Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( ASAS KINEMATIK PERGERAKAN )

Tarikh : 08 Julai 2019 Tingkatan : 4 AF Hari : Rabu

Minggu : 25 Bil. Pelajar: 15 orang Masa : 8.40 – 9.40 pagi (1 jam)

Jantina : 6 Lelaki / 9 Perempuan

Bidang: Pengenalan Sains Pergerakan

Pengetahuan Sedia Ada Pelajar: Murid telah membaca buku tentang asas kinematik pergerakan

Standard Pembelajaran 3.3 Asas Kinematik Gerakan


Standard Pembelajaran 3.3.1 Mentakrif kinematik dalam pergerakan.
3.3.2 Menjelaskan perkaitan antara sesaran, hala tuju dan pecutan dalam pergerakan manusia
3.3.3 Mengukur halaju dan pecutan berdasarkan sesaran dan masa pergerakan.

Objektif Pembelajaran: Di sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

a. Kognitif : 1. Murid dapat menerangkan maksud kinematik dalam pergerakan dengan jelas dan betul

2. Murid dapat mengenal pasti jenis-jenis kinematik yang terdapat dalam pergerakan

b. Psikomotor : 1. Murid dapat memerihalkan faktor yang mempengaruhi kinematik projektil dalam pembentangan

c. Afektif : 1. Murid mempamerkan perasaan seronok semasa melakukan aktiviti

2. Murid dapat memberikan kerjasama yang baik terhadap rakan dan guru
Strategi Mengajar : Inkuari dan penemuan berbimbing

KBAT : Murid dapat kaitkan tentang kinematik dalam pergerakan dengan sukan yang terkenal di serata dunia

EMK (nilai murni) : Murid bersemangat untuk mempelajari topik asas kinematik pergerakan dengan bekerjasama dalam menyelesaikan
tugasan yang diberi oleh guru.

Persediaan Pelajar : Buku teks, buku latihan, alat tulis

Persediaan Guru : Buku teks, buku rujukan, alat tulis, kad jawapan
BAHAGIAN/ AKTIVITI BUTIR MENGAJAR/ ORGANISASI ALATAN/
MASA FOKUS PdP CATATAN

Pengenalan 1. Guru bertanya  Guru mengarahkan murid dalam keadaan focus dan BBM
khabar kepada sedia untuk memulakan sesi PdP
Set Induksi murid.  Buku teks
( 10 minit )  Guru menulis beberapa perkataan di papan putih secara  Huruf-huruf
2. Guru rawak dan bertanya kepada murid apa yang mereka
menerangkan fokus tahu tentang perkataan tersebut
PdP pada hari ini

Linear
Projektil
Sudut
pelepasan
Ketinggian
pelepasan
Kelajuan
pelepasan

 Murid akan mengetahui sub topik yang berbeza dari


perkataan yang ditulis di papan putih
BAHAGIAN/ AKTIVITI BUTIR MENGAJAR/ ORGANISASI ALATAN/
MASA FOKUS PdP CATATAN
Guru :
Pengenalan terhadap tajuk  Guru menanyakan apakah tajuk atau unit BBM
Perkembangan
pembelajaran yang akan dipelajari?
Langkah 1 - Buku teks
Jawapan – asas kinematik gerakan
(10 minit)
 Mencapai
objektif
 Guru menerangkan secara ringkas tentang topik kognitif.
pembelajaran isitu maksud kinematik

Kinematik adalah salah satu cabang sains


yang berkaitan dengan pergerakan

 Guru juga menerangkan jenis-jenis kinematik


dalam pergerakan yang terbahagi kepada 2 :
Murid membuat
Linear - gerakan menggambarkan pergerakan catatan berdasarkan
semasa semua bahagian objek yang lurus topik yang diajar
oleh guru.
Projektil – pergerakan jasad yang tersasar ke
udara dan jatuh semula ke bumi yang
dipengaruh oleh daya tarikan graviti dan juga
rintangan udara

 Seterusnya, faktor yang mempengaruhi


kinematik projektil :
1. Sudut pelepasan
Sudut pelepasan dan kesan rintangan angin
mengawal bentuk layangan. Sudut maksima
pelepasan ialah 45°.

