Anda di halaman 1dari 7

TUGASAN INDIVIDU 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Mata Pelajaran

Bahasa Melayu

Tahun

5 Bestari

Hari

Rabu

Tarikh

10 April 2015

Masa

9.10 10.10 pagi (60 minit)

Bilangan Murid

30 orang

Tema

Kekeluargaan

Tajuk

Syurgaku di tapak ibu!

Standard Kandungan :
2.1

Bercerita dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi yang baik

dan jelas.
5.2

Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan

lancar serta memahami perkara yang dibaca.


Standard Pembelajaran :
2.1.2 Bercerita berdasarkan bahan yang telah dibaca dengan menggunakan pelbagai pola
ayat.
5.2.3 Memahami isi kandungan teks yang dibaca.
Objektif

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:


1. Membaca lancar bahan sastera dan bukan sastera dengan sebutan, intonasi
yang betul, dan gaya penyampaian yang menarik.
2. Mempersembahkan cerita dan menghuraikan sesuatu yang didengar dengan
intonasi yang betul dan penghayatan yang sesuai.
3. Menyatakan watak dan perwatakan dalam karya.
Sistem Bahasa
Ilmu

: Simpulan Bahasa.
: Sains

Nilai

: Patuh,

Pengisian Kurikulum :
a)

Ilmu

b)

Kewarganegaraan

c)

Penerapan nilai

Kemahiran Bernilai Tambah :


a)

Kemahiran Berfikir: Membanding dan membeza, Menjana idea, Membuat

b)

Kesimpulan
Kemahiran Teknologi Maklumat Dan Komunikasi

Bahan Bantu Mengajar


a)
b)
c)
d)
e)
f)
g)
h)

Rakaman video
Rakaman audio
Komputer riba
LCD.
Warna
Gunting
Template topeng
Teks

Pengetahuan Sedia Ada

Murid pernah mendengar cerita Si Comel Bertudung Merah

LANGKAH/M
ASA

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBEL

SET INDUKSI
(5 MINIT)

Rakaman Audio tentang lagu Ibu,

1. Guru

Engkaulah Ratu Hatiku

Hatiku.Murid mendengar audio yang di m


2. Guru bersoal jawab dengan murid berken
3. Guru mengaitkan audio yang ditayan

(20 MINIT)

Tayangan rakaman video cerita Si


Comel

Bertudung

Merah

rakaman

audio

pelajaran yang akan dipelajari pada hari i

ASPEK

LANGKAH 1

memainkan

dalam

bentuk movie

ASPEK SENI
VISUAL :

1. Guru menayangkan rakaman video Si

Merah.
2. Guru meminta murid-murid menonto

dengan teliti.
3. Guru bertanya kepada murid meng
ditayangkan.
4. Guru meminta

seorang

murid

unt

menceritakan kembali cerita yang ditayan


5. Guru berbincang dengan murid mengen

Bertudung Merah dengan lebih terperinci.

LANGKAH 2
(15 MINIT)

Ciptaan topeng muka bagi watakwatak dalam cerita seperti berikut :

ASPEK SENI
VISUAL :

1. Guru mengedarkan template topeng bagi

dalam cerita Si Comel Bertudung Merah

diberikan kepada setiap murid adalah tida


2. Guru meminta murid mengeluarkan pens

masing dan mewarnakan topeng yang de


3. Guru memimpin murid-murid sepanjang p

mewarnakan topeng.
4. Setelah selesai diwarna, guru meminta m

memotong topeng mengikut bentuk dan g

dua biji getak untuk diikat tepi topeng sup


pada kedua-dua telinga.

Watak-watak

dalam

cerita:

1-Si Comel
2-Ibu Si Comel
3-Nenek Si Comel
4-Serigala Jahat
5-Pemotong Kayu

1. Guru meminta murid melakonkan kem


LANGKAH 3
(15 MINIT)

Lakonan semula cerita Si Comel


Bertudung

Merah

berdasarkan

rakaman video serta teks cerita yang


diedarkan

terdapat dalam teks Si Comel Bertudung


2. Guru memilih beberapa orang murid

watak yang terdapat dalam teks dan mela


3. Guru memilih seorang murid untuk men

cerita tersebut.
4. Guru memberikan masa kepada murid

ASPEK
PSIKOMOTOR :

persediaan.
5. Setelah aktiviti lakonan berakhir, guru me

mengenai jalan cerita Si Comel Bertudun


6. Guru menyatakan nilai dan pengajaran ya
Watak-watak

dalam

cerita:

cerita tersebut.

1-Si Comel
2-Ibu Si Comel
3-Nenek Si Comel
4-Serigala Jahat
5-Pemotong Kayu

PENUTUP

Rumusan Isi Pelajaran:

(5 MINIT)

Nilai-nilai murni:
1.Kerjasama
2.Usaha
3.Kasih sayang

1. Guru dan murid sama-sama merumuskan

dipelajari pada hari ini secara soal jawab.


2. Guru memberikan teka silang kata

pengukuhan kepada murid.


3. Guru menerapkan nilai-nilai murni yang d
ini.
