid dan guru membuat perbincangan
 Murid membuat pembetulan / menyiapkan ulasan lengkap.
 Murid diberi latihan pengukuhan dalam buku kerja

BAHAN PDPC Bahan rangsangan daripada buku rujukan dan buku kerja
Sistem Bahasa: Sintaksis
Kemahiran Abad ke-21:-

PENGISIAN Kemahiran Berfikir Aras Tinggi ( KBAT ):- Menganalisis


KOKURIKULUM Strategi Pengajaran dan Pembelajaran:- Bimbingan Berfokus
EMK : Bahasa
NILAI MURNI - Rasional

PENTAKSIRAN
LISAN dan BERTULIS

• 15/38 orang murid dapat menguasai objektif pelajaran dan diberi latihan pengayaan/pengukuhan
REFLEKSI
• 23/38 orang murid tidak dapat menguasai objektif pelajaran dan diberi latihan pemulihan

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN MINGGU 5

MATA
BAHASA MELAYU KELAS 3L4 KEHADIRAN /42
PELAJARAN
TARIKH / HARI 18/04/2022 ISNIN MASA 8.00-8.30 Pagi

TEMA/ TAJUK PKJR:TEMA 2 (Faktor Manusia dalam Perlanggaran: HAD LAJU)

KEMAHIRAN Mendengar dan Bertutur

STANDARD
2.1 Risiko dan akibat
KANDUNGAN

STANDARD
2.1.1 Memahami dan menerangkan akibat memandu melebihi had laju.
PEMBELAJARAN

TANDATANGAN PENGETUA / PENOLONG KANAN / GKMP………………….


Pada akhir pelajaran, murid-murid dapat:
OBJEKTIF: Mengenalpasti kesan memandu melebihi had laju.

Set Induksi: Guru bercerita tentang pengalaman sendiri melihat kereta yang dipandu laju oleh pemandu kereta.

 Murid diminta memberikan pandangan tentang factor-faktor pemandu memnadu secara laju
AKTIVITI  Murid menyenaraikan risiko dan akibat memandu secara laju
PENGAJARAN
(PdPc)  Murid dan guru berbincang idea yang dikemukakan oleh murid
 Murid menjawab soalan yang diberikan oleh guru
 Murid diberi latihan pengukuhan dalam buku kerja

BAHAN PDPC Buku teks dan buku kerja


Sistem Bahasa: Sintaksis
Kemahiran Abad ke-21:-

PENGISIAN Kemahiran Berfikir Aras Tinggi ( KBAT ):- Menganalisis


KOKURIKULUM Strategi Pengajaran dan Pembelajaran:- Bimbingan Berfokus
EMK : Bahasa
NILAI MURNI - Rasional

PENTAKSIRAN
LISAN dan BERTULIS

REFLEKSI

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 5

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 5SV4 KEHADIRAN /33

TARIKH / HARI 18/04/2022 ISNIN MASA 9.30-10.30 Pagi

TEMA Bersatu Kita Teguh

TAJUK Bulat Air kerana Pembetung

STANDARD 1.3 Mendengar dan memahami maklumat, fakta, idea dan hujah dalam pelbagai waca-na dan memberikan
KANDUNGAN respons

STANDARD
1.3.2 Mendengar dan menjana idea baharu daripada maklumat yang diperoleh dengan betul dan bermakna.
PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran: murid dapat:-


OBJEKTIF:
 mendengar dan menjana tiga idea baharu daripada maklumat yang diperoleh dengan betul dan bermakna

TANDATANGAN PENGETUA / PENOLONG KANAN / GKMP………………….


Anda akan berjaya sekiranya dapat mendengar dan menjana tiga idea baharu daripada maklumat yang diperoleh
Kriteria kejayaan dengan betul dan bermakna

 Set induksi – Guru bertanyakan khabar murid dan meminta murid membuat senaman ringan
AKTIVITI n  Murid diminta memberikan pandangan tentang isu perpaduan di Malaysia
PENGAJARAN  Murid menyenaraikan punca-punca semangat perpaduan yang semakin luntur di Malaysia.
(PdPc)  Murid menyatakan langkah-langkah untuk mengatasi masalah tersebut
 Murid dan guru berbincang jawapan.
 Murid membuat latihan pengukuhan dalam buku kerja.

BAHAN PDPC Petikan daripada buku teks

Sistem Bahasa : Kata dan istilah


Kemahiran Abad ke-21 : Menganalisis

PENGISIAN Kemahiran Berfikir Aras Tinggi ( KBAT ): Peta i-Think


KOKURIKULUM Strategi Pengajaran dan Pembelajaran : Koperatif
EMK : Kelestarian global
NILAI MURNI : Kerajinan
PENTAKSIRAN BILIK
DARJAH LISAN DAN BERTULIS

 / orang murid dapat menguasai objektif pelajaran dan diberi latihan pengayaan/pengukuhan
 / orang murid tidak dapat menguasai objektif pelajaran dan diberi latihan pemulihan
 Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana :

CUTI PERISTIWA /
MESYUARAT / KURSUS AKTIVITI LUAR
CUTI KHAS
REFLEKSI CUTI REHAT / CUTI
PROGRAM SEKOLAH
SAKIT
MENGIRINGI MURID CUTI BENCANA /CUTI
KELUAR KHAS

Lain- lain ……………………………………………………………………………………………………………


Aktiviti PdP dibawa ke

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN MINGGU 5

MATA
BAHASA MELAYU KELAS 3D2 KEHADIRAN /30
PELAJARAN
TARIKH / HARI 18/04/2022 ISNIN MASA 12.10-1.10 Petang

TEMA/ TAJUK KECERDASAN MENINGKAT, KETERAMPILAN MEMIKAT

KEMAHIRAN Membaca dan Menulis

STANDARD 1.3 Mendengar dan memahami maklumat, fakta, idea dan hujah dalam pelbagai wacana dan memberikan
KANDUNGAN respons.

STANDARD 1.3.1 Mendengar dan mengkategorikan maklumat yang terdapat dalam pelbagai wacana, serta
PEMBELAJARAN memberikan respons secara lisan dengan betul, tepat dan bermakna mengikut konteks.
Pada akhir pelajaran, murid-murid dapat:
OBJEKTIF: 1.Menganalisis maklumat yang terdapat dalam bahan.
2.Menyatakan respon yang betul, tepat dan bermakna.
AKTIVITI Set Induksi: Guru memastikan semua murid bersedia

TANDATANGAN PENGETUA / PENOLONG KANAN / GKMP………………….


-Murid diminta mendengar beberapa orang rakan mereka membaca wacana yang terdapat dalam buku teks
-Murid memberikan pendapat masing-masing tentang isu yang diketengahkan.
PENGAJARAN
-Murid memberikan respon dan pandangan berdasarkan petikan yang dibaca.
(PdPc)
-Murid diberikan latihan dan menyiapkan latihan tersebut.

BAHAN PDPC Bahan petikan yang disediakan oleh guru


Sistem Bahasa: Sintaksis
Kemahiran Abad ke-21:-

PENGISIAN Kemahiran Berfikir Aras Tinggi ( KBAT ):- Menganalisis


KOKURIKULUM Strategi Pengajaran dan Pembelajaran:- Bimbingan Berfokus
EMK : Bahasa
NILAI MURNI - Rasional

PENTAKSIRAN
LISAN dan BERTULIS

REFLEKSI

TANDATANGAN PENGETUA / PENOLONG KANAN / GKMP………………….
