Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT

Kelas : Prasekolah Desa Putra


Tarikh : 29/8/2018 (Rabu)
Masa : 10.50– 11.20 pagi
Bilangan Murid : 25 orang
Tema :-
Tajuk : Emosi Diri
Tunjang Utama/Fokus : Keterampilan Diri
Standard Kandungan : (KD 1.1) Mengenali dan menguruskan emosi diri.
Standard Pembelajaran : (KD 1.1.1) Mengenalpasti dan menceritakan pengalaman emosi yang melibatkan perasaan gembira,
a sedih, takut, marah dan malu.
(KD 1.1.3) Menyatakan emosi mengikut situasi
Kesepaduan Tunjang : (BM 2.3.4) Membaca perkataan dengan suku kata terbuka dan tertutup
EMK (Elemen Merentas Kurikulum) :
Kreativiti : Pemerhatian, analisis dan penjanaan idea
Nilai : Bekerjasama, mematuhi arahan dan berdisiplin
Keusahawanan : Kesanggupan belajar daripada kesilapan
TMK : Manipulasi kemahiran menggunakan fitur-fitur perisian (audio)
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
1. Menyatakan dua daripada empat emosi diri.
2. Memadankan rupa emosi diri dengan perkataan.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah mengalami perasaan gembira, sedih, takut dan malu.
Kemahiran Berfikir (KB) : Menjana idea, ,Menghubung kait
Bahan Bantu Mengajar : LCD, komputer, alat pembesar suara, paparan slideshow, kad bergambar
Fokus KP/ MI : Kinestetik, Verbal linguistik, Interpersonal
Kosa Kata : Gembira, Sedih, Takut, Malu, Marah
MASA / FASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP CATATAN /BAHAN

PERSEDIAAN RASA GEMBIRA  Murid berkumpul dan duduk di ruang BBM :


(Set Induksi) perbualan pagi di hadapan guru (circle Audio
( 3 minit) Kalau rasa gembira tepuk tangan...(2x) time).
Kalau rasa gembira dan ingin
menunjuknya
Nilai:
Kalau rasa gembira tepuk tangan  Murid bersama dengan guru Berdisiplin
menyanyikan lagu Kalau Rasa Gembira
Kalau rasa gembira hentak kaki...(2x) sambil diiringi muzik. KB :
Kalau rasa gembira dan ingin Menghubung kait
menunjuknya  Guru mengaitkan persediaan dengan isi
Kalau rasa gembira hentak kaki
pelajaran pada slot ini. KP/MI :
Kalau rasa gembira petik jari...(2x) Kecerdasan muzik
Kalau rasa gembira dan ingin
menunjuknya
Kalau rasa gembira petik jari

Kalau rasa gembira pukul peha...(2x)


Kalau rasa gembira dan ingin
menunjuknya
Kalau rasa gembira pukul peha

Contoh soalan :

1. Siapa tahu bulan ini kita


akan menyambut apa?
2. Siapa tahu menyanyikan
lagu Tanggal 31?
3. Cuba teka hari ini kita akan
belajar mengenai apa?
MASA / FASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP CATATAN /BAHAN

IMIGINASI  Murid diarahkan membuat mimik muka


(Langkah 1) MIMIK MUKA mengikut situasi dengan betul. BBM :
Persembahan PPT,
(7 minit)  Murid diberikan beberapa situasi, murid LCD, komputer.
perlu membuat mimik muka yang sesuai
mengikut situasi tersebut.
Nilai:
 Guru berbual dengan murid mengenai Berdisiplin
emosi. Mematuhi arahan
Bersemangat

