Anda di halaman 1dari 19

KPD

3016

PenilaianKursus
PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN
PENAKSIRAN 1

Semester 1 - Sesi 2018/2019


(ISMP)

FAKULTI PENDIDIKAN DAN PEMBANGUNAN MANUSIA


UNIVERSITI PENDIDIKAN SULTAN IDRIS
PenilaianKursus KPD 3016 Semester 1/ Sesi 2018/19

KANDUNGAN

1.0 Pengenalan 2

2.0 HasilPembelajaranKursus

3.0 Penilaian Kursus:


3.1 Pemberatan penilaian kursus 3
3.2 Agihan pemberatan kerja kursus 3

4.0 Kerja Kursus


4.1 Analisis RPH 4
4.2 Penyediaan JSK
4.3 RPH
4.4 JSU
4.5 Kit Media Instruksional
4.6 Kajian Lapangan
4.7 Ujian/Kuiz

5.0 Panduan Pemarkahan 8

LAMPIRAN:
i. Cover tugasan kumpulan 17

1
PenilaianKursus KPD 3016 Semester 1/ Sesi 2018/19

1.0 PENGENALAN

Kursus ini adalah salah satu kursus profesional pendidikan yang wajib dan
sebagai syarat lulus Ijazah Sarjana Muda Pendidikan (Dengan Kepujian).
Kursus ini membolehkan pelajar mengintegrasi kemahiran pedagogi, teknologi
dan pentaksiran dalam proses pengajaran dan pembelajaran.

2.0 HASIL PEMBELAJARAN KURSUS

i. Menyesuaikan kaedah pengajaran dengan matlamat dan keperluan pembelajaran. (C4,


LL2)
ii. Mengenal pasti pentaksiran yang sejajar dengan matlamat pembelajaran. (C4)
iii. Menghasilkan bahan teknologi pengajaran yang menyokong pencapaian matlamat
pembelajaran. (C5, P4)
iv. Mereka bentuk pelan pengajaran dan pembelajaran yang berkesan. (C6, A3, CTPS5).

3.0 PENILAIAN KURSUS

3.1. Pemberatan
Kategori Pemberatan
Tugasan 100%
JUMLAH 100%

3.2 PENILAIAN PRESTASI PELAJAR

Kerja Kursus Peratusan


Perincian LO %
1. Analisis dan ulasan RPH LO 1 10
90%
2. Jadual Spesifikasi Kandungan LO 1 10
3. Set Rancangan Pengajaran Harian LO 4, 30
4. Jadual Spesifikasi Ujian LO 2 10
5. Kit Media Instruksional LO 3, 15
6. Program Orientasi Sekolah LO 1 5
7. Pentaksiran Sekolah LO 2 10
Kuiz LO 1 10 10%
Jumlah 100%

2
PenilaianKursus KPD 3016 Semester 1/ Sesi 2018/19

4.0 KERJA KURSUS

Sila baca SEMUA perkara yang terdapat di bawah supaya anda mendapat kefahaman yang
sebenar tentang bagaimana hendak menyelesaikan kerja kursus anda.

Kategori/ Tarik
Tugasan Arahan bentuk h %
tugasan Akhir

T1 Analisis dan Penilaian Rancangan


Pengajaran Harian . INDIVIDU. M 6– 10%
Tugasan 1 M12
Pelajar dikehendaki menganalisis dan FORUM
menilai dua Rancangan Pengajaran Perbincangan
Analisis RPH Harian yang dimuat naik oleh pensyarah menggunakan
(T1) kursus dalam tapak forum di MyGuru2. tapak forum
Berdasarkan RPH tersebut pensyarah dalam
perlu menyediakan lima topik persoalan MyGuru2
untuk dibincangkan dalam tapak forum.

(* contoh soalan forum...)

i. Berdasarkan kedua-dua RPH,


huraikan kaedah pengajaran yang
yang digunakan.

ii. Berdasarkan kedua-dua RPH


jelaskan kesesuaian objektif
pembelajaran dan aktiviti yang
dirancang.

iii. Banding dan bincangkan kekuatan


dan kelemahan teknologi
instruksional yang digunakan dalam
kedua-dua RPH

iv. Cadangkan penambahbaikan dari


aspek pentaksiran yang digunakan
dalam kedua-dua RPH tersebut.

v. Adakah aspek nilai dijelaskan dan


boleh dicapai melalui aktiviti yang
dirancang.

