Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

A.BUTIRAN PDP

Mata Pelajaran Matematik


Tarikh 26/01/2024 (Jumaat)
Masa 10.00 am – 11.00 pm (60 minit)
Kelas 5T
Bilangan Murid 24
Bidang Pembelajaran Nombor dan Operasi
Tajuk 2.0 Pecahan, Perpuluhan dan Peratus
Murid dapat menguasai kemahiran menyelesaikan
Kemahiran/ Fokus masalah harian bukan rutin melibatkan pecahan,
perpuluhan dan peratus.
Murid-murid telah mempelajari ilmu pengetahuan
Kemahiran Sedia Ada berkaitan dengan pecahan, perpuluhan dan
peratus.
Standard Kandungan 2.4 Penyelesaian Masalah
Murid boleh:
Standard Pembelajaran 2.4.1 Menyelesaikan masalah harian melibatkan
pecahan, perpuluhan dan peratus.
Selepas sesi PdP ini, murid dapat:
1. Menyelesaikan masalah harian bukan rutin
melibatkan pecahan, perpuluhan dan peratus,
Objektif Pembelajaran
serta dapat menjawab sekurang-kurangnya 4
daripada 6 soalan dengan betul semasa aktiviti
‘Bus Stop’.
Pentaksiran Soal Jawab
Strategi PdP Simulasi
KBAT Mengaplikasi, Menganalisis
EMK Nilai Murni
Penerapan Nilai Berani
Slaid PowerPoint, papan putih kecil, pen Marker,
Bahan Bantu Mengajar
kertas aktiviti ‘Bus Stop’, kertas jawapan
B.BUTIRAN GURU

Kemahiran komunikasi, Kemahiran kepimpinan,


Kemahiran Insaniah (KI): Pemikiran kritis dan kemahiran penyelesaian
masalah
Pedagogi Masa Kini (PMK): Komunikasi, Kreativiti,Kolaboratif

Langkah/
Isi Pelajaran Aktiviti PdP Catatan
Masa
Set Induksi G: Kami telah menyelesaikan 1. Murid-murid BBM:
(5 Minit) ulang kaji bagi seluruh Unit mengatakan Slaid PPT
2. Siapa boleh memberitahu kandungan
cikgu apa yang telah kita yang telah KI:
ulang kaji? diulang kaji. Kemahiran
M: (Bebas memberi respons) 2. Murid-murid komunikasi
G: Sekarang kita akan dibimbing oleh
menggunakan pengetahuan guru untuk Strategi PdP:
yang telah kita ulang kaji memasuki Simulasi
untuk menyelesaikan situasi cerita
masalah. penyelesaian
masalah.

G: Aktiviti penyelesaian
masalah kali ini agak
istimewa, sebab cikgu akan
menggunakan cara cerita
untuk mendedahkan
soalan, dan kemudian kamu
semua akan menggunakan
papan putih kecil untuk
menyelesaikan masalah.
G: Sekarang, mari kita kenali
watak-watak dalam cerita
ini.
Langkah 1 G: Sekarang cikgu ingin kamu 1. Murid-murid BBM:
(15 minit) membentuk kumpulan dua membentuk Slaid PPT,
orang dan setiap kumpulan pasangan, dan papan putih
akan diberikan sebuah menyelesaikan kecil, pen
papan putih kecil. masalah yang Marker
G: Setelah guru menunjukkan timbul
soalan, kamu boleh mulai berdasarkan KI:
menulis jawapan di papan perkembangan Kemahiran
putih tersebut. cerita. kepimpinan
G: Lima kumpulan pertama 2. Murid-murid
yang mengangkat tangan menulis PMK:
dan menjawab dengan jawapan di atas Kreativiti
betul akan menerima papan putih
sekeping stiker. kecil dan KBAT:
G: Akhirnya, jumlah stiker akan bersaing untuk Menganalisis,
dihitung, dan kumpulan menjawab. Mengaplikasi
dengan jumlah stiker
terbanyak akan mendapat Strategi PdP:
hadiah. Simulasi
G: Walaupun kamu semua
bersemangat untuk
menjawab, tatapi tolong
jaga baik-baik barang yang
guru pinjamkan kepada
kamu, jangan rosakkan.
G: Sekarang, mari kita lihat
situasi satu (sila rujuk
lampiran)

