Anda di halaman 1dari 8

HMS 3013 – PENDIDIKAN MORAL DI MALAYSIA

KUMPULAN A171-A

SEMESTER 1 SESI 2017/2018

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

UNIT 13: PATUHI ETIKET KELUARGA HARMONI

DISEDIAKAN OLEH:

NAMA NO MATRIK
DAY CHOO A/L SEGARAN D20161074389
MOHAMAD DANIAL BIN MOHD SHARIFF D20161074371
CHE MUHAMMAD FAREEZ BIN CHE MAMAT D20142069148

DISEMAK OLEH:
PENSYARAH: DR. TAN BEE PIANG
FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN
UNIVERSITI PENDIDIKAN SULTAN IDRIS
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh : 24 OKTOBER 2017

Hari : Selasa

Masa : 40 minit

Kumpulan : A(A171)

Bilangan Murid : 43 orang pelajar

Bidang Pembelajaran : Unit 13 – Patuhi Etiket Keluarga Harmoni

Nilai : Hormat dan Bertanggungjawab

Tajuk : Etiket Keluarga di Rumah

Objektif Pembelajaran : Pada akhir unit ini, pelajar harus :

1) Memahami kepentingan mematuhi etiket keluarga di rumah


2) Mengamalkan etiket keluarga di rumah

Hasil Pembelajaran :

1) Pemikiran moral
- Pelajar dapat menyenaraikan 6 kepentingan mematuhi etiket keluarga di rumah.
2) Perasaan moral
- Pelajar merasa lebih prihatin terhadap keluarga.
3) Perlakuan moral
- Pelajar mengamalkan tanggungjawab sebagai ahli keluarga.

Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar telah dididik dengan etiket di rumah oleh ibubapa secara lisan atau bertulis.

Pendekatan : Koperatif (Berpusatkan guru dan pelajar)

Kaedah : Kaedah analisis nilai

Kaedah pemupukan nilai

Penerapan Nilai : Hormat dan Bertanggungjawab

Sumber Alat Bantu Mengajar : Komputer riba, Slide power point, tayangan video, kertas mahjong, dan pen marker.

Langkah/ Masa Kandungan Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Catatan


Pembelajaran
Set induksi -Tayangan -Guru memberi salam dan bertanya -Pelajar membalas salam -Pendekatan berpusatkan
( 5 minit ) Video yang khabar guru guru,pelajar dan bahan
bertajuk -Menayangkan -Pelajar menonton video -keBAT
Bahulu Emak Video Bahulu Emak yang ditayangkan. Memahami
-Guru menyoal pelajar berkaitan -Pelajar memberi pendapat Menganalisis
pemahaman pelajar setelah menonton mengenai tayangan video Kecerdasan Pelbagai
video tersebut. tersebut
-Guru mengaitkan video tersebut -pelajar menjawab -verbal linguistik (word
dengan nilai yang akan diajar. pertanyaan yang diajukan smart)
oleh guru. -interpersonal (people smart)
-intrapersonal (self smart)
Langkah 1 - Pengenalan -Guru menyoal pelajar tentang -Pelajar menjawab soalan -Pendekatan berpusatkan
(10 minit) kepada nilai. pemahaman mereka mengenai etiket yang ditanya oleh guru guru, pelajar dan bahan
keluarga di rumah. -Pelajar melihat slide yang
-Definisi - Guru menayangkan slide kepada dipaparkan -keBAT
pengguna dan pelajar -Pelajar mendengar Pengetahuan,
hak sebagai -Guru menerangkan definisi etiket penerangan daripada guru Pemahaman
pengguna. keluarga harmoni.
-Guru menerangkan tentang Kecerdasan Pelbagai
kepentingan etiket di rumah. -intrapersonal (self-smart)
-interpersonal (people smart)
Langkah 2 -Perbincangan - Guru meminta pelajar membentuk -Pelajar membentuk lima -pendekatan berpusatkan
(10 minit) Kumpulan. lima kumpulan. kumpulan pelajar
-Wakil kumpulan diarahkan untuk -Pelajar mendengar arahan KeBAT
mengambil helaian kertas undi. guru serta melakukan apa -pengetahuan, pemahaman,
-Guru mengedarkan kertas mahjong arahan guru. aplikasi
kepada wakil kumpulan dan setiap Kecerdasan Pelbagai
kumpulan mesti membuat peta minda. -Bodily Kinesthetic (body
-Guru memberi soalan yang berbeza smart)
untuk setiap kumpulan mengenai -Interpersonal (people smart)
etiket keluarga di rumah.
Langkah 3 -Aktiviti -Guru memilih seorang wakil daripada -Pelajar membentangkan -pendekatan berpusatkan
(10 minit)
pembentangan setiap kumpulan untuk hasil perbincangan di pelajar, bahan dan induktif
membentangkan peta minda yang hadapan kelas dengan KeBAT
telah mereka siapkan. menggunakan peta minda Mencipta (creating), Menilai
-Guru membuat penilaian berdasarkan yang disediakan. (Evaluating)
pembentangan yang dilakukan oleh - Pelajar memberi fokus Kecerdasan Pelbagai
wakil daripada setiap kumpulan semasa sesi pembentangan Visual smart,
berdasarkan peta minda yang telah dan penilaian. Picture smart,
disiapkan oleh pelajar. - Pelajar mendengar arahan
- Guru memberi pandangan berkaitan guru dan menanyakan
dengan isi-isi yang dibentangkan. soalan.
- Guru menggalakkan pelajar-pelajar - Pelajar mengukuhkan
lain untuk menanyakan soalan. kefahaman topik yang
- Guru memberi hadiah kepada dipelajari melalui
kumpulan yang berjaya perbincangan yang dibuat.
membentangkan jawapan dengan baik. - Pelajar membuat
pembentangan dengan baik
dan akam diberi hadiah oleh
guru.
Langkah 4 -Membuat -Guru meminta pelajar merumuskan -Pelajar merumuskan Pendekatan berpusatkan guru,
(5 minit) rumusan berkaitan topik yang telah diajar. berkaitan topik yang telah pelajar dan bahan
- Guru membuat rumusan tentang diajar. -keBAT
topik yang telah dibincangkan - Pelajar memberi respon Memahami
bersama-sama pelajar. tentang rumusan yang Menganalisis
diberikan oleh guru. Kecerdasan Pelbagai
Guru mengakhiri kelas dengan ucapan - Pelajar mendengar arahan -verbal linguistik (word
salam. guru. smart)
-Guru menjawab salam -interpersonal (people smart)
guru. -intrapersonal (self smart)

-pendekatan berpusatkan guru

REFLEKSI :
Di akhir pengajaran, guru mendapati bahawa tajuk pembelajaran pada hari ini begitu memberangsangkan. Murid dapat mengetahui kepentingan
mematuhi etiket di rumah serta mengamalkan etiket di rumah secara berterusan. Murid dapat merumuskan tajuk pembelajaran pada hari ini
dengan tepat dan pembelajaran dijalankan secara teratur.
Video: https://drive.google.com/file/d/0ByNXnqzNVNH6aUhkeUxQQTVUNkE/view?usp=sharing
