Anda di halaman 1dari 4

Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Kesihatan

Mata Pelajaran: Tema/ Modul: Kelas : Tahun 2L (廉) Tarikh : 14 Jun 2019
我爱健康生活
Pendidikan Kesihatan Masa : 11.30 - 12.00 Pagi Hari : Ahad
Topik: 认识传染病
Bil. Murid : 20 (L), 9 (P)

Kod Standard Kandungan/ Nilai Moral : Hubungan Rentasan Kurikulum :

Pembelajaran : Ilmu : Teknologi, Elemen Teknologi dan Komunikasi


- sayangi diri sediri
- 6.1 KBAT : Banding beza penyakit tangan kaki dan mulut
- 6.1.1 dengan penyakit konjunktivitis

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat :
2. Kognitif. 1. Pelajar dapat menjelaskan penyakit tangan, kaki dan mulut
- menjelaskan penyakit tangan, kaki dan mulut serta serta penyakit konjunktivitis.
penyakit konjunktivitis.
2. Pelajar menyertai semua aktiviti dengan bersemangat dan
3. Afektif. bekerjasama.
- menunjukkan sikap kerjasama melalui perlakuan dan riak
wajah semasa melakukan aktiviti.
Strategi Utama : Kontekstual Bahan Bantu Mengajar :
Muzik 1
Konsep Utama/ Perbendaharaan Kata Utama: Slide 1
Bola 1
- penyakit Kertas Tangan 8
Bahagian /
Aktiviti Fokus Pembelajaran dan Organisasi Kelas Catatan
Masa
1. Kehadiran 1. Kehadiran murid direkodkan.
Set induksi 2. Kesihatan 2. Guru memberi tumpuan kepada murid yang sakit. Ciri Strategi
3. Pakaian 3. Guru memastikan pakaian murid kemas dan
(5 minit) seragam. Menghubungkait
Fokus Pembelajaran
. BSPP
Pengenalan kepada topik PdP
1. Slide
Organisasi Kelas
1. Guru memaparkan gambar-gambar penyakit
tangan, kaki dan mulat serta penyakit
Catatan
konjunktivitis.
Menerusi aktiviti ini murid-
2. Guru mengemukakan topik PdP.
murid dapat menghubungkait
gambar dengan topik PdP.

EMK

Elemen Teknologi, Maklumat


dan Komunikasi
Perkembangan Aktiviti 1 Fokus Pembelajaran Ciri Strategi
(15 minit)
(20 minit) Membuat perbincangan berkaitan penyakit tangan, kaki dan Menganalisis
mulut serta penyakit konjunktivitis.
BSPP
Perbincangan Organisasi Kelas
Melalui 1. Guru menunjukkan slide yang berkaitan dengan 1. Slide
Paparan Slide topik kepada murid-murid.
2. Guru mengadakan perbincangan berkaitan dengan 2. Kertas Tangan
(10 minit) topik dengan murid-murid.
3. Guru memimbing murid-murid mengeluarkan idea
masing-masing.
Catatan

Menerusi aktivti ini murid-


murid dapat menganalisis
penyakit tangan, kaki dan
mulut serta penyakit
konjunktivitis.

EMK

Elemen Teknologi, Maklumat


dan Komunikasi

“Cari,cari,cari” Organisasi Kelas

(5 minit) 1. Guru meletakkan kertas tangan yang mempunyai


jawapan di sekelilingi kelas.
2. Guru meminta murid-murid pergi cari kertas tangan
tersebut.
3. Kertas tangan mempunyai jawapan bagi Tanda-tanda
dijangkit penyakit tangan, kaki dan mulut.
Aktiviti 2 Fokus Pembelajaran Ciri Strategi
(5 minit)
Aktiviti pengukuhan pengetahun berkaitan dengan topik Mengaplikasikan
PdP.
“Bola Muzik” BSPP
Organisasi Kelas
1. Bola
1. Apabila muzik dimainkan, murid perlu menghantar bola
ke rakan sebelah. 2. Lagu

2. Apabila muzik dihentikan, murid yang berkenaan perlu Catatan


menjawab soalan.
Murid dapat mengaplikasikan
3. Permainan diteruskan dengan beberapa pusingan. pengetahuan dalam
permainan.

EMK

Elemen: Pergerakan

Penutup Soal-jawab dan Fokus Pembelajaran Ciri Strategi


rumusan isi
(5 minit) pelajaran Rumusan is pelajaran Memindahkan

Organisasi Kelas Catatan


1. Murid memberi pandangan dan menjawab soalan.
2. Guru mengedarkan lembaran kerja. Murid dapat memindah
3. Soalan: pengetahuan dalam
- Jelaskan pengetahuan yang dipelajari pada hari ini. kehidupan.
- Banding beza penyakit tangan kaki dan mulut dengan
penyakit konjunktivitis KBAT:

Menganalsiis penyakit tangan,


kaki dan mulut serta penyakit
konjunktivitis
