Anda di halaman 1dari 13

SEKOLAH MENENGAH KEBANGSAAN CONVENT JALAN PEEL,

KUALA LUMPUR

Rancangan Pelajaran
Mingguan
Minggu:Ke- 6
TARIKH : 3/02/2020 – 7/02/2020

TINGKATAN MATA TAJUK


PELAJARAN
5 SINTAR PRINSIP MODUL 13.0
5 KASAWARI PERAKAUNAN PERAKAUNAN UNTUK PERKONGSIAN

4 SINTAR PRINSIP MODUL 2.0


4 KASAWARI PERAKAUNAN KLASIFIKASI AKAUN DAN PERSAMAAAN
PERAKAUNAN

2 CENDERAWASIH PJPK PERMAINAN KATEGORI PADANG


2 MERAK  KRIKET

Disediakan oleh, Disemak oleh

NOR AKHMAL JAMALI NOOR KARTINI BT HASHIM


HANTAR E-RPH SEMAK E-RPH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATAPELAJARAN PRINSIP PERAKAUNAN

PELAN PENGAJARAN
Mata Pelajaran : Tarikh : 03.2.2020 Kelas : 4 Kasawari
Prinsip Perakaunan Hari : Isnin Masa : 9.00 - 10.20 pagi
Tajuk : Standard Kandungan : Nilai Murni :
MODUL 2.0 KLASIFIKASI AKAUN DAN PERSAMAAN Kerjasama,
PERAKAUNAN 2.4 Catatan Kontra dan Carta ketekunan, sifat
Akaun ingin tahu

Objektif Pembelajaran : Tahap Penguasaan:


1. Menerangkan maksud dan tujuan catatan
kontra dalam perkaunan TP1 ,2 dan 3
2. Menyatakan akaun kontra bagi setiap akaun
dan carta akaun
Standard Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :
2.4.3 Menerangkan dan menunjukkan kesan Murid akan berjaya jika dapat:
Catatan Kontra terhadap akaun yang ● Dapat menerangkan dan menunjukkan kesan
berkaitan. Catatan Kontra terhadap akaun yang berkaitan
2.4.4 Menerangkan kesan sekiranya tidak dibuat dengan tepat.
Catatan Kontra tersebut terhadap akaun yang ● Dapat menerangkan 2 kesan sekiranya tidak
berkaitan. dibuat Catatan Kontra tersebut terhadap
akaun yang berkaitan.
Perkembangan Proses PdPc Catatan

Set Induksi Guru mengimbas tajuk persamaan perakaunan yang lepas PAK 21
sebagai set induksi. Kolaboratif

Aktiviti Utama 1. Guru menerangkan maksud catatan kontra dan carta PAK 21
akaun secara terperinci . Kredit berbual
2. Pelajar diberikan sampul kad bewarna untuk dipilih. setiap Lihat, Fikir & Komen
kumpulan diberikan kertas sebak dan marker pen.
3. Setiap kumpulan diminta untuk mencari maklumat carta KBAT
akaun dan diminta untuk menyesuaikan dengan setiap Menjana idea
catatn kontra akaun yang berakitan.
4. Wakil dari kumpulan yang dipilih secara rawak diminta PBD
datang ke hadapan kelas untuk membuat pembentangan Sesi perbincangan dan
berkaitan carta akaun dan catatan kontra. pertukaran idea
5. Maklumat penting yang diperoleh dicatat di dalam nota
dan pelajar diberikan latihan sebagai pengukuhan.
Penutup Guru membuat rumusan pembelajaran dan kriteria kejayaan PBD
yang dicapai oleh murid
Kertas A3

Refleksi/Impak
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATAPELAJARAN PRINSIP PERAKAUNAN
PELAN PENGAJARAN
Mata Pelajaran : Tarikh : 03.02.2019 Kelas : 5 Sintar
Prinsip Perakaunan Hari : Isnin Masa : 10.50 -12.20 tgh hari
Tajuk : Standard Kandungan : Nilai Murni :
Kerjasama,
13.1 Perniagaan Perkongsian
ketekunan, sifat
MODUL 4 : PERKAUNAN UNTUK PERKONGSIAN ingin tahu
Objektif Pembelajaran : Tahap Penguasaan:
Menerangkan:
(i) Tujuan menyediakan kawalan dalaman tunai TP1 ,2 dan 3
(ii) Menyatakan kaedah kawalan tunai.

