Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

HARIAN

Mata Pelajaran PERNIAGAAN

Minggu 4

Hari SELASA

Tarikh

Masa 9.00-10.30am

Kelas 5 IBNU QAYYUM

Tajuk TAJUK 1 : SUMBER PERNIAGAAN

Bab BAB 1 : PENGURUSAN SUMBER MANUSIA

Standard Kandungan 1.4

Standard 3.1.4
Pembelajaran
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat:
1. Menganalisis aspek pengelolaan sumber manusia dalam
pembangunan perniagaan yang mampan

Aktiviti
1. Set Induksi: True or False
2. Pelajar mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Pelajar membincangkan aspek pengelolaan sumber manusia
dalam pembangunan perniagaan yang mampan
4. Pelajar membincangkan peranan pengurusan sumber manusia
dalam sesebuah organisasi
5. Pelajar membuat kesimpulan berkaitan topik yang dipelajari
6. Pelajar melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
Pengisian Kurikulum Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi Menganalisis
(KBAT)
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Secara Konstruktivisme
Pembelajaran
Prinsip-prinsip Pendekatan Tematik
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) Keusahawanan

-
BBM Buku Teks , Kertas A3,Marker

Pentaksiran Pelajar dapat menerangkan aspek pengelolaan sumber


manusia dalam pembangunan perniagaan yang mampan
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
HARIAN
Refleksi ___ daripada ___ orang pelajar telah mencapai objektif pembelajaran yang ditetapkan.

Mata Pelajaran PERNIAGAAN

Minggu 4

Hari SELASA

Tarikh
Masa 1120-1220
Kelas 4 AL KHAWARIZMI
Tajuk BAB 1 TUJUAN PERNIAGAAN DAN PEMILIKAN PERNIAGAAN

Standard 1.1 Tujuan Perniagaan dan Pemilikan Perniagaan


Kandungan
Standard 1.1.3
Pembelajaran
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat:
1. Mengklasifikasikan sektor perniagaan. ( Francais)

Aktiviti
1. Pelajar membaca maklumat yang disediakan.
2. Pelajar mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Pelajar menjelaskan perkaiatan yang wujud antara francaisor,
francaisi dan pelanggan.
4. Pelajar menjelaskan menjelaskan 5 kategori pendaftaran di
bawah Akta Francais(Pindaan) 2012.
5. Pelajar menamakan perniagaan francais dalam kawasan
mereka dan menjelaskan penambahbaikan yang boleh
dilakukan oleh perniagaan tersebut.
6. Pelajar membuat kesimpulan berkaitan topik yang dipelajari
7. Pelajar melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
Pengisian Kurikulum Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi Mengaplikasi
(KBAT)
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran secara kontekstual
Pembelajaran
Prinsip-prinsip Pendekatan Tematik
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) Nilai Murni -

Kesungguhan
BBM Buku Teks , -

Pentaksiran Pelajar dapat menerangkan klasifikasi sektor perniagaan.


( Francais)
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
HARIAN
Refleksi ___ daripada ___ orang pelajar telah mencapai objektif pembelajaran yang ditetapkan.

Tarikh : 23/01/2019 - RABU


Masa : 930-1030am (60 minit)
Mata Pelajaran : Pendidikan Moral
Tingkatan : 4A
Bidang Pembelajaran : Alam Sekitar
Nilai (Sub Tajuk) : 3.1 Menyayangi dan Menghargai Alam Sekitar
Tajuk / Kandungan : Peranan dan tanggungjawab agensi kerajaan dan badan-badan
bukan kerajaan dalam mencegah eksploitasi sumber yang
berlebihan.
Peng. Sedia Ada : Murid telah pun mengetahui tentang betapa pentingnya
memelihara dan memulihara alam sekitar
Hasil Pembelajaran : Pada akhir P & P , murid akan dapat:
Kognitif : i ) Mengenal pasti peranan agensi kerajaan dan badan bukan
kerajaan dalam mencegah eksploitasi sumber yang berlebihan.
ii ) Menghuraikan kesan eksploitasi sumber yang berlebihan
terhadap manusia dan alam sekitar
iii ) Menyokong usaha murni yang dijalankan oleh pelbagai pihak
untuk mencegah eksploitasi sumber alam yang berlebihan

Afektif : i ) Menyedari kewujudan pelbagai agensi kerajaan dan badan


bukan kerajaan yang bertanggungjawab untuk mencegah
eksploitasi sumber alam yang berlebihan.
ii ) Bersyukur kerana adanya usaha yang dijalankan untuk
mengawal penggunaan sumber alam
iii ) Menyedari peranan sendiri untuk menjaga sumber alam
Perlakuan : i ) Memainkan peranan sebagai penyelamat bumi.
Teknik : Forum , main peranan , perbincangan kumpulan dan soal jawab

Unsur KBKK : Mencari maklumat , meramal dan menghubung kait


BBM : Buku teks
Langkah / Aktiviti : Beberapa orang murid dipilih sebagai ahli panel dalam forum.
. Murid membaca teks mengikut watak yang ditetapkan.
Guru bersoal jawab dengan murid tentang isi forum
Guru membuat rumusan

Peneguhan : Murid mencari jawapan daripada soalan buku teks


RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
HARIAN
Refleksi :
