Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATEMATIK TAHUN EMPAT

MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA

45 1/1/2022 Ahad

TEMA / UNIT WANG


TAJUK Tambah dan Tolak Wang
STANDARD STANDARD 3.1
PEMBELAJARAN 3.1.1 Menyelesaikan ayat matematik tambah hingga tigaKANDUNGAN
nilai wang dan hasil tambahnya hingga RM

TAHAP

KUKUH I KUKUH II KUKUH III

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Menyelesaikan ayat matematik Menyelesaikan ayat matematik Menyelesaikan ayat matematik


tambah, tolak, darab, bahagi tambah hingga tiga nilai wang dan tambah hingga tiga nilai wang dan
hingga tiga nilai wang dan hasil hasil tambahnya hingga RM100 hasil tambahnya hingga RM100
tambahnya hingga RM100 000. 000. 000.

KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Menyelesaikan dua masalah Menyelesaikan empat masalah Menyelesaikan enam masalah


mengenai wang. mengenai wang. mengenai wang.

AKTIVITI PdP

Set Induksi

Murid mendengar penerangan guru tentang tambah, tolak, darab dan bahagi melibatkan wang.

PRAUJIAN

Murid menjawab dua soalan latih Murid menjawab empat soalan latih Murid menjawab enam soalan latih
tubi. tubi. tubi.

Aktiviti Berkumpulan

1. Murid menyelesaikan ayat matematik tambah dan tolak hingga tiga nilai wang dan hasil tambahnya
hingga RM100 000.
2. Murid menyelesaikan ayat matematik darab dan bahagi melibatkan nilai wang dengan nombor hingga
dua digit, hasil darabnya hingga RM100 000.
3. Murid menyelesaikan ayat matematik operasi bergabung tambah dan tolak dalam lingkungan RM100
000.
4. Murid menyelesaikan ayat matematik operasi bergabung tambah dan tolak dalam lingkungan RM100
000.

KUKUH I KUKUH II KUKUH III

1. Murid melakukan empat latih 1. Murid melakukan enam latih 1. Murid melakukan lapan latih
tubi menambah, menolak, tubi menambah, menolak, tubi menambah, menolak,
darab dan bahagi melibatkan darab dan bahagi melibatkan darab dan bahagi melibatkan
wang. wang. wang.

PASCAUJIAN

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Murid melengkapkan modul dan membincangkan modul yang dilengkapkan

PAK-21 PAK-21

Count (Kiralah) Perform Well (Cuba yang Terbaik)

STRATEGI KAEDAH PENDEKATAN

Strategi M2P Pendekatan Modular


SUMBER ABM/BBM STRATEGI PdP KBAT

Modul hlmn 1 - Pembelajaran Masteri Menilai


PENILAIAN PdP PETA PEMIKIRAN EMK : ILMU EMK: NILAI

Hasil Kerja Murid - Nilai Murni Rasional


PENILAIAN REFLEKSI

TP1 ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
TP2
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP3 pemulihan

TP4 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -

TP5 dan akan dijalankan pada waktu seterusnya

TP6

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATEMATIK TAHUN EMPAT

MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA

45 1/1/2022 Ahad

TEMA / UNIT WANG


TAJUK Bijak Urus Wang
STANDARD STANDARD 3.3
3.3.1 Merancang bajet harian, mingguan dan bulanan bagi mencapai matlamat kewangan jangka pendek.
PEMBELAJARAN KANDUNGAN

TAHAP

KUKUH I KUKUH II KUKUH III

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Merancang bajet harian bagi mencapai Merancang bajet harian dan mingguan Merancang bajet harian, mingguan dan
matlamat kewangan jangka pendek bagi mencapai matlamat kewangan bulanan bagi mencapai matlamat
jangka pendek kewangan jangka pendek

KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Membentang bajet harian bagi Membentang bajet harian dan Membentang bajet harian, mingguan
mencapai matlamat kewangan jangka mingguan bagi mencapai matlamat dan bulanan bagi mencapai matlamat
pendek kewangan jangka pendek kewangan jangka pendek

AKTIVITI PdP

Set Induksi

Murid mendengar penerangan guru tentang merancang bajet.

PRAUJIAN

Murid menyatakan bajet harian Murid menyatakan bajet mingguan Murid menyatakan bajet bulanan

Aktiviti Berkumpulan

1. Murid merancang bajet harian, mingguan dan bulanan bagi mencapai matlamat kewangan jangka pendek.
2. Murid merekodkan simpanan dan perbelanjaan bagi mencapai matlamat kewangan
3. Murid menjelaskan keperluan menyimpan rekod simpanan dan perbelanjaan.
4. Murid menjelaskan kesan sesuatu keputusan kewangan yang dibuat.
5. Murid membuat keputusan kewangan berdasarkan keutamaan keperluan dan kehendak.
6. Murid membuat keputusan kewangan dengan menganalisis maklumat kewangan yang diperolehi daripada pelbagai
sumber.
7. Murid mengenal mata wang negara utama dunia.
8. Murid menyatakan nilai wang RM1 dengan nilai mata wang semasa negara lain.
9. Murid mengenal pelbagai instrumen pembayaran.
10. Murid menjelaskan penggunaan pelbagai instrumen pembayaran dalam transaksi barangan dan perkhidmatan.

KUKUH I KUKUH II KUKUH III

1. Murid menulis matlamat 1. Murid menulis matlamat 1. Murid menulis matlamat


kewangan bulanan mereka. kewangan bulanan mereka. kewangan bulanan mereka.
2. Murid merancang bajet harian 2. Murid merancang bajet harian 2. Murid merancang bajet harian,
berdasarkan matlamat dan mingguan berdasarkan mingguan dan bulanan
kewangan. matlamat kewangan. berdasarkan matlamat
kewangan.

