Anda di halaman 1dari 19

PdPC BERSEMUKA TING 3, TING 4

MINGGU 03 (03-07/04/2023)

SMK BUKIT TINGGI


Rancangan Pengajaran Harian

Nama : NADIATHUL ASYIKIN BINTI OTHMAN


Mata Pelajaran : Tema : 1 PENYENGGARAAN DAN Kelas : Minggu : 03
KESINAMBUNGAN HIDUP 3 KARISMA (38) Tarikh : 03/04/2022
SAINS Topik : Hari : ISNIN
1.0 RANGSANGAN DAN GERAK BALAS Masa : 8.00-8.30
Standard 1.2 Rangsangan dan Gerak Balas dalam Manusia
Kandungan
Standard 1.2.1 Melakar struktur organ deria dan menerangkan fungsi serta kepekaannya terhadap
Pembelajaran rangsangan (HIDUNG, LIDAH, KULIT)

Objektif Pada akhir PdP murid dapat :


Pembelajaran i. Melabel dan menamakan struktur yang terdapat pada rajah Hidung, Lidah dan Kulit manusia
ii. Mengenalpasti kedudukan reseptor dalam organ yang menghasilkan impuls
iii. Menghuraikan fungsi dan laluan impuls dalam Deria Bau, Rasa dan Sentuhan manusia

Rangka Pengajaran Impak / Catatan


Aktiviti Pemula Guru meminta murid merujuk rajah organ Hidung, Lidah
( 5 minit ) dan Kulit dalam buku teks masing-masing dan minta murid
jana idea ramalan sekiranya deria-deria ini tiada pada
manusia.

Aktiviti Utama i. Murid diminta untuk merujuk Rajah Hidung, Lidah dan
Kulit dalam buku teks dan mengenalpasti struktur khas pada
organ deria terlibat
ii. Guru meminta murid mengenalpasti dan melabel struktur Think, Pair, Share
yang mengandungi reseptor dan menghasilkan impuls untuk
dihantar ke otak manusia
iii. Murid berbincang laluan impuls dalam Hidung, Lidah dan
Kulit dan bandingkan jawapan dengan rakan

Aktiviti Plenari / Penutup Murid bertanyakan soalan berkaitan subtopik kepada guru
( 5 minit )

Kaedah Pentaksiran Lisan, pemerhatian, bertulis

ABM/ BBM/ BBB/ TMK Buku Teks, Buku Nota, Buku Latihan, Slaid PDF, Youtube
Kerja Susulan Untuk Murid Pemulihan Pengukuhan
Rajah 1.11 Hidung - -
Rajah 1.12 Lidah
Rajah 1.13 Kulit

Refleksi 38/38 murid hadir PdP


PdP berjalan dengan baik, disiplin terkawal
Murid dapat melabel bahagian mengandungi reseptor pada hidung, lidah dan kulit
manusia.
PdPC BERSEMUKA TING 3, TING 4
MINGGU 03 (03-07/04/2023)

SMK BUKIT TINGGI


Rancangan Pengajaran Harian

Nama : NADIATHUL ASYIKIN BINTI OTHMAN


Mata Pelajaran : Tema : 1 ASAS FIZIK Kelas : Minggu : 03
Topik : 4 SAINS 3 (37) Tarikh : 03/04/2022
FIZIK 1.0 PENGUKURAN Hari : ISNIN
Masa : 9.30-10.00
Standard 1.2 Penyiasatan Saintifik
Kandungan
Standard 1.2.2 Menganalisis graf untuk mendapatkan rumusan siasatan
Pembelajaran 1.2.3 Menjalankan penyiasatan saintifik dan menulis laporan lengkap melalui eksperimen bandul
ringkas

Objektif Pada akhir PdP murid dapat :


Pembelajaran i. Membandingbezakan antara graf linear (garis lurus) dan bukan linear (garis lengkung) dan
hubungan antara paksi-x dan paksi-y
ii. Memplotkan graf bukan linear dan linear dari eksperimen ayunan bandul

Rangka Pengajaran Impak / Catatan


Aktiviti Pemula Guru mengedarkan salinan kertas latihan untuk pewakilan
( 5 minit ) data yang mengubah bentuk graf kepada linear dan bukan
linear.

Aktiviti Utama i. Murid menganalisa 6 bentuk graf dengan rakan semeja


dan berbincang hubungan antara paksi-x dan paksi-y
dengan kecerunan positif atau negatif
ii. Murid diminta untuk memilih skala yang sesuai untuk Think, Pair, Share
mula memplotkan graf bagi graf contoh (lampiran)
iii. Murid diminta untuk menyediakan laporan awal
eksperimen Ayunan Bandul Ringkas yang akan dijalankan
pada PdP seterusnya

Aktiviti Plenari / Penutup Murid bertanyakan soalan berkaitan subtopik kepada guru
( 5 minit )

Kaedah Pentaksiran Lisan, pemerhatian, bertulis

ABM/ BBM/ BBB/ TMK Buku Teks, Buku Nota, Buku Latihan, Slaid PDF, Youtube
Kerja Susulan Untuk Murid Pemulihan Pengukuhan
6 Bentuk Graf Linear dan - Formatif 1.1
Bukan Linear (lampiran) Formatif 1.2

Refleksi 37/37 murid hadir PdP


PdP berjalan dengan baik, disiplin terkawal
Murid dapat menganalisa bentuk graf dan menulis hubungan antara kuantiti pada
paksi-x dan paksi-y. (graf F melawan x)
PdPC BERSEMUKA TING 3, TING 4
MINGGU 03 (03-07/04/2023)

SMK BUKIT TINGGI


Rancangan Pengajaran Harian

Nama : NADIATHUL ASYIKIN BINTI OTHMAN


Mata Pelajaran : Tema : 1 PENYENGGARAAN DAN Kelas : Minggu : 03
KESINAMBUNGAN HIDUP 3 BESTARI (38) Tarikh : 03/04/2022
SAINS Topik : Hari : ISNIN
1.0 RANGSANGAN DAN GERAK BALAS Masa : 10.20-10.50
Standard 1.2 Rangsangan dan Gerak Balas dalam Manusia
Kandungan
Standard 1.2.1 Melakar struktur organ deria dan menerangkan fungsi serta kepekaannya terhadap
Pembelajaran rangsangan (HIDUNG, LIDAH, KULIT)

Objektif Pada akhir PdP murid dapat :


Pembelajaran i. Melabel dan menamakan struktur yang terdapat pada rajah Hidung, Lidah dan Kulit manusia
ii. Mengenalpasti kedudukan reseptor dalam organ yang menghasilkan impuls
iii. Menghuraikan fungsi dan laluan impuls dalam Deria Bau, Rasa dan Sentuhan manusia

Rangka Pengajaran Impak / Catatan


Aktiviti Pemula Guru meminta murid merujuk rajah organ Hidung, Lidah
( 5 minit ) dan Kulit dalam buku teks masing-masing dan minta murid
jana idea ramalan sekiranya deria-deria ini tiada pada
manusia.

