Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (MATEMATIK)

Subjek Tingkatan Masa Tempoh Tarikh Topik : Matematik : 4AB : 11.00-11.40 pagi : 40 minit : 7 Oktober 2010-10-09 : Garis Lurus

()()fdsfgfs

Objektif pembelajaran : Memahami dan menggunakan konsep garis selari. Hasil Pembelajaran : Di akhir pembelajaran, murid dapat : i. Menyatakan bahawa 2 garis lurus adalah selari sekiranya mempunyai nilai kecerunan yang sama atau sebaliknya. Menentukan samada 2 garis lurus adalah selari berdasarkan persamaan yang diberi.

ii.

Pengetahuan sedia ada: Pelajar telah mempelajari tentang : i. ii. iii. iv. v. Bahan Bantu Mengajar: i. ii. iii. iv. Penerapan nilai : i. ii. iii. iv. v. Ketelitian Ketepatan Kerjasama Sistematik Toleransi Kad manila bergrid Papan putih Lembaran kerja Tingkap nako Koordinat Kecerunan garis lurus Kecerunan garis lurus pada koordinat Cartesian Pintasan garis lurus pada paksi x dan pada paksi y Persamaan garis lurus, y = mx + c

Langkah/masa

Isi pembelajaran

Aktiviti

Catatan Nilai/BBM

Set Induksi ( 5 minit)

Pengenalan konsepGaris Selari

1) Guru menuju ke tingkap nako di BBM: dalam kelas. Tingkap Nako 2) Pelajar diminta untuk memerhati dan membandingkan kecerunan antara tingkap-tingkap tersebut. 3) Guru menyoal pelajar tentang kaitan kecerunan dan keadaan tingkap tersebut. 4) Guru memandu pelajar mengaitkan kecerunan dengan konsep garis selari. 1) Guru melukis rajah BBM: A Papan Putih B pada papan putih. 2) Guru meminta seorang pelajar menerangkan kaitan antara garis A dan B tersebut. 3) Guru meminta bukti bahawa garis A dan B adalah selari sekiranya tiada lakaran anak panah. 4) Guru menunjukkan 2 garis lurus AB dan CD yang dilakar pada rajah Caritesian. 5) Guru meminta pelajar mengira kecerunan garis AB dan CD. 6) Guru memantau aktiviti pelajar.buat bimbingan. 7) Setelah siap, seorang pelajar diminta memberikan jawapan kecerunan garis AB dan mencatatnya di papan putih. Guru bertanya pelajar lain (1,2 orang) untuk memastikan jawapan tersebut betul atau tidak. Cara yang sama dilakukan untuk CD.

Langkah 1 (10 minit)

2 garis selari berkecerunan sama B (0,6)

(3,2 D A (-3,1)

C (-3,0)

8) Guru bertanya pelajar i. Apakah hubungan antara garis AB dan CD? ii. Adakah garis AB dan CD selari? 9) Guru membuat penegasan kembali tentang konsep garis lurus. Menentukan 2 garis selari berkecerunan sama berdasarkan persamaan garis lurus. y = mx+c m= kecerunan garis lurus 2 garis berkecerunan sama bagi garis AB dan CD ditunjukkan dengan M = M
AB CD

Langkah 2 (20 minit)

1) Guru memberikan persamaan garis PQ : 2x 6y =3 dan garis RS :3y = x-15 2) Guru bertanya kepada pelajar bagaimana untuk membuktikan garis PQ dan RS adalah selari. 3) Setelah mendapat jawapan daripada pelajar, guru menunjukkan cara bagaimana menentukan 2 kecerunan yang sama apabila persamaan diberi: 2y = 3x - 4 1 4y = 6x + 1 2 4) Guru mengedarkan lembaran kerja kepada pelajar untuk dibincang dan diselesaikan dalam kumpulan masingmasing. 5) Guru memantau dan membimbing aktiviti pelajar. 6) Guru kemudian memanggil beberapa orang pelajar untuk menulis jalan penyelesaian kepada soalan-soalan yang diberi. 7) Pelajar-pelajar dari kumpulan berbeza ditanya untuk mengesahkan jalan pengiraan dan jawapan yang diberi.

BBM: Papan putih

Bandingkan 2 kecerunan dapat membuktikan samada 2 garis asalah selari atau tidak selari.

BBM: Lembaran kerja

Penutup ( 5 minit)

Konsep Garis Selari

1) Guru meminta pelajar untuk menerangkan semula konsep garis selari. 2) Pelajar ditanya tentang apa kepentingan mempelajari garis selari dalam kehidupan seharian. 3) Pelajar diminta menyelesaikan soalan yang dipilih di dalam buku teks.

SOALAN-SOALAN LATIHAN DALAM KUMPULAN

1) Persamaan garis lurus PQ ialah 2x-6y =3 dan persamaan garis lurus RS ialah 3y = x-15. Buktikan samada garis lurus PQ dan RS adalah selari.

2) Garis lurus 3x + y = 6 adalah selari dengan garis lurus x + my = 12.c cari nilai m.

3) Tentukan yang mana antara persamaan garis lurus berikut adalah selari dengan garis 2x + y = 11. a) b) c) d) y= 8 2x 6x + 3y = 10 x 2y = 5 x= -1/2 y
