Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata pelajaran Kelas Tarikh Masa Bilangan murid Tajuk Subtajuk : Kemahiran Hidup : 5 Nilam

: 27 Febuari 2013 : 11.15 12.15 : orang

: Kreativiti dan Rekacipta : (b) Penyelesaian Masalah i) Memilih lakaran akhir projek eksperimental ii) Merancang pembinaan projek iii) Membuat persembahan hasil binaan secara lisan

Pengetahuan sedia ada : 1) Murid pernah membina sesuatu objek daripada penyedut minuman dalam kehidupan seharian.

Objektif Pengajaran dan Pembelajaran :Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat : 1) memilih satu daripada tiga lakaran projek eksperimental. 2) merancang pembinaan projek ekperimental. 3) Membina satu projek eksperimental menggunakan straw.

Kemahiran bernilai tambah : 1. Kajian masa depan 2. Kemahiran berfikir 3. Konstruktivisme Bahan bantu mengajar : Kad gambar, kertas lakaran akhir projek eksperimental, buku teks, penyedut minuman, gunting, pelekat.

Nilai-nilai murni : kreatif, bekerjasama, mematuhi arahan, yakin

Aspek Keselamatan : Murid dilarang bergurau menggunakan alatan tajam dan mematuhi arahan guru.

Langkah/Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan

Set Induksi (5 minit)

Pengenalan dan mengkaji masalah berdasarkan gambar yang ditunjukkan. Contoh soalan : a) Apakah kekurangan yang terdapat pada gambar meja ini. b) Apakah yang perlu kita lakukan pada meja tersebut supaya lebih kemas dan kuat.

1. Guru menunjukkan gambar meja yang tidak stabil. 2. Guru dan murid bersoal jawab tentang gambar yang ditunjuk.

KBT : Kemahiran berfikir - menjana idea.

BBM : - Gambar meja

Nilai-nilai murni : - Yakin - Berani

Langkah 1 (7 minit)

Pemilihan lakaran akhir projek eksperimental.

1. Guru meminta setiap kumpulan mengeluarkan lakaran projek eksperimental yang telah dibuat pada pelajaran sebelum. 2. Murid dikehendaki berbincang mengikut kumpulan masingmasing untuk menghasilkan lakaran akhir projek.

KBT : Kajian masa depan

BBM : - Kertas lakaran - Buku teks (halaman 12)

Nilai-nilai murni : - Bekerjasama

Langkah 2 (7 minit)

Penerangan mengenai perancangan

1. Guru menerangkan kepad murid tentang kepentingan

KBT : Belajar cara belajar.

pembinaan projek.

merancang pembinaan projek. 2. Murid juga dikehendaki merancang pembinaan projek eksperimental berpandukan lakaran akhir projek dengan menggunakan bahan yang akan dibekalkan oleh guru.

BBM : - Buku teks (halaman 13)

Nilai-nilai murni : - Yakin - Bekerjasama

Langkah 3 (36 minit)

- Membina projek ekperimental

1. Guru meminta murid merujuk buku teks pada halaman 14 dan 15. 2. Murid diberi penerangan tentang langkah-langkah membina projek eksperimental. 3. Guru mengedarkan 22 batang penyedut minuman, pelekat dan gunting. 4. Setiap kumpulan dikehendaki membina projek ekperimental masing-masing mengikut masa yang telah ditetapkan.

KBT : Konstruktivisme

BBM : - Buku teks - 22 batang penyedut minuman - Gunting - Pelekat

Nilai-nilai murni : - Kreatif - Bekerjasama - Mematuhi arahan

Penutup (5 minit)

Rumusan pembelajaran

1. Guru dan murid membuat rumusan isi pelajaran pada hari ini. 2. Guru memberikan penghargaan kepada kumpulan yang berjaya menghasilkan projek eksperimental dengan sempurna.