T2 Berdasarkan Huraian Sukatan INDIVIDU M 10 10%


Pelajaran, sediakan satu Jadual
Tugasan 2 Spesifikasi Kandungan Hard copy

Jadual i. Pilih satu mata pelajaran bagi satu


Spesifikasi tingkatan atau tahun.

3
PenilaianKursus KPD 3016 Semester 1/ Sesi 2018/19

Kategori/ Tarik
Tugasan Arahan bentuk h %
tugasan Akhir
Kandungan
(JSK) ii. Pelajar dikehendaki menyediakan
satu JSK (Jadual Spesifikasi
(T2) Kandungan) bagi kesemua topik bagi
satu tingkatan/tahun dalam satu
matapelajaran bidang pengkhususan
berdasarkan sukatan pelajaran KPM

iii. Tuliskan hasil pembelajaran mengikut


standard

iv. Rancangkan aktiviti pembelajaran


dan kaedah, sejajar dengan hasil
pembelajaran yang ditetapkan

v. Aktiviti pembelajaran yang ditentukan


perlu menjurus kepada 3 domian iaitu
kongnitif, afektif dan psikomotor

vi. Isi pelajaran bagi setiap topik harus


disusun berasaskan prinsip
senang/mudah ke susah/kompleks
(konkrit ke abstrak).

Berdasarkan satu topik dalam HSP Individu M 10 30%


Tugasan 3 Sediakan 3 set Rancangan Pengajaran
Harian (RPH) yang berurutan. Hard copy
Rancangan RPH 1
Pengajaran Kriteria: RPH 2
Harian RPH 3
i. RPH perlu disediakan
menggunakan pendekatan dan
kaedah yang berbeza

ii. Hasil pembelajaran perlu


dinyatakan dengan jelas dalam
RPH.

iii. Setiap RPH yang disediakan


perlu ada sekurang-kurangnya
mengandungi tiga fasa
(pengenalan, perkembangan dan
penutup).

iv. Rancangkan aktiviti


pembelajaran yang sesuai bagi
mencapai hasil pembelajaran
yang ditetapkan dalam RPH.

4
PenilaianKursus KPD 3016 Semester 1/ Sesi 2018/19

Kategori/ Tarik
Tugasan Arahan bentuk h %
tugasan Akhir
v. Mengintegrasikan media dalam
aktiviti pembelajaran.

vi. Menyediakan alat pentaksiran


yang akan digunakan untuk
setiap set pengajaran (Cth: ujian
formatif, senarai semak)

vii. Melampirkan lembaran kerja


yang bersesuaian.

viii. Melampirkan bahan rujukan


pelajar yang berkaitan ( jika
perlu)

.
Tugasan 4 Berdasarkan satu topik yang sama Individu M 10%
dalam penyediaan RPH, 10
Jadual Hard copy
Spesifikasi  sediakan satu Jadual
Ujian (JSU) Spesifikasi Ujian (JSU) untuk
membina satu set soalan ujian
yang mengikut aras taksonomi
Bloom..

Set soalan perlu mengandungi

i. soalan pelbagai aneka pilihan .


ii. soalan berstruktur,
iii. soalan esei

Sediakan skema jawapan dan


pemarkahan.
.
** Pensyarah boleh membuat
penyesuaian semula bentuk dan jenis
soalan bagi tugasan 3b ini mengikut
kesesuaian subjek sekiranya perlu **

Membangunkan satu set KIT MEDIA


instruksional. INDIVIDU M 10 20%
Tugasan 5
1. Berdasarkan SALAH SATU
daripada 3 RPH yang telah
Kit Media disediakan dalam tugasan 2,
Instruksional Sediakan satu kit media KIT MEDIA
instruksional, mengandungi

a. Satu set RPH

5
PenilaianKursus KPD 3016 Semester 1/ Sesi 2018/19

Kategori/ Tarik
Tugasan Arahan bentuk h %
tugasan Akhir
b. Bahan pembelajaran yang
dibangunkan bersifat interaktif.

