Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN

SLOT
Tarikh 20 September 2018
Masa 11.00 am - 11.50 am (50 minit)
Kelas Prasekolah Sri Tanjung
Umur 6 Tahun
Bilangan Murid 25 Orang
Modul Modul Bertema
Tunjang Utama/Fokus Tunjang Perkembangan Fizikal dan Estetika (Perkembangan
Fizikal dan Penjagaan Kesihatan)
Standard Kandungan (FK 5.1) Mengaplikasikan kemahiran membuat keputusan dalam
konteks kesihatan diri dan reproduktif
Standard Pembelajaran (FK 5.1.9) Mengamalkan kebersihan di:
(i) Kelas
(ii) Tempat tinggal
(iii) Tempat awam
Kesepaduan Tunjang (KM 5.3.2) Melaksanakan aktiviti pemeliharaan dan pemuliharaan
alam sekitar
Tema Serangga
Tema NCSS Hubungan Global
Tajuk Lalat oh lalat
Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran diharap murid dapat:
1) Mengamalkan kebersihan di kelas, tempat tinggal dan
tempat awam dengan cara tidak membuang sampah
merata-rata
2) Menyatakan akibat daripada tidak menjaga kebersihan
Pengetahuan Sedia Ada Murid pernah melihat lalat
Fokus Kecerdasan Pelbagai Interpesonal, intrapesonal, verbal linguistik, visual ruang,
(KP) kinestetik, naturalis
Kemahiran Berfikir (KB) Menjana idea, menghubung kait, menilai
Penerapan Nilai Mendengar arahan, aktif, berdisiplin, bijak, kerjasama, tolong
menolong, cintai alam, jaga kebersihan
Kosa Kata Bersih, kotor, lalat, sampah
Bahan Bantu Mengajar Video, laptop, pembesar suara, kad bergambar, gambar lalat,
(BBM) plastik sampah
LANGKAH AKTIVITI PENGAJARAN
ISI PELAJARAN CATATAN
/MASA DAN PEMBELAJARAN

1. Murid menonton video BBM: video,


yang ditayangkan oleh pembesar
guru suara, laptop
Tajuk video:
Canned A Mickey KP: visual
Mouse Cartoon ruang, verbal
linguistik,
interpesonal,
intrapesonal

KB: menjana
idea

2. Murid bersoal jawab


NILAI:
dengan guru berkaitan
mendengar
video yang telah
Set Induksi arahan,
ditonton
(5 minit) berdisiplin,
Contoh soalan:
bijak
• Apa yang murid-
murid lihat dalam video
tadi?
• Kenapa jadi begitu?
“Jojo Si Lalat Nakal” 1. Guru memegang BBM: gambar
gambar lalat yang diberi lalat dengan
nama Jojo pemegang,
gambar
(kelas, rumah,
taman,
sungai)

KP: visual
2. Murid bersoal jawab ruang, verbal
dengan guru berkaitan linguistik,
lalat interpesonal,
Contoh soalan: intrapesonal
• Di mana murid-
murid selalu lihat lalat? KB: menjana
• Kenapa ada lalat di idea,
situ? menghubung
Langkah 1
kait
(10 minit)
3. Guru menampal
beberapa gambar pada NILAI:
papan putih mendengar
arahan,
berdisiplin,
bijak, jaga
kebersihan
4. Guru menggerakkan
Jojo ke arah gambar
yang menunjukkan
keadaan kotor

5. Murid bersoal jawab


dengan guru semasa
aktiviti dijalankan
Contoh soalan:
 Kenapa lalat datang
ke gambar ini?
 Kenapa lalat tidak
datang ke gambar
ini?

1. Murid menonton video BBM: video,


yang dipasang oleh guru pembesar
Tajuk video: suara, laptop
• Amala Bharatam
KP: visual
Campaign
ruang, verbal
• Be Clean Be
linguistik,
Healthy
interpesonal,
intrapesonal
Langkah 2
(15 minit) KB: menjana
idea,
menghubung
kait, menilai

2. Murid bercerita tentang NILAI:


perkara yang dilihat mendengar
dalam video arahan,
berdisiplin,
bijak, jaga
kebersihan,
cintai alam

“Nature Walk” 1. Setiap kumpulan BBM: plastik


dibekalkan dengan satu sampah kecil
plastik sampah kecil
KP: verbal
2. Murid bergerak dalam linguistik,
barisan mengikut interpesonal,
kumpulan intrapesonal,
naturalis,
3. Murid berjalan di sekitar kinestetik

Langkah 3 kawasan sekolah

(15 minit) KB:


4. Murid memasukkan menghubung
sampah yang dijumpai kait, menilai
ke dalam plastik sampah
kumpulan masing- NILAI:
masing mendengar
arahan,
berdisiplin,
bijak, jaga
kebersihan,
cintai alam

Isi Pelajaran: 1. Murid menyatakan isi BBM: -

 Lalat suka tempat kotor pelajaran hari ini KP: verbal


 Tempat kotor bau busuk linguistik,
interpesonal
 Jaga kebersihan untuk 2. Murid bersoal jawab
elak penyakit dengan guru berkaitan KB:
Penutup isi pelajaran menghubung
(30 minit) kait, menilai
Contoh soalan:
• Apa jadi bila kita tak NILAI:
mendengar
jaga kebersihan?
arahan,
Macam mana cara untuk berdisiplin,
jaga kebersihan? cintai alam,
jaga
kebersihan