Aktiviti Utama i. Murid diminta untuk merujuk Rajah Hidung, Lidah dan
Kulit dalam buku teks dan mengenalpasti struktur khas pada
organ deria terlibat
ii. Guru meminta murid mengenalpasti dan melabel struktur Think, Pair, Share
yang mengandungi reseptor dan menghasilkan impuls untuk
dihantar ke otak manusia
iii. Murid berbincang laluan impuls dalam Hidung, Lidah dan
Kulit dan bandingkan jawapan dengan rakan

Aktiviti Plenari / Penutup Murid bertanyakan soalan berkaitan subtopik kepada guru
( 5 minit )

Kaedah Pentaksiran Lisan, pemerhatian, bertulis

ABM/ BBM/ BBB/ TMK Buku Teks, Buku Nota, Buku Latihan, Slaid PDF, Youtube
Kerja Susulan Untuk Murid Pemulihan Pengukuhan
Rajah 1.11 Hidung - -
Rajah 1.12 Lidah
Rajah 1.13 Kulit

Refleksi 38/38 murid hadir PdP


PdP berjalan dengan baik, disiplin terkawal
Murid dapat melabel bahagian mengandungi reseptor pada hidung, lidah dan kulit
manusia.
PdPC BERSEMUKA TING 3, TING 4
MINGGU 03 (03-07/04/2023)

SMK BUKIT TINGGI


Rancangan Pengajaran Harian

Nama : NADIATHUL ASYIKIN BINTI OTHMAN


Mata Pelajaran : Tema : 1 ASAS FIZIK Kelas : Minggu : 03
Topik : 4 SAINS 1 (30) Tarikh : 03/04/2022
FIZIK 1.0 PENGUKURAN Hari : ISNIN
Masa : 11.20-12.20
Standard 1.2 Penyiasatan Saintifik
Kandungan
Standard 1.2.2 Menganalisis graf untuk mendapatkan rumusan siasatan
Pembelajaran 1.2.3 Menjalankan penyiasatan saintifik dan menulis laporan lengkap melalui eksperimen bandul
ringkas

Objektif Pada akhir PdP murid dapat :


Pembelajaran i. Membandingbezakan antara graf linear (garis lurus) dan bukan linear (garis lengkung) dan
hubungan antara paksi-x dan paksi-y
ii. Memplotkan graf bukan linear dan linear dari eksperimen ayunan bandul

Rangka Pengajaran Impak / Catatan


Aktiviti Pemula Guru mengedarkan salinan kertas latihan untuk pewakilan
( 5 minit ) data yang mengubah bentuk graf kepada linear dan bukan
linear.

Aktiviti Utama i. Murid menganalisa 6 bentuk graf dengan rakan semeja


dan berbincang hubungan antara paksi-x dan paksi-y
dengan kecerunan positif atau negatif
ii. Murid diminta untuk memilih skala yang sesuai untuk Think, Pair, Share
mula memplotkan graf bagi graf contoh (lampiran)
iii. Murid diminta untuk menyediakan laporan awal
eksperimen Ayunan Bandul Ringkas yang akan dijalankan
pada PdP seterusnya

Aktiviti Plenari / Penutup Murid bertanyakan soalan berkaitan subtopik kepada guru
( 5 minit )

Kaedah Pentaksiran Lisan, pemerhatian, bertulis

ABM/ BBM/ BBB/ TMK Buku Teks, Buku Nota, Buku Latihan, Slaid PDF, Youtube
Kerja Susulan Untuk Murid Pemulihan Pengukuhan
6 Bentuk Graf Linear dan - Formatif 1.1
Bukan Linear (lampiran) Formatif 1.2

Refleksi 28/30 murid hadir PdP


PdP berjalan dengan baik, disiplin terkawal
Murid dapat menganalisa bentuk graf dan menulis hubungan antara kuantiti pada
paksi-x dan paksi-y. (graf F melawan x)
PdPC BERSEMUKA TING 3, TING 4
MINGGU 03 (03-07/04/2023)

SMK BUKIT TINGGI


Rancangan Pengajaran Harian

Nama : NADIATHUL ASYIKIN BINTI OTHMAN


Mata Pelajaran : Tema : 1 ASAS FIZIK Kelas : Minggu : 03
Topik : 4 SAINS 2 (31) Tarikh : 04/04/2022
FIZIK 1.0 PENGUKURAN Hari : SELASA
Masa : 7.30-8.30
Standard 1.2 Penyiasatan Saintifik
Kandungan
Standard 1.2.2 Menganalisis graf untuk mendapatkan rumusan siasatan
Pembelajaran 1.2.3 Menjalankan penyiasatan saintifik dan menulis laporan lengkap melalui eksperimen bandul
ringkas

Objektif Pada akhir PdP murid dapat :


Pembelajaran i. Membandingbezakan antara graf linear (garis lurus) dan bukan linear (garis lengkung) dan
hubungan antara paksi-x dan paksi-y
ii. Memplotkan graf bukan linear dan linear dari eksperimen ayunan bandul

Rangka Pengajaran Impak / Catatan


Aktiviti Pemula Guru mengedarkan salinan kertas latihan untuk pewakilan
( 5 minit ) data yang mengubah bentuk graf kepada linear dan bukan
linear.

Aktiviti Utama i. Murid menganalisa 6 bentuk graf dengan rakan semeja


dan berbincang hubungan antara paksi-x dan paksi-y
dengan kecerunan positif atau negatif
ii. Murid diminta untuk memilih skala yang sesuai untuk Think, Pair, Share
mula memplotkan graf bagi graf contoh (lampiran)
iii. Murid diminta untuk menyediakan laporan awal
eksperimen Ayunan Bandul Ringkas yang akan dijalankan
pada PdP seterusnya

Aktiviti Plenari / Penutup Murid bertanyakan soalan berkaitan subtopik kepada guru
( 5 minit )

Kaedah Pentaksiran Lisan, pemerhatian, bertulis

ABM/ BBM/ BBB/ TMK Buku Teks, Buku Nota, Buku Latihan, Slaid PDF, Youtube
Kerja Susulan Untuk Murid Pemulihan Pengukuhan
6 Bentuk Graf Linear dan - Formatif 1.1
Bukan Linear (lampiran) Formatif 1.2

Refleksi 28/31 murid hadir PdP


PdP berjalan dengan baik, disiplin terkawal
Murid dapat menganalisa bentuk graf dan menulis hubungan antara kuantiti pada
paksi-x dan paksi-y. (graf F melawan x)
PdPC BERSEMUKA TING 3, TING 4
MINGGU 03 (03-07/04/2023)

