Anda di halaman 1dari 34

PERANCANGAN PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARAN
PRKA3012

TOPIK 2 :

PENGAJARAN
MIKRO
KONSEP
Pengajaran mikro merupakan sesi
pengajaran yang telah diperkecilkan utk
membina kemahiran baru dan
mengukuhkan kemahiran sedia ada
KONSEP
Pengajaran mikro adalah pengajaran yang
dipermudahkan satu bentuk simulasi
pengajaran yang boleh dilaksanakan utk
latihan guru-guru pra-perkhidmatan dan dalam
perkhidmatan

Selesai pengajaran, penyelia / pensyarah akan


mengendalikan sesi perbincangan.
Rakan dalam kumpulan digalakkan memberi
pandangan utk membaiki pengajaran.
OBJEKTIF
 Memberi peluang kepada guru pelatih
memperkembangkan kemahiran mengajar sebelum
merancang rancangan mengajar yang sebenar.

 Memperkembangkan kemahiran merancang rancangan


pengajaran, membina fokus perhatian pelajar semasa
mengajar, membina kemahiran berkomunikasi di
hadapan pelajar, memperkembangkan kemahiran soal
jawab dan mengurus masa dgn berkesan.

 Menyediakan ruang perbincangan dan maklum balas


yang konstruktif untuk menambahbaik pengajaran
pada masa hadapan.
OBJEKTIF
Meningkatkan keyakinan diri dan kemahiran
mengajar pelatih dan pensyarah pembimbing
Menyediakan guru pelatih dgn sumber
rujukan: pengajaran, peranan guru dan
analisis tingkah laku pelajar
Menyediakan guru pelatih dgn latihan
mengajar dlm suasana yang terkawal.
OBJEKTIF
 Menyediakan guru pelatih dgn maklum
balas segera
 Suasana pengajaran dalam pengajaran
mikro adalah terkawal dan selamat dgn
isi kandungan yang minimum, bilangan
kelas yang kecil dan masa yang
pendek. Guru pelatih tidak perlu
memikirkan pengajaran selama 40
minit kerana hanya satu kemahiran
yang difokuskan.
CIRI-CIRI
Bidang
pengajaran :
satu
kemahiran

Ciri-ciri
Jangka masa
Masalah pengajaran
pengajaran
pengurusan dipendekkan
mikro
bilik darjah 5-10 minit
diminimumkan

Blangan
murid kecil :
5-8 orang
KEPENTINGAN
o Membolehkan kawalan yang luas ke atas
persekitaran guru pelatih yang berkaitan dengan
murid, kaedah maklum balas dan penyeliaan.
o Menyediakan situasi yang mengurangkan
kebimbangan guru pelatih apabila berhadapan
dengan bilik darjah yang sebenar
o Latihan yang bersifat ulangan bertujuan
mengukuhkan kemahiran yang ditentukan
o Mengukuhkan ingatan pelajar terhadap
kemahiran-kemahiran dlm pengajaran mikro
o Persediaan guru pelatih menjalani praktikum
KEMAHIRAN-KEMAHIRAN
1. Kemahiran set induksi
2. Kemahiran penggunaan papan tulis
3. Kemahiran variasi rangsangan
4. Kemahiran menyoal
5. Kemahiran peneguhan
6. Kemahiran penerangan
7. Kemahiran menggunakan bahan sumber
8. Kemahiran penutup
1. KEMAHIRAN SET INDUKSI
• Kemahiran yang berkaitan dengan cara untuk
menyediakan murid bagi mengikuti sesi
pengajaran
• Set induksi memperkenalkan sesuatu
pengajaran atau topik baru dlm suatu
pengajaran agar dapat menarik minat pelajar
• Membantu mengenal pasti apa yang sudah
diketahui dan menghubungkaitkannya dengan
apa yang akan menyusul kemudian
OBJEKTIF
• Menarik perhatian pelajar kepada pelajaran
baru yang akan diperkenalkan
• Menarik minat dan merangsang perasaan
ingin tahu dalam kalangan murid
• Mengaitkan isi pelajaran baru dengan yang
lepas serta pengetahuan sedia ada murid
• Membina tumpuan baru murid daripada
pelajaran sebelumnya kepada pelajaran baru
• Memberi cadangan kepada tugasan atau
aktiviti baru yang akan dilaksanakan
PRINSIP
• Menarik perhatian, minat pelajar dan
menimbulkan perasaan ingin tahu dlm
kalangan murid
• Pemilihan aktiviti harus sesuai dgn kebolehan,
umur dan pengalaman murid
• Mengambil kira pengetahuan sedia ada murid
• Berkait rapat dengan objektif pelajaran dan isi
pelajaran
• Ada jangka masa yang telah ditentukan dan
terhad
KOMPONEN-KOMPONEN
• Menarik perhatian – mempelbagaikan tona
suara, komunikasi non verbal yg menarik,
gerak isyarat tangan dan mata untuk
mengekalkan minat murid
• Motivasi – guru perlu merangsang dan
memotivasikan murid melalui teknik dan
aktiviti pengajaran yg dipilih spt soal jawab,
bercerita dan penggunaan bahan-bahan yang
menarik. Cara penyampaian yang mesra ,
bersahaja tetapi penuh semangat perlu
dipraktikkan
KOMPONEN-KOMPONEN

• Membuat perkaitan – guru perlu bijak


mengaitkan isi pelajaran dgn pengetahuan
sedia ada pelajar termasuk isi pelajaran yang
lepas
• Menstruktur -guru memberi bayangan
tentang isi pelajaran yang akan diajar supaya
pengajaran dan pembelajaran dapat
dilaksanakan dengan berkesan
2. KEMAHIRAN PENGGUNAAN PAPAN TULIS

KONSEP
• Papan tulis digunakan secara meluas di
dalam bilik darjah
• Penggunaannya tidak terhad tetapi juga
melibatkan aktiviti peletakan dan
penyusunan bahan bantu yang lain
OBJEKTIF
• Menarik, mengekalkan tumpuan dan perhatian
murid kepada bahan pengajaran pada setiap
langkah pengajaran
• Menjelaskan sesuatu konsep supaya murid-murid
memahaminya dengan cara mengembangkan
idea daripada yang senang kepada yang susah
• Membina keyakinan diri dan merangsang
pemikiran yang produktif apabila pelajar
dikehendaki menulis di papan tulis
• Mewujudkan disiplin yg baik dan pengajaran
efektif
PRINSIP
• Merancang penggunaan papan tulis lebih awal
supaya pengajaran menjadi lebih berkesan
• Cekap dalam kerja2 grafik dan gambar rajah
• Pastikan maklumat di papan tulis dapat dilihat
dgn jelas
• Pelbagaikan teknik penggunaan papan tulis
• Murid2 menggunakan pelbagai deria, supaya
pengajaran menarik dan efektif
KOMPONEN-KOMPONEN KEMAHIRAN
MENGGUNAKAN PAPAN TULIS

• Kejelasan – tulisan/ grafik


• Susunan - mudah dan berkaitan
• Penekanan – warna menarik dan
perbandingan yang merangsangkan
• Teknik persembahan – penggunaan nota,
simbol
3. KEMAHIRAN VARIASI RANGANGAN
KONSEP
• Kemahiran guru menggunakan pelbagai cara
untuk mengekalkan fokus pelajar
• Tumpuan guru – gaya pengajaran, bahan dan
media pengajaran serta interaksi antara guru,
murid dan bahan semasa pengajaran
OBJEKTIF

• Menarik dan mengekalkan perhatian pelajar


• Menggalakkan murid untuk melibatkan diri
dalam pelbagai pengalaman pembelajaran
• Mewujudkan peluang kepada murid untuk
memenuhi naluri ingin tahu melalui
penerokaan dan penyiasatan pengalaman
baru
PRINSIP
• Guru hendaklah jelas tentang tujuan
perubahan2 dalam aktiviti yg hendak
digunakan
• Guru hendaklah mempraktik kemahiran
rangsangan dengan lancar
• Guru hendaklah merancang dan menguruskan
pengajarannya
• Guru perlu mengubah rangsangan yang
digunakan mengikut maklum balas yang
diterima daripada muridnya.
KOMPONEN-KOMPONEN KEMAHIRAN
VARIASI RANGSANGAN
• Pergerakan
• Pergerakan anggota
• Perubahan pertuturan
• Perubahan fokus deria
• Bentuk penglibatan lisan murid
• Bentuk penglibatan fizikal murid
4. KEMAHIRAN PENYOALAN
KONSEP
• Guru menggunakan kemahiran menyoal supaya dapat
meningkatkan tahap pemikiran murid dan mewujudkan
suasana pembelajaran yang lebih interaktif

