Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (CUP)

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 6


KELAS: 6 UIA MINGGU: 48
TEMA: 3. KOMUNITI PRIHATIN
MASA: 11.50 – 12.50 TGH HARI TARIKH: 7/2/2022
UNIT: 9 : Perkongsian Pintar
TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
Standard Kandungan:
3.9 Menulis ulasan tentang pelbagai bahan sastera dan bukan sastera yang didengar, ditonton
atau dibaca dengan betul.
Standard Pembelajaran:
3.9.1 Menulis ulasan tentang bahan sastera dan bukan sastera dengan menggunakan ayat yang
gramatis.
JENIS PRAUJIAN
 Melalui aktiviti soal jawab secara lisan.
 Kuiz cepat.
TAHAP KUKUH I KUKUH II PENGAYAAN
Murid dapat:
Murid dapat: Murid dapat: Menulis ulasan berdasarkan
Mengecam dan mengenal pasti Menyenaraikan maklumat maklumat tersurat dan tersirat
OBJEKTIF
maklumat tersurat yang tersurat dan tersirat yang yang diperolehi dengan
terdapat dalam petikan teks. terdapat dalam teks. menggunakan ayat yang
gramatis.
SET INDUKSI Murid mengaitkan malumat yang diberi dengan tajuk yang pernah dipelajari sebelum ini.

1. Murid membaca petikan teks


1. Murid menyenaraikan
dengan lancar. 1. Murid menulis ulasan
maklumat tersurat yang
2. Murid bersoal jawab dengan berdasarkan maklumat
diperolehi itu.
guru tentang kandungan tersurat dan tersirat
2. Murid menyatakan maklumat
AKTIVITI PdP teks tersebut. dengan menggunakan ayat
tersirat berdasarkan maklumat
3. Murid mengecam dan yang gramatis.
tersurat yang terdapat dalam
mengenal pasti maklumat 2. Murid membaca ulasan yang
teks.
tersurat yang terdapat dalam telah siap ditulis.
teks.

PENERAPAN
EMK Bahasa, Nilai Murni, Kegigihan, Kreativiti dan Inovasi, Pembelajaran Konstruktivisme
KECERDASAN
Interpersonal Interpersonal Interpersonal
PELBAGAI
KBAT Menganalisis Mensintesis Menilai
Peta i-Think
Peta i-Think,
Peta i-Think, Collaboration, Learning
PAK-21 Collaboration, Learning
Collaboration Modalities, Project-
Modalities
BasedLearning
JENIS PASCAUJIAN
PBD dilaksanakan dari semasa ke semasa
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN

Pada akhir pengajaran :-

________ / ________ murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik dan diberi latihan pengayaan.

________ /________ murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan dan diberi latihan pengayaan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (CUP)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 6
KELAS: 6 UIA MINGGU: 48
TEMA: 4. KESELAMATAN DIUTAMAKAN
MASA: 10.20 – 11.20 pagi TARIKH: 8/2/2022
UNIT: 10 : Selamat dalam Perjalanan
TEMPOH: 30 minit HARI: Selasa
Standard Kandungan:
5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.
Standard Pembelajaran:
5.1.7 Memahami dan menggunakan pelbagai kata tugas mengikut konteks dengan betul.
JENIS PRAUJIAN
 Melalui aktiviti soal jawab secara lisan.
 Kuiz cepat.
TAHAP KUKUH I KUKUH II PENGAYAAN

Murid dapat: Murid dapat:


Murid dapat:
Mengecam dan mengenal pasti Membina ayat dengan
OBJEKTIF Memberikan dan menyebut
kata tugas yang terdapat dalam menggunakan kata tugas yang
contoh-contoh kata tugas yang
petikan teks. betul berdasarkan gambar.
terdapat dalam teks.

SET INDUKSI Murid mengaitkan malumat yang diberi dengan tajuk yang pernah dipelajari sebelum ini.

1. Murid meneliti gambar dan


membaca petikan teks. 1. Murid membina ayat dengan
1. Murid menyenaraikan contoh-
2. Murid mendengar menggunakan kata tugas
contoh kata tugas yang
penerangan guru tentang yang betul berdasarkan
terdapat dalam petikan teks.
AKTIVITI PdP kata tugas. gambar.
2. Murid menyebut dan menulis
3. Murid meneliti dan 2. Murid menulis ayat yang
kata tugas tersebut.
mengecam kata tugas yang dibina dalam bentuk
terdapat dalam teks. perenggan.

