Anda di halaman 1dari 19

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (CUP)

MATA PELAJARAN SAINS TAHUN 4


TEMA: SAINS HAYAT
KELAS: 4 Al Farabi MINGGU: 4
UNIT: 2.0  MANUSIA
MASA: 8.15-9.15 TARIKH: 15/4/2022
TAJUK: ORGAN PERNAFASAN
TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
MANUSIA
Standard Kandungan:
2.1 Pernafasan Manusia

Standard Pembelajaran:
2.1.1 Mengenal pasti organ yang terlibat dalam proses pernafasan
2.1.2 Memerihal laluan proses pernafasan manusiadari aspek laluan udara dan pertukaran gas yang berlaku
2.1.6 Menjelaskan pemerhatian tentang proses pernafasan manusia melalui lakaran

JENIS PRAUJIAN
 Melalui aktiviti soal jawab secara lisan.
 Kuiz cepat.
TAHAP KUKUH I KUKUH II PENGAYAAN
Murid dapat: Murid dapat: Murid dapat:
1.Mengetahui organ 1.Melabel organ pernafasan 1.melakar dan melabel organ
OBJEKTIF pernafasan manusia manusia pernafasan manusia

SET INDUKSI Murid mengaitkan maklumat yang diberi dengan tajuk yang pernah dipelajari sebelum ini.
AKTIVITI PdP 1.Murid berbincang pelbagai 1.Murid berbincang pelbagai 1.Murid berbincang pelbagai
situasi didalam gambar dan situasi didalam gambar dan situasi didalam gambar dan
mengaitkan dengan proses mengaitkan dengan proses hidup mengaitkan dengan proses hidup
hidup manusia. manusia. manusia.

2.Murid menganalisis dan 2.Murid menganalisis dan 2.Murid menganalisis dan


memahami teks bergambar memahami teks bergambar memahami teks bergambar

3)Murid mendengar 3)Murid mendengar penerangan 3)Murid mendengar penerangan


penerangan guru mengenai guru mengenai organ pernafasan guru mengenai organ pernafasan
organ pernafasan manusia. manusia. manusia.

4)Murid mengenal pasti organ 4)Murid mengenal pasti organ 4)Murid mengenal pasti organ
yang terlibat dalam proses yang terlibat dalam proses yang terlibat dalam proses
pernafasan. pernafasan. pernafasan.

5)Murid melakukan aktiviti 5)Murid melakukan aktiviti


melabel organ pernafasan manusia melabel organ pernafasan manusia
dalam kumpulan. dalam kumpulan.

6.Murid yang tidak dapat 6)Murid melakar dan menyatakan


menyatakan organ yang terlibat organ yang terlibat semasa
ketika manusia bernafas akan manusia bernafas berdasarkan
dibantu oleh murid yang mahir. aktiviti.

7.Murid yang tidak dapat


menyatakan organ yang terlibat
ketika manusia bernafas akan
dibantu oleh murid yang mahir.

PENERAPAN
EMK Bahasa, Nilai Murni, Patriotisme, Kreativiti dan Inovasi, Teknologi Maklumat dan Komunikasi.
KECERDASAN Interpersonal,  Interpersonal,  Interpersonal, 
PELBAGAI Kinestetik, Muzik, Verbal  Kinestetik, Muzik, Verbal  Kinestetik, Muzik, Verbal 
Linguistik, Visual Ruang. Linguistik, Visual Ruang. Linguistik, Visual Ruang.
KBAT Menganalis Menilai, Mencipta Menilai, Mencipta
Peta i-Think, Cloze Procedure,  Peta i-Think, Cloze Procedure, 
Peta i-Think, Cloze Procedure, 
PAK-21 Collaboration, Learning  Collaboration, Learning 
Collaboration
Modalities Modalities, Project-BasedLearning
JENIS PASCAUJIAN
PBD dilaksanakan dari semasa ke semasa
REFLEKSI /  IMPAK / CATATAN
25/31 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan/pengukuhan

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


SAINS SK TAHUN 4
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 2
HARI Ahad KELAS
TEMA KEMAHIRAN SAINTIFIK
TAJUK Menggunakan Perhubungan Ruang dan Masa
STANDARD 1.1 Kemahiran Proses Sains
KANDUNGAN
STANDARD 1.1.7 Menggunakan perhubungan ruang dan masa dengan menyusun kejadian
PEMBELAJARAN sesuatu fenomena atau peristiwa mengikut kronologi berdasarkan masa.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, Murid dapat:
murid dapat: 1. Murid menggunakan __ daripada tiga perhubungan ruang
1. Menggunakan tiga perhubungan ruang dan masa dengan menyusun kejadian sesuatu fenomena
dan masa dengan menyusun kejadian atau peristiwa mengikut kronologi berdasarkan masa.
sesuatu fenomena atau peristiwa
mengikut kronologi berdasarkan masa

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )


Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan
terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang membanding dan menyusun nombor.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang
untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisis dan memahami 5. Murid membincangkan hasil eksperimen.


teks dan gambar.  Collaboration (Kolaborasi)
2. Murid mendengar penerangan guru 6. Murid mendengar penerangan guru mengenai doh.
mengenai perhubungan ruang dan 7. Murid mendengar soalan uji minda dari guru. 
masa dan kemahiran memerihalkan 8. Murid berbincang perubahan parameter mengenai
perubahan kejadian berdasarkan belon. Free Discussion (Perbincangan Bebas)
perubahan parameter. 9. Murid mencatatkan hasil perbincangan di buku tulis.
3. Murid menyatakan perubahan
sebatang aiskrim yang diletakkan di
bawah matahari selama 20 minit.
4. Murid menjalankan eksperimen doh
dan masa. 

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1.  Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang membanding dan menyusun nombor dengan bimbingan guru.
KAEDAH Bersemuka
PENGAJARAN
BUKU Buku Teks hlmn 006-007 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM Air, tepung gandum, gula, yis, STRATEGI PdP Pembelajaran
bekas plastik, pen. Kontekstual
PAK-21 Collaboration (Kolaborasi)  PAK-21 Free Discussion
(Perbincangan
Bebas)
KBAT Mengapplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK: ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: 
 

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


SAINS SK TAHUN 4
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 2
HARI Ahad KELAS
TEMA KEMAHIRAN SAINTIFIK
TAJUK Mentafsir Data
STANDARD 1.1 Kemahiran Proses Sains
KANDUNGAN
STANDARD 1.1.8 Mentafsir data dengan memilih idea yang relevan tentang objek, peristiwa atau
PEMBELAJARAN pola yang terdapat pada data untuk membuat penerangan.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, Murid dapat:
murid dapat: 1. Murid mentafsir __ daripada dua data dengan memilih idea
1. Mentafsir dua data dengan memilih idea yang relevan tentang objek, peristiwa atau pola yang
yang relevan tentang objek, peristiwa terdapat pada data untuk membuat penerangan.
atau pola yang terdapat pada data untuk
membuat penerangan.

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )


Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan
terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang membanding dan menyusun nombor.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang
untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisis dan memahami 5. Murid menjawab soalan guru.


teks dan gambar.  6. Murid yang tidak dapat menjawab soalan guru akan
2. Murid akan memberi sepenuh dibantu oleh murid yang mahir.
perhatian terhadap penerangan guru 7. Murid diberi lembaran kerja.
tentang teks dan gambar yang dilihat 8. Murid menafsir data yang diberikan dan menjawab
3. Murid mendengar penerangan guru soalan. Guess Game (Tekalah)
mengenai tafsiran data. Watch &
Listen (Lihat & Dengar)
4. Murid menafsir data mengenai rekod
burung.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang membanding dan menyusun nombor dengan bimbingan guru.
KAEDAH Bersemuka
PENGAJARAN
BUKU Buku Teks hlmn 008 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM STRATEGI PdP Pembelajaran
Kontekstual
PAK-21 Watch & Listen (Lihat & PAK-21 Guess Game
Dengar) (Tekalah)
KBAT Mengapplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK: ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: 
 

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


SAINS SK TAHUN 4
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 2
HARI Ahad KELAS
TEMA KEMAHIRAN SAINTIFIK
TAJUK Mentafsir Data
STANDARD 1.1 Kemahiran Proses Sains
KANDUNGAN
STANDARD 1.1.8 Mentafsir data dengan memilih idea yang relevan tentang objek, peristiwa atau
PEMBELAJARAN pola yang terdapat pada data untuk membuat penerangan.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, Murid dapat:
murid dapat: 1. Murid mentafsir __ daripada tiga data dengan memilih idea
1. Mentafsir tiga data dengan memilih idea yang relevan tentang objek, peristiwa atau pola yang
yang relevan tentang objek, peristiwa terdapat pada data untuk membuat penerangan.
atau pola yang terdapat pada data untuk
membuat penerangan.

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )


Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan
terhadap pembelajaran terdahulu

1.  Murid fokus semasa penerangan guru tentang nombor genap dan nombor ganjil.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang
untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisis dan memahami 6. Murid berbincang hasil tafsiran dan perbincangan
teks dan gambar.  berdasarkan data dengan kumpulan lain. Envoys
2. Murid mengimbas kembali mengenai (Utusan)
tafsiran data. 7. Murid diberikan lembaran kerja mengenai kekuatan
3. Murid membentuk kumpulan kecil. daya magnet.
4. Murid mentafsir data di buku dengan 8. Murid berbincang dan mentafsir data.
bimbingan guru. 9. Murid melengkapkan lembaran kerja dengan tafsiran
5. Murid mentafsir data lain dalam yang dibincangkan.
kumpulan. Name It (Namakannya)

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang nombor genap dan nombor ganjil dengan bimbingan guru.
KAEDAH Bersemuka
PENGAJARAN
BUKU Buku Teks hlmn 009 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM STRATEGI PdP Pembelajaran
Kontekstual
PAK-21 Name It (Namakannya) PAK-21 Envoys (Utusan) 
KBAT Menganalisis KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK: ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: 
 