Contoh: perisian Power Point,


Micromedia Flash

c. Manual panduan penggunaan


dalam kit tersebut.

d. Sertakan bahan/ dokumen


hendaklah dicetak ( Cth: nota
tambahan, lembaran kerja)

e. Sertakan bahan maujud yang


boleh menyokong pengajaran
dan pembelajaran jika berkaitan.

T6 Program Orientasi Sekolah Individu M 12 5%

Aktiviti utama program ini adalah


pelajar akan di bawa melawat ke
sekolah pilihan untuk memberi
mereka pendedahan tentang
pengurusan kurikulum dan
perjalanan proses PdP di sekolah.
Panduan Senarai Kandungan
Laporan ROS
1. Pengenalan
2. Carta organisasi pengurusan
kurikulum sekolah.
3. Peranan Panatia Mata Pelajaran
(subjek major pelajar )dalam
pengurusan kurikulum dan
perlaksanaan PdP.
4. Refleksi secara kritikal tentang
apa yang mereka pelajari semasa
lawatan.
- apa yang dipelajari
- bagaimana pengetahuan yang
diperolehi berupaya meningkatkan
lagi kualiti mereka sebagai bakal
guru.
- perancangan mereka untuk
menjadi guru yang berkualiti.

Tugasan 7 Pentaksiran Sekolah Kumpulan


(4 orang) M 12 10%
Pentaksiran Berdasarkan salah satu RPH yang
Bilik Darjah disediakan dalam tugasan 2, (* bil pel.
(T5) bergantung

6
PenilaianKursus KPD 3016 Semester 1/ Sesi 2018/19

Kategori/ Tarik
Tugasan Arahan bentuk h %
tugasan Akhir
 Sediakan/ tuliskan satu proses kepada
melaksanakan tugasan pensyarah
pentaksiran dalam bilikdarjah
yang telah dirancang dalam RPH
bersama rubrik yang sesuai.

JUMLAH 90%

UJIAN /KUIZ

Tugasan Arahan Tarikh Akhir %

Ujian/kuiz Pelajar dikehendaki mengambil ujian/kuiz yang Minggu ke 10 10%


akan ditetapkan oleh pensyarah masing-masing

JUMLAH 100%

5.0 PANDUAN PEMARKAHAN

Skala Pemarkahan E-Forum


Markah Kriteria E-Forum

10 Tahap perbincangan ilmiah , menyertakan contoh yang sesuai, bahan menarik &
kreatif, idea yang bernas,.

9 Tahap perbincangan ilmiah , menyertakan contoh yang sesuai, bahan menarik &
kreatif, idea yang kurang bernas

8 Tahap perbincangan ilmiah , tidak menyertakan contoh yang sesuai, bahan


menarik & kreatif, idea kurang bernas

7 Tahap perbincangan ilmiah , tidak menyertakan contoh yang sesuai, bahan


kurang menarik & kreatif, idea yang kurang bernas

6 Tahap perbincangan ilmiah , tidak menyertakan contoh yang sesuai, bahan


kurang menarik & kurang kreatif, idea yang kurang bernas

5 Tahap perbincangan kurang ilmiah , tidak menyertakan contoh yang sesuai,


bahan kurang menarik & kurang kreatif, idea yang kurang bernas

4 Tahap perbincangan tidak ilmiah , tidak menyertakan contoh yang sesuai, bahan
kurang menarik & kurang kreatif, idea yang kurang bernas

1-3 Tahap perbincangan tidak ilmiah , tidak menyertakan contoh yang sesuai, bahan
tidak menarik & kurang kreatif, idea yang kurang bernas.
7
PenilaianKursus KPD 3016 Semester 1/ Sesi 2018/19

0 Tiada perbincangan, melewati tarikh akhir.

Skala pemarkahan Rancangan Pengajaran Harian (RPH)


Markah Kriteria Penilaian Rancangan Mengajar
Objektif Eksplisit,tepat,jelas spesifik mengikut kebolehan pelajar
serta kehendak sukatan pelajaran
Kandungan Isi kandungan sesuai dengan objektif dan sukatan
pelajaran. Pemeringkatan isi pelajaran amat jelas
mengikut urutan dari mudah ke susah bagi mencapai
objektif pelajaran.
Strategi Penulisan strategi dan aktiviti amat sesuai dan
bertepatan
10
dan mengambil kira semua aspek pengajaran dan
pembelajaran
KBKK/KB/Nilai Pemilihan nilai yang amat sesuai untuk diterapkan
melalui aktiviti pembelajaran yang dirancang
ABM: Pemilihan alat/bahan sesuai, menarik dan pelbagai
serta menggunakan teknologi terkini. Penggunaan
dijangka dapat amat membantu proses pengajaran dan
pembelajaran.