Standard Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :


(i) Menyatakan tujuan penubuhan perniagaan Murid akan berjaya jika dapat:
perkongsian. (i) Menyatakan tujuan penubuhan perniagaan
(ii) Membandingkan jenis pemilikan perniagaan perkongsian.
daripada aspek perakaunan bagi perniagaan (ii) Membandingkan jenis pemilikan perniagaan
perkongsian dan milikan tunggal. daripada aspek perakaunan bagi perniagaan
(iii) Menjelaskan: perkongsian dan milikan tunggal.
 kelebihan perubahan entiti milikan tunggal (iii) Menjelaskan:
kepada perniagaan perkongsian.  kelebihan perubahan entiti milikan tunggal
 kandungan Seksyen 26 Akta Perkongsian 1961 kepada perniagaan perkongsian.
yang berkaitan dengan aspek perakaunan.  kandungan Seksyen 26 Akta Perkongsian 1961
yang berkaitan dengan aspek perakaunan.

Perkembangan Proses PdPc Catatan

Set Induksi Guru bersoal jawab dengan pelajar jenis entiti perniagaan yang PAK 21
terdapat di Malaysia. Kolaboratif

Aktiviti Utama PAK 21


1. Pelajar yang dipanggil nama diminta menjawab jenis-jenis Kredit berbual
entiti perniagaan yang ada di Malaysia seperti yang telah Lihat, Fikir & Komen
dipelajari semasa di tingkatan 4.
2. Guru bertanya tentang pengetahuan pelajar berkenaan KBAT
perniagaan perkongsian yang diketahui oleh mereka. Menjana idea
3. Guru menerangkan tujuan penubuhan perniagaan
perkongsian dan Akta perkongsian 1961 yang digunakan PBD
dalam perniagaan. Sesi perbincangan dan
4. Pelajar bersoal jawab dengan guru kelebihan pertukaran idea
menubuhkan perniagaan perkongsian berbanding milikan
tunggal.

Penutup Guru membuat rumusan pembelajaran dan kriteria kejayaan PBD


yang dicapai oleh murid
Edaran latihan
/ membincangkan soalan kertas 2
Refleksi/Impak
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATAPELAJARAN PENDIDIKAN JASMANI DAN KESIHATAN
telah ditetapkan. Kredit berbual
2. Kira dan catatkan kadar nadi di dalam borang yang Lihat, Fikir & Komen
disediakan sebelum melakukan aktiviti.
3. Apabila isyarat diberi: KBAT
4. •Murid di stesen A akan berlari ke stesen C, dan Menjana idea
melakukan aktiviti lompat tali  skipping sebanyak 10
ulangan. PBD
5. •Murid di stesen C akan berjalan pantas ke stesen B, Sesi pertandingan dan
dan melakukan aktiviti lompat tali skipping sebanyak pertukaran idea
10 ulangan.

Penutup Guru membuat rumusan pembelajaran dan kriteria kejayaan PBD


yang dicapai oleh murid

Refleksi/Impak
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATAPELAJARAN PRINSIP PERAKAUNAN

PELAN PENGAJARAN
Mata Pelajaran : Tarikh : 4.2.2020 Kelas : 4 Sintar
Prinsip Perakaunan Hari : Selasa Masa : 9.00 - 10.20 pagi
Tajuk : Standard Kandungan : Nilai Murni :
MODUL 2.0 : KLASIFIKASI AKAUN DAN Kerjasama,
PERSAMAAN PERAKAUNAN 2.3 Persamaan Perakaunan ketekunan, sifat
ingin tahu

Objektif Pembelajaran : Tahap Penguasaan:


1. Mengetahui maksud persamaan perakaunan.
2. Menyediakan jadual persamaan perakaunan TP1 ,2 dan 3
dengan tepat dan betul.

Standard Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :


Murid akan berjaya jika dapat:
2.3.1 Menulis rumus Persamaan Perakaunan tanpa ● Menulis rumus Persamaan Perakaunan
Hasil dan Belanja. tanpa Hasil dan Belanja dengan tepat dan
betul.
2.3.2 Menghitung nilai aset, liabiliti atau ekuiti ● Menghitung nilai aset, liabiliti atau ekuiti
pemilik tanpa hasil dan belanja, menggunakan pemilik tanpa hasil dan belanja,
rumus Persamaan Perakaunan. menggunakan rumus Persamaan
Perakaunan dengan tepat.
Perkembangan Proses PdPc Catatan

Set Induksi Guru memperkenalkan kepada pelajar pengenalan kepada PAK 21


perakaunan secara terperinci. Kolaboratif

Aktiviti Utama 1. Guru memberikan situasi yang berlaku di sekeliling pelajar PAK 21
tentang perakaunan yang ada di Malaysia. Kredit berbual
2. Guru meminta pelajar membuat sumbangsaran tentang Lihat, Fikir & Komen
formula persamaan perakaunan.
3. Pelajar diminta menjana idea dan mengeluarkan pendapat KBAT
tentang perkaitan antara aset, liabilti dan ekuiti pemilik. Menjana idea
4. Pelajar diberikan situasi urusniaga dan diminta untuk
memasukkan ke dalam jadual persamaan perakaunan PBD
dengan betul. Sesi perbincangan dan
5. Kumpulan yang berjaya menlengkapkan jadual persamaan pertukaran idea
paling awal dan jawapan yang tepat diberikan ganjaran.

Penutup Guru membuat rumusan pembelajaran dan kriteria kejayaan PBD


yang dicapai oleh murid
Edaran latihan

Refleksi/Impak
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATAPELAJARAN PRINSIP PERAKAUNAN
2. Guru meminta setiap kumpulan melakarkan format
belanjawan tunai di atas kertas sebak.. KBAT
3. Pelajar diberikan soalan di dalam sampul bewarna. Menjana idea
4. Setiap kumpulan melengkapkan belanajwan tunai
kumpulan masing- masing berdasarkan urusniaga yang PBD
diberi di atas kertas sebak . Sesi perbincangan dan
5. Kumpulan yang dapat menyediakan belanjawan tunai pertukaran idea
dengan tepat diberikan ganjaran oleh guru.

Penutup Guru membuat rumusan pembelajaran dan kriteria kejayaan PBD


yang dicapai oleh murid
Edaran latihan

Refleksi/Impak
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATAPELAJARAN PENDIDIKAN JASMANI DAN KESIHATAN

PELAN PENGAJARAN
Mata Pelajaran : Tarikh : 5.02.2020 Kelas : 2 Cenderawasih
PJPK Hari : Rabu Masa : 09.50 – 10.50 pagi
Tajuk : Standard Kandungan : Nilai Murni :
Senaman Kapasiti Aerobik Kerjasama,
KOMPONEN KECERGASAN FIZIKAL
3. 1. Melakukan aktiviti Keyakinan
meningkatkan kapasiti aerobik
Objektif Pembelajaran : Tahap Penguasaan:
1. Kemahiran membuat keputusan dalam konteks
kesihatan diri dan reproduktif .Mengira kadar TP1 ,2 dan 3
nadi latihan (KNL) diri sendiri berdasarkan kadar
nadi rehat (KNR) dan kadar nadi maksimum
dengan menggunakan rumus Karvonen
2. Menyatakan 2 kaedah yag dapat mengurangkan
risiko kecederaan.
Standard Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :
3.1.1   Mengira kadar nadi latihan (KNL) diri sendiri Murid akan berjaya jika dapat:
berdasarkan kadar nadi rehat (KNR) dan kadar nadi 1. Mengira kadar nadi latihan (KNL) diri sendiri
maksimum dengan menggunakan rumus Karvonen. berdasarkan kadar nadi rehat (KNR) dan
4.1.1   Mengenal pasti peratus intensiti yang sesuai bagi kadar nadi maksimum dengan menggunakan
menentukan kadar nadi latihan untuk meningkatkan rumus Karvonen mengikut tempoh pelajar.
kapasiti aerobik. 2. Mengenal pasti peratus intensiti yang sesuai
5.1.1   Mengenal pasti peralatan keselamatan yang boleh bagi menentukan kadar nadi latihan untuk
mengurangkan risiko kecederaan berdasarkan aktiviti meningkatkan kapasiti aerobik.
fizikal tertentu. 3. Mengenal pasti peralatan keselamatan yang
boleh mengurangkan risiko kecederaan
berdasarkan aktiviti fizikal tertentu.

Perkembangan Proses PdPc Catatan


Set Induksi Pelajar dan guru membincangkan jawapan latihan soalan yang PAK 21
diberikan di kelas yang lepas.

Aktiviti Utama 1. Murid dalam kumpulan kecil di empat stesen yang PAK 21
telah ditetapkan. Kredit berbual
2. Kira dan catatkan kadar nadi di dalam borang yang Lihat, Fikir & Komen
disediakan sebelum melakukan aktiviti.
3. Apabila isyarat diberi: KBAT
4. •Murid di stesen A akan berlari ke stesen C, dan Menjana idea
melakukan aktiviti lompat tali  skipping sebanyak 10
ulangan. PBD
5. •Murid di stesen C akan berjalan pantas ke stesen B, Sesi pertandingan dan
dan melakukan aktiviti lompat tali skipping sebanyak pertukaran idea
10 ulangan.

Penutup Guru membuat rumusan pembelajaran dan kriteria kejayaan PBD


yang dicapai oleh murid

Refleksi/Impak
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATAPELAJARAN PENDIDIKAN JASMANI DAN KESIHATAN

PELAN PENGAJARAN
Mata Pelajaran : Tarikh : 5.02.2020 Kelas : 2 Merak
PJPK Hari : Rabu Masa : 11.50 – 12.50 tgh hari
Tajuk : Standard Kandungan : Nilai Murni :
Senaman Kapasiti Aerobik Kerjasama,
KOMPONEN KECERGASAN FIZIKAL
3. 1. Melakukan aktiviti Keyakinan
meningkatkan kapasiti aerobik
Objektif Pembelajaran : Tahap Penguasaan:
1. Kemahiran membuat keputusan dalam konteks
kesihatan diri dan reproduktif .Mengira kadar TP1 ,2 dan 3
nadi latihan (KNL) diri sendiri berdasarkan kadar
nadi rehat (KNR) dan kadar nadi maksimum
dengan menggunakan rumus Karvonen
2. Menyatakan 2 kaedah yag dapat mengurangkan
risiko kecederaan.
Standard Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :
3.1.1   Mengira kadar nadi latihan (KNL) diri sendiri Murid akan berjaya jika dapat:
berdasarkan kadar nadi rehat (KNR) dan kadar nadi 1. Mengira kadar nadi latihan (KNL) diri sendiri
maksimum dengan menggunakan rumus Karvonen. berdasarkan kadar nadi rehat (KNR) dan
4.1.1   Mengenal pasti peratus intensiti yang sesuai bagi kadar nadi maksimum dengan menggunakan
menentukan kadar nadi latihan untuk meningkatkan rumus Karvonen mengikut tempoh pelajar.
kapasiti aerobik. 2. Mengenal pasti peratus intensiti yang sesuai
5.1.1   Mengenal pasti peralatan keselamatan yang boleh bagi menentukan kadar nadi latihan untuk
mengurangkan risiko kecederaan berdasarkan aktiviti meningkatkan kapasiti aerobik.
fizikal tertentu. 3. Mengenal pasti peralatan keselamatan yang
boleh mengurangkan risiko kecederaan
berdasarkan aktiviti fizikal tertentu.

Perkembangan Proses PdPc Catatan


Set Induksi Pelajar dan guru membincangkan jawapan latihan soalan yang PAK 21
diberikan di kelas yang lepas.

Aktiviti Utama 1. Murid dalam kumpulan kecil di empat stesen yang PAK 21
telah ditetapkan. Kredit berbual
2. Kira dan catatkan kadar nadi di dalam borang yang Lihat, Fikir & Komen
disediakan sebelum melakukan aktiviti.
3. Apabila isyarat diberi: KBAT
4. •Murid di stesen A akan berlari ke stesen C, dan Menjana idea
melakukan aktiviti lompat tali  skipping sebanyak 10
ulangan. PBD
5. •Murid di stesen C akan berjalan pantas ke stesen B, Sesi pertandingan dan
dan melakukan aktiviti lompat tali skipping sebanyak pertukaran idea
10 ulangan.

Penutup Guru membuat rumusan pembelajaran dan kriteria kejayaan PBD


yang dicapai oleh murid

Refleksi/Impak
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATAPELAJARAN PRINSIP PERAKAUNAN

PELAN PENGAJARAN
Mata Pelajaran : Tarikh : 5.2.2020 Kelas : 4 Sintar
Prinsip Perakaunan Hari : Rabu Masa : 1.20 - 2.50 ptg
Tajuk : Standard Kandungan : Nilai Murni :
MODUL 2.0 : KLASIFIKASI AKAUN DAN Kerjasama,
PERSAMAAN PERAKAUNAN 2.3 Persamaan Perakaunan ketekunan, sifat
ingin tahu

Objektif Pembelajaran : Tahap Penguasaan:


1. Mengetahui maksud persamaan perakaunan.
2. Menyediakan jadual persamaan perakaunan TP1 ,2 dan 3
dengan mengambilkira hasil dan belanja

Standard Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :


Murid akan berjaya jika dapat:
2.3.6 Menunjukkan kesan urus niaga terhadap ● Menyatakan maksud perakaunan dengan tepat
Persamaan Perakaunan dengan mengambilkira ● Membandingkan fungsi simpan kira dan
perakaunan dengan betul.
hasil dan belanja. ●

Perkembangan Proses PdPc Catatan

Set Induksi Guru memperkenalkan kepada pelajar pengenalan kepada PAK 21


perakaunan secara terperinci. Kolaboratif

Aktiviti Utama 1. Guru memberikan situasi yang berlaku di sekeliling pelajar PAK 21
tentang perakaunan yang ada di Malaysia. Kredit berbual
2. Guru meminta pelajar membuat sumbangsaran tentang Lihat, Fikir & Komen
pengetahuan pelajar berkaitan dunia perakaunan dan
kewangan dalam Negara dan luar Negara. KBAT
3. Pelajar diminta menjana idea dan mengeluarkan pendapat Menjana idea
tentang perbezaan antara simpan kira dan perakaunan.
4. Guru menerangkan dan melakar kitaran perakaunan. PBD
5. Pelajar diminta untuk mencari maklumat tentang setiap Sesi perbincangan dan
kitaran perakaunan. pertukaran idea

Penutup Guru membuat rumusan pembelajaran dan kriteria kejayaan PBD


yang dicapai oleh murid
Edaran latihan

Refleksi/Impak
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATAPELAJARAN PENDIDIKAN JASMANI DAN KESIHATAN

PELAN PENGAJARAN
Mata Pelajaran : Tarikh : 6.02.2020 Kelas : 2 Cenderawasih
PJPK Hari : Khamis Masa : 09.50 – 10.50 pagi
Tajuk : Standard Kandungan : Nilai Murni :
Senaman Kapasiti Aerobik Kerjasama,
KOMPONEN KECERGASAN FIZIKAL
3. 1. Melakukan aktiviti Keyakinan
meningkatkan kapasiti aerobik
Objektif Pembelajaran : Tahap Penguasaan:
1. Kemahiran membuat keputusan dalam konteks
kesihatan diri dan reproduktif .Mengira kadar TP1 ,2 dan 3
nadi latihan (KNL) diri sendiri berdasarkan kadar
nadi rehat (KNR) dan kadar nadi maksimum
dengan menggunakan rumus Karvonen
2. Menyatakan 2 kaedah yag dapat mengurangkan
risiko kecederaan.
Standard Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :
3.1.1   Mengira kadar nadi latihan (KNL) diri sendiri Murid akan berjaya jika dapat:
berdasarkan kadar nadi rehat (KNR) dan kadar nadi 1. Mengira kadar nadi latihan (KNL) diri sendiri
maksimum dengan menggunakan rumus Karvonen. berdasarkan kadar nadi rehat (KNR) dan
4.1.1   Mengenal pasti peratus intensiti yang sesuai bagi kadar nadi maksimum dengan menggunakan
menentukan kadar nadi latihan untuk meningkatkan rumus Karvonen mengikut tempoh pelajar.
kapasiti aerobik. 2. Mengenal pasti peratus intensiti yang sesuai
5.1.1   Mengenal pasti peralatan keselamatan yang boleh bagi menentukan kadar nadi latihan untuk
mengurangkan risiko kecederaan berdasarkan aktiviti meningkatkan kapasiti aerobik.
fizikal tertentu. 3. Mengenal pasti peralatan keselamatan yang
boleh mengurangkan risiko kecederaan
berdasarkan aktiviti fizikal tertentu.

Perkembangan Proses PdPc Catatan


Set Induksi Pelajar dan guru membincangkan jawapan latihan soalan yang PAK 21
diberikan di kelas yang lepas.

Aktiviti Utama 1. Murid dalam kumpulan kecil di empat stesen yang PAK 21
telah ditetapkan. Kredit berbual
2. Kira dan catatkan kadar nadi di dalam borang yang Lihat, Fikir & Komen
disediakan sebelum melakukan aktiviti.
3. Apabila isyarat diberi: KBAT
4. •Murid di stesen A akan berlari ke stesen C, dan Menjana idea
melakukan aktiviti lompat tali  skipping sebanyak 10
ulangan. PBD
5. •Murid di stesen C akan berjalan pantas ke stesen B, Sesi pertandingan dan
dan melakukan aktiviti lompat tali skipping sebanyak pertukaran idea
10 ulangan.

Penutup Guru membuat rumusan pembelajaran dan kriteria kejayaan PBD


yang dicapai oleh murid

Refleksi/Impak
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATAPELAJARAN PRINSIP PERAKAUNAN
PELAN PENGAJARAN
Mata Pelajaran : Tarikh : 6.02.2019 Kelas : 5 Sintar
Prinsip Perakaunan Hari : Khamis Masa : 10.50 -12.20 tgh hari
Tajuk : Standard Kandungan : Nilai Murni :
Kerjasama,
10.1 Analisis Penyata Kewangan ketekunan, sifat
MODUL 10.0 : ANALISIS & TAFSIRAN PENYATA
dan Perbandingan Prestasi ingin tahu
KEWANGAN UNTUK MEMBUAT KEPUTUSAN.
Objektif Pembelajaran : Tahap Penguasaan:
Menerangkan:
(iii) Tujuan Analisis Penyata Kewangan TP1 ,2 dan 3
(iv) Jenis nisbah dalam Analisis Penyata
Kewangan.
Standard Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :
10.1.2 Mengira dan mentafsir Nisbah Keberuntungan Murid akan berjaya jika dapat:
(i) Peratus Untung Kasar atas Kos Jualan (Tokokan) (i) Tujuan Analisis Penyata Kewangan
(ii) Peratus Untung Kasar atas Jualan / Margin Untung Kasar
(iii) PeratusUntung Bersih atas Jualan / Margin Untung (ii) Jenis nisbah dalam Analisis Penyata
Bersih Kewangan.
(iv) Pulangan atas Modal

Perkembangan Proses PdPc Catatan

Set Induksi Pelajar diberikan kertas soalan ulangkaji tingkatan 4 terlebih PAK 21
dahulu Kolaboratif

Aktiviti Utama PAK 21


1. Pelajar diberikan penerangan secara terperinci berkaitan Kredit berbual
analisis penyata kewangan dan tujuan penyediaan, Lihat, Fikir & Komen
2. Guru meminta 3 kumpulan pelajar menyenaraikan 3 jenis
nisbah untuk membuat analisis Penyata Kewangan. KBAT
3. Pelajar yang lain akan duduk di dalam kumpulan dan Menjana idea
menyenaraikan setiap jenis nisbah dan mencari
maklumat berkaitan nisbah yang diberikan. PBD
4. Ketua kumpulan akan membentangkan secara terperinci Sesi perbincangan dan
maklumat yang diperoleh di hadapan kelas. pertukaran idea

Penutup Guru membuat rumusan pembelajaran dan kriteria kejayaan PBD


yang dicapai oleh murid
Edaran latihan

Refleksi/Impak 3 0/ membincangkan soalan kertas 2


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATAPELAJARAN PRINSIP PERAKAUNAN
PELAN PENGAJARAN
Mata Pelajaran : Tarikh : 7.02.2019 Kelas : 5 Kasawari
Prinsip Perakaunan Hari : Jumaat Masa : 7.30 -9.00 tgh hari
Tajuk : Standard Kandungan : Nilai Murni :
Kerjasama,
10.1 Analisis Penyata Kewangan ketekunan, sifat
MODUL 10.0 : ANALISIS & TAFSIRAN PENYATA
dan Perbandingan Prestasi ingin tahu
KEWANGAN UNTUK MEMBUAT KEPUTUSAN.
Objektif Pembelajaran : Tahap Penguasaan:
Menerangkan:
(i) Tujuan Analisis Penyata Kewangan TP1 ,2 dan 3
(ii) Jenis nisbah dalam Analisis Penyata
Kewangan.
Standard Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :
10.1.2 Mengira dan mentafsir Nisbah Keberuntungan Murid akan berjaya jika dapat:
(i) Peratus Untung Kasar atas Kos Jualan (Tokokan) (i) Menyatakan sekurang-kurangnya 3 tujuan
(ii) Peratus Untung Kasar atas Jualan / Margin Untung Kasar
(iii) PeratusUntung Bersih atas Jualan / Margin Untung Analisis Penyata Kewangan
Bersih (ii) Menyebut 3 jenis nisbah dalam Analisis Penyata
(iv) Pulangan atas Modal Kewangan dengan betul.

