Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT (MINGGU 1)

Kelas : Papn Dtho


Tarikh : 5 Ogos2018
Masa : 10.15 -10.45 pagi (30 minit)
Bil. Murid : 11 Org
Umur : 4 Tahun
Tema : Benda Yang Hidup (Haiwan)
Sub Tema : Haiwan Kesayangan
Tajuk : Kura-Kura Saya
Bidang Pembelajaran : Perkembangan Kreativiti Dan Estetika
Tahap Perkembangan :Kanak-kanak dapat mengumpul, memilih dan menyusun
bahan yang berlainan bentuk, warna dan tesktur mengikut
kreativiti sendiri.
Kesepaduan : Perkembangan Fizikal Dan Psikomotor
Objektif Pembelajaran : Di akhir pembelajaran, kanak-kanak dapat
mengumpul, memilih dan menyusun bahan yang berlainan
bentuk, warna dan tesktur mengikut kreativiti sendiri dengan
menggunakan koordinasi mata dan tangan dalam aktiviti
haiwan saya.
Pengetahuan Sedia Ada : Kanak-kanak pernah melihat haiwan
Kemahiran Berfikir : Mengenal pasti, menyusun atur
Fokus MI : Kinestetik, Interpersonal
Kompetensi pembelajaran (6C) : KBKK, Sahsiah, Komunikasi, Kreativiti
Penerapan Nilai : Tekun, Berhati-hati, bersabar
Bahan bantu belajar :Kulit Telur,Gambarajah Kura-Kura (Lampiran), Warna Air @
warna pensel Dan Gam
LANGKAH/MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN CATATAN
SET INDUKSI Nyanyian lagu “arnab comel” bersama  Kanak-kanak berkumpul di ruang aktiviti. MI:
 Guru memberi salam dan bertanya khabar
(3 MINIT) kanak-kanak. kanak-kanak linguistik,
 Kanak-kanak memberi respon kepada interpersonal
Arnab comel, (2x)
bertanyaan guru.
Duduk dalam lubang,  Kanak-kanak menyanyi lagu “arnab comel”
bersama guru. KB: menjana
Ekor pendek, telinga panjang, idea
Suka makan lobak,
Arnab comel, (2x)
Lalalala....lalalala... (ulang 2x) NILAI: Kasih
Duduk dalam lubang,
sayang
Ekor pendek, telinga panjang,
Suka makan lobak,
Lalalala....lalalala... (ulang 2x)
BBB: Lagu CD
LANGKAH 1  Perbualan bersama guru mengenai  Kanak-kanak memberi perhatian kepada MI:
- haiwan kesayangan yang ada di penerangan guru mengenai haiwan
(7 MINIT) rumah. kesayangan. linguistik,
- haiwan yang boleh dipelihara di  Kanak-kanak didedahkan dengan jenis-jenis interpersonal
rumah dan haiwan yang tidak boleh haiwan yang boleh dipelihara dan tidak
dipelihara. boleh dipelihara.
- sifat haiwan peliharaan kepada  Kanak-kanak didedahkan dengan sifat-sifat KB:
kanak-kanak. haiwan. mengidentifikasi,
 Guru bersoal jawab dengan kanak-  Kanak-kanak memberi respon kepada meramal
kanak. soalan guru, serta memberi pandangan
- Apakah makanan haiwan (kura-kura, mereka secara peribadi mengenai haiwan.
arnab,kucing) NILAI: kasih
- Bagaimana haiwan ini berjalan? sayang,
bersyukur

BBB: carta
gambar, video
you tube

LANGKAH 2
Kolaj kura-kura  Kanak-kanak memerima gambarajak kura- MI:
kura daripada guru.
Langkah-langkah aktiviti:
(18 MINIT)  Kanak-kanak akan memecahkan kulit telur Kinestetik,
menjadi kepingan kecil dan menampal interpersonal,
serta menyusun pada bahagian visual ruang
1. Kanak-kanak memecahkan kulit telur cengkerang gambarajah kura-kura.
 Setelah selesai, kanak-kanak menjemur
menjadi kecil-kecil. hasil kolaj. KB: menyusun
 Kanak-kanak memberi respon kepada mengukut
2. kanak-kanak menampal dan menyusun pertanyaan guru. keutamaan,
mereka cipta
kulit telur di bahagian cengkerang  Kanak-kanak perlu mewarna bahagian kulit
kura-kura menggunakan warna air @
gambarajah kura-kura. warna pensel.
NILAI: sabar,
 Kanak-kanak menerima pujian daripada
bekerjasama
guru.
3. Setelah selesai kanak-kanak menjemur  Kanak-kanak yang lemah sentiasa diberi
bimbingan oleh guru.
seketika
BBM: Kulit
4. Guru menyoal murid-murid mengenai
Telur,
kura-kura.
Gambarajah
- Dimana tempat tinggal kura-kura?
Kura-Kura
- Dimana kita boleh nampak kura-
(Lampiran),
kura?
Warna Air Dan
- Apa warna kulit kura?
Gam)
- Kenapa kura-kura berjalan pelahan?
5. Kemudian kanak-kanak mewarna
bahagian kulit kura-kura dengan
menggunakan warna air dengan
bimbingan guru.
 Guru mengedarkan alatan yang
diperlukan kepada murid-murid untuk
meneruskan aktiviti.
 Guru memberi pujian kepada prestasi
yang ditunjukkan oleh kanak-kanak.
 Guru sentiasa memberi bimbingan
kepada kanak-kanak yang masih lemah

PENUTUP  Guru bersoal jawab dengan kanak-kanak  Kanak-kanak memberi respon kepada MI:
tentang apa yang telah dipelajari. soalan yang ditanya oleh guru.
(2 MINIT) - Apa yang telah kita belajar tadi?  Semua kanak-kanak menerima pujian guru. linguistik,
- Apa sifat kura-kura?  Kanak-kanak dan guru mengemas interpersonal
 Guru memberi pujian kepada semua peralatan yang telah digunakan.
kanak-kanak yang berjaya melaksanakan
aktiviti. KB: mencirikan,
 Guru dan kanak-kanak mengemas mengenal pasti
peralatan yang digunakan bersama-
sama.
NILAI:
Bekerjasama

Impak Kanak-kanak:

_____________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________________

Refleksi Pendidik:

_____________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________________________
