Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN UNTUK MATA PELAJARAN: Matematik 2C

MINGGU: 26 MASA: 8.30 - 9.20 BILANGAN HADIR 20


PELAJAR
TARIKH HARI: Isnin TIDAK 0
HADIR:

TAJUK/TEMA Bab 3: Rumus Algebra

STANDARD 3.1 Rumus Algebra


KOD:
KANDUNGAN

3.1.1 Membentuk rumus berdasarka suatu situasi

STANDARD 3.1.2 Menukar perkara rumus bagi suatu persamaan algebra


PEMBELAJAR KOD: 3.1.3 Menentukan nilai suatu pemboleh ubah apabila nilai pemboleh ubah
AN lain diberi
3.1.4 Menyelesaikan masalah yang melibatkan rumus

OBJEKTIF Pada akhir Pengajaran dan pembelajaran, pelajar boleh dapat:

(Kriteria (I) Mempamerkan pengetahuan asas tentang rumus


kejayaan) (II) Mempamerkan kefahaman tentang rumus
(III) Mengaplikasikan kefahaman tentang rumus untuk melaksanakan tugasan
mudah

Aktiviti Guru Pelajar

Engage Guru menyediakan kad Kad bertulis algebra diagihkan kepada setiap murid
(5 Minit) bertulis rumus algebra. oleh seorang wakil.

Arahan diberikan untuk


Semua murid akan menyelesaikan algebra yang
mencari padanan kepada
Explore diberikan dan mencari padanan rumus tersebut.
rumus algebra yang diberi.
(15 Minit) Perbincangan dan bantuan rakan sebaya adalah
Poin diberi apabila padanan
digalakkan.
berjaya dilakukan.

Murid yang berjaya mendapatkan pasangan akan


Explain Guru mengawasi pergerakan menerima soalan dengan tahap kesukaran
murid, komunikasi dan ditingkatkan.
(10 Minit) tingkah laku murid Aktiviti ini untuk mengumpul poin dan menentukan
pemenang.

Elaborate Dalam kumpulan berpasangan, murid membandingkan


Kad bertulis yang baru
dua rumus tersebut dengan menyatakan setuju atau
(10 Minit) dilekatkan pada papan putih.
tidak kepada dua padanan rumus algebra.

Evaluate Murid dipilih secara rambang Murid dipilih secara rambang untuk menyatakan 1 cara
untuk menilai penguasaan. terbaik untuk mengetahui bahawa rumus algebra
(5 Minit)
adalah padan.
Jawapan adalah berdasarkan penguasaan murid,
dengan jawapan yang diterima mempunyai kata kunci
Murid yang berjaya
“praktis trial & error pada jawapan”, “memastikan
mengumpulkan poin tertinggi
jawapan diberi padan dengan jawapan diperolehi”,
mendapat ganjaran.
“mencuba jawapan itu pada rumus algebra untuk
keyakinan diri”.

ILMU: PAK 21: Kolaborasi, Kreativiti


PENGISIAN NILAI: Bekerjasama, Tolong Menolong, PETA PEMIKIRAN:
KURIKULUM
EMK: Komunikasi, Pemikiran Kritikal STEM:
√ Inkuiri Terbimbing
PENILAIAN / Penyampaian pada papan tulis, Poin terkumpul, Soalan secara rambang
PENTAKSIRA
N

Orang murid dapat menguasai kemahiran / objektif yang dipelajari

REFLEKSI Orang murid tidak dapat menguasai kemahiran / objektif yang dipelajari

PdPc ditangguhkan kerana :