Objektif Eksplisit, kurang spesifik tetapi mengikut sukatan


pelajaran
Kandungan Isi kandungan sesuai dengan objektif dan sukatan
pelajaran. Pemeringkatan isi pelajaran jelas mengikut
urutan dari mudah ke susah bagi mencapai objektif
pelajaran.
Strategi: Penulisan strategi dan aktiviti sesuai dan bertepatan
9 dan mengambil kira objektif yang hendak dicapai, isi
pelajaran, kebolehan murid sumber pengajaran
pembelajaran masa dan situasi
KBKK/KB/Nilai Pemilihan nilai sesuai untuk diterapkan melalui aktiviti
pembelajaran yang dirancang
ABM: Pemilihan alat/bahan sesuai, tetapi tidak pelbagai
walaupun menggunakan teknologi terkini. Penggunaan
dijangka dapat amat membantu proses pengajaran dan
pembelajaran.
Objektif Mengikut sukatan pelajaran. Eksplisit tetapi tidak sesuai
dengan aktiviti pembelajaran
Kandungan Isi kandungan sesuai dengan objektif dan sukatan
pelajaran. Pemeringkatan isi pelajaran kurang jelas
mengikut urutan dari mudah ke susah bagi mencapai
objektif pelajaran.
8
Strategi Penulisan strategi dan aktiviti sesuai dan bertepatan
dan mengambil kira objektif yang hendak dicapai tetapi
kurang mengambil kira isi pelajaran, kebolehan murid
sumber pengajaran pembelajaran masa dan situasi
KBKK/KB/Nilai Pemilihan alat/bahan sesuai dan menarik dan dijangka
dapat membantu proses P&P. Bahan mempunyai
elemen

8
PenilaianKursus KPD 3016 Semester 1/ Sesi 2018/19

Kreatif dan menggunakan teknologi terkini


ABM: Pemilihan bahan agak sesuai,menarik dan dapat
memotivasikan pelajar
Objektif Eksplisit tetapi tidak sesuai dengan kebolehan pelajar
tetapi memenuhi dengan sukatan pelajaran
Kandungan Isi kandungan sesuai dengan objektif dan sukatan
pelajaran. Pemeringkatan isi pelajaran kurang jelas dan
tidak mengikut urutan dari mudah ke susah bagi
mencapai objektif pelajaran.
Strategi: Penulisan strategi dan aktiviti sesuai dan bertepatan
7 tetapi kurang mengambil kira objektif yang hendak
dicapai, isi pelajaran, kebolehan murid sumber
pengajaran pembelajaran masa dan situasi
KBKK/KB/Nilai Pemilihan nilai yang sesuai dan kurang untuk diterapkan
melalui aktiviti pembelajaran yang dirancang
ABM: Pemilihan alat/bahan sesuai, tetapi tidak pelbagai
walaupun menggunakan teknologi terkini. Penggunaan
dijangka dapat membantu proses pengajaran dan
pembelajaran.
6 Objektif Tidak eksplisit,tetapi sesuai dan tidak memenuhi sukatan
pelajaran
Kandungan Isi kandungan sesuai dengan objektif dan sukatan
pelajaran. Pemeringkatan isi pelajaran tidak jelas dan
tidak mengikut urutan dari mudah ke susah bagi
mencapai objektif pelajaran.
Strategi: Penulisan strategi dan aktiviti kurang sesuai dan
kurang mengambil kira objektif yang hendak dicapai, isi
pelajaran, kebolehan murid sumber pengajaran
pembelajaran masa dan situasi
KBKK/KB/Nilai Pemilihan nilai yang sesuai dan untuk diterapkan melalui
aktiviti pembelajaran yang dirancang
ABM: Pemilihan alat/bahan sesuai, tetapi tidak pelbagai
walaupun menggunakan teknologi terkini. Penggunaan
dijangka kurang membantu proses pengajaran dan
pembelajaran.
Objektif Tidak sesuai dan tidak memenuhi sukatan pelajaran

