Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN REKA BENTUK & TEKNOLOGI TAHUN 5

TAJUK
MASA
TARIKH
KELAS
STANDARD KANDUNGAN

6.0 MENGHIAS DAN MEMBUNGKUS MAKANAN


12.05-1.05 (60 minit)
16 Ogos 2015
5 Gigih
6.3 Menghias dan membungkus makanan

STANDARD PEMBELAJARAN 6.3.4 Menghias dan membungkus makanan seperti kek, roti, donut dan biskut.
Pada akhir pembelajaran murid dapat :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN

KEMAHIRAN

ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM

1. Menghias makanan dengan hiasan yang sesuai


2. Membungkus makanan dengan kotak pembungkus makanan yang telah dibuat.
1. Menghias dan membungkus makanan dengan pembungkus makanan yang sesuai
2. Menghasilkan pembugkus makanan yang menarik untuk tujuan promosi
3. Mengaplikasikan sanitasi dalam penyediaan dan pembungkusan makanan.
Keusahawanan :
EK3 : Menghasilkan produk berasaskan kemahiran teknologi.
TMK : Tayangan video
Nilai murni : Kerjasama, kebersihan

PENGETAHUAN SEDIA ADA

BAHAN BANTU MENGAJAR

Murid pernah melihat label pembungkus makanan.


1.
2.
3.
4.
5.

Bahan-bahan hiasan makanan


Jenis-jenis pembugkusan
Contoh makanan yang telah siap dibungkus
Peralatan untuk menghias makanan.
LCD

LANGKAH

ISI PELAJARAN

AKTIVITI P&P

CATATAN

MASA
Video contoh menghias makanan

Guru memapakan
tanyangan video mengenai
cara-cara untuk menghias

makanan.
Guru bersoal jawab dengan
murid.

NILAI: Tekun
KB: Menghubungkait

SET INDUKSI
(5 MINIT)

BBM:

LCD, Komputer

Menyediakan label makanan

Aktiviti murid :

Murid menghasilkan label


pembungkus makanan

1. Murid diminta untuk duduk di


dalam kumpulan masingmasing.
2. Ketua kumpulan diminta untuk
LANGKAH 1
(10 MINIT)

mengambil bahan-bahan yang


diperlukan.
3. Murid membuat label makanan

dengan bimbinngan guru dan


tampalkan di kotak
pembungkus yang telah siap
dibina pada minggu yang lalu.

NILAI :
Tekun
KB :
Menghubungkait &
menyelesaikan
masalah
BBM:
Kertas A4,
LCD,Komputer
riba

Penerangan dan demonstrasi menghias


kek cawan.

Peraturan semasa melakukan amali:

Tidak dibenarkan berlari atau


bergurau senda semasa amali

LANGKAH 2
(10 MINIT)

masakan sedang berlangsung.


Kawasan kerja mestilah bersih dan

kemas.
Tidak dibenarkan makan dan minum

sewaktu amali sedang berlangsung


Gunakan apron sekiranya ada.

1. Guru meminta murid untuk


duduk di dalam kumpulan
masing-masing.
2. Guru menerangkan

Nilai:

Kerjasama
menganali
mengenalpasti

peraturan semasa
melakukan amali.
3. Guru melakukan
demonstrasi menghias kek
cawan di hadapan kelas.

BBM:

LCD,Komputer
riba

Persiapan mengambil bahan dan alatan


yang diperlukan.

1. Ketua kumpulan diminta


untuk tampil di hadapan
kelas untuk mengambil
bahan dan peralatan yang
diperlukan.
2. Murid diminta untuk
memastikan bahawa
kesemua bahan dan

LANGKAH 2
(10 MINIT)

Nilai:

Kerjasama
menganalisis
mengenalpasti
Tekun

peralatan yang hendak


digunakan berada dalam
keadaan sempurna.

BBM :

Sudu
Pinggan
Coklat cair
Tisu
Bahan hiasan
kek

1. Murid dibenarkan untuk


memulakan aktiviti
menghias kek cawan .
2. Murid diminta untuk
Menghias dan membungkus kek cawan

menghias kek cawan


dengan kreativiti
masing-masing.
3. Murid diminta
memasukkan kek ke
dalam kotak .

LANGKAH 3
(15 MINIT)

Nilai:

Tekun
Kerjasama
Kebersihan

BBM :

Sudu
Pinggan
Coklat cair
Tisu
Bahan hiasan

Mengemas, menyusun atur dan menilai


1) Murid diminta untuk mengemas
dan menyusun atur semula
bahan-bahan serta peralatan
yang telah digunakan.
2) Guru membuat penilaian
dengan persetujuan dari semua
murid-murid.
Nilai:

LANGKAH 4
(10 MINIT)

Tekun
Kerjasama
Kebersihan

BBM :

Plastik sampah
Sabun pencuci

Guru melakukan penilaian


ringkas dan merumuskan isi
pelajaran dengan
melakukan sesi soal jawab
mengenai isi pelajaran yang

telah dipelajari pada hari ini.


Guru membuat tindakan
susulan dengan memberi
kebenaran kepada murid-

PENUTUP
(5 MINIT)

Penilaian ringkas
Rumusan isi pelajaran
Tindakan susulan

murid untuk membawa


pulang hasil kerja mereka.

Kaedah:

Soal jawab

Refleksi sebelum:
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
Refleksi selepas:
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
Ulasan guru pembimbing:
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