2. Ketinggian pelepasan
Dalam keadaan sudut pelepasan dan halaju
pelepasan yang sama, projektil yang
dilepaskan lebih tinggi akan melayang lebih
jauh. Rajah di sebelah menunjukkan
perbezaan dalam ketinggian pelepasan dari
mana objek pada awalnya dilayangkan dan
ketinggian di mana objek mendarat atau
berhenti.

3. Kelajuan pelepasan
Apabila sudut pelepasan dan faktor lain
adalah tetap, kelajuan pelepasan akan
menentukan jarak layangan. Sebagai contoh,
apabila objek dilepaskan secara menegak ke
atas, maka kelajuan layangan itu akan
menentukan ketinggian puncak objek. Bagi
objek yang dilepaskan pada sudut condong
pula, kelajuan layangan akan menentukan
ketinggian dan panjang mendatar objek.
BAHAGIAN/ AKTIVITI BUTIR MENGAJAR/ ORGANISASI ALATAN/
MASA FOKUS PdP CATATAN
Guru :
1. Guru menerangkan apa itu sesaran serta Bbm
Langkah 2
 Guru meminta murid memberi unit dan contoh - Buku teks
(30 minit) untuk memahami sepintas Alatan
lalu apa itu sesaran, halaju - Marker
Sesaran ialah jarak antara titik mula dan titik - Kertas
dan pecutan dalam
pergerakan manusia akhir pada satu garis lurus. mahjong
 Guru menerangkan dan Unit : meter (m)
menjawan pertanyaan dari  Mencapai
murid 2. Guru menerangkan maksud halaju, formula objektif
dan unit beserta contoh psikomotor.

Murid : Strategi :
Halaju adalah kuantiti vektor (ada arah).
komunikasi dua
Analisis biomekanik hanya menggunakan nilai
 Murid membaca sub topic halaju. Halaju melibatkan perubahan sesaran hala
dari buku teks berdasarkan perubahan masa. Dalam sistem
Sikap saintifik
metrik, unit biasa untuk halaju ialah meter per
Nilai murni :
saat (m/saat) dan kilometer per jam (km/jam).
- Bekerjasama
Formula :
- Tolong-
menolong

Unit : ms-1
3. Guru menerangkan apa iru pecutan, prinsip
dalam pecutan dan formula dalam pecutan

Pecutan ialah kadar perubahan halaju yang


berlaku pada suatu jeda masa. Pecutan adalah
kuantiti vektor.

Prinsip :
 Perubahan halaju meningkat, pecutan
adalah positif
 Perubahan halaju menurun, pecutan
adalah negative
 Tiada perubahan halaju, pecutan adalah
sifar, bermakna jasad tidak mengalami
pecutan

Formula :
BAHAGIAN/ AKTIVITI BUTIR MENGAJAR/ ORGANISASI ALATAN/
MASA FOKUS PdP CATATAN
• Guru
Sesi soal jawab  Guru bertanya kepada murid tentang menggalakkan
Penutup keseluruhan topic yang telah diajar murid
Membuat 1. Apakah maksud kinematik?
menggunakan
refleksi 2. Apakah tiga arah projektil yang terdapat
(penilaian) dalam buku? kemahiran berfikir
( 10 minit ) 3. Apakah faktor yang mempengaruhi kinematik aras tinggi
projektil (KBAT).
4. Apakah jenis kinematik gerakan yang terdapat
dalam isi pembelajaran hari ini?
5. Berapakah sudut paling ideal sekiranya
berlaku pelepasan?

 Murid lain diminta untuk membetulkan jika


jawapan yang diberikan salah

 Penerangan secara ringkas tentang topic yang


telah diajar

Refleksi  Guru membimbing murid membuat refleksi dan


penambahbaikan bagi topik pembelajaran iaitu
asas kinematik gerakan
Refleksi pengajaran dan pembelajaran :
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________________________
