Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Kelana Siswa 1

Tarikh : 30 September 2010

Hari : Khamis

Masa : 9.00 pagi – 12.00 tengahari

Bilangan Pelajar : 90 orang

Tajuk : Pertolongan cemas, balutan anduh, kayu tuap

Objektif : Pada akhir pengajaran, para pelajar dapat :

a) memahami fungsi pertolongan cemas

b) memberikan bantuan awal kecemasa

c) mengetahui jenis kecederaan ringan dan tindakan kecemasan yang perlu

dilakukan segera

d) mengetahui cara untuk melakukan balutan luka dan menggunakan kain

anduh dan kayu tuap dengan betul

Kaedah : ceramah / kursus, latihan amali, demostrasi dan bengkel/ perbincangan

Nilai murni : memahami perasaan, kasih syang, bertanggungjawab, berdisiplin,

mengikut peraturan

Bahan / alat bantu : komputer, LCD, papan putih, , peti pertolongan cemas
Isi pelajaran Aktiviti guru Aktiviti pelajar Catatan
Set induksi Power point slide: 1- guru masuk ke 1- pelajar ABM:
(15 minit) Asas dan pengenalan dalam kelas dan memberikan komputer, LCD,
kepada pertolongan memberikan salam. tumpuan kepada papan putih
cemas, balutan anduh Wakil pelajar penerangan yang
dan kayu tuap membacakan doa diberikan FPK:
sebelum proses Emosi, intelek,
pengajaran bermula 2- pelajar diberikan jasmani, rohani
masa untuk
2- guru memberikan
menyalin nota slide
penerangan secara
yang disediakan
ringkas tentang asas
pertolongan cemas,
3- pelajar bertanya
balutan anduh dan
sekiranya tidak
kayu tuap secara teori
memahami apa yang
diajar
Aktiviti 1: Memahami konsep dan 1- guru meminta 1- pelajar ABM:
(15 minit) fungsi pertolongan pelajar berada dalam memberikan komputer, LCD,
cemas : petrol masing-masing tumpuan kepada papan putih, peti
- keperluan penerangan yang pertolongan
- kepentingan 2- guru memberikan diberikan cemas
-perkhidmatan penerangan tentang
konsep dan fungsi 2- pelajar diberikan FPK:
pertolongan cemas masa untuk Emosi, intelek,
yang sebenarnya menyalin nota slide jasmani, rohani
yang disediakan

3- pelajar bertanya
sekiranya tidak
memahami apa yang
diajar
Aktiviti 2: Pengenalan kepada 1- guru 1- pelajar ABM:
(15 minit) jenis-jenis luka: memperkenalkan memberikan komputer, LCD,
- luka terhiris jenis-jenis luka yang tumpuan kepada papan putih,
- luka terkoyak sering berlaku penerangan yang
- luka tertikam/tembus diberikan Emosi, intelek,
- luka lebam jasmani, rohani,
- luka tembak 2- pelajar memerhati ketekunan
jenis-jenis luka
Aktiviti 3: Pengenalan kepada 1- guru 1- pelajar ABM:
(30minit) jenis anduh : memperkenalkan jenis memberikan komputer, LCD,
-anduh besar kain anduh yang tumpuan kepada papan putih, kain
-anduh kecil digunakan dalam penerangan yang anduh
-anduh pergelangan pertolongan cemas diberikan
tangan FPK:
-anduh menaik 2- guru juga 2- pelajar Emosi, intelek,
menerangkan memerhatikan dan jasmani, rohani,
kegunaan dan fungsi mengenali jenis ketekunan
setiap kain anduh anduh yang
ditunjukkan
Aktiviti 4: Pengenalan kepada 1- guru 1- pelajar ABM:
(30 minit) balutan luka dan cara memperkenalkan cara- memberikan komputer, LCD,
untuk melakukan cara yang dilakukan tumpuan kepada papan putih, kain
balutan luka : dalam memberi penerangan yang anduh
- luka tangan bantuan dalam balutan diberikan
-luka dada luka FPK:
-luka bahu 2- pelajar melakukan Emosi, intelek,
-luka peha 2- guru juga balutan luka yang jasmani, rohani,
-luka siku melakukan demostrasi diajar oleh guru ketekunan,
-luka lengan bagi setiap balutan kerjasama
-luka lutut luka
-luka jari
Aktiviti 5 : Mengetahui cara 1- guru meminta 1-pelajar bergerak FPK:
(60 minit) rawatan kecemasan: pelajar untuk berada dalam petrol Emosi, intelek,
15 minit satu dalam petrol masing- masing-masing dan jasmani, rohani,
pengkalan a) pengkalan I: cara masing menuju ke setiap ketekunan,
rawatan luka pengkalan yang kerjasama,
- luka kecil 2- guru memberi disediakan semangat
-luka di perut arahan kepada setiap berpasukan
-luka di dada petrol untuk bergerak 2-pelajar mula
- pendarahan bahagian ke setiap pengkalan melakukan aktiviti
dalam telinga secara bergilir-gilir ke yang disediakan di
satu pengkalan ke satu setiap pengkalan
b) pengkalan II: pengkalan lain.
bagaimana memberikan 3- pelajar bersedia
bantuan kecemasan 3- guru akan member menerima arahan
kepada mangsa penerangan pada daripada guru di
-patukan ular setiap pengkalan. setiap pengkalan.
-keracunan
4- guru akan memberi
c) pengkalan III: arahan kepada setiap
memahami punca ahli petrol untuk
berlakunya kecemasan melakukan aktiviti
dan bentuk bantuan yang dilakukan
-renjatan elektrik
-terbakar 5- guru akan membuat
/terkeher/melecur penilaian dan member
-patah dan terseliuh markah kepada setiap
-tercekik petrol mengikut
-lemas kebolehan petrol
tersebut

d) pengkalan IV:
pemulihan pernafasan
- Holger- Nielson
-CPR
Penutup: Rumusan tentang 1- guru meminta 1- pelajar bergerak ABM:
(15 minit) pertolongan cemas dan pelajar untuk kembali ke tempat duduk Papan putih.
balutan anduh serta ke tempat duduk masing-masing ‘maker’ pen
kayu tuap dalam masing-masing
pertolongan cemas 2- pelajar member FPK:
2- guru mengulas perhatian kepada Jasmani, emosi,
secara keseluruhan guru intelek, rohani
mengenai pengajaran
pada hari ini 3- pelajar juga
bertanyakan soalan
kepada guru
3- guru bertanya 4- pelajar menyanyi
kepada pelajar jika ada bersama-sama
yang masih kurang dengan penuh
faham tentang topic gembira
yang diajar
5- pelajar member
4- guru minta pelajar ucapan terima kasih
untuk bangun bersam- kepada guru.
sama