SMK BUKIT TINGGI


Rancangan Pengajaran Harian

Nama : NADIATHUL ASYIKIN BINTI OTHMAN


Mata Pelajaran : Tema : 1 PENYENGGARAAN DAN Kelas : Minggu : 03
KESINAMBUNGAN HIDUP 3 BESTARI (38) Tarikh : 04/04/2022
SAINS Topik : Hari : SELASA
1.0 RANGSANGAN DAN GERAK BALAS Masa : 8.30-9.30
Standard 1.2 Rangsangan dan Gerak Balas dalam Manusia
Kandungan
Standard 1.2.2 Menerangkan mekanisme pendengaran dan penglihatan dengan lakaran
Pembelajaran 1.2.3 Menghubungkaitkan organ deria manusia dengan kepekaan terhadap pelbagai kombinasi
rangsangan

Objektif Pada akhir PdP murid dapat :


Pembelajaran i. Melabel dan menghuraikan rajah bergambar pergerakan impuls dalam Mekanisme Pendengaran
dan Penglihatan
ii. Mengkaji dan membincangkan kepentingan kepekaan Kombinasi Deria Manusia

Rangka Pengajaran Impak / Catatan


Aktiviti Pemula Guru meminta murid berfikir akan keadaan diri semasa
( 5 minit ) demam selesema dan kesannya ke atas selera dan deria
rasa makan masing-masing, murid bebas memberikan
pendapat.

Aktiviti Utama i. Murid diminta untuk merujuk Rajah 1.14 Mekanisme


Pendengaran dan Rajah 1.14 Mekanisme Penglihatan dalam
buku teks
ii. Guru meminta murid mengenalpasti pergerakan impuls Think, Pair, Share
yang diterima organ sehingga sampai ke otak untuk
ditafsirkan
iii. Murid berbincang dengan rakan 2 soalan dari Kajian Kes
(m/s 23) tentang Kombinasi Deria Manusia dan
kepentingannya kepada manusia

Aktiviti Plenari / Penutup Murid bertanyakan soalan berkaitan subtopik kepada guru
( 5 minit )

Kaedah Pentaksiran Lisan, pemerhatian, bertulis

ABM/ BBM/ BBB/ TMK Buku Teks, Buku Nota, Buku Latihan, Slaid PDF, Youtube
Kerja Susulan Untuk Murid Pemulihan Pengukuhan
Rajah 1.14 Mekanisme - -
Pendengaran
Rajah 1.15 Mekanisme
Penglihatan

Refleksi 35/38 murid hadir PdP


PdP berjalan dengan baik, disiplin terkawal
Murid dapat mengenalpasti laluan impuls dalam Mekanisme Pendengaran dan
Penglihatan serta menyatakan sekurang-kurangnya 2 kepentingan Kombinasi Deria
Manusia.
PdPC BERSEMUKA TING 3, TING 4
MINGGU 03 (03-07/04/2023)

SMK BUKIT TINGGI


Rancangan Pengajaran Harian

Nama : NADIATHUL ASYIKIN BINTI OTHMAN


Mata Pelajaran : Tema : 1 PENYENGGARAAN DAN Kelas : Minggu : 03
KESINAMBUNGAN HIDUP 3 KARISMA (38) Tarikh : 04/04/2022
SAINS Topik : Hari : SELASA
1.0 RANGSANGAN DAN GERAK BALAS Masa : 10.20-11.20
Standard 1.2 Rangsangan dan Gerak Balas dalam Manusia
Kandungan
Standard 1.2.2 Menerangkan mekanisme pendengaran dan penglihatan dengan lakaran
Pembelajaran 1.2.3 Menghubungkaitkan organ deria manusia dengan kepekaan terhadap pelbagai kombinasi
rangsangan

Objektif Pada akhir PdP murid dapat :


Pembelajaran i. Melabel dan menghuraikan rajah bergambar pergerakan impuls dalam Mekanisme Pendengaran
dan Penglihatan
ii. Mengkaji dan membincangkan kepentingan kepekaan Kombinasi Deria Manusia

Rangka Pengajaran Impak / Catatan


Aktiviti Pemula Guru meminta murid berfikir akan keadaan diri semasa
( 5 minit ) demam selesema dan kesannya ke atas selera dan deria
rasa makan masing-masing, murid bebas memberikan
pendapat.

Aktiviti Utama i. Murid diminta untuk merujuk Rajah 1.14 Mekanisme


Pendengaran dan Rajah 1.14 Mekanisme Penglihatan dalam
buku teks
ii. Guru meminta murid mengenalpasti pergerakan impuls Think, Pair, Share
yang diterima organ sehingga sampai ke otak untuk
ditafsirkan
iii. Murid berbincang dengan rakan 2 soalan dari Kajian Kes
(m/s 23) tentang Kombinasi Deria Manusia dan
kepentingannya kepada manusia

Aktiviti Plenari / Penutup Murid bertanyakan soalan berkaitan subtopik kepada guru
( 5 minit )

Kaedah Pentaksiran Lisan, pemerhatian, bertulis

ABM/ BBM/ BBB/ TMK Buku Teks, Buku Nota, Buku Latihan, Slaid PDF, Youtube
Kerja Susulan Untuk Murid Pemulihan Pengukuhan
Rajah 1.14 Mekanisme - -
Pendengaran
Rajah 1.15 Mekanisme
Penglihatan

Refleksi 37/38 murid hadir PdP


PdP berjalan dengan baik, disiplin terkawal
Murid dapat mengenalpasti laluan impuls dalam Mekanisme Pendengaran dan
Penglihatan serta menyatakan sekurang-kurangnya 2 kepentingan Kombinasi Deria
Manusia.
PdPC BERSEMUKA TING 3, TING 4
MINGGU 03 (03-07/04/2023)

SMK BUKIT TINGGI


Rancangan Pengajaran Harian

Nama : NADIATHUL ASYIKIN BINTI OTHMAN


Mata Pelajaran : Tema : 1 PENYENGGARAAN DAN Kelas : Minggu : 03
KESINAMBUNGAN HIDUP 3 BESTARI (38) Tarikh : 05/04/2022
SAINS Topik : Hari : RABU
1.0 RANGSANGAN DAN GERAK BALAS Masa : 7.30-8.30
Standard 1.2 Rangsangan dan Gerak Balas dalam Manusia
Kandungan
Standard 1.2.4 Menjelaskan melalui contoh bagaimana had deria, kecacatan organ deria dan proses
Pembelajaran penuaan mempengaruhi pendengaran dan penglihatan manusia
1.2.5 Mewajarkan bagaimana inovasi dan teknologi boleh meningkatkan keupayaan organ deria

Objektif Pada akhir PdP murid dapat :


Pembelajaran i. Mendefinisikan Ilusi Optik dan menamakan contoh yang terbentuk pada Bintik/Titik Buta Mata
ii. Mengkaji 2 faktor bagi setiap 3 jenis Kecacatan Penglihatan dan kaedah pembetulannya

Rangka Pengajaran Impak / Catatan


Aktiviti Pemula Guru meminta murid memberikan pendapat berkaitan
( 5 minit ) maksud AUDIO VISUAL dan menjawab adakah berlakunya
kekurangan atau perbezaan keupayaan deria antara diri
mereka dan rakan sekelas?