5 Kandungan Isi kandungan kurang sesuai dengan objektif dan


sukatan pelajaran. Pemeringkatan isi pelajaran kurang
jelas
Strategi: Penulisan strategi dan aktiviti tidak sesuai dan
kurang mengambil kira objektif yang hendak dicapai, isi
pelajaran, kebolehan murid sumber pengajaran
pembelajaran masa dan situasi
KBKK/KB/Nilai Pemilihan nilai yang kurang sesuai dan hampir tiada
kaitan dengan aktiviti pembelajaran yang dirancang.
ABM: Tidak sesuai dengan objektif
Objektif Tidak eksplisit,tidak sesuai dan tidak memenuhi sukatan
4 pelajaran
Kandungan Isi kandungan kurang sesuai dengan objektif dan
sukatan pelajaran. Pemeringkatan isi pelajaran tidak
jelas
Strategi: Penulisan strategi dan aktiviti tidak sesuai dan

9
PenilaianKursus KPD 3016 Semester 1/ Sesi 2018/19

tidak mengambil kira objektif yang hendak dicapai, isi


pelajaran, kebolehan murid sumber pengajaran
pembelajaran masa dan situasi
KBKK/KB/Nilai Pemilihan nilai yang kurang sesuai dengan aktiviti
pembelajaran yang dirancang
ABM: Pemilihan alat/bahan kurang sesuai. Penggunaan
dijangka kurang membantu proses pengajaran dan
pembelajaran.
Objektif Tidak eksplisit,tidak sesuai dan tidak memenuhi sukatan
1-3 pelajaran
Kandungan Isi kandungan tidak sesuai dengan objektif dan sukatan
pelajaran. Pemeringkatan isi pelajaran tidak jelas
Strategi: Tidak menyatakan strategi dan aktiviti yang nyatakan
tidak ada kaitan dengan isi kandungan
KBKK/KB/Nilai Pemilihan nilai yang tidak sesuai dan tiada kaitan dengan
aktiviti pembelajaran yang dirancang
ABM: Pemilihan alat/bahan tidak sesuai sengan objektif dan
aktiviti.
Objektif Tidak dinyatakan dan tidak merujuk sukatan pelajaran
0
Kandungan Isi kandungan tidak dinyatakan
Strategi Tiada menyatakan strategi dan aktiviti yang digunakan.
KBKK/KB/Nilai Pemilihan nilai tidak dinyatakan dalam RPH yang
disediakan
ABM: ABM tidak disediakan

Skala Pemarkahan - Kit Media Instruksional

Markah Kit Media Instruksional


Bahan CD pembelajaran bersifat multimedia interaktif dan
pembelajaran non linear
Isi kandungan amat sesuai dengan objektif dan
releven
Teknikal Audio jelas, video yang menarik perhatian, font
sesuai , grafik berkaitan
10 Sokongan Menyertakan RPH yang lengkap, panduan
pengguna yang jelas, nota tambahan, lembaran
kerja
Kreativiti Pelbagai sumber dan ada maklumat tambahan
dalam perisian, menyeronokkan dan tidak
menjemukan. Ada elemen WOW faktor
Pembungkusan Amat sesuai, menarik mudah dibawa,
bermaklumat
Bahan CD pembelajaran bersifat multimedia interaktif dan
9
pembelajaran non linear
Isi kandungan sesuai dengan objektif dan releven

