Anda di halaman 1dari 6

MODUL AJAR

BAHASA JAWA
MEMBACA
Nama guru : ANDI PUTRA PRASETIYA, S.Pd

Nama sekolah : SMKN 2 BOYOLAGU


Jenjang : SMK
Tahun pelajaran : 2022-2023
Fase/Kelas/semester : E/X/ganjil
Program keahlian : Semua Progam Keahlian
Target peserta didik :  Peserta didik reguler
 Peserta didik dengan kesulitan belajar
 Peserta didik dengan pencapaian tinggi
Alokasi Waktu : 3x 45 Menit
Kompetensi awal : Peserta didik mampu memahami dan mengaplikasikan
karakteristik bahasa lisan dalam kegiatan bermain peran,
dialog dan berdiskusi sesuai tata krama
Tujuan pembelajaran : 1. Peserta didik mampu membaca contoh teks drama
secara mandiri kemudian menyimpulan isi teks drama
yang dibaca
2. Peserta didik mampu mengidentifikasi ragam bahasa
dari teks drama yang dibaca kemudian
mengklasifikasikan ragam bahasa yang ada didalam
teks drama
3. Peserta didik mampu menganalisis karakteristik jenis
bahasa sesuai tata krama dan mampu mengguankan
karakteristik bahasa tersebut dalam bermain peran
4. Peserta didik mampu menirukan karakteristik ragam
bahasa seperti contoh teks drama dan memperagakan
didepan kelas secara kelompok
Pemahaman bermakna : Meningkatkan pengenalan unggah-ungguh basa dalam drama
Pertanyaan pemantik : 1. Apa wis padha mangerteni sasuweni iki ngenani
pentinge nyinaoni ragam basa Jawa?
2. Apa wae ragam bahasa Jawa sing kok weruhi?
3. Kepriye unggah-ungguh basa Jawa sing kok weruhi?
Profil Pelajar Pancasila : Berakhlak Baik dan Beriman kepada Tuhan YME, Kreatif,
Bergotong royong, Mandiri, Bernalar Kritis
Sarana belajar : LK, laptop, proyektor, buku paket, internet, smartphone,
spiker aktif
Model pembelajaran : Secara daring atau luring
Asesmen : Kognitif dan nonkognitif
Glosarium : Ragam bahasa Jawa, Unggah Ungguh basa, Drama, Bermain
Peran
Daftar pustaka : Buku Sastri Basa kelas X-SMA

Kegiatan pembelajaran
Pertemuan 1
Kegiatan awal (15 menit)
1. Peserta didik dan Guru memulai dengan berdoa bersama.
2. Peserta didik disapa dan melakukan pemeriksaan kehadiran bersama dengan guru.
3. Peserta didik bersama dengan guru membahas tentang kesepakatan yang akan diterapkan
dalam pembelajaran (daring dan luring).
4. Peserta didik diberikan penjelasan bahwa selama hari ini akan mengikuti pembelajaran secara
daring dan/atau luring, dan materi hari ini adalah peserta didik dapat menjelaskan isi teks
drama yang disimak. Dengan demikian wajib dikuasai peserta didik dan diminta untuk fokus
dan menyiapkan catatan apabila dibutuhkan.
5. Peserta didik dan guru berdiskusi tentang pertanyaan pemantik
a. Apa wis padha mangerteni sasuweni iki ngenani pentinge nyinaoni ragam basa Jawa?

Kegiatan inti (60 menit)


1. Peserta didik membaca contoh teks drama yang sudah diberikan sebelumnya.
2. Dengan metode tanya jawab, peserta didik menjawab pertanyaan dari guru:
a. Saka tuladha teks drama sing kok waca, miturut pemahamanmu isine nyeritakake apa?
b. Indentifikasinen ragam basa sing ana ing teks drama kasebut.
c. Banjur kelompokna ragam basa sing ana ing teks drama kasebut.
3. Peserta didik diminta melakukan studi pustaka (internet) untuk menemukan jawaban dari soal
diatas.
4. Peserta didik mencatat jawabannya dibuku tulis
5. Peserta didik megemukakan jawabannya secara bergantian
6. Peserta didik saling menanggapi jawabanan temannya
7. Peserta didik mengerjakan soal latihan

Kegiatan akhir (15 menit)

1. Peserta didik dapat menanyakan hal yang tidak dipahami pada guru
2. Peserta didik mengomunikasikan kendala yang dihadapi selama mengerjakan
3. Peserta didik menerima apresiasi dan motivasi dari guru.