OBJEKIF
• Melibatkan murid secara aktif
• Menimbulkan minat dan rasa ingin tahu murid
• Memfokuskan perhatian murid kepada satu idea yg
khusus
• Menggalakkan murid mengemukakan soalan
• Membantu murid meningkatkan daya pemikiran
PRINSIP
• Soalan hendaklah ditaburkan kepada seluruh
kelas sebelum memilih murid utk menjawab
soalan
• Peruntukan masa yang mencukupi
• Soalan hendaklah bersesuaian
• Soalan dibina sebelum proses pdp
• Murid menjawab secara sukarela
• Melayan respons murid dgn cara yang baik
• Kemukakan soalan dengan jelas dan bahasa yang
tepat
• Elakkan daripada menyoal semasa murid sedang
terlibat dalam aktiviti lain
KOMPONEN
– Membentukkan soalan
– Fokus
– Alih hala soalan
– Sebaran
– Hentian
– Melayani jawapan murid
– Membantu dgn memberi petunjuk
– Mencungkil
5. KEMAHIRAN PENEGUHAN /
PENGUKUHAN
KONSEP
• Teknik guru untuk mengukur tingkah laku yang baik
• Peneguhan positif seperti pujian

PRINSIP
• Kemesraan dan semangat
• Peneguhan positif
• Keseragaman penggunaan- menukar bentuk
peneguhan
• Kesedaran murid2 terhadap pengukuhan
KOMPONEN-KOMPONEN KEMAHIRAN
PENEGUHAN / PENGUKUHAN
• Lisan Positif - sangat baik, betul
• Gerak Isyarat Positif – senyum , tepuk tangan
• Dampingan – berdiri sebelah murid
• Sentuhan – tepuk bahu
• Penggunaan Jawapan Murid
• Lisan Negatif – tidak, salah, bukan
• Gerak Isyarat Negatif- menggeleng-geleng
kepala
6. KEMAHIRAN PENERANGAN/
ILUSTRASI/ CONTOH
Kemahiran penerangan yang ditakrifkan sebagai
tindakan untuk membantu murid

OBJEKTIF
• Memahami satu2 konsep, isu dan prinsip
• Menerangkan sesuatu proses/ prosedur
• Menaakul sebab2 berlaku peirstiwa dan
meramal kemungkinan peristiwa
PRINSIP

• Rancang pengajaran dgn teliti supaya penerangan


jelas dan menarik
• Penerangan perlu sesuai dgn umur, kebolehan dan
minat murid
• Penerangan sesuai dgn isi pelajaran
• Respon guru hendaklah bersifat positif thdp maklum
balas murid

KOMPONEN
• Arah permulaan
• Kemahiran illustrasi
• Penyusunan, pemikiran/ idea
• Penutup
7. KEMAHIRAN MENGGUNAKAN
BAHAN SUMBER
KONSEP
• Bahan penggunaan bahan sumber yg baik
mampu mengekalkan minat dan tumpuan
murid

OBJEKTIF
• Meningkatkan keberkesanan pdp
• Menimbulkan minat murid
• Memudahkan penanggapan
• Menghasilkan pembelajaran yg kekal
PRINSIP
• Sesuai dengan nilai dan umur murid
• Menarik
• Berfungsi dengan baik
• Melibatkan pelbagai deria murid

KOMPONEN
• Sumber pdp sesuai dgn saiz, minat dan
kebolehan murid
• Sumber pdp digunakan dgn berkesan dan
memudahkan kefahaman murid
• Sumber pdp melibatkan pelbagai deria
8. KEMAHIRAN PENUTUP
KONSEP
• Sbg langkah menamatkan sesi pengajaran utk
mengukuhkan apa yg telah dipelajari oleh murid
serta mengaitkan pembelajaran yg akan datang dgn
pembelajaran yg telah dilalui
• Penutup kognitif dan penutup sosial

PRINSIP
• Berkaitan dgn isi pelajaran dan hasil pembelajaran
• Bermakna kpd murid
• Berkaitan dgn semua aspek dipelajari
• Mewujudkan perkaitan topik
• Dapat menilai keberkesanan hasil pembelajaran
• Mengandungi cadangan akt susulan
KOMPONEN
• Penutup kognitif - guru merumuskan
pelajaran yg berkaitan dgn pengalaman murid.
Guru boleh mencadangkan bbrp akt susulan
• Penutup sosial – guru menggunakan pelbagai
jenis peneguhan positif apabila murid
memberi jawapan yg betul
• Mewujudkan motivasi – guru boleh
menimbulkan rasa ingin tahu melalui unsur
suspen
Sekian
Terima Kasih