PASCAUJIAN

Murid melengkapkan modul dan membincangkan modul yang dilengkapkan

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PAK-21 PAK-21

Personal Action Plan (Pelan Tindakan Peribadi) Presentations (Persembahan) - Individu

STRATEGI KAEDAH PENDEKATAN

Strategi M2P Pendekatan Modular


SUMBER ABM/BBM STRATEGI PdP KBAT

Modul hlmn 2 - Pembelajaran Masteri Menilai


PENILAIAN PdP PETA PEMIKIRAN EMK : ILMU EMK: NILAI

Hasil Kerja Murid - Nilai Murni Rasional


PENILAIAN REFLEKSI

TP1 ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
TP2
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
TP3
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP4
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP5

TP6

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATEMATIK TAHUN EMPAT

MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA

45 4 INTELEK 7/2/2022 ISNIN 10.00 – 10.30 PAGI

TEMA / UNIT PENGURUSAN DATA


TAJUK Tafsir Piktograf dan Carta Palang
STANDARD STANDARD 4.1
8.1.2 Mentafsir piktograf dan carta palang yang dibina.
PEMBELAJARAN KANDUNGAN

TAHAP

KUKUH I KUKUH II KUKUH III

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Menyelesaikan ayat matematik Menyelesaikan ayat matematik Menyelesaikan ayat matematik


tambah, tolak, darab dan bahagi tambah, tolak, darab dan bahagi tambah, tolak, darab dan bahagi
melibatkan masa. melibatkan masa. melibatkan masa.

KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Menyelesaikan dua masalah Menyelesaikan empat masalah Menyelesaikan enam masalah


melibatkan masa.. melibatkan masa.. melibatkan masa..

AKTIVITI PdP

Set Induksi

Murid mendengar penerangan guru tentang gambaran keseluruhan topik

PRAUJIAN

Murid menjawab dua soalan latih Murid menjawab empat soalan latih Murid menjawab enam soalan latih
tubi. tubi. tubi.

Aktiviti Berkumpulan

1. Murid mengetahui perkaitan antara sistem 12 jam dengan sistem 24 jam.


2. Murid menentukan tempoh masa melibatkan unit jam dan minit dalam tempoh 24 jam.
3. Murid memberi anggaran masa melibatkan jam dan minit berdasarkan set rujukan yang diberi dalam
situasi harian.
4. Murid menyatakan perkaitan antara alaf, abad, dekad dan tahun.
5. Murid menukar unit masa melibatkan pelbagai unit.
6. Murid menyelesaikan ayat matematik tambah, tolak, darab dan bahagi melibatkan pelbagai unit masa.

KUKUH I KUKUH II KUKUH III

1. Murid melakukan empat latih 1. Murid melakukan enam latih 1. Murid melakukan lapan latih
tubi menambah, menolak, tubi menambah, menolak, tubi menambah, menolak,
darab dan bahagi melibatkan darab dan bahagi melibatkan darab dan bahagi melibatkan
masa. masa. masa.

PASCAUJIAN

Murid melengkapkan modul dan membincangkan modul yang dilengkapkan

PAK-21 PAK-21

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Swipe that (Tukarkannya) Count (Kiralah)

STRATEGI KAEDAH PENDEKATAN

Strategi M2P Pendekatan Modular


SUMBER ABM/BBM STRATEGI PdP KBAT

Modul hlmn 3 - Pembelajaran Masteri Menilai


PENILAIAN PdP PETA PEMIKIRAN EMK : ILMU EMK: NILAI

Hasil Kerja Murid - Nilai Murni Rasional


PENILAIAN REFLEKSI

TP1 ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
TP2
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP3 pemulihan
TP4 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -

TP5 dan akan dijalankan pada waktu seterusnya

TP6

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Copyright © 2021 Siti Khairani Alias, Kate Alias, InculKate.

Cetakan pertama 2021.

Terima kasih atas pembelian dan sokongan pihak tuan dan puan. Kami sangat menghargai segala
bentuk sokongan, komen dan pertanyaan daripada semua. Namun, bahan ini ialah hak cipta
terpelihara. Kami tidak mengizinkan mana-mana pihak untuk berkongsi bahan ini kepada rakan
taulan tanpa izin bertulis daripada pihak InculKate.

Jika bahan ini memberi manfaat kepada cikgu, tuan dan puan sekalian dan ingin berkongsi dengan
rakan, sila kongsikan link di bawah untuk pembelian. Boleh juga menekan link whatsapp untuk
dibantu ejen-ejen kami.

Penulis tidak akan mengHALALkan mana-mana pihak yang menyalahgunakan isi


kandungan buku ini dan menyebarkan tanpa mendapat keizinan bertulis daripada Siti Khairani
Alias//Kate Alias//InculKate.

Salam sayang,
Kate Alias
CEO Kate Alias Ent.
Owner Inculkate.com, PembantuPendidik.com

Untuk pembelian:
https://inculkate.my/

Pembelian dengan ejen:


https://ejenkate.wasap.my

Masalah/Tutorial:
Admin : https://katmins.wasap.my
Tutorial : https://www.tiktok.com/@inculkate.my

Sertai Telegram kami:


https://t.me/inculkate

Sertai Facebook kami:


www.facebook.com/groups/inculkatepembantupendidik
https://web.facebook.com/Inculkate-HQ-274839497654484/

https://inculkate.my/
