Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN ISLAM
TINGKATAN 3 AL-KHAWARIZMI TEMPAT KELAS
TARIKH & HARI 28/2/2020 JUMAAT MASA
BIDANG / TEMA FEQAH – ZAKAT PENYUCI HARTA KEDATANGAN
STANDARD
KANDUNGAN 6.1 Merumus kefahaman tentang zakat serta mengamalkannya secara beradab dan
istiqamah.

STANDARD
PEMBELAJARAN 6.1 Menyatakan maksud, hukum dan dalil zakat.
6.2 Menjelaskan syarat wajib mengeluarkan zakat.
6.3 Menerangkan jenis zakat.
6.4 Menerangkan asnaf yang layak menerima zakat.
6.5 Merumuskan hikmah pensyariatan zakat.
6.6 Melaksanakan amalan bersedekah secara beradab dan istiqamah.

OBJEKTIF
PELAJARAN 6.1 Menyatakan maksud dan dalil bagi setiap perbincangan dengan betul dan difahami.
6.2 Menerangkan contoh-contoh yang relevan pada zaman kini agar pelajar memahami setiap
aspek kepentingan.
6.3 Menerangkan adab dan tatacara dalam setiap perbincangan agar pelajar dapat melakukan
dengan baik dan istiqamah serta memahami dalam setiap tindakan.
6.4 Membincangkan hikmah dan pengajaran agar mudah difahami dan diamalkan dalam
kehidupan seharian.

LANGKAH AKTIVITI PENGAJARAN DAN PENTAKSIRAN PEMBEZAAN


PENGAJARAN PEMBELAJARAN FORMATIF
PENGLIBATAN
- Kotak beracun – Pelajar - Menjawab
dibekalkan satu uncang kain soalan ringkas
dan uncang kain tersebut perlu berkenaan
(Set Induksi) berjalan diantara pelajar Zakat.
sambal muzik dimainkan.
- Pelajar yang masih memegang
uncang saat lagu berhenti,
maka pelajar perlu mencabut
satu kertas didalam uncang
tersebut dan menjawab soalan
daripada kertas tersebut.

PENEROKAAN
- Pelajar berkongsi pandangan Contoh :
(Berkongsi dan pengetahuan berkenaan
Pengetahuan dan pengetahuan zakat dalam 1. Menjawab
Maklumat) kehidupan seharian. soalan yang
tertera pada
- Pelajar menyatakan dan kertas didalam
berkongsi contoh yang pernah uncang.
berlaku dalam kehidupan dan
sekeliling. 2. Apakah contoh
contoh yang
menjadi
kebiasaan
dilakukan
berkait rapat
dengan tajuk
yang
dibincangkan?

PENERANGAN - Guru berkongsi maklumat


kepada pelajar dan
menyatakan kepentingan
ibadah Zakat dalam kehidupan.

PENGEMBANGAN - Pelajar diberikan tugasan bagi


memberikan contoh asnaf Berikan dua hikmah dan
didalam kehidupan seharian. pengajaran bagi setiap
tajuk yang
- Setiap pelajar berkongsi hasil dibincangkan.
jawapan secara lisan didalam
kelas.

PENUTUPAN - Guru menutup setiap


perbincangan dengan
kesimpulan dan menasihati
agar setiap individu Muslim
dapat mengamalkan dalam
kehidupan dengan penuh
keikhlasan dan istiqamah.

ELEMEN Bahasa, Kreatif dan Kritis, Inovasi dalam Pembelajaran, Teknologi Maklumat / ICT, Mempunyai
MERENTAS Nilai Murni.
KURIKULUM

NILAI/SIKAP - Nilai, Bahasa, Kemahiran Berfikir, Kewangan, Keusahawanan


STRATEGI

PEMBELAJARAN - Uncang Beracun


ABAD KE-21
BAHAN BANTU - Komputer Riba & Muzik
MENGAJAR /
SUMBER /
RUJUKAN

Pelajar mendapat Elemen Merentas Kokurikulum: Nilai, Bahasa, Kemahiran Berfikir,


REFLEKSI Kewangan, Keusahawanan
