Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran

Dunia Muzik

Kelas

Tahun Dua Maju

Masa

10.00 pagi 10.30 pagi

Bilangan murid

19 orang

Fokus

Dinamik; lembut (p) dan kuat (f)

Standand Kandungan

Pengalaman Muzikal
1. Menyanyi pelbagai repertoir secara solo
atau berkumpulan.
2. Membuat pergerakan mengikut muzik.

Standard Pembelajaran

1. Menyanyi dengan dinamik; lembut dan kuat


2. Membuat pergerakan berdasarkan lirik dan
mud muzik.

Hasil Pembelajaran

1. Di akhir pengajaran dan pembelajaran,


murid-murid
2. Menyanyi lagu mengikut sebutan yang betul
sambil melakukan gerakan

Pengetahuan Sedia ada

Murid pernah menyanyi melodi lagu dengan


melakukan pergerakan

Bahan Bantu Mengajar

CD 1 Berlari Di Padang (vokal)


Berlari Di Padang ( instrumental)
Laptop, LCD Projector

Penyerapan Nilai

Bekerjasama antara rakan-rakan

MASA/
LANGKAH

ISI
KANDUNGAN

Set Induksi

Memperkenalkan
lagu

AKTIVITI PANGAJARAN DAN


PEMBELAJARAN
1. Guru menayangkan slaid
dan murid meneka lagu
berdasarkan gambar yang
diberikan

STRATERGI
P&P/ABM/NILAI
Murid memerhati
gambar dan
meneka tajuk lagu
yang akan dipelajari

2. Guru memainkan rakaman


lagu dan juga lirik yang telah

BBM: Laptop, LCD

disediakan.

Langkah 1

Menyebut baris

1. Guru membaca baris demi

(5 minit)

demi baris lirik

baris lirik lagu dan diikuti

memerhati dan

lagu

oleh murid tanpa irama

mendengar dengan

Melakukan
Pemanasan

Murid-murid

teliti.
2. Guru melakukan

Suara : Solfa

pemanasan suara (solfa dan

Murid-murid

dan dinamik

dinamik)

mebaca lirik lagu ini


dengan bimbingan
guru.
Murid melakukan
solfa dan dinamik
bersama-sama guru
Nilai : Bekerjasama

Langkah 2
(10 minit)

1. Guru membimbing murid


Menyanyikan
lagu

membaca dan menyanyikan


baris demi baris lagu yang

Murid mendengar
kemudian menyebut

baris demi baris


dengan irama
yang betul

dipaparkan.
2. Guru memilih beberapa

lirik lagu mengikut


irama lagu.

orang murid menyanyikan


baris lagu tersebut dan
diulangi dengan baris-baris
berikutnya.

Murid-murid
memerhati dan
mendengar dengan
teliti.

3. Guru membimbing murid


menyanyi keseluruhan lagu.

Murid-murid
menyanyikan lagu

4. Murid menyanyikan

ini.

keseluruhan lagu.
Murid menyanyi
sambil menepuk
tangan.

Langkah 3

Menyanyi sambil

1. Guru meminta murid

Murid melakukan

(5 minit)

melakukan

melakukan gerakan bebas

gerakan bebas.

gerakan

berpandukan lirik lagu dan mud

Murid memerhati

riang

gerakan yang

2. Guru menunjukkan gerakan

dilakukan oleh guru.

sebenar berpandukan lirik lagu.

Murid menyanyi

Contoh: Gerakan berlari

sambil melakukan

3. Murid meniru dan melakukan

gerakan.

gerakan yang dilakukan oleh


guru.
4. Murid menyanyikan lagu
sambil
melakukan gerakan
Penutup

Rumusan

1. Guru merumuskan

Murid Imbas

(5 minit)

pengajaran dan

pengajaran dan

kembali apa yang

pembelajaran

pembelajaran hari ini.

dipelajari

Pengukuhan

2. Murid diminta menyatakan


perkara yang mereka telah
pelajari.

Murid melakukan
pergerakan dan
pengukuhan