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


SAINS SK TAHUN 4
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 3
HARI Ahad KELAS
TEMA KEMAHIRAN SAINTIFIK
TAJUK Mendefinisi Secara Operasi
STANDARD 1.1 Kemahiran Proses Sains
KANDUNGAN
STANDARD 1.1.9 Mendefinisi secara operasi dengan memerihalkan satu tafsiran tentang perkara
PEMBELAJARAN yang dilakukan dan diperhatikan bagi sesuatu situasi mengikut aspek yang ditentukan.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, Murid dapat:
murid dapat: 1. Murid mendefinisi secara operasi dengan memerihalkan __
1. Mendefinisi secara operasi dengan daripada tiga tafsiran tentang perkara yang dilakukan dan
memerihalkan tiga tafsiran tentang diperhatikan bagi sesuatu situasi mengikut aspek yang
perkara yang dilakukan dan diperhatikan ditentukan.
bagi sesuatu situasi mengikut aspek yang
ditentukan.

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )


Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan
terhadap pembelajaran terdahulu
1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang kemahiran definisi secara operasi.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang
untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisis dan memahami 5. Murid menjalankan eksperimen pertumbuhan pokok


teks dan gambar.  kacang hijau.
2. Murid mendengar penerangan guru 6. Murid merekodkan pertumbuhan kacang selepas
mengenai kemahiran definisi secara seminggu dan menyatakan definisi secara operasi
operasi. pertumbuhan pokok kacang hijau. 
3. Murid menjalankan simulasi tentang 7. Murid membaca soalan mengenai kekenyalan gelang
keupayaan bahan menyerap air. getah.
Simulation (Simulasi) 8. Murid berbincang mengenai definisi secara operasi had
4. Murid mendefinisikan operasi kekenyalan gelang getah tersebut. Café (Warung
eksperimen tersebut. Kopi)

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang kemahiran definisi secara operasi dengan bimbingan guru.
KAEDAH Bersemuka
PENGAJARAN
BUKU Buku Teks hlmn 010-011 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM Air, bikar, tisu, kacang hijau, STRATEGI PdP Pembelajaran
bekas plastic, kapas, Kontekstual
pembaris, benang.
PAK-21 Café (Warung Kopi)  PAK-21 Simulation (Simulasi) 
KBAT Mengapplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK: ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: 
 

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


SAINS SK TAHUN 4
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 3
HARI Ahad KELAS
TEMA KEMAHIRAN SAINTIFIK
TAJUK Mengawal Pemboleh Ubah
STANDARD 1.1 Kemahiran Proses Sains
KANDUNGAN
STANDARD 1.1.10 Mengawal pemboleh ubah dengan menentukan pemboleh ubah bergerak balas
PEMBELAJARAN dan dimalarkan setelah pemboleh ubah dimanipulasi ditentukan dalam sesuatu
penyiasatan.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, Murid dapat:
murid dapat: 1. Murid mengawal __ daripada tiga pemboleh ubah dengan
1. Mengawal tiga pemboleh ubah dengan menentukan pemboleh ubah bergerak balas dan dimalarkan
menentukan pemboleh ubah bergerak setelah pemboleh ubah dimanipulasi ditentukan dalam
balas dan dimalarkan setelah pemboleh
ubah dimanipulasi ditentukan dalam sesuatu penyiasatan.
sesuatu penyiasatan

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )


Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan
terhadap pembelajaran terdahulu

1.  Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang mengawal pemboleh ubah..
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang
untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisis dan memahami 5. Murid menjalankan eksperimen menggunakan benih


teks dan gambar.  kacang hijau.
2. Murid mendengar penerangan guru 6. Murid menyatakan pemboleh ubah yang akan dikawal.
mengenai mengawal pemboleh 7. Murid melengkapkan lembaran kerja. Close
ubah. Procedures (Isikan tempat kosong)
3. Murid membaca dan memahami 8. Murid akan menunjukkan lembaran kerja yang telah
eksperimen Fariz dan Mei Lan. dilengkapkan kepada guru.
4. Murid menyenaraikan pemboleh
ubah lain yang boleh digunakan
dalam eksperimen. Count(Kiralah)

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang mengawal pemboleh ubah dengan bimbingan guru.
KAEDAH Bersemuka
PENGAJARAN
BUKU Buku Teks hlmn 012-013 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM Bekas, air, kapas, empat STRATEGI PdP Pembelajaran
benih kacang hijau. Kontekstual
PAK-21 Count (Kiralah) PAK-21 Close Procedures
(Isikan Tempat
Kosong)
KBAT Mengapplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK: ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: 
 

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


SAINS SK TAHUN 4
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 3
HARI Ahad KELAS
TEMA KEMAHIRAN SAINTIFIK
TAJUK Mengawal Pemboleh Ubah
STANDARD 1.1 Kemahiran Proses Sains
KANDUNGAN
STANDARD 1.1.10 Mengawal pemboleh ubah dengan menentukan pemboleh ubah bergerak balas
PEMBELAJARAN dan dimalarkan setelah pemboleh ubah dimanipulasi ditentukan dalam sesuatu
penyiasatan.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, Murid dapat:
murid dapat: 1. Murid mengawal __ daripada tiga pemboleh ubah dengan
1. Mengawal tiga pemboleh ubah dengan menentukan pemboleh ubah bergerak balas dan dimalarkan
menentukan pemboleh ubah bergerak setelah pemboleh ubah dimanipulasi ditentukan dalam
balas dan dimalarkan setelah pemboleh sesuatu penyiasatan.
ubah dimanipulasi ditentukan dalam
sesuatu penyiasatan.

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )


Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan
terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang nombor genap dan nombor ganjil.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang
untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisis dan memahami 5. Murid menyatakan pemboleh ubah dimanipulasikan,


teks dan gambar.  pemboleh ubah bergerak balas dan pemboleh ubah
2. Murid memberikan tumpuan malar yang dikenal pasti. Brainstorming
sepenuhnya terhadap penerangan (Sumbangsaran)
guru  tentang teks dan gambar yang 6. Murid lain diminta untuk fokus terhadap murid yang
dilihat sedang menyatakan pemboleh ubah dimanipulasikan,
3. Murid mengingat semula dan pemboleh ubah bergerak balas dan pemboleh ubah
menerangkan mengenai pemboleh malar.
ubah dan pemboleh ubah 7. Murid mencatatkan hasil perbincangan di buku.
dimalarkan.
4. Murid menguji eksperimen jauh dan
dekat dengan pasangan. Talk
Partners (Rakan Berbual)

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang nombor genap dan nombor ganjil dengan bimbingan guru
KAEDAH Bersemuka
PENGAJARAN
BUKU Buku Teks hlmn 014 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM . STRATEGI PdP Pembelajaran
Kontekstual
PAK-21 Talk Partners (Rakan PAK-21 Brainstorming
Berbual)  (Sumbangsaran)
KBAT Mengapplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK: ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: 
 
RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN
SAINS SK TAHUN 4
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 4
HARI Ahad KELAS
TEMA KEMAHIRAN SAINTIFIK
TAJUK Membuat Hipotesis 
STANDARD 1.1 Kemahiran Proses Sains
KANDUNGAN
STANDARD 1.1.11 Membuat hipotesis dengan membuat pernyataan umum yang boleh diuji
PEMBELAJARAN tentang hubungan antara pemboleh ubah dalam sesuatu penyiasatan.
1.1.12 Mengeksperimen dengan menggunakan kemahiran proses sains asas bagi
mengumpul dan mentafsir data serta membuat rumusan untuk membuktikan hipotesis
dan membuat laporan.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, Murid dapat:
murid dapat: 1. Murid membuat __ daripada dua hipotesis dengan
1. Membuat dua hipotesis dengan membuat pernyataan umum yang boleh diuji tentang
membuat pernyataan umum yang hubungan antara pemboleh ubah dalam sesuatu
boleh diuji tentang hubungan antara penyiasatan.
pemboleh ubah dalam sesuatu 2. Murid mengeksperimen dengan menggunakan __
penyiasatan. daripada tiga kemahiran proses sains asas bagi
2. Mengeksperimen dengan mengumpul dan mentafsir data serta membuat
menggunakan tiga kemahiran proses rumusan untuk membuktikan hipotesis dan membuat
sains asas bagi mengumpul dan laporan..
mentafsir data serta membuat
rumusan untuk membuktikan
hipotesis dan membuat laporan.

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )


Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan
terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang membuat hipotesis.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang
untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisis dan memahami 5. Murid menentukan dan menguji dengan mengubah
teks dan gambar.  bilangan mengaduk gula dalam air.
2. Murid mendengar penerangan guru 6. Murid mencatatkan pemerhatian dan membuat
mengenai membuat hipotesis. hipotesis.
3. Murid membaca kisah Mei Lan dan 7. Murid mengubah pemboleh ubah lain seperti suhu air,
Fariz. Story Telling (Ceritakannya) jumlah gula, jumlah air dan saiz cawan. Swipe that
4. Murid menjalankan eksperimen (Tukarkannya)
kelarutan gula dalam air.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang nombor genap dan nombor ganjil dengan bimbingan guru
KAEDAH Bersemuka
PENGAJARAN
BUKU Buku Teks hlmn 015 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM Air, gula, cawan, sudu. STRATEGI PdP Pembelajaran
Kontekstual
PAK-21 Story Telling (Ceritakannya) PAK-21 Swipe that
(Tukarkannya)
KBAT Mengapplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK: ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: 
 

