Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visual Anyaman
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visual Anyaman
Mata Pelajaran Kelas Tarikh Masa Bilangan Murid Bidang Tema Tajuk Aktiviti Teknik Objektif
: Pendidikan Seni Visual : 4 Seroja : 6 Ogos 2012 : 1 jam (9.00 pagi- 10.00 pagi) : 30 Orang : Mengenal Kraf Tradisional : Anyaman 3 Dimensi : Anyaman kotak : Menghasilkan anyaman berbentuk 3 dimensi yang mudah : Anyaman : Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:i) Memahami konsep, meningkatkan kemahiran dan kreativiti dalam aktiviti menggambar anyaman melalui teknik anyaman berbentuk 3 dimensi.
ii) iii)
Menghasilkan anyaman mudah berbentuk 3 dimensi. Menemui kesan penggunaan bahan yang berlainan warna dan pelbagai jenis anyaman yang memberi kesan menarik.
Hasil Pembelajaran
: Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:Aras 1 i. Menggunakan elemen Asas Seni Reka, bahan, dan proses yang sesuai dalam penghasilan kraf mudah. ii. Mengenali bahan sebenar dan proses penghasilan kraf tradisional serta eleman Asas Seni Reka.
Pengetahuan Sedia Ada Bahan Bantu Mengajar Alat dan Bahan Buku
: Murid pernah melihat dan pernah menghasilkan anyaman mudah : Laptop dan LCD, Slide Power Point, Contoh Anyaman 3 Dimensi : Manila Kad, Kertas lukisan, pensel, pembaris, dan gam. : Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual Tahun 4 Panduan Khas dan Lembaran Aktiviti PSV Tahun 4
Nilai
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Guru menunjukkan tayangan video jenis-jenis kelarai dan produk 3 Dimensi. Murid melihat dan memberi reaksi tentang isi kandungan video tersebut. Guru memperkenalkan tajuk pengajaran hari ini.
BBM:Video TKP - Kecerdasan Verbal Linguistik - Kecerdasan Verbal Ruang KBKK - Menjana idea - Menghubungkait - Mensintesis Nilai -
Langkah 1 10 Minit
Murid meneliti contoh abstrak yang dibuat oleh guru Guru menunjuk cara membuat anyaman berbentuk 3 D
Bahagikan manila kad bersaiz segi empat sama kepada 9 bahagian. Pastikan setiap bahagian mempunyai saiz yang sama besar.
Kerajinan
Setiap bahagian tersebut, buat satu garisan yang menghadap bahagian tengah.
Buat garisan panjang pada manila kad berwarna lain. Panjang garisan tersebut antara 20-22 cm.
Helaian kertas yang dipotong dimasukkan secara selang seli di bahagian pertama.
secara selang seli, lebihan kertas tersebut digam. Lakukan proses melakukan anyaman helaian kertas yang seterusnya. Setelah siap, lipatkan lebihan kertas ke dalam.
Langkah 2 35 minit
Perkembangan Pelajaran
TKP - Kecerdasan Verbal Linguistik - Kecerdasan Verbal Ruang KBKK - Membuat urutan - Menjana Idea
Guru memastikan semua murid boleh Nilai -kerjasama menyiapkan tugasan tersebut. Alat dan Bahan - Kad Manila, Pensel, Pembaris, Pisau
Langkah 3 5 minit
Kemuncak
Guru mengarahkan murid untuk melakukan sedikit kekemasan pada anyaman kotak itu, seperti gam lebihan kertas ke dalam dan gam
- Membuat urutan Nilai -Membuat urutan TKP - Kecerdasan Verbal Linguistik - Kecerdasan Intrapersonal
Penutup 5 minit
Rumusan
menceritakan pengalaman sepanjang KBKK - Menilai proses menyiapkan anyaman 3 dimensi itu. Guru bertanya kepada murid berkaitan hasil pembelajaran pada hari ini.
Refleksi: