Anda di halaman 1dari 12

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

(RPP)
Satuan Pendidikan : SMPN 4 Satu Atap Karangrayung
Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Semester : VII/2
Materi Pokok : Tembang Kinanthi
Alokasi Waktu : 6 x 40

A. Kompetensi Inti
KI 1 : Menghargai dan menghayati ajaran agama yang dianutnya.
KI 2 : Menunjukkan perilaku jujur, disiplin, tanggung jawab, peduli (toleran, gotong
royong), santun, dan percaya diri dalam berinteraksi secara efektif dengan lingkungan
sosial dan alam dalam jangkauan pergaulan dan keberadaannya
Memahami pengetahuan faktual, konseptual, dan prosedural dalam ilm pengetahuan,
KI 3 : teknologi, seni, budaya, dan humaniora dengan wawasan kebangsaan, kenegaraan, dan
peradaban terkait fenomena dan kejadian yang tampak mata
KI 4 : Mencoba, mengolah, dan menyaji dalam ranah konkret (menggunakan, mengurai,
merangkai, memodifikasi dan membuat) dan abstrak (menulis,membaca, menghitung,
dan mengarang) sesuai dengan yang dipelajari di sekolah dan dari berbagai sumber
lainnya yang sama dalam sudut pandang/teori

B. Kompetensi Dasar
3. 3.5. Memahami tembang macapat Kinanthi
4. 4.5. Melagukan tembang macapat Kinanthi

C. Indikator Pencapaian Kompetensi


1. Menyebutkan aturan tembang macapat
2. Menyebutkan yang termasuk golongan tembang macapat
3. Mengidentifikasi struktur metrum tembang Kinanthi
4. Mengartikan kata-kata penting dalam tembang Kinanthi
5. Memparafrasekan tembang Kinanthi
6. Menguraikan isi tembang Kinanthi
7. Menemukan nilai budi pekerti luhur yang terdapat dalam tembang Kinanthi
8. Melantunkan tembang Kinanthi dengan teknik vokal dan titilaras yang tepat
D. Tujuan Pembelajaran
Setelah melaksanakan serangkaian kegiatan pembelajaran melalui pendekatan saintifik, peserta didik
dapat :
1. Menyebutkan aturan tembang macapat
2. Menyebutkan yang termasuk golongan tembang macapat
3. Mengidentifikasi struktur metrum tembang Kinanthi
4. Mengartikan kata-kata penting dalam tembang Kinanthi
5. Memparafrasekan tembang Kinanthi
6. Menguraikan isi tembang Kinanthi
7. Menemukan nilai budi pekerti luhur yang terdapat dalam tembang Kinanthi
8. Melantunkan tembang Kinanthi dengan teknik vokal dan titi laras yang tepat

E. Materi Pembelajaran
Pertemuan pertama

1
1. Materi Pembelajaran Reguler
 Pengetahuan
 Paugeran tembang macapat
 Tembang macapat 11 werna
 Struktur metrum tembang Kinanthi
 Negesi tembung wigati
 Menyimpulkan isi tembang Kinanthi

 Keterampilan
 Praktik nggancarake tembang Kinanthi
 Praktik mengidentifikasi pesan moral tembang Kinanthi
 Berlatih nembang Kinanthi dengan teknik vokal dan titilaras yang benar
 Praktik nembang Kinanthi dengan teknik vokal dan titilaras yang tepat.

2. Materi Pembelajaran Remedial


 Pengetahuan
 Paugeran tembang macapat
 Tembang macapat 11 werna
 Struktur metrum tembang Kinanthi
 Negesi tembung wigati
 Menyimpulkan isi tembang Kinanthi

 Keterampilan
 Praktik nggancarake tembang Kinanthi
 Praktik mengidentifikasi pesan moral tembang Kinanthi
 Berlatih nembang Kinanthi dengan teknik vokal dan titilaras yang benar
 Praktik nembang Kinanthi dengan teknik vokal dan titilaras yang tepat.

3. Materi Pembelajaran Pengayaan


 Pengetahuan
 Paugeran tembang macapat
 Tembang macapat 11 werna
 Struktur metrum tembang Kinanthi
 Negesi tembung wigati
 Menyimpulkan isi tembang Kinanthi

 Keterampilan
 Praktik nggancarake tembang Kinanthi
 Praktik mengidentifikasi pesan moral tembang Kinanthi
 Berlatih nembang Kinanthi dengan teknik vokal dan titilaras yang benar
 Praktik nembang Kinanthi dengan teknik vokal dan titilaras yang tepat.

Pertemuan Pertama:
1. Tembang macapat cacahipun wonten 11 :
Mijil, Kinanthi, Sinom, Asmaradana, Dhandhanggula, Gambuh, Maskumambang, Durma, Pangkur,
Megatruh, Pocung.
2. Titikane tembang macapat : kawengku ing paugeran guru gatra, guru wilangan lan guru lagu.
Guru gatra : cacahing larik
Guru wilangan : cacahing kecap/ wanda saben sagatrane
Guru lagu : tibaning swara ing pungkasaning gatra
3. Tuladha tembang macapat Kinanthi.

2
01.
Padha gulangen ing kalbu, ing sasmita amrih lantip, aja pijer mangan nendra, kaprawiran den
kaesthi pesunen sariranira, sudanen dhahar lan guling.

02.
Dadiya lakuniraku, cegah dhahar lawan guling, lawan ojo sukan-sukan, anganggowa sawatawis, ala
watake wong suka, nyuda prayitnaning batin.
03.
Yen wus tinitah wong agung, ywa sira gumunggung dhiri, aja nyelakaken wong ala, kang ala
lakunireki, nora wurung ngajak-ajak, satemah anenulari.
 Negesi tembung wigati
Gulangen = latihen
Kalbu = ati, tyas, wardaya, kalbu, galih, manah
Sasmita = isyarat, tandha-tandha
Amrih = supaya
Lantip = pinter
Aja pijer = aja tansah
Nendra = turu, guling
Kaprawiran= kuwanen (keberanian)
Den kaesthi= sedyanen
Pesunen = laku prihatin
4. Gancarane tembang
 (Atimu padha latihen supaya lantip (pinter) marang sasmita. Aja dhemen mangan lan turu.
Pesunen (prihatin) awakmu kanthi nyuda mangan lan turu).
 (Nyegah mangan lan turu supaya dadi laku (kebiasaan), lan aja dhemen seneng-seneng,
oleh seneng-seneng nanging sauntara bae, jalaran seneng-seneng iku marakake suda
prayitnaning ati).
 (Yen kowe dititahake dadi wong gedhe, aja banjur sombong.Lan aja cedhak-cedhak karo
wong ala kelakuwane, jalaran ora wurung bakal nulari (kalakuwane sing ala.)

Pertemuan Kedua

3
1. Isine tembang
 Yen kepengin pinter kudu gelem laku prihatin kanthi nyuda mangan lan turu
 Aja kebangeten anggonmu seneng marang samubarang bab, sebab wong kang mangkono mau
adhakane ngurangi ing kaprayitnan
 Menawa kowe dadi panggedhe aja umuk, lan aja raket karo wong kang kelakuwane ala, sebab
kowe bisa ketularan.

2. Budi pakarti kang tinemu ing tembang Kinanthi Pada 1 :


 Tiyang gesang kedah purun mbudidaya
 Ampun kesed namung nedha saha tilem
 Menawi badhe gadhah panjangka kedah nyaketaken dhateng Gusti Alloh lumantar prihatos
ngirangi tilem, kathah ngibadah, ndonga, sinau, nyambut damel saha kupiya sanes ingkang saged
dados sarana panjangka menika kadugi.
3. Latihan Nembang Kinanthi
Pertemuan Ketiga

4
1. Latihan nembang Kinanthi dengan teknik vokal dan titilaras yang tepat
2. Unjuk kerja/Performent nembang Kinanthi secara individu
F. Metode Pembelajaran
Tanya jawab, diskusi, penugasan, performent, Latihan

G. Media Pembelajaran
Video Tembang Kinanthi , Teks Tembang Kinanthi, Power Point, LCD

H. Sumber Belajar
Arintaka.B. 1981. Sekar macapat. Yogyakarta: Dinas P dan K Propinsi DIY
Bayu Wibisana, Nanik Herawati. 2010. Pesona Tembang Jawa. Klaten: Intan Pariwara
Darusuprapta. 1982. Serat Wulangreh. Surabaya: Citra Jaya
Puji Hariningsih, Sulistyarini.2017. Handayani VII. Klaten: Radhita Buana
Prawiroatmodjo , S .1990. Bausastra Jawa. Surabaya : Yayasan Djojo Bojo.
Pengalaman peserta didik dan guru

I. Kegiatan Pembelajaran
1. Pertemuan Pertama
Sub Topik : Memahami tembang macapat Kinanthi
Alokasi
Kegiatan Deskripsi Kegiatan
Waktu
Pendahuluan 1) Mengucapkan Salam, Berdoa dan 10 menit
Presensi.
2) Menyiapkan peserta didik secara
psikis dan fisik untuk mengikuti
proses pembelajaran;
3) Memberi motivasi belajar peserta
didik secara kontekstual sesuai
manfaat dan aplikasi materi ajar
dalam kehidupan sehari-hari, dengan
memberikan contoh dan perbandingan
lokal, nasional dan internasional, serta
disesuaikan dengan karakteristik dan
jenjang peserta didik;
4) Mengajukan pertanyaan-pertanyaan
yang mengaitkan pengetahuan
sebelumnya dengan materi yang akan
dipelajari;
5) Menjelaskan tujuan pembelajaran atau
kompetensi dasar yang akan dicapai;
dan
6) Menyampaikan cakupan materi dan
penjelasan uraian kegiatan sesuai
silabus.
Kegiatan Inti Mengamati 1) Mencermati contoh tembang macapat 60
11 macam.
Menit
2) Mencermati teks tembang Kinanthi
melalui media pembelajaran
interaktif/teks tembang
Menanya Peserta didik menanyakan:
1) Paugeran tembang macapat
2) Struktur metrum tembang macapat
Kinanthi
3) Tembung wigati
4) Parafrase/ gancaran tembang macapat
Kinanthi tersaji
Mengeksplorasi 1) Mendiskusikan struktur metrum

5
tembang macapat Kinanthi
2) Mendiskusikan parafrase/gancaran
tembang macapat Kinanthi tersaji
Mengasosiasi 1) Menyusun hasil diskusi struktur
metrum tembang macapat kinanthi
2) Menyusun hasil diskusi
parafrase/gancaran tembang Kinanthi
tersaji
Mengkomunikasikan Mempresentasikan hasil diskusi tembang
macapat Kinanthi :
1) Struktur metrum tembang macapat
Kinanthi
2) Parafrase/gancaran tembang macapat
Kinanthi tersaji

Penutup 1) Peserta didik bersama guru


menyimpulkan butir-butir pokok
materi yang telah dipelajari
2) Peserta didik bersama guru melakukan
identifikasi keunggulan dan
kelemahan kegiatan pembelajaran
yang telah dilaksanakan
3) Peserta didik menerima umpan balik
10 menit
tentang proses pembelajaran
4) Peserta didik dtugaskan berlatih
nembang nembang macapat Kinanthi
di rumah
5) Peserta didik menerima penyampaian
tentang kegiatan pembelajaran pada
pertemuan berikutnya.

2. Pertemuan Kedua
Sub Topik : Menyimpulkan isi tembang macapat Kinanthi
Alokasi
Kegiatan Deskripsi Kegiatan
Waktu
Pendahuluan 1) Mengucapkan Salam, Berdoa dan 10 menit
Presensi.
2) Menyiapkan peserta didik secara
psikis dan fisik untuk mengikuti
proses pembelajaran;
3) Memberi motivasi belajar peserta
didik secara kontekstual sesuai
manfaat dan aplikasi materi ajar
dalam kehidupan sehari-hari, dengan
memberikan contoh dan perbandingan
lokal, nasional dan internasional, serta
disesuaikan dengan karakteristik dan
jenjang peserta didik;
4) Mengajukan pertanyaan-pertanyaan
yang mengaitkan pengetahuan
sebelumnya dengan materi yang akan
dipelajari;
5) Menjelaskan tujuan pembelajaran atau
kompetensi dasar yang akan dicapai;
dan
6) Menyampaikan cakupan materi dan
penjelasan uraian kegiatan sesuai

6
silabus.
Kegiatan Inti Mengamati Menyimak notasi tembang macapat 60
Kinanthi melalui media pembelajaran Menit
interaktif atau melalui model
Menanya Peserta didik menanyakan:
1) Isi tembang Kinanthi
2) Nilai moral tembang Kinanthi
3) Cara melagukan/membaca notasi
tembang macapat Kinanthi yang tepat
Mengeksplorasi Peserta didik:
1) Mendiskusikan isi tembang Kinanthi
2) Mendiskusikan nilai moral tembang
Kinanthi
3) Berlatih melagukan tembang macapat
Kinanthi melalui bimbingan guru
Mengasosiasi Peserta didik:

1) Merumuskan isi tembang Kinanthi


2) Menuliskan nilai moral tembang
Kinanthi
3) Berlatih melagukan tembang macapat
Kinanthi sendiri-sendiri/ bimbingan
teman sebaya/ media pembelajaran
interaktif
Mengkomunikasikan Peserta didik :

1) Mempresentasikan hasil diskusi isi


tembang dan nilai moral tembang
Kinanthi
2) Peserta didik praktik nembang
macapat Kinanthi
Penutup 1) Peserta didik bersama guru
menyimpulkan butir-butir pokok
materi yang telah dipelajari
2) Peserta didik bersama guru melakukan
identifikasi keunggulan dan
kelemahan kegiatan pembelajaran
yang telah dilaksanakan
3) Peserta didik menerima umpan balik
10 menit
tentang proses pembelajaran
4) Peserta didik ditugaskan berlatih
nembang nembang macapat Kinanthi
di rumah
5) Peserta didik menerima penyampaian
tentang kegiatan pembelajaran pada
pertemuan berikutnya.

Pertemuan Ketiga
Sub Topik : Melagukan tembang macapat Kinanthi

7
Alokasi
Kegiatan Deskripsi Kegiatan
Waktu
Pendahuluan 1) Mengucapkan Salam, Berdoa dan 10 menit
Presensi.
2) Menyiapkan peserta didik secara
psikis dan fisik untuk mengikuti
proses pembelajaran;
3) Memberi motivasi belajar peserta
didik secara kontekstual sesuai
manfaat dan aplikasi materi ajar
dalam kehidupan sehari-hari, dengan
memberikan contoh dan perbandingan
lokal, nasional dan internasional, serta
disesuaikan dengan karakteristik dan
jenjang peserta didik;
4) Mengajukan pertanyaan-pertanyaan
yang mengaitkan pengetahuan
sebelumnya dengan materi yang akan
dipelajari;
5) Menjelaskan tujuan pembelajaran atau
kompetensi dasar yang akan dicapai;
dan
6) Menyampaikan cakupan materi dan
penjelasan uraian kegiatan sesuai
silabus..
Kegiatan Inti Mengamati Menyimak notasi tembang macapat 60
Kinanthi melalui media pembelajaran Menit
interaktif atau melalui model
Menanya Peserta didik menanyakan:
- Cara melagukan/membaca notasi
tembang macapat Kinanthi yang tepat
Mengeksplorasi - Peserta didik berlatih melagukan
tembang macapat Kinanthi melalui
bimbingan guru
Mengasosiasi - Peserta didik berlatih melagukan
tembang macapat Kinanthi sendiri-
sendiri/ bimbingan teman sebaya/
media pembelajaran interaktif
Mengkomunikasikan - Peserta didik praktik nembang
macapat Kinanthi
Penutup 1) Peserta didik bersama guru
menyimpulkan butir-butir pokok
materi yang telah dipelajari
2) Peserta didik bersama guru melakukan
identifikasi keunggulan dan
kelemahan kegiatan pembelajaran
yang telah dilaksanakan
3) Peserta didik menerima umpan balik 10 menit
tentang proses pembelajaran
4) Peserta didik ditugaskan mencari
cakepan yang lain dari Tembang
Kinanthi melalui internet
5) Peserta didik menerima penyampaian
tentang kegiatan pembelajaran pada
pertemuan berikutnya

J. Penilaian Hasil Pembelajaran


1. Penilaian Pengetahuan

8
Teknik : Tes tulis dan penugasan
Bentuk : Pilihan ganda dan tugas yang dikerjakan secara individu
No Indicator Butir Instrumen
Soal pilihan
Siswa dapat menyebutkan nama pengarang tembang Kinanthi tersaji ganda
Siswa dapat menyebutkan nama buku dari tembang Kinanthi tersaji
Siswa dapat menyebutkan arti kata-kata dalam tembang Kinanthi
Siswa dapat menyebutkan ciri-ciri tembang macapat
Siswa dapat menyebutkan contoh tembang macapat
Siswa dapat menjawab pertanyaan isi tembang Kinanthi tersaji
Siswa dapat menyebutkan sasmita tembang Kinanthi
Siswa dapat menyebutkan watak tembang Kinanthi
Siswa dapat menyebutkan filosofi tembang Kinanthi
Siswa dapat mengidentifikasi pesan moral tembang Kinanthi tersaji

 Instrumen Soal
Padha gulangen ing kalbu,
ing sasmita amrih lantip,
aja pijer mangan nendra,
kaprawiran den kaesthi pesunen sariranira,
sudanen dhahar lan guling.

Wangsulana kanthi milih kang kok anggep bener!


1. Nitik wujude umpakan ing dhuwur kalebu ....
a. Tembang macapat
b. Tembang tengahan
c. Tembang gedhe
d. Tembang dolanan
2. Rumpakan ing dhuwur kadadehan saka 6 ...
a. Pada
b. Gatra
c. Bait
d. Paragrap
3. Rumpakan ing dhuwur mawa paugeran ....
a. Guru gatra, guru swara, guru basa
b. Guru lagu, guru wilangan, purwakanthi
c. Guru gatra, guru wilangan, guru lagu
d. Tembunge mentes lan anane tembung kawi
4. Guru wilangan lan guru lagune rumpakan ing dhuwur yaiku ….
a. 7u, 7i, 7a, 7i, 8a, 8i
b. 8u, 8i, 8a, 8i, 8a, 8i
c. 8u, 8i, 8a, 8a, 8i, 8i
d. 8u, 8i, 7a, 8i, 8a, 8i
5. Rumpakan ing dhuwur jenenge tembang....
a. Pocung
b. Pangkur
c. Sinom
d. Kinanthi
6. Tembung sing nduweni teges “turu” ana ing tembang dhuwur yaiku ...
a. Nendra, guling
b. Nendra, kalbu
c. Sasmita, guling
d. Pesunen, kaprawiran
7. Manut tembang ing dhuwur supaya dadi lantip wong iku kudu ...
a. Sregep sinau lan mangan kang becik/bergizi
b. Seneng laku prihatin kanthi ngurangi mangan lan turu

9
c. Mangan kang akeh lan ngurangi laku prihatin
d. Tansah njaga kasarasaning awak lan sregep sinau
8. Rumpakan ing dhuwur iku dijupuk saka buku ....
a. Wedhatama
b. Jaka lodhang
c. Wulangreh
d. Tripama
9. Rumpakan ing dhuwur karangane ...
a. KGPAA. Sri Mangkunagara IV
b. Paku Buwana IV
c. Sultan Hamengkubuwana IV
d. Paku Alam IV
10. Isine tembang ing dhuwur yaiku ....
a. Yen kepengin pinter kudu gelem laku prihatin kanthi nyuda mangan lan turu
b. Aja kebangeten anggonmu seneng marang samubarang bab, sebab wong kang mangkono
mau adhakane ngurangi ing kaprayitnan
c. Menawa kowe dadi panggedhe aja umuk, lan aja raket karo wong kang kelakuwane ala,
sebab kowe bisa ketularan.
d. Yen kepengin pinter kudu gelema sinau marang sapa wae