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


SAINS SK TAHUN 4
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 4
HARI Ahad KELAS
TEMA KEMAHIRAN SAINTIFIK
TAJUK Mengeksperimen
STANDARD 1.1 Kemahiran Proses Sains
KANDUNGAN
STANDARD 1.1.11 Membuat hipotesis dengan membuat pernyataan umum yang boleh diuji
PEMBELAJARAN tentang hubungan antara pemboleh ubah dalam sesuatu penyiasatan.
1.1.12 Mengeksperimen dengan menggunakan kemahiran proses sains asas bagi
mengumpul dan mentafsir data serta membuat rumusan untuk membuktikan hipotesis
dan membuat laporan.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, Murid dapat:
murid dapat: 1. Murid membuat __ daripada satu hipotesis dengan
1. Membuat satu hipotesis dengan membuat pernyataan umum yang boleh diuji tentang
membuat pernyataan umum yang hubungan antara pemboleh ubah dalam sesuatu
boleh diuji tentang hubungan antara penyiasatan.
pemboleh ubah dalam sesuatu 2. Murid mengeksperimen dengan menggunakan __
penyiasatan. daripada lapan kemahiran proses sains asas bagi
2. Mengeksperimen dengan mengumpul dan mentafsir data serta membuat
menggunakan lapan kemahiran rumusan untuk membuktikan hipotesis dan membuat
proses sains asas bagi mengumpul laporan.
dan mentafsir data serta membuat
rumusan untuk membuktikan
hipotesis dan membuat laporan.

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )


Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan
terhadap pembelajaran terdahulu

1.  Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang mengeksperimen.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang
untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisis dan memahami 6. Murid merancang langkah-langkah eksperimen. 


teks dan gambar.  7. Murid menguji hipotesis dengan menjalankan
2. Murid mendengar penerangan guru eksperimen.
mengenai menjalankan eksperimen. 8. Murid mengumpul dan mentafsir data.
3. Murid menyenaraikan langkah- 9. Murid membuat kesimpulan mengenai eksperimen yang
langkah menggunakan kemahiran dijalankan. Chunking (Gabungan)
proses sains asas di buku. List It 10. Murid mencatatkan semua maklumat dan data penting
Out (Senaraikannya) mengenai eksperimen.
4. Murid membentuk kumpulan kecil.
5. Murid merancang eksperimen seperti
yang difahami dan mencatatnya di
buku.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang mengeksperimen dengan bimbingan guru.
KAEDAH Bersemuka
PENGAJARAN
BUKU Buku Teks hlmn 016-018 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM Bikar, gula, air suam, jam STRATEGI PdP Pembelajaran
randik dan rod kaca Kontekstual
PAK-21 List It Out (Senaraikannya) PAK-21 Chunking
(Gabungan)
KBAT Mengapplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK: ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: 
 

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


SAINS SK TAHUN 4
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 4
HARI Ahad KELAS
TEMA KEMAHIRAN SAINTIFIK
TAJUK Mengeksperimen
STANDARD 1.1 Kemahiran Proses Sains
KANDUNGAN
STANDARD 1.1.11 Membuat hipotesis dengan membuat pernyataan umum yang boleh diuji
PEMBELAJARAN tentang hubungan antara pemboleh ubah dalam sesuatu penyiasatan.
1.1.12 Mengeksperimen dengan menggunakan kemahiran proses sains asas bagi
mengumpul dan mentafsir data serta membuat rumusan untuk membuktikan hipotesis
dan membuat laporan.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, Murid dapat:
murid dapat: 1. Murid membuat __ daripada satu hipotesis dengan
1. Membuat satu hipotesis dengan membuat pernyataan umum yang boleh diuji tentang
membuat pernyataan umum yang hubungan antara pemboleh ubah dalam sesuatu
boleh diuji tentang hubungan antara penyiasatan.
pemboleh ubah dalam sesuatu 2. Murid mengeksperimen dengan menggunakan __
penyiasatan. daripada lapan kemahiran proses sains asas bagi
2. Mengeksperimen dengan mengumpul dan mentafsir data serta membuat
menggunakan lapan kemahiran rumusan untuk membuktikan hipotesis dan membuat
proses sains asas bagi mengumpul laporan.
dan mentafsir data serta membuat
rumusan untuk membuktikan
hipotesis dan membuat laporan.

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )


Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan
terhadap pembelajaran terdahulu
1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang nombor genap dan nombor ganjil
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang
untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisis dan memahami 5. Murid mempersembahkan hasil eksperimen, hipotesis,


teks dan gambar.  kesimpulan dan laporan yang dibuat secara bergilir-gilir.
2. Murid mengingat semula dan Presentations (Persembahan)
menerangkan mengenai eksperimen 6. Murid lain diminta untuk fokus terhadap murid yang
yang telah dijalankan. sedang mempersembahkan hasil eksperimen,hipotesis,
3. Murid mendengar penerangan guru keimpulan dan laporan.
mengenai cara menulis laporan. 7. Murid menulis dan membetulkan kesalahan mengikut
4. Murid menulis laporan lengkap bimbingan guru.
mengenai eksperimen yang
dijalankan berdasarkan contoh.
Write It Out (Tuliskanlah)

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1.  Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang nombor genap dan nombor ganjil dengan bimbingan guru.
KAEDAH Bersemuka
PENGAJARAN
BUKU Buku Teks hlmn 019 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM STRATEGI PdP Pembelajaran
Kontekstual
PAK-21 Write It Out (Tuliskanlah)  PAK-21 Presentations
(Persembahan) -
Berkumpulan
KBAT Mengapplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK: ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: 
 

