Anda di halaman 1dari 11

KPD 5046 KAEDAH MENGAJAR1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Pendidikan Moral

Tarikh : 19 Januari 2011

Tingkatan : Lima Arif

Jumlah Pelajar : 28 orang

Masa : 9.00 pagi hingga 9.40 pagi

Bidang : Nilai Berkaitan Dengan Alam Sekitar


Pembelajaran

Nilai : 3.1 Menyayangi dan Menghargai Alam Sekitar

Tajuk : Kemampanan Alam Sekitar untuk kebaikan sejagat

Pengetahuan : Pelajar mengetahui tentang kepentingan hutan kepada manusia


sedia ada

Kandungan : Kemampanan alam sekitar untuk kebaikan sejagat


Akademik kemampanan alam sekitar tanggungjawab bersama

 Peranan dan tanggungjawab agensi kerajaan dan badab-


badan bukan kerajaan dalam mencegah eksploitasi sumber
yang berlebihan
- Jabatan Perlindungan Hidupan Liar dan
Taman Negara (Perhilitan)
- Jabatan Perikanan
- World Wide Fund for Nature (WWF)
KPD 5046 KAEDAH MENGAJAR2

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar akan dapat ;

i. Kognitif
Menyatakan tiga agensi yang bertanggungjawab dalam memelihara
alam sekitar.

ii. Afektif
Pelajar menyatakan kesedaran tentang perlunya menggunakan
sumber alam dengan baik

iii. Psikomotor
Pelajar mengguna sumber alam dengan berhemah.

Pendekatan : i) Pembelajaran koperatif


ii) Pembelajaran aktif

Teknik : i) Aktiviti 1 : Penerangan dan perbincangan


: ii) Aktiviti 2 : Kuiz

Sumber Bantu : i) Lampiran A : 1) Power point


mengajar
ii) Lampiran B : 1) Sampul berwarna
2) Kertas manilakat
3) Pen marker

iii) Lampiran C : 1) Power point


2) Papan putih
3) Pen marker
4) Jam
KPD 5046 KAEDAH MENGAJAR3

Langkah/ Kemahiran/ Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Strategi/Sumber


Masa Penyerapan
Set induksi  Pengenalan  Guru menerangkan definisi nilai  Soal jawab
(5 minit) (Tayangan slide) menyayangi dan menghargai alam  Power point
sekitar
 Guru akan menayangkan gambar-
gambar hasil daripada menggunakan
sumber alam secara berlebihan.
 Pelajar bersama-sama membincangkan
tentang;
1. Adakah anda pernah mengalami
dan melihat situasi tanah
runtuh? dimana dan kenapakah
perkara tersebut berlaku?
2. Adakah anda pernah mendengar
tentang kegiatan menuba?
 Guru menjelaskan tajuk yang hendak
diajar (kemampanan alam sekitar untuk
kebaikan sejagat)
Langkah 1  Tayangan  Agensi kerajaan dan bukan kerajaan  Penerangan
(5 minit) slide yang bertanggungjawab dalam  Power point
mencegah eksploitasi sumber yang (Lampiran A)
berlebihan
Aktiviti 1  Penerangan  Guru akan membahagikan pelajar  Pen marker
(10 minit) dan kepada tiga kumpulan.  Nota ringkas
perbincangan  Wakil kumpulan dikehendaki
mengambil salah satu sampul surat (Lampiran B)
yang berwarna jingga, kuning, dan
hijau. Dalam sampul tersebut
mengandungi soalan dan nota ringkas.
 Pelajar dikehendaki mengikut arahan
KPD 5046 KAEDAH MENGAJAR4

soalan yang terdapat dalam sampul


surat berkenaan.
 Jawapan yang diberikan hendaklah
ditulis pada kertas malilakat.
 Hasil perbincangan dibentangkan oleh
dua orang wakil daripada kumpulan
pelajar tersebut.

Aktiviti 2  Kuiz  Guru membahagikan pelajar kepada


(15 minit) empat kumpulan  Kuiz
 Setiap kumpulan diwajibkan menjawab  Power point
soalan yang dikemukan dan jawapan  Papan putih
yang diberi mestilah daripada ahli yang dan pen maker
berbeza.  Jam
 Masa untuk menjawab soalan adalah
selama 15 saat setiap seorang.
 Jawapan yang betul akan diberikan (Lampiran C)
markah mengikut jumlah markah
soalan yang telah diberikan dan bagi
jawapan yang salah akan ditolak satu
markah.
 Pelajar akan menjawab sehingga soalan
tamat.

Penilaian/Pengukuhan : Pelajar dikehendaki membuat esei tentang peranan agensi


kerajaan dan badan bukan kerajaan dalam mencegah
pengeksploitasian sumber alam secara berlebihan
(Lampiran D)

Rumusan : Guru merumuskan hasil perbincangan di dalam kumpulan


KPD 5046 KAEDAH MENGAJAR5

oleh pelajar.

Refleksi :___________________________________________________

____________________________________________________

AKTIVITI
KPD 5046 KAEDAH MENGAJAR6

1) Lampiran A

DEFINISI NILAI

BIDANG PEMBELAJARAN MENYAYANGI DAN


MENGHARGAI ALAM SEKITAR
3
NILAI BERKAITAN
DENGAN ALAM SEKITAR “Kesedaran tentang perlunya memelihara
dan memulihara alam sekeliling untuk
mengekalkan keseimbangan ekosistem"

Tajuk

KEMAMPANAN ALAM SEKITAR


TANGGUNGJAWAB BERSAMA

Kerja Rumah
Jabatan (^__^)
Pertanian • Soalan Esei
WWF
Jabatan • Agensi kerajaan dan bukan kerajaan mempunyai
PERHILITAN (Wold Wildlife Fund tanggungjawab bersama dalam mengambil tindakan
Malaysia)
untuk mencegah pengeksploitasian sumber alam
secara berlebihan. Huraikan peranan kedua-dua
pihak tersebut dalam mencegah pengeksploitasian
Agensi yang sumber alam secara berlebihan dan cara kamu
menyokong usaha kedua-dua pihak tersebut.
bertanggungjawab
(10 Markah)

Apa yang perlu dan tidak perlu kita


buat???
(^__^)

2) Lampiran B
KPD 5046 KAEDAH MENGAJAR7

 Arahan

1. Guru akan membahagikan pelajar kepada tiga kumpulan.


2. Wakil kumpulan dikehendaki ke hadapan kelas untuk mengambil salah satu
daripada tiga sampul surat yang berwarna kuning, jingga, dan hijau yang
mana di dalam sampul tersebut mempunyai soalan yang berbeza dan beserta
nota ringkas.
3. Kemudian pelajar perlu berbincang di dalam kumpulan untuk mengikut
arahan soalan yang terdapat di dalam sampul surat berkenaan.
4. Selepas selesai perbincangan di dalam kumpulan, dua orang wakil daripada
ahli kumpulan perlu membentangkan hasil perbincangan mereka di hadapan
kelas.
5. Manakala pelajar daripada kumpulan yang lain digalakkan untuk memberikan
pendapat mereka terhadap perkara yang dibentangkan.

 Soalan

1. Terdapat tiga agensi yang bertanggungjawab dalam aktiviti pemeliharaan dan


pemuliharaan alam sekitar. Bincangkan.

i. Jabatan PERHILITAN - Sampul hijau


ii. Jabatan Perhutanan - Sampul kuning
iii. Jabatan Perikanan - Sampul jingga

3) Lampiran C
KPD 5046 KAEDAH MENGAJAR8

 Arahan :

1. Guru membahagikan pelajar kepada empat kumpulan.


2. Setiap kumpulan akan menjawab lima soalan oleh ahli yang berbeza.
3. Masa untuk menjawab soalan adalah selama 15 saat setiap seorang.
4. Jawapan yang betul akan diberikan markah mengikut jumlah markah soalan yang
telah diberikan dan bagi jawapan yang salah akan ditolak satu markah.
5. Pelajar akan menjawab sehingga soalan tamat.

 Soalan, Jawapan dan Markah

Soalan Jawapan Markah


1. Apakah nama Jabatan yang bertanggungjawab Jabatan Perikanan 1
dalam pengurusan sumber ikan negara?
2. Berikan dua peranan PERHILITAN i. Mengumpul, 2
menyebarkan maklumat
ii. Menguatkuasakan
undang-undang.
3. Berikan dua contoh aktiviti menggunakan alam i. Menebang pokok secara 2
secara berlebihan berleluasa
ii. Menuba ikan
4. Nyatakan tiga agensi yang bertanggungjawab i. Jabatan PERHILITAN 3
dalam memelihara alam sekitar ii. Jabatan Perikanan
iii.WWF
5. Sebagai seorang pelajar adakah kamu patut Ya, untuk mengekalkan 2
menggunakan sumber alam dengan baik?. Kenapa? sumber alam dan lain-lain
6. Nyatakan fungsi WWF Memelihara spesies dan 1
ekosistem

7. Berikan dua fungsi Jabatan Perikanan untuk i. Menjalankan 2


mencegah pengeksploitasian sumber alam penyelidikan
ii. Mengawal eksport dan
import ikan
KPD 5046 KAEDAH MENGAJAR9

8. Nyatakan usaha yang dijalankan oleh WWF Mengadakan kempen dan 1


untuk mencegah pengeksploitasian program

9. Nyatakan empat jenis haiwan yang semakin i. Harimau 4


pupus di negara ini ii. Gajah
iii Tapir
iv Orang utan
10. WWF singkatan untuk………. World Wild Fund Malaysia 2
KPD 5046 KAEDAH MENGAJAR10

Nota
ringkas

4) Lampiran D

 Soalan Esei

Agensi kerajaan dan bukan kerajaan mempunyai tanggungjawab bersama dalam


mengambil tindakan untuk mencegah pengeksploitasian sumber alam secara
berlebihan. Huraikan peranan kedua-dua pihak tersebut dalam mencegah
KPD 5046 KAEDAH MENGAJAR11

pengeksploitasian sumber alam secara berlebihan dan cara kamu menyokong


usaha kedua-dua pihak tersebut.
(10 Markah)
 Skema jawapan esei

i. Pendahuluan
ii. Isi-isi

 Agensi, peranan dan contoh aktiviti masing-masing.

Agensi Kerajaan
a. Jabatan Perhilitan
b. Jabatan Perikanan

Agensi bukan kerajaan


a. World Wildlife Fund Malaysia (WWF)

 Cara menyokong usaha kedua-dua pihak

iii Penutup/Kesimpulan