10
PenilaianKursus KPD 3016 Semester 1/ Sesi 2018/19

Teknikal Audio jelas, video yang menarik perhatian, font


sesuai , grafik berkaitan
Sokongan Menyertakan RPH yang lengkap, ada panduan
pengguna, dan lembaran kerja
Kreativiti Pelbagai sumber dan ada maklumat tambahan
dalam perisian. Tidak menjemukan.
Pembungkusan Amat sesuai, menarik mudah dibawa
Bahan CD pembelajaran bersifat multimedia interaktif
pembelajaran tetapi linear
Isi kandungan sesuai dengan objektif dan releven
Teknikal Audio jelas, video kurang berkaitan, font kurang
8 sesuai , grafik berkaitan
Sokongan Menyertakan RPH yang lengkap dan panduan
pengguna sahaja
Kreativiti Ada maklumat tambahan dalam perisian, tetapi
cara persembahan kurang menarik.
Pembungkusan Amat sesuai, menarik mudah dibawa
Bahan CD pembelajaran bersifat persembahan linear
pembelajaran Isi kandungan sesuai dengan objektif dan releven
Teknikal Audio jelas, tiada video, font kurang sesuai , grafik
berkaitan
7 Sokongan Menyertakan RPH yang kurang lengkap, ada
panduan pengguna, dan lembaran kerja
Kreativiti Ada maklumat tambahan dalam perisian, tetapi
cara persembahan kurang menarik.
Pembungkusan Amat sesuai, menarik mudah dibawa

6 Bahan CD pembelajaran bersifat persembahan linear


pembelajaran Isi kandungan kurang sesuai dengan objektif dan
kurang releven
Teknikal Audio jelas, tiada video, font kurang sesuai , grafik
berkaitan
Sokongan Menyertakan RPH yang kurang lengkap dengan
ada panduan pengguna yang kurang menarik
Kreativiti Biasa , tiada elemen wow faktor
Pembungkusan Amat sesuai, menarik mudah dibawa

5 Bahan CD pembelajaran bersifat persembahan linear


pembelajaran Isi kandungan kurang sesuai dengan objektif dan
tidak releven
Teknikal Audio jelas, tiada video, font kurang sesuai , grafik
tidak sesuai. Kombinasi warna yang tidak sesuai
Sokongan Menyertakan RPH sahaja
Kreativiti Biasa , tiada elemen wow faktor
Pembungkusan Kurang sesuai dan sukar untuk dibawa

11
PenilaianKursus KPD 3016 Semester 1/ Sesi 2018/19

Bahan CD pembelajaran bersifat persembahan linear


4 pembelajaran Isi kandungan tidak sesuai dengan objektif
Teknikal Tiada audio, tiada video, font kurang sesuai ,
grafik tidak sesuai. Kombinasi warna yang tidak
sesuai
Dokumen Menyertakan RPH yang kurang lengkap, dan
sokongan panduan pengguna, dan lembaran kerja
Kreativiti Kurang kreatif ,
Pembungkusan Kurang sesuai dan sukar untuk dibawa

Bahan CD pembelajaran bersifat persembahan linear


1-3 pembelajaran Isi kandungan tidak sesuai dengan objektif

Teknikal Tiada audio, tiada video, font kurang sesuai ,


grafik tidak sesuai. Kombinasi warna yang tidak
sesuai
Sokongan RPH sahaja tanpa bahan sokongan
Kreativiti seolah-olah seperti menyalin dari buku teks
Pembungkusan Tidak sesuai dan sukar untuk dibawa

Bahan CD pembelajaran tidak menggambarkan bahan


0 pembelajaran pembelajaran.

Teknikal CD tidak boleh di baca


Sokongan Ada RPH sahaja
Kreativiti Tidak kreatif
Pembungkusan Tidak disediakan

Rubrik Jadual spesifikasi kandungan

Bil. Kriteria pentaksiran Jadual Spesifikasi Skor


Kandungan

1 2 3 4
Meliputi keseluruhan topik dalam
1. kandungan

Susunan isi pelajaran setiap topik


menggunakan prinsip mudah/senang
2. kepada kompleks/susah atau
berdasarkan konkrit kepada abstrak

Penentuan proses PdP menjurus


3. kepada 3 domain – kognitif, afektif dan
psikomotor
12
PenilaianKursus KPD 3016 Semester 1/ Sesi 2018/19

Penggunaan bahasa tinggi dan jelas


4.

Rubrik Jadual spesifikasi Ujian

Bil. Kriteria pentaksiran - Skor


1 2 3 4
1. Disediakan berdasarkan Taksanomi
Bloom

2. Pembinaan item menepati ciri item


yang berkualiti

3. Pembahagian pemberat, peratusan


dan aras yang seimbang

4. Penggunaan bahasa tinggi dan jelas

5. Menepati kriteria format JSU

Skala Pemarkahan Pentaksiran dalam Bilik Darjah

Markah Kriteria Pentaksiran Bilik Darjah


1. Pemilihan kaedah pentaksiran yang sepadan/sejajar dengan hasil
pembelajaran,
2. Menyediakan pelbagai pentaksiran dalam PdP yang dirancang
3. Ada perancangan pentaksiran tugasan autentik dengan berbagai
aras kesukaran
4. Menyediakan langkah-langkah yang sangat jelas untuk
10
melaksanakan pentaksiran dalam pengajaran dan pembelajaran
yang dirancang.
5. Menyediakan rekod prestasi pelajar yang sangat kemaskini
6. kerjasama cemerlang antara ahli kumpulan

1. Pemilihan kaedah pentaksiran yang sepadan/sejajar dengan hasil


pembelajaran,
2. Menyediakan pelbagai pentaksiran dalam PdP yang dirancang
9 3. Ada perancangan pentaksiran tugasan autentik tetapi tidak
berbagai aras kesukaran
4. Menyediakan langkah-langkah yang jelas untuk melaksanakan
pentaksiran dalam pengajaran dan pembelajaran yang dirancang.

13
PenilaianKursus KPD 3016 Semester 1/ Sesi 2018/19

5. Menyediakan rekod prestasi pelajar yang sangat kemaskini


6. kerjasama cemerlang antara ahli kumpulan

1. Pemilihan kaedah pentaksiran yang sepadan/sejajar dengan hasil


pembelajaran,
2. Menyediakan pelbagai pentaksiran dalam PdP yang dirancang
3. Ada perancangan pentaksiran tugasan autentik tetapi tidak
berbagai aras kesukaran
8
4. Menyediakan langkah-langkah yang jelas untuk melaksanakan
pentaksiran dalam pengajaran dan pembelajaran yang dirancang.
5. Ada menyediakan rekod prestasi pelajar tetapi kurang lengkap
6. kerjasama cemerlang antara ahli kumpulan

1. Pemilihan kaedah pentaksiran yang sepadan/sejajar dengan hasil


pembelajaran,
2. Menyediakan pelbagai pentaksiran dalam PdP yang dirancang
3. Ada perancangan pentaksiran tugasan autentik tetapi tidak
berbagai aras kesukaran
7 4. Menyediakan langkah-langkah tetapi kurang jelas untuk
melaksanakan pentaksiran dalam pengajaran dan pembelajaran
yang dirancang.
5. Ada menyediakan rekod prestasi pelajar tatapi kurang lengkap
6. kerjasama cemerlang antara ahli kumpulan

1. Pemilihan kaedah pentaksiran yang sepadan/sejajar dengan hasil


pembelajaran,
2. Ada menyediakan satu pentaksiran dalam PdP yang dirancang
3. Ada perancangan pentaksiran tugasan autentik tetapi tidak
berbagai aras kesukaran
4. Menyediakan langkah-langkah tetapi kurang jelas untuk
6 melaksanakan pentaksiran dalam pengajaran dan pembelajaran
yang dirancang.
5. Ada menyediakan rekod prestasi pelajar tatapi kurang lengkap
6. kerjasama cemerlang antara ahli kumpulan

1. Pemilihan kaedah pentaksiran kurang sepadan/sejajar dengan


hasil pembelajaran,
5 2. Ada menyediakan satu pentaksiran dalam PdP yang dirancang
3. Ada perancangan pentaksiran tugasan autentik tetapi tidak
berbagai aras kesukaran

14
PenilaianKursus KPD 3016 Semester 1/ Sesi 2018/19

4. Menyediakan langkah-langkah tetapi kurang jelas untuk


melaksanakan pentaksiran dalam pengajaran dan pembelajaran
yang dirancang.
5. Ada menyediakan rekod prestasi pelajar tatapi kurang lengkap
6. kerjasama cemerlang antara ahli kumpulan