PENERAPAN
EMK Bahasa, Nilai Murni, Menghargai Keselamatan, Kreativiti dan Inovasi, Pembelajaran Kontekstual
KECERDASAN
Interpersonal Interpersonal Interpersonal
PELBAGAI
KBAT Mengecam Menganalisis Menggunakan

Peta i-Think
Peta i-Think,
Peta i-Think, Collaboration, Learning
PAK-21 Collaboration, Learning
Collaboration Modalities, Project-
Modalities
BasedLearning
JENIS PASCAUJIAN
PBD dilaksanakan dari semasa ke semasa
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN

Pada akhir pengajaran :-

________ / ________ murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik dan diberi latihan pengayaan.

________ /________ murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan dan diberi latihan pengayaan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (CUP)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 6
KELAS: 6 UIA MINGGU: 48
TEMA: 4. KESELAMATAN DIUTAMAKAN
MASA: 10.50 – 11.50 pagi TARIKH: 9/2/2022
UNIT: 11 : Pastikan Selamat
TEMPOH: 60 minit HARI: Rabu
Standard Kandungan:
3.6 Menulis untuk menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara dengan menggunakan
bahasa yang santun.
Standard Pembelajaran:
3.6.2 Menulis untuk menyampaikan maklumat dalam bentuk karangan berformat dengan
menggunakan bahasa yang santun.
JENIS PRAUJIAN
 Melalui aktiviti soal jawab secara lisan.
 Kuiz cepat.
TAHAP KUKUH I KUKUH II PENGAYAAN
Murid dapat: Murid dapat:
Murid dapat:
Menyatakan isi penting Menulis karangan jenis surat
OBJEKTIF Membina kerangka karangan
berdasarkan pernyataan yang kiriman tidak rasmi berdasarkan
berdasarkan pernyataan.
diberikan. kerangka karangan.
SET INDUKSI Murid mengaitkan malumat yang diberi dengan tajuk yang pernah dipelajari sebelum ini.

1. Murid membina kerangka 1. Murid membina ayat


karangan dengan berdasarkan kerangka
1. Murid meneliti pernyataan
menggunakan isi-isi penting karangan.
tentang ‘Keselamatan di
AKTIVITI PdP yang telah dibincangkan itu. 2. Murid menulis karangan jenis
Pangsapuri’.
2. Murid mendengar penerangan surat kiriman tidak rasmi
guru tentang karangan jenis dengan bimbingan guru.
surat kiriman tidak rasmi.

PENERAPAN
EMK Bahasa, Nilai Murni, Prihatin, Kreativiti dan Inovasi, Pembelajaran Konstruktivisme
KECERDASAN
Interpersonal Interpersonal Interpersonal
PELBAGAI
KBAT Menilai Mengaplikasi Menjanakan idea
Peta i-Think
Peta i-Think,
Peta i-Think, Collaboration, Learning
PAK-21 Collaboration, Learning
Collaboration Modalities, Project-
Modalities
BasedLearning
JENIS PASCAUJIAN
PBD dilaksanakan dari semasa ke semasa
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN
Pada akhir pengajaran :-

________ / ________ murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik dan diberi latihan pengayaan.

________ /________ murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan dan diberi latihan pengayaan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (CUP)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 6
KELAS: 6 UIA MINGGU: 48
TEMA: 4. KESELAMATAN DIUTAMAKAN
MASA: 9.00 – 10.00 pagi TARIKH: 10/2/2022
UNIT: 12 : Fikir sebelum Klik
TEMPOH: 60 minit HARI: Khamis
Standard Kandungan:
3.3 Membina dan menulis perkataan, frasa, dan ayat dengan betul.
Standard Pembelajaran:
3.3.3 Membina dan menulis jawapan secara kritis dan kreatif dengan betul.
JENIS PRAUJIAN
 Melalui aktiviti soal jawab secara lisan.
 Kuiz cepat.
TAHAP KUKUH I KUKUH II PENGAYAAN
Murid dapat:
Murid dapat: Murid dapat: Menyatakan pendapat tentang
Membaca teks dengan lancar Menjawab soalan pemahaman perkara yang berkaitan dengan
OBJEKTIF
dan memahami isi kandungan dengan betul berdasarkan teks dan menulis jawapan
teks. petikan teks. pemahaman secara kritis dan
kreatif.
SET INDUKSI Murid mengaitkan malumat yang diberi dengan tajuk yang pernah dipelajari sebelum ini.