Pertemuan ke-2
Kegiatan awal (15 menit)
1. Peserta didik dan guru memulai pelajaran dengan berdoa bersama.
2. Peserta didik disapa dan melakukan pemeriksaan kehadiran bersama dengan guru.
3. Peserta didik bersama guru mengulas kembali materi pertemuan sebelumnya
Kegiatan inti (60 menit)
1. Peserta didik diminta membentuk kelompok 4-5 orang
2. Setiap kelompok mendapat beberapa contoh teks drama dengan judul yang berbeda
3. Peserta didik diminta untuk berdiskusikan dalam menganalisis karakteristik ragam bahasa yang
ada dalam contoh conth teks drama yang diberikan
4. Peserta didik menuliskan hasil diskusi ke dalam LK
5. Perwakilan kelompok peserta didik diminta mempresentasikan hasil diskusi
6. Peserta yang lain mengomentari hasil diskusi
Kegiatan penutup (15 menit)
1. Peserta didik dapat menanyakan hal yang tidak dipahami pada guru
2. Peserta didik mengomunikasikan kendala yang dihadapi selama mengerjakan
3. Peserta didik menerima apresiasi dan motivasi dari guru.

Pertemuan ke-3
Kegiatan awal (15 menit)
1. Peserta didik dan guru memulai pelajaran dengan berdoa bersama.
2. Peserta didik disapa dan melakukan pemeriksaan kehadiran bersama dengan guru.
3. Peserta didik bersama guru mengulas kembali materi pertemuan sebelumnya
Kegiatan inti (60 menit)
1. Peserta didik diminta membentuk kelompok 4-5 orang
2. Setiap kelompok mendapat beberapa contoh teks drama dengan judul yang berbeda
3. Peserta didik memilih salah satu judul teks drama untuk didiskusikan bersama kelompoknya
4. Peserta didik diminta untuk berdiskusikan dalam menganalisis karakteristik ragam bahasa yang
ada dalam contoh contoh teks drama yang diberikan
5. Bersama kelompok peserta didik diminta memeragakan lakon teks drama sesuai karaketsitik
bahasa dan perannya didepan kelas
6. Peserta yang lain mengomentari hasil tampilan kelompok yang maju
Kegiatan penutup (15 menit)
1. Peserta didik dapat menanyakan hal yang tidak dipahami pada guru
2. Peserta didik mengomunikasikan kendala yang dihadapi selama mengerjakan
3. Peserta didik menerima apresiasi dan motivasi dari guru.
Refleksi:
1. Apakah ada kendala pada kegiatan pembelajaran?
2. Apakah semua siswa aktif dalam kegiatan pembelajaran?
3. Apa saja kesulitan siswa yang dapat diidentifikasi pada kegiatan pembelajaran?
4. Apakah siswa yang memiliki kesulitan ketika berkegiatan dapat teratasi dengan baik?
5. Apakah seluruh siswa dapat dianggap tuntas dalam pelaksanaan pembelajaran?
6. Apa strategi agar seluruh siswa dapat menuntaskan kompetensi?

Lampiran

Ringkasan materi
BAB UNGGAH-UNGGUH

Istilah Unggah-ungguh & Undha-Usuk sarta Panentune


Unggah-ungguh iku sejatine tata aturan panganggone basa Jawa miturut tata krama.
Dene sing diarani undha-usuk (tingkat tutur) iku minangka tata cara (sistem) basa kang nuduhake
tataran/tingkatan kang asipat resmi (formalitas) lan kanggo ngajeni (menghargai) wong sing
dirasakake dening O1 (penutur) marang wong liya, yaiku O2 (mitra tutur) utawa O3 (wong sing
dicritakake) (Poedjosoedarmo, 1979: 16).

Sing nemtokake anane tingkat tutur:


1. Tingkat formalitas hubungan ing antarane O1 lan O2:
a. tingkat keakraban hubungan kalawan O2.
b. tingkat keangkeran (hubungan kulawarga) O2 lan O3.
c. umur O2

2. Status Sosial:
a. kebangsawanan
b. pangkat
c. ekonomi
d. pendhidhikan
Jinise Unggah-Ungguh/ Undha-Unsuk Basa Jawa

1. Ngoko Lugu (wantah)


Basa ngoko lugu kuwi basa kang tembung-tembunge awujud basa ngoko kabeh.
2. Ngoko Alus (Andhap)
Basa ngoko alus kuwi basa kang tembung-tembunge awujud basa ngoko, nanging tumrap wong
sing diajak caturan lan wong sing dicatur nggunakake basa krama inggil
3. Krama Lugu (Madya)
Basa krama luku kuwi basa sing tembubng tembunbge ing sajrone ukara miginakake tembung
krama kabeh, tanpa kecampuran krama inggil
4. Krama Alus ( Inggil)
Basa krama alus kuwi basa kang tembung-tembunge migunakake basa krama lan kecampuran
krama inggil

Panganggone Basa ing antarane:

A. Panganggone basa ngoko lugu :


1) Kanggo rembugan ing antarane sapadha-padha.
2) Kanggo rembugan marang wong sing luwih enom utawa asor drajate.
3) Kanggo swasana resmi kang ngarep-arep nganggo basa ngoko lugu supaya luwih kepenak
surasane marang wong kang wis kulina.
4) Tulisan ing kalawarti, buletin, lan buku khusus nggunakake basa ngoko.
5) Kanggo sesorah (penerangan umum), kayata: wara-wara, plang (papan nama), pariwara (iklan)
kang mbutuhake basa ngoko lugu.
B. Panganggone basa ngoko Alus:.
1) Kanggo rembugan ing antarane sapadha-padha kang raket, nanging kanthi rasa ngajeni banget.
2) Kanggo rembugan marang wong sing luwih tuwa utawa dhuwur pangkate, kasugihane, lan gelare,
nanging wis raket banget.
3) Kanggo rembugan ing antarane wong kang kalungguhane luwih dhuwur, nanging ing sawijine
kalungguhan liyane luwih asor (andhap).
4) Kanggo rembugan kang ngandhakake wong liya kang diajeni banget.
5) Kanggo rembugan ing swasana resmi kang mbutuhake ngoko alus bebarengan ngoko lugu.
6) Kanggo tulisan ing kalawarti, buletin, lan buku sing mbutuhake ngoko alus.
7) Kanggo sesorah (penerangan umum), kayata: wara-wara, plang, lan pariwara kang mbutuhake
basa ngoko alus.
C. Panganggone basa krama lugu:
1) Kanggo rembugan antarane wong sapadha-padha kang wis kulina lan padha ajen-ingajenan,
nanging ora kurmat banget.
2) Kanggo rembugan karo wong sing drajate luwih asor nanging durung kulina utawa wis kulina
nanging kepengin ngurmati.
3) Kanggo rembugan wong kang padha durung tepung utawa durung raket utawa tepungan anyar.
4) Kanggo sesorah kang sipate umum, ora mawa unggah-ungguh marang wong utawa golongan
tartamtu.
5) Kanggo ngarang basa tinulis kang asipat umum, ora mawa unggah-ungguh marang wong utawa
golongan tartamtu.
D. Panganggone basa krama alus (inggil)
1) Kanggo rembugan ing antarane wong kang padha ngajeni banget (wong sing drajate kurang luwih
padha, padha dene ngajeni/ngurmati banget amarga durung pati kulina). Yen nyebutake dhiri-
pribadhi lumrahe nganggo tembung “kula” dudu tembung “dalem”.
2) Kanggo rembugan karo wong sing drajate luwih dhuwur.
3) Kanggo ngandhakake wong liya sing drajate luhur.
4) Kanggo gunemane anak marang wong tuwane
5) Kanggo guneme siswa marang guru
6) Kanggo sesorah sing swasane mrelokake unggah-ungguh basa kanthi jangkep, upamane: ular-ular,
medhar sabda, lan panatacara).
7) Kanggo nulis karangan sing mrelokake unggah-ungguh jangkep, upamane: buku piwulang, atur
pangiring, layang kulawarga, layang ulem, lan sapanunggalane)
Asesmen
Asesmen diagnostik :
1. Apa basa sing sampeyan gunakake ing panguripan mu saben dina?
2. Apa sampeyan wis gunakake ragam basa sing cundhuk karo karakteristike basa sasuwene iki?
Asesmen formatif :
1. Apa sing durung dipahami ngenani ragam basa lan karakteristik basa Jawa?
2. Saka penampilane kelompok mau, apa ana sing kepingin menehi komentar?
3. Sapa sing bisa nyimpulake bab sing disinaoni dina iki?
Asesmen sumatif :
Soal esay:
1. Ceritakna lakon isi drama sing kok waca migunakake basa mu dhewe!
2. Identifikasi ragam basa sing ana ing teks drama!
3. Kelompokna ragam basa sing ana ing teks drama !
4. Analisisen karakteristik ragam basa sing ana ing teks drama

Lembar Kerja Kelompok


Kelompok :
Nama anggota :
Kelas :
Instruksi : Diskusi dalam menganalisis karakteristik ragam bahasa dan memperagakan lakon
tokoh yang ada dalam contoh teks drama

Jawaban :
1.
2.
3.
4.
5.

Rubrik diskusi dan presentasi


Aspek presentasi Skor
Peserta didik tidak mampu mempresentasikan hasil diskusi Belum kompeten
(0-5)
Peserta didik mampu mempresentasikan hasil diskusi namun dengan Cukup kompeten
sikap yang kurang baik (6-7)
Peserta didik mampu mempresentasikan hasil diskusi dengan sikap Kompeten (8-9)
yang baik namun tidak mampu berdiskusi
Peserta didik mampu mempresentasikan hasil diskusi dengan sikap Sangat kompeten
yang baik dan mampu berdiskusi (10)
Pengayaan dan remedial
1. Kegiatan Pembelajaran Pengayaan akan diberikan pada peserta didik dengan capaian tinggi
agar mereka dapat mengembangkan potensinya secara optimal.
2. Kegiatan Pembelajaran Remedial akan diberikan pada peserta didik yang membutuhkan
bimbingan untuk memahami materi atau pembelajaran mengulang.
