Anda di halaman 1dari 12

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN MATEMATIK KELAS 1 CERDAS


TARIKH/HARI M8 20.2.2017 ISNIN MASA 11.30 PAGI – 12.00 TENGAH HARI
TEMA NOMBOR DAN OPERASI TAJUK NOMBOR BULAT SEHINGGA 100
STANDARD 1.2 Menama dan menentukan nilai
KANDUNGAN
STANDARD 1.2(ii) a
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir sesi PdPc ini, murid dapat :
PEMBELAJARAN Menunjukkan kuantiti bagi nombor yang disebut dengan menggunakan objek
sebenar, gambar, garis nombor dan abacus 4:1

AKTIVITI PENGAJARAN DAN 1. Guru membuat garisan nombor dan meletakkan beberapa nombor pada
PEMUDAHCARAAN (PdPc) garisan nombor
2. Guru meminta beberapa orang murid meletakkan nombor pada kotak-
kotak kosong
3. Murid melengkapkan garisan nombor untuk turutan menaik
4. Kemudian murid melengkapkan garisan nombor untuk turutan menurun
5. Lembaran kerja
BAHAN BANTU BELAJAR - Kad imbasan
(BBB) - Lembaran kerja

KECERDASAN - Logik matematik


PELBAGAI - Interpersonal
- Verbal linguistik
ELEMEN MERENTASI - Kreativiti dan inovasi
KURIKULUM (EMK) - keusahawanan

KEMAHIRAN - Menghubungkait
BERFIKIR

PENILAIAN PENGAJARAN - Lembaran kerja


DAN PEMUDAHCARAAN - Pemerhatian
- Hasil kerja

____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajarandan diberi


REFLEKSI latihan pengayaan

____ /____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN JASMANI KELAS 1 ARIF, 1 BESTARI dan 1 CERDAS
TARIKH/HARI M8 21.2.2017 SELASA MASA 7.40 – 8.10, 8.10 – 8.40, 8.40 – 9.10
TEMA PERGERAKAN LOKOMOTOR TAJUK BERJALAN
STANDARD Berkebolehan melakukan kemahiran berjalan
KANDUNGAN
STANDARD 1.2.1, 2.1.4, 5.2.1, 5.2.2
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir sesi PdPc ini, murid dapat :
PEMBELAJARAN Melakukan pergerakan berjalan
Mengenal pasti arah pergerakan kiri, kanan, hadapan, belakang, atas dan bawah

AKTIVITI PENGAJARAN DAN 1. Memanaskan badan


PEMUDAHCARAAN (PdPc) 2. Berjalan di atas tumit, berjengket, melangkah besar dan pendek
3. Permainan kecil – berjalan melepasi halangan
4. Menyejukkan badan
5. Pentaksiran
BAHAN BANTU BELAJAR - Skitel
(BBB) - Gelung rotan
- Tali
KECERDASAN - Interpersonal
PELBAGAI - Muzikal
- Kinestetik
- Visual ruang
ELEMEN MERENTASI - Kreativiti dan inovasi
KURIKULUM (EMK) - Nilai murni
- Alam sekitar
KEMAHIRAN - Menghubungkait
BERFIKIR
PENILAIAN PENGAJARAN - Pemerhatian
DAN PEMUDAHCARAAN
REFLEKSI 1 Arif
____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan
____ /____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
1 Bestari
____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan
____ /____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
1 Cerdas
____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan
____ /____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN MATEMATIK KELAS 1 CERDAS
TARIKH/HARI M8 21.2.2017 SELASA MASA 10.30 PAGI – 11.30 PAGI
TEMA NOMBOR DAN OPERASI TAJUK NOMBOR BULAT SEHINGGA 100
STANDARD 1.2 Menama dan menentukan nilai
KANDUNGAN
STANDARD 1.2(ii) d, e
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir sesi PdPc ini, murid dapat :
PEMBELAJARAN Menyusun kad angka mengikut tertib menaik dan menurun
Membandingkan dua nombor dan menyebut sebarang nombor yang terletak di
antaranya

AKTIVITI PENGAJARAN DAN 1. Guru membuat garisan nombor dan meletakkan beberapa nombor pada
PEMUDAHCARAAN (PdPc) garisan nombor
2. Guru meminta beberapa orang murid meletakkan nombor pada kotak-
kotak kosong
3. Murid melengkapkan garisan nombor untuk turutan menaik
4. Kemudian murid melengkapkan garisan nombor untuk turutan menurun
5. Guru mengulangi untuk nombor 11-20 pula
6. Lembaran kerja
BAHAN BANTU BELAJAR - Kad imbasan
(BBB) - Lembaran kerja
KECERDASAN - Logik matematik
PELBAGAI - Interpersonal
- Verbal linguistik
ELEMEN MERENTASI - Kreativiti dan inovasi
KURIKULUM (EMK) - Keusahawanan
KEMAHIRAN - Menghubungkait
BERFIKIR
PENILAIAN PENGAJARAN - Lembaran kerja
DAN PEMUDAHCARAAN - Pemerhatian
- Hasil kerja
____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajarandan diberi
REFLEKSI latihan pengayaan