Perkembangan Proses PdPc Catatan

Set Induksi Pelajar diberikan kertas soalan ulangkaji tingkatan 4 terlebih PAK 21
dahulu Kolaboratif

Aktiviti Utama PAK 21


1. Pelajar diberikan penerangan secara terperinci berkaitan Kredit berbual
analisis penyata kewangan dan tujuan penyediaan, Lihat, Fikir & Komen
2. Guru meminta 3 kumpulan pelajar menyenaraikan 3 jenis
nisbah untuk membuat analisis Penyata Kewangan. KBAT
3. Pelajar yang lain akan duduk di dalam kumpulan dan Menjana idea
menyenaraikan setiap jenis nisbah dan mencari maklumat
berkaitan nisbah yang diberikan. PBD
4. Ketua kumpulan akan membentangkan secara terperinci Sesi perbincangan dan
maklumat yang diperoleh di hadapan kelas. pertukaran idea

Penutup Guru membuat rumusan pembelajaran dan kriteria kejayaan PBD


yang dicapai oleh murid
Edaran latihan

Refleksi/Impak
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATAPELAJARAN PRINSIP PERAKAUNAN

PELAN PENGAJARAN
Mata Pelajaran : Tarikh : 7.2.2020 Kelas : 4 Kasawari
Prinsip Perakaunan Hari : Jumaat Masa : 10.50 - 12.20 pagi
Tajuk : Standard Kandungan : Nilai Murni :
MODUL 1.0 : PENGENALAN KEPADA Kerjasama,
1.1 Perakaunan sub bidang ketekunan, sifat
PERAKAUNAN perakaunan, kerjaya dan ingin tahu
badan profesional
Objektif Pembelajaran : Tahap Penguasaan:
1. Menyatakan maksud perakaunan dan sub
bidang perakaunan TP1 ,2 dan 3
2. Melengkapkan kitaran perakaunan

Standard Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :


Murid akan berjaya jika dapat:
1.1.1 Menyatakan maksud perakaunan. ● Menyatakan 2 perbezaan maksud perakaunan
dan sub 2 bidang perakaunan
1.1.2 Membandingkan fungsi simpan kira dan
perakaunan. ● Melengkapkan kitaran perakaunan dengan
1.1.3 Menyatakan maksud Kitaran Perakaunan. lengkap dan tepat
1.1.4 Melakar kitaran perakaunan.
1.1.5 Menerangkan setiap peringkat dalam
Kitaran Perakaunan

Perkembangan Proses PdPc Catatan

Set Induksi Guru memperkenalkan kepada pelajar pengenalan kepada PAK 21


perakaunan secara terperinci. Kolaboratif

Aktiviti Utama 1. Guru memberikan situasi yang berlaku di sekeliling pelajar PAK 21
tentang perakaunan yang ada di Malaysia. Kredit berbual
2. Guru meminta pelajar membuat sumbangsaran tentang Lihat, Fikir & Komen
pengetahuan pelajar berkaitan dunia perakaunan dan
kewangan dalam Negara dan luar Negara. KBAT
3. Pelajar diminta menjana idea dan mengeluarkan pendapat Menjana idea
tentang perbezaan antara simpan kira dan perakaunan.
4. Guru menerangkan dan melakar kitaran perakaunan. PBD
5. Pelajar diminta untuk mencari maklumat tentang setiap Sesi perbincangan dan
kitaran perakaunan. pertukaran idea

Penutup Guru membuat rumusan pembelajaran dan kriteria kejayaan PBD


yang dicapai oleh murid
Edaran latihan

Refleksi/Impak
