Anda di halaman 1dari 3

Rancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


Kelas : Darjah Dua Bijak
Tarikh : 28 Disember 2019
Masa : (11.00 a.m. – 11.30 a.m.) 30 minit
Bilangan Pelajar : 30 /30 orang
Topik : Keluarga Berhemah (Adab Ketika Makan)
Fokus Utama :2.1 .2 Asas membaca dan memahami
-perkataan,ayat,perenggan, petikan.
Fokus Sampingan :2.2.1 Membaca, memahami dan menaakul grafik dan bukan grafik
-isi tersurat,isi tersirat, idea utama
3.2.1 Menulis perkataan,frasa dan ayat yang bermakna
-membina dan menulis perkataan,ayat,perenggan
Objektif Pembelajaran: 1) Murid menyebut adab ketika makan

2) Murid menyenaraikan adab makan mengikut turutan

Hasil pembelajaran : Di akhir pembelajaran, pelajar dapat:


1) Murid dapat menyebut adab makan
2) Murid dapat menyenaraikan adab makan melaui petikan yang di
beri
3) Murid dapat membentangkan adab makan secara individu

Pengetahuan sedia ada: 1) Murid menyebut beberapa adab ketika makan secara rawak
2) Murid mengaitkan adab makan ketika di rumah dan di kantin
Bahan bantu mengajar : Bahan Elektronik ,kertas A4 dan Pen maker
Kaedah Mengajar : Syarahan interaktif, perbincangan dan pembelajaran koperatif
KBAT : Menjana idea, menganalisis soalan, membuat refleksi, dan membuat
rumusan.
Nilai Murni : Bekerjasama, tekun, yakin, berani, berkomunikasi dengan baik,
menghargai masa, fokus, patuh arahan guru, penggunaan bahasa
dengan betul
Langkah-langkah pengajaran

Aktiviti Pengajaran dan Sikap/ Nilai/


Pembelajaran KBKK/State
gi/
Langkah/
Isi Kandungan Kaedah/BB
Masa
Peranan Guru Peranan Pelajar M
(Persekitaran
)
Langkah 1: Menonton Pelajar diminta Pelajar Menonton BBM :
Video untuk menonton Video dan mereka Elektornik
Set Induksi
video yang diberi diminta menyebut
Teknik : P Nilai :
(5 minit) secara senyap perkara yang kerjasama
berlaku di dalam
video yang di
tayangkan
Langkah 2: Guru bertanya  Murid diminta  Murid BBM :
(10 minit) berkaitan adab menyenaraikan menyebut adab Elektronik
ketika makan adab ketika ketika makan
Perkembanga KBKK :
n Pengajaran Teknik: Q makan secara secara rawak membuat
rawak  Murid kategori
 Murid diminta menyenaraikan
menulis di adab ketika Kaedah :
hadapan white makan pembelajaran
bord berkaitan  Murid menulis berpusatkan
adab makan di white board guru dan
yang pernah adab ketika berpusatkan
mereka makan murid
lakukan Strategi :
 Murid menulis Menghubungk
secara rawak ait
atas arahan
Nilai :
guru
Toleransi
Langkah 3: Membaca  Murid diminta  Murid Sikap & nilai :
petikan dan membaca petikan membaca bekerjasama,
(10 minit)
menyenaraikan yang di beri oleh petikan yang teliti & tekun
Penilaian guru secara diberikan
Teknik : R & S KBKK :
kumpulan  Murid membaca menyenaraika
 Murid diminta secara bersama- n
membaca petikan sama
secara kuat dan BBM : kad
bersama-sama  Murid dan maker
 Murid diminta menyenaraikan pen
mengeluarkan adab ketika Kaedah :
adab ketika makan melakukan
makan mengikut  Murid menulis pembelajaran
perenggan adab di atas secara
 Murid kertas A4 kumpulan
membentangkan  Murid Strategi :
hasil yang di membentangkan mencari kata
peroleh secara hasil di hadapan kunci
individu melalui kelas
wakil kumpulan Kaedah :
konstruktivis
Nilai :
Kerjasama
Langkah 5 Kesimpulan  Guru  pelajar KBKK :
merumuskan mendengar refleksi
(5 minit)
semula apa rumusan
Penutup yang dipelari daripada guru
oleh pelajar  murid menerima
pada hari ini. kerja rumah
 Guru daripada guru
memberikan
kerja rumah
kepada murid

Teknik Pengajaran : PQRS

Kemahiran Bahasa : Mendengar , bertutur , membaca dan menulis

Pengisian Kurikulum :

Adab : Pendidikan Moral

Nilai : Hemah Tinggi , mengikut arahan, kerjasama

Kemahiran Berfikur : Menghubungkait ,menjana idea

Kecerdasan pelbagai : Montekstual

Pengetahuan sedia ada : Murid- murid di dedahkan adab makan ketika di rumah

Bahan bantu megajar : LCD, kartas A4, pen maker, teks cerita.