Aktiviti Utama i. Murid diminta untuk merujuk Rajah 1.20-1.21 Ilusi Optik
dan memahami definisi Ilusi Optik sebagai gangguan
terhadap tafsiran impuls otak manusia
ii. Guru meminta murid mencuba Aktiviti Rajah 1.22 Bintik Think, Pair, Share
Buta dan peralatan optik yang membantu had penglihatan
manusia
iii. Murid berbincang dengan rakan dengan melukis Rajah
Kecacatan Penglihatan (Rabun Jauh, Rabun Dekat dan
Astigmatisme) – 2 faktor penyebab dan kanta
pembetulannya

Aktiviti Plenari / Penutup Murid bertanyakan soalan berkaitan subtopik kepada guru
( 5 minit )

Kaedah Pentaksiran Lisan, pemerhatian, bertulis

ABM/ BBM/ BBB/ TMK Buku Teks, Buku Nota, Buku Latihan, Slaid PDF, Youtube
Kerja Susulan Untuk Murid Pemulihan Pengukuhan
Jadual 1.2 Kecacatan - -
Penglihatan dan
Pembetulannya

Refleksi 38/38 murid hadir PdP


PdP berjalan dengan baik, disiplin terkawal
Murid dapat menerangkan definisi Ilusi Optik dan mengenalpasti sekurang-kurangnya 1
daripada 2 faktor penyebab Rabun Jauh, Rabun Dekat dan Astigmatisme. Murid masih
perlu latihan melukis Rajah Sinar bagi 3 kecacatan mata dan pembetulannya.
PdPC BERSEMUKA TING 3, TING 4
MINGGU 03 (03-07/04/2023)

SMK BUKIT TINGGI


Rancangan Pengajaran Harian

Nama : NADIATHUL ASYIKIN BINTI OTHMAN


Mata Pelajaran : Tema : 1 ASAS FIZIK Kelas : Minggu : 03
Topik : 4 SAINS 3 (37) Tarikh : 05/04/2022
FIZIK 1.0 PENGUKURAN (EKSPERIMEN 1.1) Hari : RABU
Masa : 8.30-9.30
Standard 1.2 Penyiasatan Saintifik
Kandungan
Standard 1.2.2 Menganalisis graf untuk mendapatkan rumusan siasatan
Pembelajaran 1.2.3 Menjalankan penyiasatan saintifik dan menulis laporan lengkap melalui eksperimen bandul
ringkas

Objektif Pada akhir PdP murid dapat :


Pembelajaran i. Memplotkan graf bukan linear dan linear dari eksperimen ayunan bandul
ii. Menggunakan Kaedah Best-Fit Line untuk mendapatkan garis lurus dari graf T2 melawan l dan
mengira kecerunan graf bagi mendapatkan nilai pecutan graviti, g

Rangka Pengajaran Impak / Catatan


Aktiviti Pemula Guru mengedarkan salinan kertas latihan untuk perekodan
( 5 minit ) data EKSPERIMEN 1.1

Aktiviti Utama i. Murid membentuk kumpulan 4-5 orang dan membaca


prosedur amali bagi EKSPERIMEN 1.1 Ayunan Bandul dan
mendapatkan radas dari guru
ii. Murid diminta untuk memilih skala yang sesuai untuk Think, Pair, Share
mula memplotkan graf bagi T melawan l dan T2 melawan l
iii. Guru menerangkan kaedah Best-Fit Line bagi
mendapatkan garis lurus pada graf T2 melawan l untuk
pengiraan kecerunan graf = pecutan graviti Bumi, g

Aktiviti Plenari / Penutup Murid bertanyakan soalan berkaitan amali kepada guru
( 5 minit )

Kaedah Pentaksiran Lisan, pemerhatian, bertulis

ABM/ BBM/ BBB/ TMK Buku Teks, Buku Nota, Buku Latihan, Slaid PDF, Youtube
Kerja Susulan Untuk Murid Pemulihan Pengukuhan
Laporan Eksperimen 1.1 - Formatif 1.2
Graf T vs l
Graf T2 vs l

Refleksi 34/37 murid hadir PdP


PdP berjalan dengan baik, disiplin terkawal
Murid dapat menjalankan Eksperimen 1.1 Ayunan Bandul dan merekodkan bacaan jam
randik dengan unit yang betul. 30/37 dapat memplotkan graf T2 vs l dan mengira
kecerunan graf dengan unit pecutan graviti yang tepat.
PdPC BERSEMUKA TING 3, TING 4
MINGGU 03 (03-07/04/2023)

SMK BUKIT TINGGI


Rancangan Pengajaran Harian

Nama : NADIATHUL ASYIKIN BINTI OTHMAN


Mata Pelajaran : Tema : 1 PENYENGGARAAN DAN Kelas : Minggu : 03
KESINAMBUNGAN HIDUP 3 KARISMA (38) Tarikh : 05/04/2022
SAINS Topik : Hari : RABU
1.0 RANGSANGAN DAN GERAK BALAS Masa : 10.50-11.50
Standard 1.2 Rangsangan dan Gerak Balas dalam Manusia
Kandungan
Standard 1.2.4 Menjelaskan melalui contoh bagaimana had deria, kecacatan organ deria dan proses
Pembelajaran penuaan mempengaruhi pendengaran dan penglihatan manusia
1.2.5 Mewajarkan bagaimana inovasi dan teknologi boleh meningkatkan keupayaan organ deria

Objektif Pada akhir PdP murid dapat :


Pembelajaran i. Mendefinisikan Ilusi Optik dan menamakan contoh yang terbentuk pada Bintik/Titik Buta Mata
ii. Mengkaji 2 faktor bagi setiap 3 jenis Kecacatan Penglihatan dan kaedah pembetulannya

Rangka Pengajaran Impak / Catatan


Aktiviti Pemula Guru meminta murid memberikan pendapat berkaitan
( 5 minit ) maksud AUDIO VISUAL dan menjawab adakah berlakunya
kekurangan atau perbezaan keupayaan deria antara diri
mereka dan rakan sekelas?