1. Murid membaca petikan teks 1. Murid mendengar dan


1. Murid menyatakan pendapat
dengan lancar. membaca soalan pemahaman
untuk menjawab soalan
2. Murid bersoal jawab dengan yang diberikan.
pemahaman berdasarkan teks.
guru tentang kandungan 2. Murid menjawab soalan
AKTIVITI PdP 2. Murid menulis jawapan
teks tersebut. pemahaman dengan betul
pemahaman secara kritis dan
3. Murid menerangkan isi berdasarkan teks.
kreatif dalam buku latihan.
kandungan teks yang telah
dibaca.

PENERAPAN
EMK Bahasa, Nilai Murni, Bertindak Bijak, Kreativiti dan Inovasi, Bacaan Intensif
KECERDASAN
Interpersonal Interpersonal Interpersonal
PELBAGAI
KBAT Menganalisis Mensintesis Menilai
Peta i-Think
Peta i-Think,
Peta i-Think, Collaboration, Learning
PAK-21 Collaboration, Learning
Collaboration Modalities, Project-
Modalities
BasedLearning
JENIS PASCAUJIAN
PBD dilaksanakan dari semasa ke semasa
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN
Pada akhir pengajaran :-

________ / ________ murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik dan diberi latihan pengayaan.

________ /________ murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan dan diberi latihan pengayaan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (CUP)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 6
KELAS: 6 UIA MINGGU: 48
TEMA: 5. PUPUK PERPADUAN
MASA: 8.00 – 8.30 pagi TARIKH: 11/2/2022
UNIT: 14 : Berkat Hidup Sepakat
TEMPOH: 30 minit HARI: Jumaat
Standard Kandungan:
2.3 Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang
betul.
Standard Pembelajaran:
2.3.1 Membaca sesuatu bahan yang mengandungi pelbagai jenis ayat dan ragam ayat secara
mekanis
JENIS PRAUJIAN
 Melalui aktiviti soal jawab secara lisan.
 Kuiz cepat.
TAHAP KUKUH I KUKUH II PENGAYAAN

Murid dapat: Murid dapat:


Murid dapat:
Membaca teks yang Menjawab soalan latihan tentang
Memberikan contoh-contoh jenis
OBJEKTIF mengandungi pelbagai jenis jenis ayat dan ragam ayat yang
ayat dan ragam ayat yang
ayat dan ragam ayat dengan diberi untuk menguji
terdapat dalam petikan teks.
lancar. pemahaman murid.

SET INDUKSI Murid mengaitkan malumat yang diberi dengan tajuk yang pernah dipelajari sebelum ini.

1. Murid membaca petikan teks


1. Murid menulis soalan yang
dengan lancar dan sebutan
diberikan dalam buku latihan.
yang betul. 1. Murid memberikan contoh-
2. Murid menjawab latihan
2. Murid bersoal jawab dengan contoh jenis ayat dan ragam
tersebut berdasarkan
guru tentang kandungan ayat yang terdapat dalam teks.
AKTIVITI PdP penerangan daripada guru.
teks tersebut. 2. Murid menulis contoh-contoh
3. Murid berbincang dengan guru
3. Murid mendengar dan tersebut dalam buku tulis.
jawapan bagi latihan yang
memahami penerangan
diberikan.
guru jenis ayat dan ragam
ayat.

PENERAPAN
EMK Bahasa, Nilai Murni, Bekerjasama, Kreativiti dan Inovasi, Bacaan luncuran
KECERDASAN
Interpersonal Interpersonal Interpersonal
PELBAGAI
KBAT Mengecam Menganalisis Menilai
Peta i-Think
Peta i-Think,
Peta i-Think, Collaboration, Learning
PAK-21 Collaboration, Learning
Collaboration Modalities, Project-
Modalities
BasedLearning
JENIS PASCAUJIAN
PBD dilaksanakan dari semasa ke semasa
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN

Pada akhir pengajaran :-

________ / ________ murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik dan diberi latihan pengayaan.

________ /________ murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan dan diberi latihan pengayaan.
