Anda di halaman 1dari 16

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BULAN SABIT MERAH MALAYSIA

Tarikh : 01 Ogos 2018


Hari : Rabu
Masa : 8.00 pagi – 9.00 pagi
Kelas : 4C
Bilangan Murid : 20 orang
Unit Beruniform : Bulan Sabit Merah Malaysia
Tajuk : Simpul Tindih Kasih
Objektif : Pada akhir pelajaran ini murid-murid :
dapat
1 Menyatakan dua langkah tentang cara
. simpulan tindih kasih dengan tepat dan betul.
2 Menerangkan dua kegunaan simpulan tindih
. kasih dengan betul
3 Mengamalkan sikap bekerjasama,
bertanggungjawab dan tolong-menolong
semasa aktiviti kumpulan.
Pengetahuan Sedia Ada Murid : 1. Murid-murid telah mengenali tali
temali.
2. Murid-murid pernah mempelajari
simpulan buku sila serta simpulan
manuk.
Elemen Kreativiti dan Seni : 1. Murid-murid mencipta lagu
Pengajaran berdasarkan langkah-langkah
membuat simpulan tindih kasih.
Penerapan Nilai : 1. Bekerjasama
2. Hormat-menghormati
3. Patut arahan guru
Bahan Bantu Mengajar : Projektor, komputer riba, lagu BSMM,
pembesar suara, bendera Malaysia,
bendera Bulan Sabit Merah Malaysia,
bendera Negeri, lagu Malaysia, lagu
Negeri, tali temali, kertas A4, pen,
hadiah dan ‘powerpoint’.

Langkah/ Isi Pelajaran / Bahan /


Tugas / Aktiviti P&P
Masa Kemahiran Alatan
Adat istiadat BSMM 1) Semua murid 1. Projektor
 Berbaris berkumpul di dataran
 Kehadiran persekutuan dan 2. Komputer
 Uniform berbaris dalam satu riba
 Lagu dan barisan mengikut

naikan bendera ketinggian. Pelajar 3. Lagu

 Ikrar yang paling tinggi di BSMM


kanan manakala
pelajar yang paling 4. Pembesar
Set Induksi rendah di kiri. suara
(5 minit)
2) Ketua BSMM akan 5. Bendera
memberi arahan Malaysia
mengikut
kesesuaian. 6. Bendera
 Ke kanan lurus Bulan
 Pandang ke Sabit
depan Merah
 Dari kanan Malaysia
nombor
 Tanya sebab 7. Bendera
sekiranya ada ahli Negeri

yang tidak hadir


3) Murid yang 8. Lagu
bernombor ganjil Malaysia
akan bergerak ke
hadapan manakala 9. Lagu
murid yang Negeri
bernombor genap
akan bergerak ke
belakang.
Kata Perintah:
‘Nombor ganjil, satu
langkah ke hadapan.
Nombor genap, satu
langkah ke
belakang. Depan
belakang……gerak’.

4) Murid yang
bernombor satu akan
berdiri di tempat
sendiri. Murid yang
bernombor ganjil
akan berpusing ke
kanan manakala
murid yang
bernombor genap
akan berpusing ke
kiri.

5) Kemudian, mereka
diberi arahan untuk
berdiri dalam barisan
bertiga-tiga.

6) Ketua BSMM
bergerak ke guru
BSMM yang bertugas
untuk melapor
kekuatan pasukan.
 Selamat pagi
Tuan, baris seramai
16 orang ahli BSMM
siap menerima
arahan Tuan. Minta
kebenaran
menjalankan tugas-
tugas lain Tuan.
Terima kasih Tuan.

7) Guru BSMM
memeriksa dan
memastikan murid-
murid berpakaian
kemas lengkap
dengan uniform
BSMM.

8) Murid-murid
mengibarkan
bendera Malaysia,
Bulan Sabit Merah
dan Negeri.
 Ahli-ahli BSMM
yang bertugas keluar
terus ke tiang
bendera.

 Petugas berhenti
jarak satu langkah di
hadapan tiang
bendera.

 Petugas menarik
tali bendera dengan
tangan kanan
dengan satu tarikan.
Kemudian diikuti
dengan tangan kiri.

 Selepas itu,
Ketua BSMM akan
berkata ‘Negaraku’.
Murid-murid secara
serentak
menyanyikan lagu
Negaraku bersama-
sama dan kuat.
Murid-murid juga
diberi arahan untuk
menyanyi lagu
negeri dan lagu
BSMM.
 Petugas
selangkah ke
belakang dan
petugas berpusing
ke kiri dan berjalan
kembali ke posisi
asal.

9) Ketua BSMM akan


pergi ke hadapan
dan memberi arahan
baris sedia.

10) Ketua BSMM


memberi arahan ‘up’
 Mengangkat tangan
kanan paras bahu
 Bacaan ikrar

11) Selepas bacaan


ikrar, ketua BSMM
memberi arahan ‘up’
 Jatuhan tangan ke
kedudukan sedia.
Pengajaran simpulan 1) Guru 1. Tali temali
Perkemban tindih kasih mendemonstrasi
gan 1 langkah membuat
(20 minit) simpulan tindih kasih
a. Mulakan ikatan
dengan
membentuk satu
bulatan.

b. Kemudian,
masukkan hujung
tali ke dalam
bulatan tersebut.

c. Masukkan hujung
tali ke bawah tali
dan masukkan
kembali ke dalam
bulatan tersebut.
Latihan membuat
2) Murid-murid
simpulan tindih kasih
dikehendaki memilih
pasangan.