____ /____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI KELAS 2 ARIF
TARIKH/HARI M8 21.2.2017 SELASA MASA 12.00 TENGAH HARI – 1.00 TENGAH
HARI
TEMA SAINS HAYAT TAJUK MANUSIA
STANDARD 1.3 Mengaplikasikan pengetahuan tentang tumbesaran manusia
KANDUNGAN
STANDARD 1.3.1, 1.3.2, 1.3.3
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir sesi PdPc ini, murid dapat :
PEMBELAJARAN Mengenal pasti perubahan yang berlaku pada diri mereka sejak dilahirkan iaitu
membesar dari segi pertambahan saiz, tinggi dan berat
AKTIVITI PENGAJARAN DAN Set Induksi
PEMUDAHCARAAN (PdPc) - Guru menayangkan video tentang perkembangan manusia
- Guru menanyakan apa yang diperhatikan ketika menonton video itu
- Guru menanyakan perkaitan dengan diri mereka sekarang
Perkembangan
- Guru menerangkan manusia mengalami pertambahan dari segi saiz,
tinggi dan berat
- Guru menunjukkan beberapa keping gambar yang menunjukkan
perubahan manusia dari segi saiz, tinggi dan berat
- Guru membuat contoh dengan memanggil beberapa orang murid untuk
menerangkan perubahan diri pada manusia
- Guru memberikan peta i-think peta alir dan murid menulis
perkembangan saiz manusia di dalamnya
- Guru memberikan peta i-think peta alir bersama beberapa keping
gambar dan murid menggunting gambar-gambar tersebut dan
melekatkan pada peta alir tersebut
- Guru memanggil beberapa murid ke hadapan dan membincangkan hasil
kerja murid
Penutup
- Guru menayangkan video
BAHAN BANTU BELAJAR - Peta i-Think
(BBB) - Laptop
- LCD
- Pembesar Suara
- Video
- Presentation slide
- Lembaran kerja
KECERDASAN - Kinestetik
PELBAGAI - Interpersonal
- Verbal linguistik
ELEMEN MERENTASI - Kreativiti dan inovasi
KURIKULUM (EMK) - Nilai murni
- Sains dan Teknologi
- TMK
- Pendidikan Alam Sekitar
- Keusahawanan
KEMAHIRAN - Menghubungkait
BERFIKIR
PENILAIAN PENGAJARAN - Lembaran kerja
DAN PEMUDAHCARAAN - Pemerhatian
- Hasil kerja

REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajarandan diberi
latihan pengayaan

____ /____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN MATEMATIK KELAS 1 CERDAS
TARIKH/HARI M8 22.2.2017 RABU MASA 9.10 PAGI – 10.10 PAGI
TEMA NOMBOR DAN OPERASI TAJUK NOMBOR BULAT SEHINGGA 100
STANDARD 1.2 Menama dan menentukan nilai
KANDUNGAN
STANDARD 1.2(ii) d, e
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir sesi PdPc ini, murid dapat :
PEMBELAJARAN Menyusun kad angka mengikut tertib menaik dan menurun
Membandingkan dua nombor dan menyebut sebarang nombor yang terletak di
antaranya

AKTIVITI PENGAJARAN DAN 1. Guru membuat garis nombor 1-10


PEMUDAHCARAAN (PdPc) 2. Guru membiarkan kosong pada setiap selang dua nombor
3. 2 4 6 8 10
4. Guru membiarkan kosong pada setiap selang tiga nombor
5. 3 6 9 12 15
6. Guru membiarkan kosong pada setiap selang lima nombor
7. 5 10 15 20 25
8. Lembaran kerja
BAHAN BANTU BELAJAR - Kad imbasan
(BBB) - Lembaran kerja
KECERDASAN - Logik matematik
PELBAGAI - Interpersonal
- Verbal linguistik
ELEMEN MERENTASI - Kreativiti dan inovasi
KURIKULUM (EMK) - Keusahawanan
KEMAHIRAN - Menghubungkait
BERFIKIR
PENILAIAN PENGAJARAN - Lembaran kerja
DAN PEMUDAHCARAAN - Pemerhatian
- Hasil kerja
____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajarandan diberi
REFLEKSI latihan pengayaan