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


SAINS SK TAHUN 4
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 5
HARI Ahad KELAS
TEMA KEMAHIRAN SAINTIFIK
TAJUK Mengeksperimen
STANDARD 1.1 Kemahiran Proses Sains
KANDUNGAN
STANDARD 1.1.11 Membuat hipotesis dengan membuat pernyataan umum yang boleh diuji tentang hubungan
PEMBELAJARAN antara pemboleh ubah dalam sesuatu penyiasatan.
1.1.12 Mengeksperimen dengan menggunakan kemahiran proses sains asas bagi mengumpul dan
mentafsir data serta membuat rumusan untuk membuktikan hipotesis dan membuat laporan.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat: 1. Murid membuat __ daripada dua hipotesis dengan membuat
1. Membuat dua hipotesis dengan membuat pernyataan umum yang boleh diuji tentang hubungan antara
pernyataan umum yang boleh diuji tentang pemboleh ubah dalam sesuatu penyiasatan.
hubungan antara pemboleh ubah dalam 2. Murid mengeksperimen dengan menggunakan __ daripada
sesuatu penyiasatan. lima kemahiran proses sains asas bagi mengumpul dan
2. Mengeksperimen dengan menggunakan mentafsir data serta membuat rumusan untuk membuktikan
lima kemahiran proses sains asas bagi hipotesis dan membuat laporan..
mengumpul dan mentafsir data serta
membuat rumusan untuk membuktikan
hipotesis dan membuat laporan..

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )


Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan terhadap
pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang model roket.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan maklum balas
berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif
dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisis dan memahami teks 5. Murid membina model roket serbut penaik. Built The Biggest
dan gambar.  Tower (Membina Menara yang Terbesar)
2. Guru mengimbas kod QR. 6. Murid merancang dan menjalankan eksperimen untuk
3. Murid menonton video penyediaan bahan menentukan dua pemboleh ubah yang membolehkan roket
dan langkah-langkah eksperimen. Video berada lebih lama di udara.
Clips (Klip Video) 7. Murid mencatatkan dan membuat hipotesis, pemboleh ubah
4. Murid mendengar penerangan guru dan merancang langkah-langkah.
mengenai eksperimen model roket. 8. Murid membuat laporan mengenai eksperimen model roket.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang model roket dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 020 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM Air, gula, cawan, sudu. STRATEGI PdP Pembelajaran
Kontekstual
PAK-21 Built The Biggest Tower (Membina PAK-21 Video Clips (Klip
Menara yang Terbesar)  Video)
KBAT Mengapplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK: ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: 
 

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


SAINS SK TAHUN 4
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 5
HARI Ahad KELAS
TEMA KEMAHIRAN SAINTIFIK
TAJUK Mengeksperimen
STANDARD 1.1 Kemahiran Proses Sains
KANDUNGAN
STANDARD 1.1.11 Membuat hipotesis dengan membuat pernyataan umum yang boleh diuji tentang hubungan
PEMBELAJARAN antara pemboleh ubah dalam sesuatu penyiasatan.
1.1.12 Mengeksperimen dengan menggunakan kemahiran proses sains asas bagi mengumpul dan
mentafsir data serta membuat rumusan untuk membuktikan hipotesis dan membuat laporan.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat: 1. Murid membuat __ daripada dua hipotesis dengan membuat
1. Membuat dua hipotesis dengan membuat pernyataan umum yang boleh diuji tentang hubungan antara
pernyataan umum yang boleh diuji pemboleh ubah dalam sesuatu penyiasatan.
tentang hubungan antara pemboleh ubah 2. Murid mengeksperimen dengan menggunakan __ daripada
dalam sesuatu penyiasatan. lima kemahiran proses sains asas bagi mengumpul dan
2. Mengeksperimen dengan menggunakan mentafsir data serta membuat rumusan untuk membuktikan
lima kemahiran proses sains asas bagi hipotesis dan membuat laporan.
mengumpul dan mentafsir data serta
membuat rumusan untuk membuktikan
hipotesis dan membuat laporan.

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )


Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan terhadap
pembelajaran terdahulu

1.  Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang bot air.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan maklum balas
berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif
dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisis dan memahami teks 6. Murid merancang dan menjalankan eksperimen untuk
dan gambar.  menentukan dua pemboleh ubah yang membolehkan bot air
2. Guru mengimbas kod QR. berada lebih laju di air seperti isi padu air, layar digunakan, dan
3. Murid menonton video penyediaan bahan tiupan angin. Experiment (Pengujian Projek)
dan langkah-langkah eksperimen. 7. Murid mencatatkan dan membuat hipotesis, pemboleh ubah
Pelayaran ICT dan merancang langkah-langkah.
4. Murid mendengar penerangan guru 8. Murid membuat laporan mengenai eksperimen bot air.
mengenai eksperimen bot air.
5. Murid membina bot air. 

