Anda di halaman 1dari 7

Lampiran 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 4
Mata Pelajaran

: Reka Bentuk dan Teknologi (RBT)

Tarikh/Hari

: 24 Februari 2015/Selasa

Masa

: 12.10 tengah hari 1.10 petang

Tahun

: Tahun 4

Bilangan Murid

: 24 orang

Tema

: 3.0 Reka Bentuk

Standard Kandungan

Standard Pembelajaran

3.1 Mereka bentuk projek eksperimental

3.1.1 Menyatakan masalah berpandukan situasi


yang diberi.
3.1.2 Mengumpul maklumat berkaitan penyataan
masalah.
3.1.3 Menjana idea kreatif dalam bentuk lakaran
bagi menyelesaikan masalah.
3.1.4 Memilih
satu
lakaran
untuk
eksperimental.

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :


1.
2.
3.
4.

Mengenal pasti masalah daripada situasi yang diberikan oleh guru.


Mengumpul maklumat daripada masalah yang dinyatakan secara berkumpulan.
Menterjemahkan idea ke dalam beberapa lakaran penjanaan idea.
Memilih lakaran bagi projek eksperimental.

Elemen Merentas Kurikulum


Nilai

: Daya usaha, patuh, rajin, kerjasama

projek

Lampiran 1
Kreativiti dan Inovasi

: Boleh memberi banyak idea

Elemen Keusahawanan

EK 1:1.1

Bertanggungjawab terhadap keputusan menyiapkan tugasan sehingga


selesai.

EK 2:1.1

Amalan memerhati persekitaran dengan bertujuan boleh menyenaraikan


dan mengumpul maklumat

EK 5:5.5

Prinsip ketelusan menyatakan dan menyampaikan maklumat dengan


betul dan jelas

Bahan Bantu Mengajar


Bil

Jenis

Jumlah

01

Kepingan puzzle

02

Kad gambar

03

Kertas lukisan

20

04

Lembaran kerja

24

Pengetahuan Sedia Ada


Murid telah didedahkan dengan asas sains dan teknologi semasa belajar mata
pelajaran Dunia Sains dan Teknologi.

LANGKAH
/MASA

ISI
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
PELAJARAN
1. Soalan
Guru memberikan kepingan puzzle kepada murid BBM:
Gambar
Kepingan puzzle
secara rawak.
apakah ini? Murid diminta menyambungkan setiap kepingan Kad
gambar

Lampiran 1
Siapakah

yang

Set Induksi
pernah
(5 minit)
pergi
ke
Jambatan

Pulau
Pinang atau
Jambatan
Tamparuli?
2. Isi
Pelajaran
Reka
Bentuk

puzzle di hadapan papan putih.


Murid diminta meneka gambar tersebut.
KB :
Guru menunjukkan beberapa contoh reka bentuk Mengenal pasti
jambatan.
Guru bersoal jawab dengan murid.
KP:
Guru mengaitkan jawapan murid dengan isi Verbal linguistik
pelajaran pada hari ini.
Pembelajaran
Kontekstual :
Menghubung
kait
dengan
pemerhatian
melihat jambatan
gantung

Langkah 1
(15 minit)

Mengenal
pasti masalah
berdasarkan
petikan dan
melihat

situasi
di
dalam

gambar

Membuat
lakaran

Nilai :
Patuh
Guru meminta murid membaca petikan dan KB:
Mengenal pasti
melihat situasi dalam gambar. (m/s20)
Guru memberikan situasi lain agar murid lebih Menjana idea
memahami cara mengenal pasti masalah
KP:
berpandukan situasi.
Murid melakukan sesi sumbang saran untuk Verbal linguistik
mendapatkan maklumat berkaitan dengan Intrapersonal
menyelesaikan masalah tersebut.
Guru
menerangkan
kaedah
mengumpul BCB:
dan
maklumat selain daripada proses pemerhatian. Mengumpul
Guru bersoal jawab dengan murid mengenai
memproses
membuat pilihan terbaik bagi menyelesaikan
maklumat
masalah yang dihadapi.
Nilai :
Patuh
Rajin
Guru membahagikan murid kepada enam BBM:
Kertas lukisan
kumpulan kecil.
Murid diminta melakukan proses penjanaan idea
dengan menghasilkan beberapa lakaran sebuah KB:
jambatan mengikut daya kreativiti kumpulan Menjana idea
masing-masing.
Murid membuat lakaran dan memilih lakaran KP:

Lampiran 1
Langkah 2
(25 minit)

penjanaan
idea

Langkah 3
(10 minit)

Penilaian

terbaik sebagai projek eksperimental.


Verbal linguistik
Setiap kumpulan membentangkan lakaran Kinestetik
terbaik di hadapan kelas.
BCB:
Guru bersoal jawab dengan murid mengenai

Mengumpul
dan
idea lakaran tersebut dan murid membuat
memproses
penambahbaikan.
maklumat
Murid diminta menyimpan semua lakaran yang
dibuat.
Nilai :
Patuh
Kerjasama
Daya usaha
Guru memberikan lembaran kerja kepada semua BBM:
Lembaran kerja
murid.
Murid
diminta
untuk
melengkapkan
dan
KB:
menyiapkan lembaran kerja yang diberikan.
Guru membimbing aktiviti murid.
Menjana idea
KP:
Intrapersonal

Penutup
(5 minit)

Nilai :
Patuh
Rajin
KB:
Mengenal pasti

Guru memilih murid secara rawak untuk

merumuskan isi pelajaran.


Rumusan isi Murid diminta menyatakan kaedah mendapatkan
pelajaran
KP:
maklumat.
Reka
Guru membuat rumusan secara keseluruhan.
Verbal linguistik
Bentuk
Guru memberikan peneguhan positif kepada
murid.
Nilai :
Patuh

Lampiran 1

A.

Ken
al

pasti masalah yang dihadapi berpandukan situasi di bawah.

Lampiran 1

B. Senaraikan kaedah mengumpul maklumat berdasarkan gambar


berikut.

Lampiran 1

C. Lakarkan reka bentuk jambatan yang akan anda bina.