(Guru menunjukkan soalan,


murid menjawab dan
berbincang di atas papan putih
kecil)

G: Selepas itu, ibu Mei Ling


meminta Mei Ling pergi ke
kedai runcit untuk membeli
tepung... (situasi dua, sila
rujuk lampiran)

(Guru menunjukkan soalan,


pelajar menjawab dan
berbincang di atas papan putih
kecil)

Langkah 2 G: Oleh sebab kamu sudah 1. Murid-murid BBM:


(25 minit) tahu cara untuk memahami Slaid PPT,
menyelesaikan soalan, kandungan kertas aktiviti
sekarang tibalah masanya permainan (Bus ‘Bus Stop’,
untuk kamu menyelesaikan Stop) dan kertas
sendiri! Jadi, mari kita main peraturan jawapan
satu permainan! melalui
penerangan KI:
guru. Kemahiran
2. Murid-murid kepimpinan,
membentuk Pemikiran
kumpulan kritis dan
empat orang, kemahiran
masing-masing penyelesaian
pergi ke stesen masalah
G: Mari kita lihat peraturan yang ditetapkan
permainan hari ini. untuk PMK:
menyelesaikan Kolaboratif
Peraturan Permainan: soalan.
1. Di setiap sudut bilik darjah, EMK:
cikgu telah meletakkan 6 Nilai Murni
soalan pada 6 stesen
berbeza. KBAT:
2. Kamu akan dibahagikan Menganalisis,
kepada 6 kumpulan, dan Mengaplikasi
setiap kumpulan akan
berpindah di antara stesen- Nilai Murni:
stesen itu. Berani
3. Masa bagi kamu untuk
setiap stesen adalah 3
minit. Sila menjawab soalan
sebanyak mungkin supaya
kumpulan kamu boleh
memenangi lebih banyak
markah.
4. Jawapan kamu mesti ditulis
pada kertas jawapan yang
disediakan oleh cikgu dan
tulislah persamaan secara
lengkap.
5. Selepas 3 minit, guru akan
meminta kamu berpindah
ke stesen seterusnya, pada
masa itu kamu akan
bergerak ke stesen
seterusnya di sebelah
kanan kamu.

G: Kumpulan dengan markah


tertinggi akan menerima
hadiah misteri dari guru!
G: Jika ada sebarang soalan,
sila berani untuk
mengangkat tangan dan
bertanya.

G: Sekarang, kamu boleh mula


bergerak ke stesen pertama
kamu, berbincang dengan
suara perlahan dan
selesaikan soalan.

(Soalan boleh dirujuk di


lampiran)

Langkah 3 G: Baiklah, sekarang sila tukar 1. Guru dan BBM:


(10 minit) kertas jawapan antara murid-murid Kertas
kumpulan. Kamu tidak berbincang jawapan
boleh membawa kembali mengenai
kertas jawapan kumpulan soalan dan KI:
sendiri. menyemak Kemahiran
G: Cikgu akan menunjukkan jawapan komunikasi
jawapan yang betul bersama-sama.
sekarang, dan apa yang PMK:
perlu kamu lakukan adalah Komunikasi
membantu rakan kamu
menyemak jawapan.
(Perbincangan guru dengan KBAT:
murid + pengiraan markah) menganalisis

G: Kumpulan dengan markah


tertinggi boleh menerima
hadiah kecil misteri
daripada cikgu.

Penutup G: Murid-murid, sebelum 1. Murid-murid KI:


(5 minit) tamat, sila nyatakan apa mengatakan Komunikasi
yang perlu diberi perhatian perkara yang
ketika menyelesaikan perlu diberi
masalah. perhatian
M: (Bebas memberi respons) semasa
menyelesaikan
masalah.
Catatan: G: Guru, M: Murid

Refleksi Pelajar Guru:

Catatan Pensyarah Pembimbing:
