Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

ASPEK KEMAHIRAN TATABAHASA TAHUN 5

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 5 Topaz

Bilangan Murid : 26 orang

Tarikh : 21 September 2017

Hari : Khamis

Masa : 11:30 pagi hingga 12:30 tengah hari

Tema : Ekonomi Malaysia

Tajuk : Mata Wang

Standard Kandungan

5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.

Standard Pembelajaran

5.1.7 Memahami dan menggunakan kata nafi, kata pembenar, kata arah, kata
bilangan mengikut konteks dengan betul.

Objektif Pembelajaran:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i) Menyatakan contoh-contoh kata arah dalam buku latihan masing-masing.


ii) Membaca dialog yang bertajuk “Mata Wang” yang mengandungi kata arah
yang betul berserta gaya dan intonasi yang sesuai.

Sistem Bahasa

 Tatabahasa : Morfologi- kata arah; Sintaksis- ayat

1
 Kosa kata : memperkatakan, percutian, berselerakan, jelajahi,
menggeletar, memperdagangkan, berbelanja, berhemah,
diperuntukkan
 Sebutan dan intonasi

Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)

Ilmu : Pendidikan Moral/ Islam, Kesusasteraan Melayu,


Kewangan
Nilai murni : Keberanian, kesungguhan, berdikari, berhemah
tinggi, hormat-menghormati, mendengar arahan
Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Penggunaan komputer riba
Elemen Keusahawanan : EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi
EK 2: 2.1 Memerhati persekitaran dengan
sengaja dan bertujuan

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)

Kemahiran Berfikir : Menjanakan idea, menghubung kait, menganalisis,


mengecam, merumus
Didik Hibur : Membaca dialog berserta gaya dan intonasi yang sesuai
Pembelajaran Koperatif : Perbincangan kumpulan
Kecerdasan Pelbagai : Verbal-linguistik, Interpersonal, Intrapersonal, Kinestatik,
Visual-ruang
Pembelajaran Kontekstual : Murid menghubung kait soalan guru dengan
pengetahuan sendiri.
Pembelajaran Konstruktivisme: Mengguna pengetahuan baharu berdasarkan
pengetahuan sedia ada.
Pembelajaran Masteri : Murid telah memahami konsep kata arah sebelum
mengaplikasikannya dalam ayat dengan betul.
Teknik : Soal jawab, perbincangan, tunjuk cara, permainan
bahasa “Cari Pasangan”

2
Bahan Bantu Mengajar

Bil. Jenis Bilangan


1) Komputer riba 1
2) Pemancar cahaya 1
3) Kad perkataan
4) Lembaran petikan dialog isi tempat kosong yang berkaitan 26
dengan “Mata Wang”.
5) Lembaran kerja pemulihan 4
6) Model wang kertas Malaysia, Indonesia dan Singapura 4
7) Wisel 1
8) Lembaran kerja pengayaan (Latihan 3) 21
9) “Pensel Ajaib” 1

Pengetahuan Sedia Ada:

Murid mempunyai pengetahuan mengenai mata wang negara Singapura, Indonesia


dan Malaysia.

3
Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
Set Induksi Tiga keping wang - Murid diminta BBM: model
(5 minit) kertas telah ditampal/ memerhatikan wang kertas
diletak di pelbagai kawasan bilik darjah. Malaysia,
sudut dalam bilik - Murid diminta Indonesia dan
darjah. mencari tiga keping Singapura.
wang kertas di
sekeliling kelas dan Teknik: Soal
menyatakan tempat jawab
letaknya wang kertas
tersebut. Pengisian
Soalan guru: - Guru bersoal jawab Kurikulum:
1. Benda apa dengan murid Kewangan
bukan segala- berkaitan tempat
galanya, tetapi wang kertas tersebut Kecerdasan
segala- diletakkan. Pelbagai:
galanya Verbal-
memerlukan linguistik,
benda itu? Visual-ruang
2. Di manakah
letaknya wang Kemahiran
kertas itu? Berfikir:
3. Adakah mata menghubung
wang penting? kait
Jawapan jangkaan:
1. Duit; mata PK:
wang. Menghubung-
2. Di atas buku kaitkan soalan
latihan, di guru dengan
tengah-tengah pengalaman
bilik darjah, di sendiri.

4
bawah papan Nilai Murni:
kenyataan. mendengar
3. Ya, sangat arahan,
penting untuk hormat-
membeli menghormati
barangan
keperluan EK 2: 2.1
harian.

Tajuk Pembelajaran - Guru merumus


“Mata Wang”. jawapan murid dan
mengaitkan jawapan
murid dengan tajuk
pembelajaran.
Langkah 1 Permainan - Murid diterangkan BBM: kad
( 15 minit) berpasangan permainan bahasa, perkataan kata
dilaksanakan dalam iaitu permainan arah, wisel,
kalangan murid. berpasangan. “pensel ajaib”
- Murid diminta
mencari pasangan Kecerdasan
masing-masing Pelbagai:
Cara-cara berdasarkan kad Verbal-
pelaksanaan: perkataan yang linguistik,
i. Murid diminta dipilih. Kinestatik,
membentukkan (Contoh: di dalam laut, dari Interpersonal,
kumpulan mengikut luar negara) Visual-ruang.
nombor yang disebut
(satu hingga lima). - Murid yang duduk di Teknik:
ii. Kemudian, murid tepi diminta Permainan
akan dipilih oleh guru merumuskan bahasa “Cari
melalui pemilihan perkataan yang telah Pasangan”
satu nombor daripada dibina oleh rakan-
rakannya.

