Anda di halaman 1dari 9

PRA3105

[PERKEMBANGAN KOGNITIF KANAK-KANAK]

4.0 Rancangan Pengajaran Harian (Slot) Kelas : Prasekolah Sri Mawar

Tarikh

: 22 Mac 2013 : 8.00 pagi 8.40 pagi (40 minit)

Masa

Bilangan kanak-kanak

: 12 orang (2 prempuan, 10 lelaki)

Modul

: Bertema

Tunjang

: Sains dan Teknologi (Sains)

Kesepaduan tunjang

: Tunjang Perkembangan Fizikal dan Estetika, Tunjang Komunikasi

Tema

: Alam fizikal

Subtema

: Cuaca (hujan, angin, dan panas)

Standard Kandungan

: (ST 5.1) Meneroka fenomena alam yang biasa dijumpai seperti cuaca , pelangi dan

11

PRA3105

[PERKEMBANGAN KOGNITIF KANAK-KANAK]

bayang. (PFK 1.1) Melakukan kemahiran motor halus.

Standard Pembelajaran

: (ST 5.1.4) Menjalankan aktiviti membentuk pelangi. (5+) (PFK 1.1.8) Menggunting dengan cara yang betul. (4+) (KTI 2.1.8) Menyanyi lagu dengan iringan muzik. (5+)

Objektif Pembelajaran

: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat: i. Menghasilkan pelangi dengan menampal kertas kecil pada gambar pelangi mengikut urutan warna pelangi. ii. Menggunting rupa bentuk untuk membentuk kipas kincir. iii. Menghasilkan matahari dengan menggunakan pinggan kertas.

Pengetahuan sedia ada

: i. Murid-murid mempunyai pengetahuan asas tentang cuaca hujan, cuaca angin dan cuaca panas. ii. Murid-murid pernah melalui cuaca hujan, cuaca angin dan cuaca panas.

KB

: Menjana idea, mengenalpasti dan menghubung kait.

12

PRA3105

[PERKEMBANGAN KOGNITIF KANAK-KANAK]

Penerapan nilai

: Bekerjasama, toleransi, keyakinan diri, keberanian, berdisiplin, memberi perhatian.

Fokus MI

: Ruang/visual, kinestatik, bahasa, linguistik, muzik.

BBM

: Payung,baju sejuk, botol air, gunting, gam, gambar pelangi, kapas, kertas warna, lakaran rupa kipas, straw, pinggan kertas, penebuk lubang, pen marker, tali.

LANGKAH/MASA HASIL PEMBELAJARAN / ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN/PEMBELAJARAN

BBM / CATATAN

Set induksi (5 minit)

Murid akan terdedah dengan tajuk pembelajaran

1. Guru membuat lakonan yang berkaitan dengan cuaca. 2. Guru memperkenalkan tajuk hari ini.

BBM: -Payung -Baju sejuk -Botol air KB: -Mengenalpasti NILAI: -Memberi perhatian

13

PRA3105

[PERKEMBANGAN KOGNITIF KANAK-KANAK]

Langkah 1 (7 minit)

Guru memperkenalkan aktiviti yang akan dijalankan dan membahagikan kumpulan.

1. Guru menjelaskan tentang cuaca. 2. Guru memperkenalkan aktiviti-aktiviti yang akan dijalankan dan menunjukkan kraf matahari,kipas kincir, dan pelangi yang sudah siap. 3. Guru membahagikan murid kepada 3 kumpulan (Nama kumpulan:Pelangi, Kincir Angin dan Matahari)

-4 orang dalam satu kumpulan.

NILAI: -berdisiplin

Langkah 2 (17 minit)

Pelaksanaan aktiviti.

Kumpulan: Pelangi Tajuk: Hasilkan pelangi 1. Guru memperkenalkan dan menjelaskan cara melaksanakan aktiviti. 2. Guru membuat demonstrasi cara menggunting kertas yang betul. 3. Murid-murid dikehendaki menggunting kertas yang berwarna. 4. Kertas kecil yang telah digunting

BBM: -Gunting -Gam - Gambar pelangi -Kapas -Kertas warna KB: -menjana idea -mengenalpasti

14

PRA3105

[PERKEMBANGAN KOGNITIF KANAK-KANAK]

ditampal pada gambar pelangi mengikut urutan warna pelangi. 5. Akhirnya, menampal kapas pada awan yang terdapat dalam kertas tersebut. Nilai: -Bekerjasama -Toleransi

Kumpulan: Kincir Angin Tajuk : Hasilkan kincir angin 1. Guru menunjukkan bahan dan menjelaskan cara menjalankan aktiviti kepada murid-murid. 2. Guru membuat demonstrasi cara menggunting rupa yang telah dilakar pada kertas.

BBM: -Gunting -Gam -Lakaran rupa -Straw

15

PRA3105

[PERKEMBANGAN KOGNITIF KANAK-KANAK]

3. Rupa yang telah digunting akan disambung untuk membentuk kipas kincir. 4. Guru membimbing murid-murid untuk menyambung kipas kincir pada straw.

Kumpulan: Matahari Tajuk : Hasilkan matahari 1. Guru menunjukkan bahan-bahan yang akan diguna semasa aktiviti dijalankan dan memberi penjelasan. 2. Guru memperkenalkan dan mendemonstrasikan cara menggunting . 3. Murid-murid dikehendaki menggunting

BBM: -Pinggan kertas -Gam -Penebuk lubang -Pen marker -Gunting -Tali -Kertas warna

16

PRA3105

[PERKEMBANGAN KOGNITIF KANAK-KANAK]

kertas yang berwarna kuning untuk membentuk segitiga. 4. Bentuk segitiga yang telah digunting ditampal pada bahagian belakang pinggan kertas. 5. Seterusnya, melukis bentuk muka matahari pada bahagian depan pinggan kertas tersebut. 6. Membuat lubang di bahagian sisi atas matahari dan masukkan tali ke dalamnya. 7. Kraf matahari sudah disiapkan dan murid-murid boleh mangantungkan di rumah ataupun di dalam kelas.

kuning KB: -Menjana idea -Mengenalpasti Nilai: -Bekerjasama -Toleransi

17

PRA3105

[PERKEMBANGAN KOGNITIF KANAK-KANAK]

Langkah 3 (6 minit)

Guru membuat penilaian dan rumusan terhadap hasil kerja murid-murid.

1. Hasil kerja setiap kumpulan dikumpul dan dinilai oleh guru. 2. Guru memberi pandangan dan pujian kepada setiap kumpulan. 3. Guru membuat rumusan atau memberi nasihat kepada murid-murid.

Penutup (5 minit)

Menyanyi lagu cuaca dengan iringan

1. Murid diminta untuk menyanyikan lagu cuaca diiringi dengan muzik dan bimbingan guru.

BBM : -LCD -Laptop -Lagu KB: -Menjana idea -Menghubung kait Nilai: - Kerjasama -Keyakinan diri

Satu labah-labah
Satu labah-labah cuba panjat perigi Bila hujan turun labah cepat lari Terbit matahari air tiada lagi Labah-labah panjat sekali lagi

18

PRA3105

[PERKEMBANGAN KOGNITIF KANAK-KANAK]

Refleksi Murid : Refleksi Guru : Ulasan Pensyarah Pembimbing :

19