1. Pemilihan kaedah pentaksiran kurang sepadan/sejajar dengan


hasil pembelajaran,
2. Ada menyediakan satu pentaksiran dalam PdP yang dirancang
3. Ada perancangan pentaksiran tugasan autentik tetapi tidak
berbagai aras kesukaran
4. Menyediakan langkah-langkah tetapi kurang jelas untuk
4
melaksanakan pentaksiran dalam pengajaran dan pembelajaran
yang dirancang.
5. Ada menyediakan rekod prestasi pelajar tetapi kurang lengkap
6. Kurang kerjasama antara ahli kumpulan

1. Pemilihan kaedah pentaksiran kurang sepadan/sejajar dengan


hasil pembelajaran,
2. Ada menyediakan satu pentaksiran dalam PdP yang dirancang
3. Ada perancangan pentaksiran tugasan autentik tetapi tidak
berbagai aras kesukaran
3 4. Tiada menyediakan langkah-langkah untuk melaksanakan
pentaksiran dalam pengajaran dan pembelajaran yang dirancang.
5. Ada menyediakan rekod prestasi pelajar tatapi kurang lengkap
6. Kurang kerjasama antara ahli kumpulan

1. Pemilihan kaedah pentaksiran tidak sepadan/sejajar dengan hasil


pembelajaran,
2. Ada menyediakan satu pentaksiran dalam PdP yang dirancang
3. Ada perancangan pentaksiran tugasan autentik tetapi tidak
berbagai aras kesukaran
1-2 4. Tiada menyediakan langkah-langkah untuk melaksanakan
pentaksiran dalam pengajaran dan pembelajaran yang dirancang.
5. Tiada menyediakan rekod prestasi pelajar
6. Tiada kerjasama antara ahli kumpulan

Skala Pemarkahan ROS

Markah Kriteria

15
PenilaianKursus KPD 3016 Semester 1/ Sesi 2018/19

5 Carta Organisasi lengkap dan menarik.


Peranan Panatia dihuraikan secara sistematik dan sempurna.
Refelksi menghuraikan dengan kritikal tentang pengetahuan dan pengajaran yang
diperolehi.
Refleksi menghuraikan tentang perancangan dan tindakan yang sistematik dan
berkhemah untuk menjadi guru yang berkualiti.

4 Carta Organisasi lengkap dan menarik.


Peranan Panatia dihuraikan secara sistematik dan sempurna.
Refelksi menghuraikan dengan ringkas tentang pengetahuan dan pengajaran
yang diperolehi.
Refleksi tidak menghuraikan tentang perancangan dan tindakan yang sistematik
dan berkhemah untuk menjadi guru yang berkualiti.

3 Carta Organisasi lengkap dan menarik.


Peranan Panatia dihuraikan secara sistematik dan sempurna.
Refelksi menghuraikan dengan ringkasl tentang pengetahuan dan pengajaran
yang diperolehi.
Tiada refleksi menghuraikan tentang perancangan dan tindakan yang sistematik
dan berkhemah untuk menjadi guru yang berkualiti.

2 Carta Organisasi lengkap


Peranan Panatia dihuraikan secara sistematik dan sempurna.
Tiada refelksi menghuraikan tentang pengetahuan dan pengajaran yang
diperolehi.
Tiada refleksi menghuraikan tentang perancangan dan tindakan yang sistematik
dan berkhemah untuk menjadi guru yang berkualiti.

1 Carta Organisasi
Peranan Panatia dihuraikan secara ringkas.
Tiada refelksi menghuraikan tentang pengetahuan dan pengajaran yang
diperolehi.
Tiada refleksi menghuraikan tentang perancangan dan tindakan yang sistematik
dan berkhemah untuk menjadi guru yang berkualiti

0 Tiada laporan
Melebihi masa penghantaran tugasan yang ditetapkan.

16
PenilaianKursus KPD 3016 Semester 1/ Sesi 2018/19

LAMPIRAN 1

PEMARKAHAN

KPD 3016: Pengajaran, Teknologi dan Penaksiran 1

TAJUK

17
PenilaianKursus KPD 3016 Semester 1/ Sesi 2018/19

DISEDIAKAN OLEH
NAMA NO. MATRIK PROGRAM

PENSYARAH: _____________________________________________________________

Tarikh :____________________________________

18