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang bot air dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 021 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM Bekas, air, kapas, empat benih STRATEGI PdP Pembelajaran
kacang hijau. Kontekstual
PAK-21 Internet Surfing (Pelayaran ICT) PAK-21 Experiment (Pengujian
Projek)
KBAT Mengapplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK: ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: 
 

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


SAINS SK TAHUN 4
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 5
HARI Ahad KELAS
TEMA KEMAHIRAN SAINTIFIK
TAJUK Mengeksperimen
STANDARD 1.1 Kemahiran Proses Sains
KANDUNGAN
STANDARD 1.1.1 Memerhati dengan menggunakan semua deria yang terlibat dan alat jika perlu untuk membuat
PEMBELAJARAN pemerhatian secara kualitatif bagi menerangkan fenomena atau perubahan yang berlaku.
1.1.10 Mengawal pemboleh ubah dengan menentukan pemboleh ubah bergerak balas dan
dimalarkan setelah pemboleh ubah dimanipulasi ditentukan dalam sesuatu penyiasatan.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat: 1. Murid memerhati dengan menggunakan __ daripada empat
1. Memerhati dengan menggunakan empat deria yang terlibat dan alat jika perlu untuk membuat
deria yang terlibat dan alat jika perlu untuk pemerhatian secara kualitatif bagi menerangkan fenomena
membuat pemerhatian secara kualitatif atau perubahan yang berlaku. 
bagi menerangkan fenomena atau 2. Murid mengawal __ daripada dua pemboleh ubah dengan
perubahan yang berlaku.  menentukan pemboleh ubah bergerak balas dan dimalarkan
2. Mengawal dua pemboleh ubah dengan setelah pemboleh ubah dimanipulasi ditentukan dalam
menentukan pemboleh ubah bergerak sesuatu penyiasatan.
balas dan dimalarkan setelah pemboleh
ubah dimanipulasi ditentukan dalam
sesuatu penyiasatan.

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )


Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan terhadap
pembelajaran terdahulu

1.   Murid fokus semasa penerangan guru tentang kemahiran sains asas.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan maklum balas
berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif
dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisis dan memahami teks 5. Murid meramalkan apa yang terjadi. Make Predictions
dan gambar.  (Membuat Andaian)
2. Murid menjawab soalan dalam buku 6. Murid menentukan pemboleh ubah dimanipulasi, pemboleh
latihan. ubah bergerak balas dan pemboleh ubah malar berdasarkan
3. Muird menyatakan pemerhatian data. Classification (Klasifikasi)
berdasarkan gambar. 7. Murid menyatakan hipotesis yang sesuai.
4. Murid memberikan inferens berdasarkan 8. Murid mencatatkan jawapan di buku latihan.
pemerhatian.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang kemahiran sains asas dengan bimbingan guru.
KAEDAH Bersemuka
PENGAJARAN
BUKU Buku Teks hlmn 022 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM STRATEGI PdP Pembelajaran
Kontekstual
PAK-21 Make Predictions (Membuat PAK-21 Classification
Andaian) (Klasifikasi) 
KBAT Mengapplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK: ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: 
 
RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN
SAINS SK TAHUN 4
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 6
HARI Ahad KELAS
TEMA MANUSIA
TAJUK Organ Pernafasan Manusia
STANDARD 2.1 Pernafasan Manusia
KANDUNGAN
STANDARD 2.1.1 Mengenal pasti organ yang terlibat dalam proses pernafasan.
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, Murid dapat:
murid dapat: 1. Murid mengenal pasti __ daripada tiga organ yang terlibat
1. Mengenal pasti tiga organ yang dalam proses pernafasan
terlibat dalam proses pernafasan

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )


Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan
terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang organ pernafasan manusia.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang
untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid berbincang pelbagai situasi 5. Murid melakukan aktiviti melabel organ pernafasan
di gambar dan mengaitkan manusia dalam kumpulan. Table Talkers (Perbincangan
dengan proses hidup manusia. di meja)
2. Murid menganalisis dan 6. Murid menyatakan organ yang terlibat semasa manusia
memahami teks dan gambar.  bernafas berdasarkan aktiviti,
3. Murid mendengar penerangan 7. Murid yang tidak dapat menyatakan organ yang terlibat
guru mengenai organ pernafasan ketika manusia bernafas akan dibantu oleh murid yang
manusia. mahir.
4. Murid mengenal pasti organ yang
terlinat dalam proses pernafasan.
Spot It (Kenali Ia)

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1.  Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang organ pernafasan manusia dengan bimbingan guru.
KAEDAH Bersemuka
PENGAJARAN
BUKU Buku Teks hlmn 023-025 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM Tanah liat merah, tanah liat STRATEGI PdP Pembelajaran
ungu, tanah liat coklat, Kontekstual
penggelek, pembaris, pensel,
kertas putih, kad manila, pen
penanda, gunting.
PAK-21 Spot It (Kenali Ia) PAK-21 Table Talkers
(Perbincangan di
Meja)
KBAT Mengapplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK: ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: 
 
RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN
SAINS SK TAHUN 4
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 6
HARI Ahad KELAS
TEMA MANUSIA
TAJUK Proses Pernafasan Manusia
STANDARD 2.1 Pernafasan Manusia
KANDUNGAN
STANDARD 2.1.2 Memerihalkan proses pernafasan dari aspek laluan udara dan pertukaran gas
PEMBELAJARAN yang berlaku di peparu melalui pemerhatian menerusi pelbagai media.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, Murid dapat:
murid dapat: 1. Murid meerihalkan __ daripada dua proses pernafasan
1. Memerihalkan dua proses dari aspek laluan udara dan pertukaran gas yang
pernafasan dari aspek laluan udara berlaku di peparu melalui pemerhatian menerusi
dan pertukaran gas yang berlaku di pelbagai media
peparu melalui pemerhatian
menerusi pelbagai media

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )


Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan
terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang proses pernafasan manusia.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang
untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisis dan memahami 5. Murid melengkapkan lembaran kerja mengenai laluan
teks dan gambar.  udara.
2. Murid akan memberi sepenuh 6. Murid akan dipantau oleh guru ketika membina ayat  
perhatian terhadap penerangan guru 7. Murid menceritakan tentang laluan udara dan
tentang teks dan gambar yang dilihat pertukaran gas semasa manusia bernafas secara
3. Murid mendengar penerangan guru kreatif. Story Telling (Ceritakannya)
mengenai proses pernafasan 8. Murid lain diminta untuk fokus terhadap murid yang
manusia. sedang bercerita.
4. Murid menyatakan proses menarik
dan menghembus nafas. Chunking
(Gabungan)

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang proses pernafasan manusia dengan bimbingan guru.
KAEDAH Bersemuka
PENGAJARAN
BUKU Buku Teks hlmn 026-028 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM STRATEGI PdP Pembelajaran
Kontekstual
PAK-21 Chunking (Gabungan) PAK-21 Story Telling
(Ceritakannya)
KBAT Mengapplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK: ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: 
 

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


SAINS SK TAHUN 4
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 6
HARI Ahad KELAS
TEMA MANUSIA
TAJUK Kandungan Oksigen dan Karbon Dioksida semasa Pernafasan
STANDARD 2.1 Pernafasan Manusia
KANDUNGAN
STANDARD 2.1.2 Memerihalkan proses pernafasan dari aspek laluan udara dan pertukaran gas yang berlaku
PEMBELAJARAN di peparu melalui pemerhatian menerusi pelbagai media.
2.1.3 Membezakan kandungan oksigen dan karbon dioksida semasa menarik dan menghembus
nafas.
2.1.6 Menjelaskan pemerhatian tentang proses pernafasan manusia melalui lakaran, TMK,
penulisan atau lisan secara kreatif.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat: 1. Murid memerihalkan __ daripada dua proses pernafasan dari
1. Memerihalkan dua proses pernafasan dari aspek laluan udara dan pertukaran gas yang berlaku di peparu
aspek laluan udara dan pertukaran gas melalui pemerhatian menerusi pelbagai media.
yang berlaku di peparu melalui 2. Murid membezakan __ daripada dua kandungan oksigen dan
pemerhatian menerusi pelbagai media. karbon dioksida semasa menarik dan menghembus nafas.
2. Membezakan dua kandungan oksigen 3. Murid menjelaskan pemerhatian tentang proses pernafasan
dan karbon dioksida semasa menarik dan manusia melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara
menghembus nafas. kreatif
3. Menjelaskan pemerhatian tentang proses
pernafasan manusia melalui lakaran,
TMK, penulisan atau lisan secara kreatif

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )


Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan terhadap
pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang kandungan oksigen dan karbon dioksida semasa pernafasan.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan maklum balas
berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif
dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisis dan memahami teks 5. Murid melakukan aktiviti proses pernafasan manusia dalam
dan gambar.  kumpulan 
2. Murid meneliti bahan imbasan kod QR 6. Murid membincangkan proses pernafasan manusia dan hasil
daripada guru. perbincangan dipersembahkan dalam bentuk carta alir.
3. Murid mendengar penerangan guru Presentations (Persembahan)
mengenai perbezaan kandungan oksigen 7. Murid menyatakan laluan udara ketika manusia menarik dan
dan karbon dioksida semasa pernafasan. menghembus nafas.
Watch & Listen (Lihat & Dengar) 8. Murid menyatakan perbezaan kandungan udara semasa
4. Murid menyatakan perbezaan kandungan manusia menarik dan menghembus nafas.
oksigen dan karbon dioksida semasa
manusia menarik dan menghembus
nafas.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid mmbuat rumusan isi pelajaran tentang kandungan oksigen dan karbon dioksida semasa pernafasan dengan bimbingan
guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 029-030 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM Kertas mahjung, pen penanda, STRATEGI PdP Pembelajaran
gambar organ pernafasan Kontekstual
manusia.
PAK-21 Watch & Listen (Lihat & Dengar) PAK-21 Presentations
(Persembahan) -
Berkumpulan
KBAT Mengapplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK: ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: 
 