Aktiviti Utama i. Murid diminta untuk merujuk Rajah 1.20-1.21 Ilusi Optik
dan memahami definisi Ilusi Optik sebagai gangguan
terhadap tafsiran impuls otak manusia
ii. Guru meminta murid mencuba Aktiviti Rajah 1.22 Bintik Think, Pair, Share
Buta dan peralatan optik yang membantu had penglihatan
manusia
iii. Murid berbincang dengan rakan dengan melukis Rajah
Kecacatan Penglihatan (Rabun Jauh, Rabun Dekat dan
Astigmatisme) - 2 faktor penyebab dan kanta
pembetulannya

Aktiviti Plenari / Penutup Murid bertanyakan soalan berkaitan subtopik kepada guru
( 5 minit )

Kaedah Pentaksiran Lisan, pemerhatian, bertulis

ABM/ BBM/ BBB/ TMK Buku Teks, Buku Nota, Buku Latihan, Slaid PDF, Youtube
Kerja Susulan Untuk Murid Pemulihan Pengukuhan
Jadual 1.2 Kecacatan - -
Penglihatan dan
Pembetulannya

Refleksi 38/38 murid hadir PdP


PdP berjalan dengan baik, disiplin terkawal
Murid dapat menerangkan definisi Ilusi Optik dan mengenalpasti sekurang-kurangnya 1
daripada 2 faktor penyebab Rabun Jauh, Rabun Dekat dan Astigmatisme. Murid masih
perlu latihan melukis Rajah Sinar bagi 3 kecacatan mata dan pembetulannya.
PdPC BERSEMUKA TING 3, TING 4
MINGGU 03 (03-07/04/2023)

SMK BUKIT TINGGI


Rancangan Pengajaran Harian

Nama : NADIATHUL ASYIKIN BINTI OTHMAN


Mata Pelajaran : Tema : 1 ASAS FIZIK Kelas : Minggu : 03
Topik : 4 SAINS 1 (30) Tarikh : 06/04/2022
FIZIK 1.0 PENGUKURAN (EKSPERIMEN 1.1) Hari : KHAMIS
Masa : 7.30-8.30
Standard 1.2 Penyiasatan Saintifik
Kandungan
Standard 1.2.2 Menganalisis graf untuk mendapatkan rumusan siasatan
Pembelajaran 1.2.3 Menjalankan penyiasatan saintifik dan menulis laporan lengkap melalui eksperimen bandul
ringkas

Objektif Pada akhir PdP murid dapat :


Pembelajaran i. Memplotkan graf bukan linear dan linear dari eksperimen ayunan bandul
ii. Menggunakan Kaedah Best-Fit Line untuk mendapatkan garis lurus dari graf T2 melawan l dan
mengira kecerunan graf bagi mendapatkan nilai pecutan graviti, g

Rangka Pengajaran Impak / Catatan


Aktiviti Pemula Guru mengedarkan salinan kertas latihan untuk perekodan
( 5 minit ) data EKSPERIMEN 1.1

Aktiviti Utama i. Murid membentuk kumpulan 4-5 orang dan membaca


prosedur amali bagi EKSPERIMEN 1.1 Ayunan Bandul dan
mendapatkan radas dari guru
ii. Murid diminta untuk memilih skala yang sesuai untuk Think, Pair, Share
mula memplotkan graf bagi T melawan l dan T2 melawan l
iii. Guru menerangkan kaedah Best-Fit Line bagi
mendapatkan garis lurus pada graf T2 melawan l untuk
pengiraan kecerunan graf = pecutan graviti Bumi, g

Aktiviti Plenari / Penutup Murid bertanyakan soalan berkaitan amali kepada guru
( 5 minit )

Kaedah Pentaksiran Lisan, pemerhatian, bertulis

ABM/ BBM/ BBB/ TMK Buku Teks, Buku Nota, Buku Latihan, Slaid PDF, Youtube
Kerja Susulan Untuk Murid Pemulihan Pengukuhan
Laporan Eksperimen 1.1 - Formatif 1.2
Graf T vs l
Graf T2 vs l

Refleksi - /30 murid hadir PdP


PdP ditangguhkan, guru CUTI SAKIT (MC)
PdPC BERSEMUKA TING 3, TING 4
MINGGU 03 (03-07/04/2023)

SMK BUKIT TINGGI


Rancangan Pengajaran Harian

Nama : NADIATHUL ASYIKIN BINTI OTHMAN


Mata Pelajaran : Tema : 1 ASAS FIZIK Kelas : Minggu : 03
Topik : 4 SAINS 2 (31) Tarikh : 06/04/2022
FIZIK 1.0 PENGUKURAN (EKSPERIMEN 1.1) Hari : KHAMIS
Masa : 9.30-10.00
Standard 1.2 Penyiasatan Saintifik
Kandungan
Standard 1.2.2 Menganalisis graf untuk mendapatkan rumusan siasatan
Pembelajaran 1.2.3 Menjalankan penyiasatan saintifik dan menulis laporan lengkap melalui eksperimen bandul
ringkas

Objektif Pada akhir PdP murid dapat :


Pembelajaran i. Memplotkan graf bukan linear dan linear dari eksperimen ayunan bandul
ii. Menggunakan Kaedah Best-Fit Line untuk mendapatkan garis lurus dari graf T2 melawan l dan
mengira kecerunan graf bagi mendapatkan nilai pecutan graviti, g

Rangka Pengajaran Impak / Catatan


Aktiviti Pemula Guru mengedarkan salinan kertas latihan untuk perekodan
( 5 minit ) data EKSPERIMEN 1.1

Aktiviti Utama i. Murid membentuk kumpulan 4-5 orang dan membaca


prosedur amali bagi EKSPERIMEN 1.1 Ayunan Bandul dan
mendapatkan radas dari guru
ii. Murid diminta untuk memilih skala yang sesuai untuk Think, Pair, Share
mula memplotkan graf bagi T melawan l dan T2 melawan l
iii. Guru menerangkan kaedah Best-Fit Line bagi
mendapatkan garis lurus pada graf T2 melawan l untuk
pengiraan kecerunan graf = pecutan graviti Bumi, g

Aktiviti Plenari / Penutup Murid bertanyakan soalan berkaitan amali kepada guru
( 5 minit )

Kaedah Pentaksiran Lisan, pemerhatian, bertulis

ABM/ BBM/ BBB/ TMK Buku Teks, Buku Nota, Buku Latihan, Slaid PDF, Youtube
Kerja Susulan Untuk Murid Pemulihan Pengukuhan
Laporan Eksperimen 1.1 - Formatif 1.2
Graf T vs l
Graf T2 vs l

Refleksi - /31 murid hadir PdP


PdP ditangguhkan, guru CUTI SAKIT (MC)
PdPC BERSEMUKA TING 3, TING 4
MINGGU 03 (03-07/04/2023)

