Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN


PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 3
Tarik
Minggu 19 8/8//2023 Hari Selasa
h

Kelas 3 JAYA Masa 7:40 – 8:10 Kehadiran

Kemahiran Asas Permainan


Bidang
Kategori Serangan, Jaring dan Unit 3. Serang Sampai Menang
Kemahiran
Pukul dan Memadang

Standard Kandungan Standard Pembelajaran


1.5 Melakukan kemahiran asas permainan kategori serangan 1.5.1 Menghantar bola menggunakan tangan, kaki dan alatan.
dengan lakuan yang betul 1.5.2 Menerima bola menggunakan tangan, kaki dan
2.5 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan dan alatan
prinsip mekanik dalam kemahiran asas
permainan kategori serangan. 1.5.5 Memintas hantaran bola pemain lawan.
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam kumpulan. 2.5.1 Menerangkan lakuan semasa menghantar dan
menerima bola menggunakan tangan, kaki
dan alatan.
2.5.2 Membezakan penggunaan daya semasa
menghantar bola pada pelbagai jarak.
5.4.1 Memilih sendiri rakan untuk membentuk kumpulan.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dianggap berjaya apabila dapat;
dapat:
1. Menunjukkan kebolehan melakukan pergerakan.
1. Menghantar bola menggunakan tangan, kaki dan alatan.
2. Menerima bola menggunakan tangan, kaki dan alatan
3. Memintas hantaran bola pemain lawan.
4. Menerangkan lakuan semasa menghantar dan menerima
bola menggunakan tangan, kaki dan alatan.
5. Membezakan penggunaan daya semasa menghantar
bola pada pelbagai jarak.
6. Memilih sendiri rakan untuk membentuk kumpulan.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup

Hantaran Pantas Elak Dipintas 3. Murid menjalankan akiviti 5. Murid melakukan penyejukan
(Buku Teks:16 & 17) Hantaran Pantas Elak Dipintas badan dengan bimbingan guru.
1. Murid melakukan pemanasan dengan bimbingan guru. 6. Murid mendengar guru
badan dengan bimbingan guru. 4. Murid dibahagikan kepada membuat kesimpulan tentang isi
2. Murid mendengar penerangan kumpulan kecil. pelajaran.
guru tentang isi pelajaran dan
● Kumpulan A (penyerang),
kaitannya dengan tajuk
pelajaran. manakala kumpulan B
(pertahanan)
● Kumpulan A melakukan
hantaran dan terima bola
untuk menyerang.
● Kumpulan B memintas
untuk menguasai bola dan
tukar peranan sebagai
penyerang.
● Kedua-dua pasukan perlu
menjaringkan bola ke dalam
gol atau memasukkan bola
ke dalam gelung rotan.

Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM

Kemahiran Berfikir /
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi Mengaplikasi
KBAT

Strategi Pengajaran dan Pendekatan Teaching Aktiviti Pembelajaran


Permainan
Pembelajaran Games for Understanding Abad Ke-21

Elemen Merentas
Nilai Murni
Kurikulum (EMK)

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN

Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan

Kerja
Kuiz Pemerhatian Lembaran Kerja
Individu/Berpasangan/Kumpulan

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN

Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang Tindakan Susulan


ditetapkan adalah: 20
Bilangan Murid Pemulihan

Bilangan Murid
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah Pengukuhan
ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan
/ pengukuhan oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan

/ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.

Choose an Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan


Choose an item.
item. kerana
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 1
Tarik
Minggu 19 8/8/2023 Hari Selasa
h

Kehadira
Kelas 1T Masa 7:40 -8:10
n

Bidang
Pergerakan asas Unit 2. Gerak Gembira
Kemahiran

Standard Kandungan Standard Pembelajaran

1.2 Melakukan pelbagai pergerakan lokomotor. 1.2.5 Melakukan pergerakan lokomotor mengikut irama.
1.3 Melakukan pelbagai pergerakan bukan lokomotor 1.3.3 Melakukan pergerakan bukan lokomotor mengikut
irama.
2.2 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan
dalam pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor. 2.2.3 Mengenal pasti perbezaan tempo semasa
melakukan pergerakan lokomotor dan bukan
5.3 Berkomunikasi dalam pelbagai cara semasa
melakukan aktiviti. lokomotor mengikut irama
5.3.1 Berkomunikasi dengan rakan dan guru semasa
melakukan aktiviti fizikal.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dianggap berjaya apabila dapat;
dapat:
1. Melakukan pergerakan lokomotor mengikut irama.
1. Melakukan pergerakan lokomotor mengikut irama.
2. Melakukan pergerakan bukan lokomotor mengikut
irama.
3. Mengenal pasti perbezaan tempo semasa
melakukan pergerakan lokomotor dan bukan
lokomotor mengikut irama.
4. Berkomunikasi dengan rakan dan guru semasa
melakukan aktiviti fizikal

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup

Ikut Irama (Buku Teks: 14) 3. Murid menjalankan akiviti Ikut 6. Murid melakukan penyejukan
1. Murid melakukan pemanasan Irama dengan bimbingan guru. badan dengan bimbingan guru.
badan dengan bimbingan guru. 4. Murid melakukan pergerakan. 7. Murid mendengar guru
2. Murid mendengar penerangan 5. Murid mengubah pergerakan membuat kesimpulan tentang isi
guru tentang isi pelajaran dan mengikut kreativiti mereka. pelajaran.
kaitannya dengan tajuk Murid melakukan pergerakan
pelajaran. mengikut tempo irama dan
tempo yang berbeza.

Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM

Kemahiran Berfikir /
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi Menilai
KBAT

Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran


Pembelajaran Masteri Permainan
Pembelajaran Abad Ke-21

Elemen Merentas
Nilai Murni
Kurikulum (EMK)

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN

Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan

Kerja
Kuiz Pemerhatian Lembaran Kerja
Individu/Berpasangan/Kumpulan

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN

Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang Tindakan Susulan


ditetapkan adalah: _____ Bilangan Murid Pemulihan
Bilangan Murid
Pengukuhan

Bilangan Murid Pengayaan


Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah
ditetapkan
/ akan diberi bimbingan
Aktiviti tambahan
pengajaran / pengayaandijalankan dengan jayanya.
dan pembelajaran

Choose an Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan


Choose an item.
item. kerana

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN KESIHATAN
TAHUN 1

Tarikh 8/8/2023
Masa 12:30-01:00
Kelas 1T
Aspek Kesihatan Mental, Emosi dan Sosial
Tajuk Pengurusan Mental dan Emosi
Standard Kandungan 2.1
Standard Pembelajaran 2.1.1

Objektif Pembelajaran 1. Mempamerkan perasaan yang dialami seperti gembira, sedih,


takut, marah dan malu.

1. Main permainan kotak beracun diiringi dengan muzik. Murid


yang terpilih mempamerkan memek muka berdasarkan
cabutan kad gambar. Murid lain meneka perasaan berdasarkan
memek muka yang ditunjukkan.

Aktiviti
2. Semua murid mempamerkan memek muka berdasarkan kad
imbasan perkataan perasaan yang ditunjukkan.

3. Edarkan Lembaran Kerja 1 dan Lembaran Kerja 2.

Kreativiti dan inovasi


EMK

Kotak beracun
BBM
Kad gambar memek muka
Pemain CD dan CD muzik
Soalan lisan dan bertulis
Penilaian P&P

Pada akhir pengajaran;

__24____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ___0___


murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
Refleksi dalam sesi akan datang.

PdP ditunda kerana…………………………………………...


…………………………………………………………………….