5
kelima-lima nombor - Guru merumuskan Strategi:
tersebut. jawapan murid. Berpusatkan
iii. Murid yang terpilih murid,
berada di tengah- berpusatkan
tengah bulatan dan bahan
memilih satu kad
perkataan daripada Ilmu:
guru. Kesusasteraan
iv. Murid tidak Melayu,
dibenarkan buka kad Pendidikan
tersebut tanpa arahan Moral/ Islam
guru. - Murid diminta
v. Murid perlu mencari mengeluarkan buku Nilai Murni:
pasangan masing- tatabahasa dan keberanian,
masing mengikut menyalin kata arah hormat-
konteks dengan betul. yang telah dibentuk menghormati,
oleh murid. mendengar
- Guru menerangkan arahan
maksud kata arah
dengan lebih Pendekatan
terperinci dengan eklektik
menggunakan pensel
ajaib. Kemahiran
- Murid diminta Berfikir:
menyatakan menganalisis
sekurang-kurangnya
tiga contoh kata arah EK 1:1.4
selain daripada
contoh yang telah
ditunjukkan oleh
guru, dalam buku
latihan masing-
masing (Latihan 1).

6
Penilaian:
Murid menyatakan contoh-
contoh kata arah dalam
buku tatabahasa masing-
masing.
Langkah 2 Soalan kuiz: - Kuiz kecil (isi tempat BBM: Wisel,
(22 minit) 1. Rumah Cikgu kosong) diberikan lembaran kerja
Zainon terletak kepada murid untuk isi tempat
di (bunyi wisel) menguji kepekaan kosong yang
rumah Nabil murid terhadap berkaitan
dan Imran. soalan guru dan dengan “Mata
2. Chong kefahaman murid wang”,
bersembunyi terhadap kata arah. komputer riba,
di (bunyi wisel) pemancar
almari ketika cahaya
ayahnya
pulang. Ilmu:
3. Dari (bunyi Kewangan,
wisel) Pendidikan
pandangan Moral/ Islam.
mereka,
perkara itu Pembelajaran
wajar. Masteri

Lembaran kerja - Murid menerima KB:


ditunjukkan seperti lembaran kerja isi Menganalisis,
berikut: tempat kosong yang Menjana idea,
berkaitan dengan Mengecam
“Mata wang” daripada
guru. Teknik: Tunjuk
- Guru membuat cara,
demonstrasi perbincangan,

7
membaca dialog membaca
kepada murid. dialog dengan
Contoh perkataan: - Murid berbincang intonasi yang
memperkatakan, tentang perkataan- betul berserta
percutian, perkataan yang tidak gaya yang
berselerakan, jelajahi, difahami bersama sesuai
menggeletar, guru.
memperdagangkan, - Murid diberikan masa KP:
berbelanja, mengisi tempat Interpersonal,
berhemah, kosong dengan Intrapersonal,
diperuntukkan menggunakan kata Verbal-
arah yang sesuai. linguistik
- Murid dibenarkan
berbincang dalam Pembelajaran
kumpulan. Koperatif
- Murid berbincang
jawapan isi tempat Nilai Murni:
kosong bersama Keberanian,
guru. berdikari,
- Beberapa orang berhemah
murid dipilih untuk tinggi, hormat-
membacakan dialog menghormati
yang lengkap dengan
kata arah yang betul Strategi:
berserta intonasi dan Berpusatkan
gaya yang sesuai. murid
- Murid memberi
pendapat sendiri TMK:
berdasarkan petikan Tayangan
dialog yang telah petikan dialog
dibaca. pada slaid

Penilaian: EK 1: 1.4

8
Murid membaca petikan
dialog yang bertajuk “Mata
Wang” dengan kata arah
yang betul berserta intonasi
dan gaya yang sesuai.
Langkah 3 Latihan 2 BBM:
(8 minit) PENGAYAAN pemancar
- Murid diminta cahaya,
membina tiga ayat komputer riba,
dengan lembaran
menggunakan kata pemulihan
arah yang telah
disenaraikan dalam Kecerdasan
Latihan 1. Pelbagai:
Intrapersonal
Lembaran kerja PEMULIHAN
pemulihan - Murid diberikan Nilai Murni:
ditunjukkan seperti lembaran kerja isi kesungguhan
berikut: tempat kosong
dengan EK 1: 1.4
menggunakan kata
arah yang sesuai
sebagai kerja rumah.

Penutup Penutup Kognitif: - Murid menyatakan KB:


(5 minit) Rumusan isi perkara menarik yang Merumus
pelajaran menjadi pengajaran
berdasarkan hasil pada hari ini. KP:
pembelajaran. - Guru merumuskan Interpersonal,
jawapan murid. Kinestatik,
Verbal-
Penutup Sosial: - Guru memberikan linguistik
peneguhan sama ada

9
Guru memberikan positif atau negatif
peneguhan kepada kepada murid.
murid. - Murid membuat
tepukan tangan
“Tepuk-tepuk Terima
Kasih” sebelum guru
mengakhiri kelas.

Ulasan daripada guru pembimbing:

10