SMK BUKIT TINGGI


Rancangan Pengajaran Harian

Nama : NADIATHUL ASYIKIN BINTI OTHMAN


Mata Pelajaran : Tema : 1 ASAS FIZIK Kelas : Minggu : 03
Topik : 4 SAINS 3 (37) Tarikh : 07/04/2022
FIZIK 1.0 PENGUKURAN (EKSPERIMEN 1.1) Hari : JUMAAT
Masa : 8.05-9.15
Standard 1.2 Penyiasatan Saintifik
Kandungan
Standard 1.2.2 Menganalisis graf untuk mendapatkan rumusan siasatan
Pembelajaran 1.2.3 Menjalankan penyiasatan saintifik dan menulis laporan lengkap melalui eksperimen bandul
ringkas

Objektif Pada akhir PdP murid dapat :


Pembelajaran i. Memplotkan graf bukan linear dan linear dari eksperimen ayunan bandul
ii. Menggunakan Kaedah Best-Fit Line untuk mendapatkan garis lurus dari graf T2 melawan l dan
mengira kecerunan graf bagi mendapatkan nilai pecutan graviti, g

Rangka Pengajaran Impak / Catatan


Aktiviti Pemula Guru mengedarkan salinan kertas latihan untuk perekodan
( 5 minit ) data EKSPERIMEN 1.1

Aktiviti Utama i. Murid membentuk kumpulan 4-5 orang dan membaca


prosedur amali bagi EKSPERIMEN 1.1 Ayunan Bandul dan
mendapatkan radas dari guru
ii. Murid diminta untuk memilih skala yang sesuai untuk Think, Pair, Share
mula memplotkan graf bagi T melawan l dan T2 melawan l
iii. Guru menerangkan kaedah Best-Fit Line bagi
mendapatkan garis lurus pada graf T2 melawan l untuk
pengiraan kecerunan graf = pecutan graviti Bumi, g

Aktiviti Plenari / Penutup Murid bertanyakan soalan berkaitan amali kepada guru
( 5 minit )

Kaedah Pentaksiran Lisan, pemerhatian, bertulis

ABM/ BBM/ BBB/ TMK Buku Teks, Buku Nota, Buku Latihan, Slaid PDF, Youtube
Kerja Susulan Untuk Murid Pemulihan Pengukuhan
Laporan Eksperimen 1.1 - Formatif 1.2
Graf T vs l
Graf T2 vs l

Refleksi 36/37 murid hadir PdP


PdP berjalan dengan baik, disiplin terkawal
Murid dapat menjalankan Eksperimen 1.1 Ayunan Bandul dan merekodkan bacaan jam
randik dengan unit yang betul. 30/37 dapat memplotkan graf T2 vs l dan mengira
kecerunan graf dengan unit pecutan graviti yang tepat. (PERBINCANGAN LAPORAN DAN
GRAF AMALI)
PdPC BERSEMUKA TING 3, TING 4
MINGGU 03 (03-07/04/2023)

SMK BUKIT TINGGI


Rancangan Pengajaran Harian

Nama : NADIATHUL ASYIKIN BINTI OTHMAN


Mata Pelajaran : Tema : 1 ASAS FIZIK Kelas : Minggu : 03
Topik : 4 SAINS 1 (30) Tarikh : 07/04/2022
FIZIK 1.0 PENGUKURAN (EKSPERIMEN 1.1) Hari : JUMAAT
Masa : 10.45-11.20
Standard 1.2 Penyiasatan Saintifik
Kandungan
Standard 1.2.2 Menganalisis graf untuk mendapatkan rumusan siasatan
Pembelajaran 1.2.3 Menjalankan penyiasatan saintifik dan menulis laporan lengkap melalui eksperimen bandul
ringkas

Objektif Pada akhir PdP murid dapat :


Pembelajaran i. Memplotkan graf bukan linear dan linear dari eksperimen ayunan bandul
ii. Menggunakan Kaedah Best-Fit Line untuk mendapatkan garis lurus dari graf T2 melawan l dan
mengira kecerunan graf bagi mendapatkan nilai pecutan graviti, g

Rangka Pengajaran Impak / Catatan


Aktiviti Pemula Guru mengedarkan salinan kertas latihan untuk perekodan
( 5 minit ) data EKSPERIMEN 1.1

Aktiviti Utama i. Murid membentuk kumpulan 4-5 orang dan membaca


prosedur amali bagi EKSPERIMEN 1.1 Ayunan Bandul dan
mendapatkan radas dari guru
ii. Murid diminta untuk memilih skala yang sesuai untuk Think, Pair, Share
mula memplotkan graf bagi T melawan l dan T2 melawan l
iii. Guru menerangkan kaedah Best-Fit Line bagi
mendapatkan garis lurus pada graf T2 melawan l untuk
pengiraan kecerunan graf = pecutan graviti Bumi, g

Aktiviti Plenari / Penutup Murid bertanyakan soalan berkaitan amali kepada guru
( 5 minit )

Kaedah Pentaksiran Lisan, pemerhatian, bertulis

ABM/ BBM/ BBB/ TMK Buku Teks, Buku Nota, Buku Latihan, Slaid PDF, Youtube
Kerja Susulan Untuk Murid Pemulihan Pengukuhan
Laporan Eksperimen 1.1 - Formatif 1.2
Graf T vs l
Graf T2 vs l

Refleksi 29/30 murid hadir PdP


PdP berjalan dengan baik, disiplin terkawal
Murid dapat menjalankan Eksperimen 1.1 Ayunan Bandul dan merekodkan bacaan jam
randik dengan unit yang betul. 30/37 dapat memplotkan graf T2 vs l dan mengira
kecerunan graf dengan unit pecutan graviti yang tepat.
PdPC BERSEMUKA TING 3, TING 4
MINGGU 03 (03-07/04/2023)

SMK BUKIT TINGGI


Rancangan Pengajaran Harian

Nama : NADIATHUL ASYIKIN BINTI OTHMAN


Mata Pelajaran : Tema : 1 ASAS FIZIK Kelas : Minggu : 03
Topik : 4 SAINS 2 (31) Tarikh : 07/04/2022
FIZIK 1.0 PENGUKURAN (EKSPERIMEN 1.1) Hari : JUMAAT
Masa : 11.20-12.30
Standard 1.2 Penyiasatan Saintifik
Kandungan
Standard 1.2.2 Menganalisis graf untuk mendapatkan rumusan siasatan
Pembelajaran 1.2.3 Menjalankan penyiasatan saintifik dan menulis laporan lengkap melalui eksperimen bandul
ringkas

Objektif Pada akhir PdP murid dapat :


Pembelajaran i. Memplotkan graf bukan linear dan linear dari eksperimen ayunan bandul
ii. Menggunakan Kaedah Best-Fit Line untuk mendapatkan garis lurus dari graf T2 melawan l dan
mengira kecerunan graf bagi mendapatkan nilai pecutan graviti, g

Rangka Pengajaran Impak / Catatan


Aktiviti Pemula Guru mengedarkan salinan kertas latihan untuk perekodan
( 5 minit ) data EKSPERIMEN 1.1

