Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 5 CEKAL

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 5 CEKAL
TARIKH MASA
MINGGU 27
HARI KELAS
TEMA Panjang, Jisim dan Isi Padu Cecair
TAJUK Tambah Unit Panjang
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Panjang
STANDARD 5.1.3 Menambah hingga tiga ukuran panjang melibatkan perpuluhan
PEMBELAJARAN
dan pecahan tanpa dan dengan penukaran unit
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Menambah tiga hingga tiga ukuran panjang
1. Menambah tiga hingga tiga ukuran panjang melibatkan perpuluhan dan pecahan tanpa
melibatkan perpuluhan dan pecahan tanpa dan dengan penukaran unit.
dan dengan penukaran unit.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang tambah unit panjang.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisis gambar dan teks di 4. Murid menyelesaikan soalan yang diberikan.
halaman buku. 5. Murid menjalankan perbincangan tentang
2. Murid menjalankan aktiviti membuat nota jawapan.
penukaran unit mm ke cm, cm ke mm, cm 6. Murid menjalankan aktiviti menambah
ke m, m ke cm, m ke km, km ke m, dan ukuran keliling pelbagai bentuk segi tiga
sebagainya dan mempersembahkan kepada yang melibatkan ukuran dalam pecahan dan
kelas dan diletakkan di Sudut Matematik. perpuluhan.
Anecdotal Notes (Nota Anekdot) 7. Murid dipilih untuk berkongsi jawapan yang
3. Murid memastikan semua ukuran yang telah ditulis di hadapan kelas.
ditukar kepada unit yang sama dan bentuk 8. Murid lain di minta untuk menyemak
yang sama sebelum menambah. Swipe that jawapan mereka.
(Tukarkannya)

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang tambah unit panjang dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 181-182 Buku Aktivti hlmn 00
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Anecdotal Notes (Nota PAK-21 Swipe that
Anekdot) (Tukarkannya)
KBAT Mengaplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PELILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 5 CEKAL

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 5
TARIKH MASA
MINGGU 27
HARI KELAS
TEMA Panjang, Jisim dan Isi Padu Cecair
TAJUK Tolak Unit Panjang
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Panjang
STANDARD 5.1.4 Menolak melibatkan hingga tiga ukuran panjang melibatkan
PEMBELAJARAN
perpuluhan dan pecahan tanpa dan dengan penukaran unit
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Menolak empat melibatkan hingga tiga
1. Menolak empat melibatkan hingga tiga ukuran panjang melibatkan perpuluhan dan
ukuran panjang melibatkan perpuluhan dan pecahan tanpa dan dengan penukaran unit.
pecahan tanpa dan dengan penukaran unit.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang tolak unit panjang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca teks dengan suara yang 4. Murid menyelesaikan soalan cuba ini dalam
lantang secara bergilir-gilir. kumpulan secara kuiz cepat.
2. Murid menganalisis gambar dan teks di 5. Murid bertukar jawapan dan menyemak
halaman buku. jawapan rakan. Quick Quiz Trade
3. Murid menjalankan perbincangan tentang 6. Murid akan dipanggil secara rawak untuk
soalan dan mengira bersama pasangan. membacakan jawapan
Count (Kiralah) 7. Murid lain di minta untuk menyemak
jawapan mereka.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang tolak unit panjang dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 183-184 Buku Aktivti hlmn 00
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Count (Kiralah) PAK-21 Quick Quiz (Kuiz
Cepat)
KBAT Mengaplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PELILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 5 CEKAL
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 5 CEKAL

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 5
TARIKH MASA
MINGGU 27
HARI KELAS
TEMA Panjang, Jisim dan Isi Padu Cecair
TAJUK Darab Unit Panjang
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Panjang
STANDARD 5.1.5 Mendarab ukuran panjang melibatkan perpuluhan dan pecahan
PEMBELAJARAN
dengan nombor hingga dua digit, 100 dan 1000 tanpa dan dengan
penukaran unit
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Mendarab lima ukuran panjang melibatkan
1. Mendarab lima ukuran panjang melibatkan perpuluhan dan pecahan dengan nombor
perpuluhan dan pecahan dengan nombor hingga dua digit, 100 dan 1000 tanpa dan
hingga dua digit, 100 dan 1000 tanpa dan dengan penukaran unit.
dengan penukaran unit.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang darab unit panjang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisis gambar dan teks di 4. Murid menyelesaikan soalan yang diberikan.
halaman buku. 5. Murid akan bertanya kepada guru jika tidak
2. Murid menggunakan pelbagai contoh situasi memahami soalan yang diberi
harian mereka yang melibatkan pendaraban 6. Murid menjalankan perbincangan tentang
seperti mencari panjang bangku atau meja jawapan mereka.
yang disambungkan. Personal Learning 7. Murid melengkapkan soalan latih tubi
Experiences (Pengalaman Peribadi) pendaraban ukuran panjang menggunakan
3. Murid diterapkan nilai murni seperti tidak carta atau kad gambar. Using Large
putus asa dan belajar dengan tekun. Picture Card (Gambar/Foto Besar)
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang darab unit panjang dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 185-186 Buku Aktivti hlmn 00
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Personal Learning PAK-21 Using Large Picture
Experiences (Pengalaman Card
Peribadi) (Gambar/Foto
Besar)
KBAT Mengaplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PELILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 5 CEKAL

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