____ /____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN KESIHATAN KELAS 1 ARIF
TARIKH/HARI M8 22.2.2017 RABU MASA 11.30 PAGI – 12.00 TENGAH HARI
TEMA PENYALAHGUNAAN BAHAN TAJUK UBAT
STANDARD 3.1 Kemahiran menangani situasi berisiko terhadap penyalahgunaan bahan
KANDUNGAN kepada diri, keluarga serta masyarakat
STANDARD 3.1.1
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir sesi PdPc ini, murid dapat :
PEMBELAJARAN - Mengetahui ubat dan kegunaannya

AKTIVITI PENGAJARAN DAN 1. Guru menunjukkan beberapa jenis ubat kepada murid
PEMUDAHCARAAN (PdPc) 2. Guru menanyakan kepada murid kenapa perlu makan ubat
3. Jawapan murid
4. Guru menerangkan ubat-ubatan dan kegunaannya
5. Murid bercerita tentang pengalaman mengambil ubat
BAHAN BANTU BELAJAR - Telefon pintar
(BBB)

KECERDASAN - Verbal linguistik


PELBAGAI - Kinestetik
- Naturalis
ELEMEN MERENTASI - Kreativiti dan inovasi
KURIKULUM (EMK) - Sains dan teknologi
- TMK
- Pendidikan alam sekitar
KEMAHIRAN - Menghubungkait
BERFIKIR - Membuat keputusan
- Menjana idea
PENILAIAN PENGAJARAN - Lembaran kerja
DAN PEMUDAHCARAAN - Pemerhatian
- Hasil kerja
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajarandan diberi
latihan pengayaan

____ /____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN JASMANI KELAS 1 ARIF, 1 BESTARI dan 1 CERDAS
TARIKH/HARI M8 23.2.2017 KHAMIS MASA 7.40 – 8.10, 8.10 – 8.40, 8.40 – 9.10
TEMA PERGERAKAN LOKOMOTOR TAJUK BERJALAN
STANDARD Berkebolehan melakukan kemahiran berjalan
KANDUNGAN
STANDARD 1.2.1, 2.1.4, 5.2.1, 5.2.2
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir sesi PdPc ini, murid dapat :
PEMBELAJARAN Melakukan pergerakan berjalan
Mengenal pasti arah pergerakan kiri, kanan, hadapan, belakang, atas dan bawah

AKTIVITI PENGAJARAN DAN 1. Memanaskan badan


PEMUDAHCARAAN (PdPc) 2. Berjalan di atas tumit, berjengket, melangkah besar dan pendek ke kiri
kanan atas bawah hadapan belakang
3. Permainan kecil – berjalan melepasi halangan
4. Menyejukkan badan
5. Pentaksiran
BAHAN BANTU BELAJAR - Skitel
(BBB) - Gelung rotan
- Tali
KECERDASAN - Interpersonal
PELBAGAI - Muzikal
- Kinestetik
- Visual ruang
ELEMEN MERENTASI - Kreativiti dan inovasi
KURIKULUM (EMK) - Nilai murni
- Alam sekitar
KEMAHIRAN - Menghubungkait
BERFIKIR
PENILAIAN PENGAJARAN - Pemerhatian
DAN PEMUDAHCARAAN
1 Arif
____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan
____ /____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
1 Bestari
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan
____ /____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
1 Cerdas
____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan
____ /____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN MATEMATIK KELAS 1 CERDAS
TARIKH/HARI M8 23.2.2017 KHAMIS MASA 10.30 PAGI – 11.00 PAGI
TEMA NOMBOR DAN OPERASI TAJUK NOMBOR BULAT SEHINGGA 100
STANDARD 1.2 Menama dan menentukan nilai
KANDUNGAN
STANDARD 1.2(ii) d, e
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir sesi PdPc ini, murid dapat :
PEMBELAJARAN Menyusun kad angka mengikut tertib menaik dan menurun
Membandingkan dua nombor dan menyebut sebarang nombor yang terletak di
antaranya

AKTIVITI PENGAJARAN DAN 1. Guru membuat garis nombor 1-10 dan 11-20
PEMUDAHCARAAN (PdPc) 2. Guru membiarkan kosong pada setiap selang lima nombor
5 10 15 20 25
3. Lembaran kerja
BAHAN BANTU BELAJAR - Kad imbasan
(BBB) - Lembaran kerja
KECERDASAN - Logik matematik
PELBAGAI - Interpersonal
- Verbal linguistik
ELEMEN MERENTASI - Kreativiti dan inovasi
KURIKULUM (EMK) - Keusahawanan
KEMAHIRAN - Menghubungkait
BERFIKIR
PENILAIAN PENGAJARAN - Lembaran kerja
DAN PEMUDAHCARAAN - Pemerhatian
- Hasil kerja
____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajarandan diberi
REFLEKSI latihan pengayaan

____ /____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN KESIHATAN KELAS 1 CERDAS
TARIKH/HARI M8 23.2.2017 KHAMIS MASA 12.00 TENGAH HARI – 12.30 TENGAH
HARI
TEMA PENYALAHGUNAAN BAHAN TAJUK UBAT
STANDARD 3.1 Kemahiran menangani situasi berisiko terhadap penyalahgunaan bahan
KANDUNGAN kepada diri, keluarga serta masyarakat
STANDARD 3.1.1
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir sesi PdPc ini, murid dapat :
PEMBELAJARAN - Mengetahui ubat dan kegunaannya

AKTIVITI PENGAJARAN DAN 1. Guru menunjukkan beberapa jenis ubat kepada murid
PEMUDAHCARAAN (PdPc) 2. Guru menanyakan kepada murid kenapa perlu makan ubat
3. Jawapan murid
4. Guru menerangkan ubat-ubatan dan kegunaannya
5. Murid bercerita tentang pengalaman mengambil ubat
BAHAN BANTU BELAJAR - Telefon pintar
(BBB)

KECERDASAN - Verbal linguistik


PELBAGAI - Kinestetik
- Naturalis
ELEMEN MERENTASI - Kreativiti dan inovasi
KURIKULUM (EMK) - Sains dan teknologi
- TMK
- Pendidikan alam sekitar
KEMAHIRAN - Menghubungkait
BERFIKIR - Membuat keputusan
- Menjana idea
PENILAIAN PENGAJARAN - Lembaran kerja
DAN PEMUDAHCARAAN - Pemerhatian
- Hasil kerja
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajarandan diberi
latihan pengayaan

____ /____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN SEJARAH KELAS 4 BESTARI
TARIKH/HARI M7 23.2.2017 KHAMIS MASA 1.00 TENGAH HARI – 2.00 PETANG
TEMA TAJUK MARI BELAJAR SEJARAH
STANDARD 1.2 Mengetahui dan memahami diri dan keluarga
KANDUNGAN
STANDARD 1.2 (1.2.3, 1.2.4 K1.2.7, K1.2.8)
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir sesi PdPc ini, murid dapat :
PEMBELAJARAN - Menyatakan pengertian keluarga asas
- Mengenal pasti panggilan anggota keluarga
AKTIVITI PENGAJARAN DAN 1. Guru bertanyakan tentang keluarga murid
PEMUDAHCARAAN (PdPc) 2. Beberapa orang murid bercerita tentang sejarah keluarganya
3. Guru bertanyakan adakah datuk dan nenek tinggal sekali dengan
mereka
4. Guru menerangkan maksud keluarga asas dan ahli-ahlinya
BAHAN BANTU BELAJAR - Telefon pintar
(BBB) - Gambar keluarga

KECERDASAN - Verbal linguistik


PELBAGAI - Kinestetik
- Naturalis
ELEMEN MERENTASI - Kreativiti dan inovasi
KURIKULUM (EMK) - Sains dan teknologi
- TMK
- Pendidikan alam sekitar
KEMAHIRAN - Menghubungkait
BERFIKIR - Membuat keputusan
- Menjana idea
PENILAIAN PENGAJARAN - Pemerhatian
DAN PEMUDAHCARAAN - Hasil kerja
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajarandan diberi
latihan pengayaan

____ /____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN KESIHATAN KELAS 1 BESTARI
TARIKH/HARI M8 24.2.2017 JUMAAT MASA 11.30 PAGI – 12.00 TENGAH HARI
TEMA PENYALAHGUNAAN BAHAN TAJUK UBAT
STANDARD 3.1 Kemahiran menangani situasi berisiko terhadap penyalahgunaan bahan
KANDUNGAN kepada diri, keluarga serta masyarakat
STANDARD 3.1.1
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir sesi PdPc ini, murid dapat :
PEMBELAJARAN - Mengetahui ubat dan kegunaannya

AKTIVITI PENGAJARAN DAN 1. Guru menunjukkan beberapa jenis ubat kepada murid
PEMUDAHCARAAN (PdPc) 2. Guru menanyakan kepada murid kenapa perlu makan ubat
3. Jawapan murid
4. Guru menerangkan ubat-ubatan dan kegunaannya
5. Murid bercerita tentang pengalaman mengambil ubat
BAHAN BANTU BELAJAR - Telefon pintar
(BBB)

KECERDASAN - Verbal linguistik


PELBAGAI - Kinestetik
- Naturalis
ELEMEN MERENTASI - Kreativiti dan inovasi
KURIKULUM (EMK) - Sains dan teknologi
- TMK
- Pendidikan alam sekitar
KEMAHIRAN - Menghubungkait
BERFIKIR - Membuat keputusan
- Menjana idea
PENILAIAN PENGAJARAN - Lembaran kerja
DAN PEMUDAHCARAAN - Pemerhatian
- Hasil kerja
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajarandan diberi
latihan pengayaan

____ /____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