KB:
Menjana idea
Mengingati
Memahami

MI :
Contoh soalan : Verbal Linguistik,
Visual, Intrapersonal
1. Siapa tahu buat mimik
muka gembira?
2. Bayangkan kalau awak
semua terjatuh lalu
terluka, bagaimakah
mimik muka pada ketika
itu?
MASA / FASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP CATATAN /BAHAN
 Murid ditunjukkan dengan paparan
PERKEMBANGAN JOM MENGENAL EMOSI DIRI slideshow mengenai mengenal emosi BBM :
(Langkah 2)
diri. Persembahan
(7 minit) Powerpoint, , LCD,
 Murid diberi pendedahan mengenai komputer, kad
emosi diri mengikut situasi. bergambar.
 Guru berbual dengan murid
mengenai emosi diri menggunakan Nilai:
Gembira Sedih persembahan powerpoint. Berdisiplin
Mematuhi arahan
 Murid melihat dan mengeja perkataan Bersemangat
yang terdapat di slide powerpoint
dengan bimbingan guru KB :
Menghubung kait
 Murid diperingatkan dengan aktiviti Penilaian
Malu Marah mencari emosiku yang hilang yang Mengingati
akan dilaksanakan. Memahami
Contoh soalan :
KP/MI :
1. Berapa warnakah yang Verbal Linguistik,
terdapat pada bendera Visual, Intrapersonal
Malaysia.
2. Berapakah jalur yang
terdapat pada bendera
Malaysia?
3. Mengapakah di bendera
Malaysia terdapat bulan
dan bintang?
MASA / FASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP CATATAN /BAHAN
 Murid-murid dibahagikan kepada 4 BBM :
TINDAKAN MENCARI EMOSI YANG kumpulan. Kad emosi, kad
(LANGKAH 3) HILANG perkataan.
 Setiap kumpulan dikehendaki mencari
8 Minit kepingan gambar emosi dan Nilai
perkataannya di sekitar kelas. Kerjasama dan disiplin

 Setelah menjumpai, setiap kumpulan KB


perlu memadankan kad emosi dengan Penjanaan idea
perkataan yang betul.
MI
 Murid-murid menilai hasil kerja rakan Verbal Linguistik,
mereka. Visual, Intrapersonal,
Kinestatik.
 Murid diminta bersedia untuk sesi soal
jawab

Penutup Rumusan dan penilaian  Guru bertanya kepada murid apa yang KB:
(5 minit) Contoh soalan : telah dipelajari.
menghubungkait
1. Perkara apa yang kita pelajari  Murid membuat rumusan bersama guru
tadi? Nilai:
dan membuat hubungkait dengan
Berdisiplin
kehidupan
2. Mengapa kita perlu pandai Mematuhi arahan
menguruskan emosi? Kasih sayang

MI
Verbal linguistik
Refleksi Guru:

Ulasan Guru/ Pensyarah Pembimbing :


Contoh Pentaksiran Murid ( Penilaian berterusan ) :

Indikator : Dapat menyatakan dua daripada empat emosi diri .

Standard Prestasi (SP) Catatan


Bil Nama Murid
1 2 3
1 ARIEF LUQMAN BIN MOHD SHUKRI
2 MUHAMMAD ADAM UZAIR BIN MOHD AIZAT
3 MUHAMMAD AFEEF ARSHAD BIN MOHD AFFZAN
4 MUHAMMAD AMIR YUSUF BIN HAZRUL RIZAT
5 MUHAMMAD AMAR RIZQI BIN SHERRY ARIZAL
6 MUHAMMAD HARITH HAZIQ BIN MOHD AZNAN
7 MUHAMMAD NOR ASRAF BIN ALHAFIS
8 MUHAMMAD SYAHMI BIN ABDUL BASYIR
9 MUZAHFARSAH BIN DAHLAN ZAINUDDIN
10 NIK AFIQ RIFQIE BIN NIK AFFIEZA
11 REZZA ASHRAF BIN RIMI
12 AINNUR DANIA YUZRA BIN MOHD YUSRI
13 DAMEEA IZARA BINTI MUHAMAD RIZAKEE
14 NADYNE NAJLA BINTI ABDULLAH SANI
15 NUR ANISA BINTI MOHD RAMZI
16 NUR AQEELA BATRISYA BINTI KHAIRUL AZUAN
17 NUR DANIA SOFIA BINTI MOHD FADLY
18 NUR IZANIY IRDINA BINTI NOOR JAMADIL
19 NUR QAYRA QAMILIA BINTI MUHD MAZWAN
20 NUR QISSA BINTI NOORIZAL
21 NUR RAUDHAH BINTI MOHD MISRON
22 NUR ZARA HUMAIRA BINTI MOHD HUZAIR
23 NUR ZUYYIN UZMA BINTI AHMAD FARIS
24 NURUL LAILATULIZATI BINTI ZULKARNAIN
25 ORKED IRIDZ BINTI DARHAFIS