Aktiviti Utama i. Murid membentuk kumpulan 4-5 orang dan membaca


prosedur amali bagi EKSPERIMEN 1.1 Ayunan Bandul dan
mendapatkan radas dari guru
ii. Murid diminta untuk memilih skala yang sesuai untuk Think, Pair, Share
mula memplotkan graf bagi T melawan l dan T2 melawan l
iii. Guru menerangkan kaedah Best-Fit Line bagi
mendapatkan garis lurus pada graf T2 melawan l untuk
pengiraan kecerunan graf = pecutan graviti Bumi, g

Aktiviti Plenari / Penutup Murid bertanyakan soalan berkaitan amali kepada guru
( 5 minit )

Kaedah Pentaksiran Lisan, pemerhatian, bertulis

ABM/ BBM/ BBB/ TMK Buku Teks, Buku Nota, Buku Latihan, Slaid PDF, Youtube
Kerja Susulan Untuk Murid Pemulihan Pengukuhan
Laporan Eksperimen 1.1 - Formatif 1.2
Graf T vs l
Graf T2 vs l

Refleksi 29/31 murid hadir PdP


PdP berjalan dengan baik, disiplin terkawal
Murid dapat menjalankan Eksperimen 1.1 Ayunan Bandul dan merekodkan bacaan jam
randik dengan unit yang betul. 30/37 dapat memplotkan graf T2 vs l dan mengira
kecerunan graf dengan unit pecutan graviti yang tepat.
PdPC BERSEMUKA TING 3, TING 4
MINGGU 03 (03-07/04/2023)

SMK BUKIT TINGGI


Rancangan Pengajaran Harian

Nama : NADIATHUL ASYIKIN BINTI OTHMAN


Mata Pelajaran : Tema : 1 PENYENGGARAAN DAN Kelas : Minggu : 04
KESINAMBUNGAN HIDUP 3 KARISMA (38) Tarikh : 10/04/2022
SAINS Topik : Hari : ISNIN
1.0 RANGSANGAN DAN GERAK BALAS Masa : 8.00-8.30
Standard 1.2 Rangsangan dan Gerak Balas dalam Manusia
Kandungan
Standard 1.2.5 Mewajarkan bagaimana inovasi dan teknologi boleh meningkatkan keupayaan organ deria
Pembelajaran
Objektif Pada akhir PdP murid dapat :
Pembelajaran i. Mengkaji had Deria Pendengaran Manusia (Julat Frekuensi) dan alat bantu pendengaran
ii. Mengkaji 2 faktor bagi setiap Kecacatan Pendengaran dan kaedah pembetulannya
iii. Mengenalpasti gaya hidup yang baik yang tidak merosakkan Deria Manusia (nilai Mensyukuri
Anugerah Pancaindera)

Rangka Pengajaran Impak / Catatan


Aktiviti Pemula Guru meminta murid memberikan pendapat berkaitan
( 5 minit ) maksud AUDIO VISUAL dan menjawab adakah berlakunya
kekurangan atau perbezaan keupayaan deria antara diri
mereka dan rakan sekelas?

Aktiviti Utama i. Murid diminta untuk merujuk Foto 1.15 dan 1.16 bagi alat
Bantuan Pendengaran dan mengenalpasti bahagian telinga
yang boleh dibantu dengan penggunaannya (struktur yang
cedera/rosak dikenalpasti) Think, Pair, Share
ii. Guru menerangkan Julat Frekuensi pendengaran manusia
sebagai had pendengaran dan penggunaan alat
pendengaran lain yang boleh meningkatkan keupayaan
manusia
iii. Murid berbincang dengan rakan gaya hidup yang baik
bagi menjaga pendengaran dan deria lain (penggunaan
earbuds, microphone, brightness pada skrin)

Aktiviti Plenari / Penutup Murid bertanyakan soalan berkaitan subtopik kepada guru
( 5 minit )

Kaedah Pentaksiran Lisan, pemerhatian, bertulis

ABM/ BBM/ BBB/ TMK Buku Teks, Buku Nota, Buku Latihan, Slaid PDF, Youtube
Kerja Susulan Untuk Murid Pemulihan Pengukuhan
- - Formatif 1.2

Refleksi 38/38 murid hadir PdP


PdP berjalan dengan baik, disiplin terkawal
Murid dapat menerangkan definisi Ilusi Optik dan mengenalpasti sekurang-kurangnya 1
daripada 2 faktor penyebab Rabun Jauh, Rabun Dekat dan Astigmatisme. Murid masih
perlu latihan melukis Rajah Sinar bagi 3 kecacatan mata dan pembetulannya.
PdPC BERSEMUKA TING 3, TING 4
MINGGU 03 (03-07/04/2023)

SMK BUKIT TINGGI


Rancangan Pengajaran Harian

Nama : NADIATHUL ASYIKIN BINTI OTHMAN


Mata Pelajaran : Tema : 1 ASAS FIZIK Kelas : Minggu : 04
Topik : 4 SAINS 3 (37) Tarikh : 10/04/2022
FIZIK 1.0 PENGUKURAN (EKSPERIMEN 1.1) Hari : ISNIN
Masa : 9.30-10.00
Standard 1.2 Penyiasatan Saintifik
Kandungan
Standard 1.2.2 Menganalisis graf untuk mendapatkan rumusan siasatan
Pembelajaran 1.2.3 Menjalankan penyiasatan saintifik dan menulis laporan lengkap melalui eksperimen bandul
ringkas

Objektif Pada akhir PdP murid dapat :


Pembelajaran i. Memplotkan graf bukan linear dan linear dari eksperimen ayunan bandul
ii. Menggunakan Kaedah Best-Fit Line untuk mendapatkan garis lurus dari graf T2 melawan l dan
mengira kecerunan graf bagi mendapatkan nilai pecutan graviti, g

Rangka Pengajaran Impak / Catatan


Aktiviti Pemula Guru mengedarkan salinan kertas latihan untuk perekodan
( 5 minit ) data EKSPERIMEN 1.1

Aktiviti Utama i. Murid membentuk kumpulan 4-5 orang dan membaca


prosedur amali bagi EKSPERIMEN 1.1 Ayunan Bandul dan
mendapatkan radas dari guru
ii. Murid diminta untuk memilih skala yang sesuai untuk Think, Pair, Share
mula memplotkan graf bagi T melawan l dan T2 melawan l
iii. Guru menerangkan kaedah Best-Fit Line bagi
mendapatkan garis lurus pada graf T2 melawan l untuk
pengiraan kecerunan graf = pecutan graviti Bumi, g

Aktiviti Plenari / Penutup Murid bertanyakan soalan berkaitan amali kepada guru
( 5 minit )