11. Piwulang luhur ing tembang dhuwur antarane:


a. Aja nyawang wonge nanging rungokna apa sing diomongke
b. Aja kakehan mangan lan turu yen kowe duwe panggayuh
c. Aja gampang nglokro yen usahamu gagal
d. Aja sombong menawa kowe dadi wong gedhe
12. Tembang ing dhuwur menawa digancarake unine mangkene ....
a. Atimu padha latihen supayabatinmu lantip (pinter) bisa ngerteni marang pratandha kang
bakal tumeka. Aja dhemen mangan lan turu. Pesunen (prihatin) awakmu kanthi nyuda
mangan lan turu
b. Nyegah mangan lan turu supaya dadi laku (kebiasaan), lan aja dhemen seneng-seneng,
oleh seneng-seneng nanging sauntara bae, jalaran seneng-seneng iku marakake suda
prayitnaning ati
c. Yen kowe dititahake dadi wong gedhe, aja banjur sombong.Lan aja cedhak-cedhak karo
wong ala kelakuwane, jalaran ora wurung bakal nulari (kalakuwane sing ala.)
d. Pitutur becik iku bisa metu saka wong cilik utawa sapa wae kang pinter crita. Yaiku crita
kang bisa kanggo patuladhan kang becik.
13. Watake tembang Kinanthi yaiku ….
a. Susah, nelangsa, prihatin
b. Gandrung, serem, kejem
c. Duwe rasa sakepenake dhewe
d. Tresna asih, ngemu surasa ngarep-arep, gandrung, seneng
14. Gunane tembang Kinanthi yaiku ….
a. Kanggo medhar pitutur, gandrung
b. Kanggo medhar crita kang sakepenakake
c. Kanggo medhar crita kang sedhih, nelangsa
d. Medhar piwulang, seneng-seneng, nglipur ati, mangayubagya
15. Tembang Kinanthi iku ngandhut filosofi ...
a. Nggambarake bayu kang isih ana ing kandhutane ibu
b. Nggambarake bocah kang isih kudu dituntun, diwulang ing tumindak kang bener
c. Nggambarake bocah enom kang lagi nedheng-nedhenge kataman lara asmara
d. Nggambarake wong kang wis tuwa lan kudu nyingkur ing kadonyan, lan mungkul ing
akherat
2. Penilaian Keterampilan
a. Teknik Penilaian : Unjuk kerja
b. Bentuk Instrumen : Penugasan
c. Kisi-kisi :
Kisi-kisi unjuk kerja:
No Aspek yang dinilai Indikator Skor dan Kriteria
1 Wicara/ Menerapkan aspek wicara dalam 1. Sangat kurang
vocal/pengucapan membaca tembang dolanan dan 2. Kurang

10
No Aspek yang dinilai Indikator Skor dan Kriteria
macapat. 3. Cukup
4. Baik
5. Sangat baik
2 Wirama/ Naik Menerapkan aspek wirama dalam 1. Sangat kurang
turunnya suara/ tinggi membaca tembang dolanan dan 2. Kurang
rendahnya suara macapat. 3. Cukup
4. Baik
5. Sangat baik
3 Wirasa/ekspresi/ Menerapkan aspek wirasa dalam 1. Sangat kurang
penjiwaan membaca tembang dolanan dan 2. Kurang
macapat. 3. Cukup
4. Baik
5. Sangat baik
4 Wiraga/gerak/obah Menerapkan aspek wiraga dalam 1. Sangat kurang
mosiking perangane membaca tembang dolanan dan 2. Kurang
awak macapat. 3. Cukup
4. Baik
5. Sangat baik
5 Busana Memakai atau mengenakan pakaiaan 1. Sangat kurang rapi
yang sopan sesuai dengan unggah- 2. Kurang rapi
ungguh 3. Cukup rapi
4. Rapi
5. Sangat rapi
Skor maksimal 20

PEDOMAN PENILAIAN
TABEL SKOR
SKO SKO
R NILAI R NILAI SKOR NILAI SKOR NILAI
1 5 6 30 11 55 16 80
2 10 7 35 12 60 17 85
3 15 8 40 13 65 18 90
4 20 9 45 14 70 19 95
5 25 10 50 15 75 20 100

Pembelajaran Remedial
Aktivitas kegiatan pembelajaran remedial, yang dapat berupa: pembelajaran ulang, bimbingan
perorangan, belajar kelompok atau tutor sebaya dengan merumuskan kegiatan pembelajaran yang sesuai
dengan karakteristik peserta didik, alokasi waktu, sarana dan media pembelajaran. Pembelajaran
Pengayaan
Kegiatan pembelajaran pengayaan dirumuskan sesuai dengan karakteristik peserta didik, alokasi waktu,
sarana dan media pembelajaran.

Kunci

1. A 7. B 12. A
2. B 8. C 13. D
3. C 9. B 14. D
4. B 10. A 15. B
5. D
6. A 11. B

-----------------

Mengetahui Karangrayung, 4 Januari 2018

11
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran

Marko, S.Pd. Aan Dwi Apriyanto, S.Pd


NIP. 19630716b198405 1 001 NIP.

12
