Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

PENGURUSAN KEHIDUPAN TAHUN 1 TURQOISE


1. Mata Pelajaran: Pengurusan Kehidupan (Kemahiran Manipulatif)

2. Tahun: 1 Turqoise

3. Bilangan Murid: 5 orang


4. Tarikh: 9 Oktober 2018
5. Hari: Selasa

6. Masa: 12.05 p.m – 1.05 p.m

7. Tema: Bentuk dan Warna

8. Tajuk: Objek

Kumpulan 1 (Tinggi) 2 (Sederhana) 3 (Rendah)


Irene Iris Zayd
Nama Murid
Iqbal Zaara

9. Standard Kandungan :
3.2 Pengamatan penglihatan
10. Standard Pembelajaran :
3.2.3 Diskriminasi Saiz
3.2.4 Orientasi kedudukan
11. Objektif Pembelajaran :
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
I. Menyatakan saiz objek dengan betul.
II. Menunjukkan gambar berdasarkan arahan guru dengan betul.
III. Murid dapat menunjukkan kawasan dan tempat berdasarkan arahan guru
dengan betul.
12. Elemen Merentas Kurikulum :
 Bahasa : Penggunaan kata sendi nama dengan betul
 Nilai Murni : Kerajinan, Toleransi, Bekerjasama.
13. Elemen Terapi : Kognitif, Motor kasar, Motor Halus
14. Penggabungjalinan Kemahiran : Kreativiti , Seni Visual
15. Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat objek yang besar dan kecil.
16. BBB / Resos : Gambar, Lembaran Kerja
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
PENGURUSAN KEHIDUPAN TAHUN 1 TURQOISE
Langkah/
Isi Pelajaran Aktiviti PDPC Catatan
Masa
Tayangan Video 1. Murid ditayangkan video BBB
 Bentuk mengenai bentuk dan o Video
 Warna warna. EMK
2. Murid bersoal jawab o Nilai : Kerajinan
Soalan guru dengan guru. STRATEGI PDPC
o Apa yang kamu dapat 3. Guru mengaitkan isi o Pendekatan
Set Induksi lihat dalam video tadi pelajaran pada hari ini  Berpusatkan
(5 Minit) ? berdasarkan video. bahan.
o Teknik
 TMK
o KBAT:
 Menilai
ELEMEN TERAPI
o Visu
o Objek yang sama saiz Aktiviti 1 BBB
o Gelas 1. Murid akan diterangkan o Gambar
o Pembaris oleh guru mengenai saiz EMK
o Pensel objek (Besar dan Kecil) o Seni Visual
o Pemadam 2. Murid akan diberikan o Kreativiti
o Objek yang berbeza contoh dalam bentuk o Nilai : Kerajinan,
saiz bahan maujud dan Kerjasama
gambar. STRATEGI PDPC
o Panjang-
3. Murid akan di soal oleh o Berpusatkan
Pendek
guru mengenai objek yang bahan.
o Tinggi- ditunjukkan ELEMEN TERAPI
Langkah 1 Rendah
(20 Minit) Pentaksiran (Kriteria o Visual
o Besar-Kecil Kejayaan Murid ) o Motor halus
Soalan Guru: o Murid dapat menyatakan
 Antara dua objek ini, saiz objek dengan betul. Penilaian Objektif I
objek manakah yang
lebih besar saiznya?
 Tunjukkan objek
manakah yang lebih
kecil.

Orientasi Kedudukan Aktiviti 2 BBB


 Gambar 1. Murid diterangkan konsep o Gambar, Peta
o Hadapan kedudukan oleh guru. mudah
o Belakang 2. Murid diberikan contoh EMK
o Kiri, Kanan menggunakan gambar. o Seni Visual
o Tepi 3. Murid disoal oleh guru o Kreativiti
o Peta mudah berdasarkan gambar yang o Nilai : Toleransi,
Langkah 2
ditunjukkan. kerjasama,
(20 Minit)
Pentaksiran( Kriteria kerajinan
Kejayaan Murid) STRATEGI PDPC
o Murid dapat menunjukkan o Teknik
gambar berdasarkan  Bermain
arahan guru dengan betul. sambil
belajar
ELEMEN TERAPI
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
PENGURUSAN KEHIDUPAN TAHUN 1 TURQOISE
Aktiviti 3 o Motor halus
1. Murid ditunjukkan sebuah Penilaian Objektif II
peta mudah. & III
2. Murid diperkenalkan
tempat dan kawasan yang
terdapat dalam peta
tersebut.
3. Murid bersoal jawab
dengan guru berdasarkan
peta tersebut.
Pentaksiran (Kriteria
Kejayaan Murid)
o Murid dapat menunjukkan
kawasan dan tempat
berdasarkan arahan guru
dengan betul.
Lembaran Kerja 1. Murid diberi lembaran BBB
(Mewarna mengikut saiz) kerja o Lembaran kerja
2. Murid diberi penerangan EMK
cara melengkapkan o Nilai : Kerajinan.
lembaran kerja. STRATEGI PDPC
Langkah 3
3. Guru membimbing murid o Berpusatkan
(10 Minit)
yang lemah untuk bahan
melengkapkan lembaran ELEMEN TERAPI
kerja. o Motor halus
o Seni

 Kognitif 1. Guru akan bersoal jawab BBB


 Sosial dengan murid mengenai o
topik pembelajaran pada EMK
hari ini. o Nilai : Kerjasama
Penutup 2. Murid akan diberikan STRATEGI PDPC
(5 Minit) pujian oleh guru atas o Teknik
kerjasama mereka pada  Ingat
pembelajaran kali ini. kembali
ELEMEN TERAPI
o Pertuturan