Kaedah Pentaksiran Lisan, pemerhatian, bertulis

ABM/ BBM/ BBB/ TMK Buku Teks, Buku Nota, Buku Latihan, Slaid PDF, Youtube
Kerja Susulan Untuk Murid Pemulihan Pengukuhan
Laporan Eksperimen 1.1 - Formatif 1.2
Graf T vs l
Graf T2 vs l

Refleksi 36/37 murid hadir PdP


PdP berjalan dengan baik, disiplin terkawal
Murid dapat menjalankan Eksperimen 1.1 Ayunan Bandul dan merekodkan bacaan jam
randik dengan unit yang betul. 30/37 dapat memplotkan graf T2 vs l dan mengira
kecerunan graf dengan unit pecutan graviti yang tepat. (PERBINCANGAN LAPORAN DAN
GRAF AMALI)
PdPC BERSEMUKA TING 3, TING 4
MINGGU 03 (03-07/04/2023)

SMK BUKIT TINGGI


Rancangan Pengajaran Harian

Nama : NADIATHUL ASYIKIN BINTI OTHMAN


Mata Pelajaran : Tema : 1 PENYENGGARAAN DAN Kelas : Minggu : 04
KESINAMBUNGAN HIDUP 3 BESTARI (38) Tarikh : 10/04/2022
SAINS Topik : Hari : ISNIN
1.0 RANGSANGAN DAN GERAK BALAS Masa : 10.20-10.50
Standard 1.2 Rangsangan dan Gerak Balas dalam Manusia
Kandungan
Standard 1.2.5 Mewajarkan bagaimana inovasi dan teknologi boleh meningkatkan keupayaan organ deria
Pembelajaran
Objektif Pada akhir PdP murid dapat :
Pembelajaran i. Mengkaji had Deria Pendengaran Manusia (Julat Frekuensi) dan alat bantu pendengaran
ii. Mengkaji 2 faktor bagi setiap Kecacatan Pendengaran dan kaedah pembetulannya
iii. Mengenalpasti gaya hidup yang baik yang tidak merosakkan Deria Manusia (nilai Mensyukuri
Anugerah Pancaindera)

Rangka Pengajaran Impak / Catatan


Aktiviti Pemula Guru meminta murid memberikan pendapat berkaitan
( 5 minit ) maksud AUDIO VISUAL dan menjawab adakah berlakunya
kekurangan atau perbezaan keupayaan deria antara diri
mereka dan rakan sekelas?

Aktiviti Utama i. Murid diminta untuk merujuk Foto 1.15 dan 1.16 bagi alat
Bantuan Pendengaran dan mengenalpasti bahagian telinga
yang boleh dibantu dengan penggunaannya (struktur yang
cedera/rosak dikenalpasti) Think, Pair, Share
ii. Guru menerangkan Julat Frekuensi pendengaran manusia
sebagai had pendengaran dan penggunaan alat
pendengaran lain yang boleh meningkatkan keupayaan
manusia
iii. Murid berbincang dengan rakan gaya hidup yang baik
bagi menjaga pendengaran dan deria lain (penggunaan
earbuds, microphone, brightness pada skrin)

Aktiviti Plenari / Penutup Murid bertanyakan soalan berkaitan subtopik kepada guru
( 5 minit )

Kaedah Pentaksiran Lisan, pemerhatian, bertulis

ABM/ BBM/ BBB/ TMK Buku Teks, Buku Nota, Buku Latihan, Slaid PDF, Youtube
Kerja Susulan Untuk Murid Pemulihan Pengukuhan
- - Formatif 1.2

Refleksi 38/38 murid hadir PdP


PdP berjalan dengan baik, disiplin terkawal
Murid dapat menerangkan definisi Ilusi Optik dan mengenalpasti sekurang-kurangnya 1
daripada 2 faktor penyebab Rabun Jauh, Rabun Dekat dan Astigmatisme. Murid masih
perlu latihan melukis Rajah Sinar bagi 3 kecacatan mata dan pembetulannya.
PdPC BERSEMUKA TING 3, TING 4
MINGGU 03 (03-07/04/2023)

SMK BUKIT TINGGI


Rancangan Pengajaran Harian

Nama : NADIATHUL ASYIKIN BINTI OTHMAN


Mata Pelajaran : Tema : 1 ASAS FIZIK Kelas : Minggu : 04
Topik : 4 SAINS 1 (30) Tarikh : 10/04/2022
FIZIK 1.0 PENGUKURAN (EKSPERIMEN 1.1) Hari : ISNIN
Masa : 11.20-12.20
Standard 1.2 Penyiasatan Saintifik
Kandungan
Standard 1.2.2 Menganalisis graf untuk mendapatkan rumusan siasatan
Pembelajaran 1.2.3 Menjalankan penyiasatan saintifik dan menulis laporan lengkap melalui eksperimen bandul
ringkas

Objektif Pada akhir PdP murid dapat :


Pembelajaran i. Memplotkan graf bukan linear dan linear dari eksperimen ayunan bandul
ii. Menggunakan Kaedah Best-Fit Line untuk mendapatkan garis lurus dari graf T2 melawan l dan
mengira kecerunan graf bagi mendapatkan nilai pecutan graviti, g

Rangka Pengajaran Impak / Catatan


Aktiviti Pemula Guru mengedarkan salinan kertas latihan untuk perekodan
( 5 minit ) data EKSPERIMEN 1.1

Aktiviti Utama i. Murid membentuk kumpulan 4-5 orang dan membaca


prosedur amali bagi EKSPERIMEN 1.1 Ayunan Bandul dan
mendapatkan radas dari guru
ii. Murid diminta untuk memilih skala yang sesuai untuk Think, Pair, Share
mula memplotkan graf bagi T melawan l dan T2 melawan l
iii. Guru menerangkan kaedah Best-Fit Line bagi
mendapatkan garis lurus pada graf T2 melawan l untuk
pengiraan kecerunan graf = pecutan graviti Bumi, g

Aktiviti Plenari / Penutup Murid bertanyakan soalan berkaitan amali kepada guru
( 5 minit )

Kaedah Pentaksiran Lisan, pemerhatian, bertulis

ABM/ BBM/ BBB/ TMK Buku Teks, Buku Nota, Buku Latihan, Slaid PDF, Youtube
Kerja Susulan Untuk Murid Pemulihan Pengukuhan
Laporan Eksperimen 1.1 - Formatif 1.2
Graf T vs l
Graf T2 vs l

Refleksi 36/30 murid hadir PdP


PdP berjalan dengan baik, disiplin terkawal
Murid dapat menjalankan Eksperimen 1.1 Ayunan Bandul dan merekodkan bacaan jam
randik dengan unit yang betul. 30/37 dapat memplotkan graf T2 vs l dan mengira
kecerunan graf dengan unit pecutan graviti yang tepat. (PERBINCANGAN LAPORAN DAN
GRAF AMALI)