3) Setiap pasangan
dikehendaki memiliki
sekurang-kurangnya
satu tali temali.

4) Guru memberi
arahan tugasan.

Arahan tugasan:
1. Setiap murid
dikehendaki
melakukan
simpulan tindih
kasih kepada
pinggang
pasangannya.

2. Seterusnya, murid-
murid perlu
menukar peranan
mereka dengan
pasangan mereka.

3. Kumpulan yang
sudah siap
melakukan
simpulan tindih
kasih boleh
mengangkat
tangan dan
memanggil guru
supaya guru boleh
membuat penilaian
atas simpulan
tindih kasih yang
dilakukan.

5) Guru meronda dan


memberi bimbingan
kepada murid-murid
jika didapati mereka
masih tidak mahir
semasa aktiviti
kumpulan ini
dijalankan.

Perbincangan 6) Guru memberikan


kegunaan simpulan penerangan dengan
tindih kasih. mengadakan soal
jawab untuk
mewujudkan
komunikasi dua hala.

Soalan:
a. Apakah kegunaan
simpulan tindih
kasih?

Jawapan:
a. Digunakan dalam
kerja-kerja
menyelamat
seperti
menyelamatkan
mangsa yang
terjatuh ke dalam
sungai.

b. Menyelamatkan
orang di dalam
kecemasan
(menaikkan atau
menurunkan
orang).

c. Mengikat atau
menarik kayu.

d. Digunakan untuk
membuat tanjuk
yang tidak boleh
menjerut.

e. Untuk
menyelamatkan
orang dengan
memasukkan
tanjul itu keliling
badan mangsa.

Penciptaan lagu bagi 1) Guru 1. Kertas A4


memudahkan ingatan membahagikan
murid-murid. murid-murid kepada 2. Pen
5 kumpulan. Satu
kumpulan
mempunyai empat
orang.

2) Guru memberi contoh


Perkemban ciptaan lirik lagu
gan 2 dengan menukarkan
(15 minit) lirik lagu dengan
irama lagu terkenal.

Contoh:
Lagu ‘Frozen Let it
go’

Mulakan ikatan
membentuk satu
bulatan.
Kemudian masukkan
hujung tali ke dalam
bulatan

Masukkan hujung tali


ke bawah tali dan
masukkan kembali ke
dalam bulatan

3) Murid mencipta lirik


lagu tentang langkah-
langkah membuat
simpulan tindih kasih
dalam masa 10 minit
berdasarkan
kesukaan iramanya di
atas kertas A4 yang
diberikan oleh guru.

4) Guru meminta murid-


murid mengikut
kumpulan untuk
mempersembahkan
lagu yang dicipta
tersebut dan
berkongsi dengan
rakan sekelas.
Pertandingan kecil 1) Guru 1. Tali temali
membuat simpulan membahagikan
tindih kasih. murid-murid kepada 2. Hadiah
dua orang
sekumpulan.

2) Guru menerangkan
arahan dan syarat
pertandingan yang
mana setiap
pasangan perlu
membuat simpulan
tindih kasih dengan
kemas, cepat, tepat
Perkemban dan betul.
gan 3
(15 minit) Aspek yang dinilai:
1. Simpulan tindih
kasih yang betul-
40%
2. Kemas- 20%
3. Cepat- 20%
4. Kerjasama- 20%

3) Apabila seorang
murid dalam
pasangan telah
membuat simpulan
tindih kasih, murid
lain dalam pasangan
pula memeriksa
simpulan yang dibuat
oleh pasangannya.

4) Langkah ketiga akan


diulangi dengan
pasangan berlainan
secara bergilir-giliran.

5) Simpulan tindih kasih


yang betul dan tanpa
salah akan diberi 40
markah, manakala
simpulan tindih kasih
yang dibuat dengan
kemas serta cepat
disimpul akan diberi
20 markah setiap
syarat.

6) Pasangan yang
memenuhi syarat-
syarat serta aspek-
aspek dan mendapat
markah yang tertinggi
akan menjadi
pemenang dan diberi
hadiah.
7) Guru memberi
maklum balas
tentang kelebihan
dan kekurangan
murid-murid selepas
melakukan simpulan
tindih kasih.

Rumusan mengenai 1) Guru menanyakan 1) Kertas A4


pengajaran yang diajar murid-murid tentang
apa yang perlu 2) Pen
diperhatikan semasa
membuat simpulan 3) Komputer
tindih kasih. riba

2) Guru juga meminta 4)


murid-murid ‘Powerpoint’
membuat peta i-think
Penutup (peta buih) tentang
(5 minit) kegunaan simpulan
tindih kasih di atas
sekeping kertas A4.

3) Guru merumuskan isi


pembelajaran pada
hari ini bersama-
sama murid-murid
dengan
menggunakan
‘powerpoint’.
Refleksi:
